Syndróm deravého čreva a jeho regenerácia

Zvýšená priepustnosť čriev, zvýšená črevná permeabilita, syndróm deravého čreva

Syndróm deravého čreva, známa aj ako zvýšená priepustnosť čriev, deravé črevo alebo odbornejšie ako zvýšená intestinálna permeabilita je stav, pri ktorom sa začnú zväčšovať medzery v črevnej stene.

Slizničný povrch čreva pôsobí ako priepustná bariéra

Slizničný povrch čreva je tenký a pôsobí ako priepustná bariéra, vďaka čomu môže organizmus absorbovať živiny z jedla. Zároveň však táto priepustnosť vytvára zraniteľnosť voči infekcii a sú s ňou spájané zdravotné problémy ako práve zvýšená priepustnosť čreva.

Črevá by mali brániť vniknutiu škodlivých látok do tela. Zvýšená priepustnosť však umožňuje väčším molekulám, ako sú baktérie, toxíny a nestrávené častice potravy, prejsť do krvného obehu.

Deravé črevo môže prispieť k niekoľkým zdravotným problémom ako:

  • syndróm dráždivého čreva (IBS)
  • Crohnova choroba
  • celiakia
  • chronické ochorenie pečene
  • autoimunitné ochorenia (lupus, diabetes typu 1, roztrúsená skleróza),
  • potravinové alergie a citlivosť
  • syndróm polycystických vaječníkov
  • chronický únavový syndróm
  • fibromyalgia
  • artritída
  • astma
  • akné
  • obezitou
  • duševné ochorenia
  • autizmus

Stále nie je jasné, či je deravé črevo príčinou alebo príznakom týchto stavov.

V prehľade štúdií z roku 2015 sa však uvádza, že zvýšená priepustnosť môže prispieť k rozvoju zápalového ochorenia čriev (IBD). Prehľad z 2019 ukazuje, že sa zvýšená priepustnosť vyskytuje pred nástupom cukrovky 1. typu.

Vedci tiež skúmali os črevo-mozog. Z prehľadu štúdií z roku 2017 vyplýva, že deravé črevo môže prispieť k chorobám duševného zdravia, ako sú úzkosť a depresia.

Vedci nedávno začali skúmať možné spojenie medzi črevným mikrobiómom, črevnou priepustnosťou a autizmom. V prehľade z roku 2019 vedci potvrdili spojenie medzi nerovnováhou v črevnom mikrobióme a autizmom.

Vedci však musia vykonať ďalší výskum na podporu týchto tvrdení.

Prečítajte si viac v našich článkoch: Črevné ochorenia a Typu nežiadúcich reakcií na potraviny

Ako vzniká syndróm deravého čreva?

Každý z nás má istý stupeň priepustnosti čreva – táto bariéra nie je úplne nepreniknuteľná a ani by nemala byť!. Niektorí z nás môžu mať genetickú predispozíciu a môžu byť citlivejší na zmeny v tráviacom systéme, ale naša DNA nie je jediná na vine. Moderný život môže byť v skutočnosti hlavným motorom zápalu čriev. Existujú dôkazy, že tento proces môže začať v súčasnosti obľúbená strava, ktorá má nízky obsah vlákniny a vysoký obsah cukru a nasýtených tukov. Pravidelná konzumácia alkoholu a stres tiež narušujú túto rovnováhu.

Mnoho ďalších faktorov môže prispievať k zvýšenej priepustnosti čriev:

  • Výskum ukázal, že vyššie hladiny zonulínu môžu uvoľniť tesné spojenia a zvýšiť permeabilitu čriev. Hladiny tohto proteínu môžu stimulovať baktérie a lepok.
  • Existuje konzistentný dôkaz, že glutén zvyšuje intestinálnu priepustnosť u ľudí s celiakiou. Ľudské štúdie však skončili so zmiešanými výsledkami.
  • Výskum ukazuje, že dlhodobé užívanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAIDS), ako je aspirín a ibuprofén, môže zvýšiť intestinálnu permeabilitu.
  • Navyše nízke hladiny prospešných črevných baktérií môžu mať rovnaký účinok.

Pohľadom odborníkov na syndróm deravého čreva

„Deravé črevo nie je diagnóza, o ktorej sa učí na lekárskej fakulte. Preto deravé črevo znamená, že máte zdravotné ťažkosti, ktoré je potrebné diagnostikovať.“

„Môžete dúfať, že je váš lekár dosť dobrý Sherlock Holmes, avšak niekedy je veľmi ťažké určiť konkrétnu diagnózu.“

Kirby, MD, riaditeľ Centra pre ľudskú výživu na klinike v Clevelande

„Veľa toho ešte nevieme, ale vieme, že existuje.“

„Pri nedostatku dôkazov nevieme, čo deravé črevo v skutočnosti znamená alebo aké terapie môžu pomôcť.“

MUDr. Linda A. Lee, MD a gastroenterológ a riaditeľ Johns Hopkins Integrative Medicine a Digestive Center

Aké príznaky môže spôsobovať syndróm deravého čreva?

Deravé črevo je sprevádzané ďalšími zdravotnými problémami. Varovným signálom, že máte narušené črevo, môže byť napríklad narušená schopnosť čreva produkovať enzýmy (napríklad sekundárna laktózová alebo histamínová intoleranciou).

Viac si môžete prečítať v súvisiacich článkoch:
Typy nežiadúcich reakcií na potraviny
Laktózová intolerancia: príčiny a liečba podľa najnovšieho výskumu
Pravda/Lož: IgG testy na potravinové intolerancie

Ak narušená črevná bariéra zostane bez adekvátnej liečby, zahltený imunitný systém nestíha bojovať ani voči bežným chorobám, môže dôjsť k vzniku zápalov v tele a vyústiť až do chronických zdravotných problémov a autoimunitných ochorení.

Ďalšie možné príznaky zvýšenej intestinálnej permeability

  • Chronická hnačka, zápcha, plynatosť alebo nadúvanie
  • Nedostatok živín
  • Bolesti hlavy, zahmlené myslenie, strata pamäti
  • Nadmerná únava
  • Kožné vyrážky a problémy, ako je akné, ekzém alebo rosacea
  • Zvýšená chuť na sladké a sacharidy
  • Artritída alebo bolesť kĺbov
  • Depresia, úzkosť, ADD, ADHD
  • Autoimunitné ochorenia, ako je lupus, celiakia alebo Crohnova choroba

Diagnostika zvýšenej črevnej priepustnosti

Či je zvýšená priepustnosť faktorom, ktorý prispieva k rozvoju ochorení alebo dôsledkom, nie je jasné.

Na trhu sa objavil aj domáci test priepustnosti čreva, ktorý funguje tak, že vyšetruje parameter indikán (indoxyl sulfate), stanovuje pH moču a zahŕňa aj chemickú analýzu moču. Výrobca pravdepodobne vychádza zo štúdie, ktorá spojila stratu funkcie obličiek s narušenou funkciou črevnej bariéry.

Žiadna štúdia však nepreukázala, že deravé črevo je skutočne možné diagnostikovať podľa indikánu. Na výsledky tohto domáceho testu sa preto nespoliehajte a v prípade zdravotných ťažkostí navštívte gastroenterológa.

Liečba deravého čreva a regenerácia črevnej výstelky

Liečba príčiny, ako je napríklad Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva alebo celiakia, často vyrieši symptómy spojené so stavom.

Prečítajte si viac v súvisiacich článkoch:
Črevné ochorenia
Syndróm dráždivého čreva
Tichá celiakia: Neceliakálna gluténová intolerancia

Ak lekár nediagnostikoval žiadnu základnú príčinu, najlepším spôsobom liečby deravého čreva je zmena životného štýlu, ktorá znižuje stres a zlepšuje stravu.

Protizápalová strava

Pri regenerácii čreva vám môže pomôcť protizápalová strava, ktorá vedie k obnove mikrobiómu vďaka tomu, že odľahčuje a zefektívnuje trávenie, zabezpečuje dostatok potravy pre črevné baktérie a tak prirodzene podporuje regeneráciu črevnej výstelky a mikrobiómu.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.
V príručke sa dočítate aj o prírodných výživových doplnkoch na obnovu čreva. Ďalej sa dozviete, aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na obnovu črevného mikrobiómu.

Zdroje k článku:
https://www.webmd.com/digestive-disorders/features/leaky-gut-syndrome#2
https://www.healthline.com/nutrition/leaky-gut-diet
https://www.healthywomen.org/content/blog-entry/10-signs-you-have-leaky-gut%E2%80%94and-how-heal-it

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár