0

Prečo sa hovorí, že imunita sídli v črevách?

#imunita#mikrobióm

Tvrdenie, že imunita sídli v črevách, je postavené na tom, že práve tráviaci trakt spracúva najväčší počet podnetov z vonkajšieho prostredia a preto je najväčšia časť imunitného systému lokalizovaná práve v črevách.

SLIZNIČNÝ IMUNITNÝ SYTÉM ČREVA

Slizničný imunitný systém čreva GALT (gut associated lymphoid tissue) je považovaný za najväčší imunitný orgán v tele. Lymfatické tkanivo, ktoré leží pozdĺž celého čreva, pokrýva plochu približne 260-300 m2.

Slizničný povrch čreva je tenký a pôsobí ako priepustná bariéra, vďaka čomu môže organizmus absorbovať živiny z jedla. Zároveň však táto priepustnosť vytvára zraniteľnosť voči infekcii a sú s ňou spájané zdravotné problémy ako zvýšená priepustnosť čreva a potravinové intolerancie. 

V skutočnosti veľká väčšina infekčných patogénov, ktoré napadajú ľudské telo, používajú práve túto cestu na vstup do tela. 

PEYEROVE PLAKY

Veľmi dôležitou súčasťou GALT sú Peyerove plaky – zhluky buniek imunitného systému, ktoré sa nachádzajú najmä v tenkom čreve.

Odhaduje sa, že celkový súčet všetkých Peyerovych plakov predstavuje asi 70 % z celkovej masy imunitného systému v organizme s váhou približne 1-1,5 kg.

Peyerove plaky slúžia ako lymfatické uzliny tráviaceho systému. Tiež sú jedným z miest, kde dochádza k ustanovovaniu tolerancie voči neškodným potravinovým antigénom.

ČREVNÝ MIKROBIÓM

Črevný mikrobióm je súčasťou ľudskej mikroflóry, ktorá zahŕňa mikroorganizmy nachádzajúce sa na/v niektorom z ľudských tkanív a kvapalín vrátane kože, mliečnej žľazy, urogenitálneho traktu (u mužov aj semennej tekutiny), dýchacieho traktu (vrátane ústnej dutiny), spojiviek a gastrointestinálneho traktu. Podľa najnovších odhadov je priemerné ľudské telo obývané rovnakým množstvom nehumánnych ako ľudských buniek.

Črevný mikrobióm má mnoho funkcií – hrá dôležitú úlohu pri trávení potravy a absorpcii živín, regulácii metabolizmu, ochrane pred infekciou a vo vývoji a dozrievaní imunity. V podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia. Jeho kompozícia, ktorá sa líši od jednotlivca k jednotlivcovi, môže byť kľúčom ku všetkému od nárastu hmotnosti až k náladám a depresiám. 

Črevný mikrobióm plní svoje funkcie len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení, na čo má najväčší vplyv strava a životný štýl  – faktory, ktoré vieme sami ovplyvniť vlastnými rozhodnutiami.

Krehká rovnováha v črevách sa môže rýchlo a ľahko narušiť, v dôsledku čoho dochádza k tráviacim ťažkostiam (plynatosť, zápcha, hnačky, nafukovanie, kŕče) a môže časom vyústiť do závažnejších ochorení.

PREPOJENIE MIKROBIÓMOV

Tak ako imunitný systém neexistuje v organizme separátne, ale je prepojený s ostatnými systémami tela, tak je prepojený aj samotný črevný mikrobióm s ostatnými slizničnými imunitnými systémami.

Najnovšie vedecký výskum skúmal jeho prepojenie s ústnou dutinou, ktorá má rovnako ako aj nos, koža alebo pošva svoj vlastný mikrobióm. A rovnako ako v prípade črevného mikrobiómu je pre ňu prínosná bohatá a rôznorodá populácia baktérií.

Štúdia zistila, že bariéra medzi prostredím úst a čreva je slabšia, než sa predpokladalo. Aj u zdravých ľudí totiž baktérie z úst prechádzajú do čreva a usídľujú sa v ňom. 

RAMAKRISHNAN, V. J. et al, The sinonasal bacterial microbiome in health and disease. In Curr Opin Otolaryngol Head Neck Surg. 2016 Feb; 24(1): 20–25. [cit. 2019-05-06]. Dostupné z: <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4751043/>. DOI: 10.1097/MOO.0000000000000221.

Okrem toho vedci zistili, že potenciálne nebezpečné zmeny v ústnej mikroflóre putujú aj do dýchacieho traktu, čo vysvetľuje zvýšené riziko zápalu pľúc u starších ľudí so zlou ústnou hygienou.

ASAKAWA, M. et al, Tongue microbiota and oral health status in community-dwelling elderly adults. In mSphere. 15 August 2018; 3:e00332-18. [cit. 2019-05-06]. Dostupné z: <https://msphere.asm.org/content/3/4/e00332-18#ref-36>. DOI: 10.1128/mSphere.00332-18.

Príbeh zdravej imunity teda začína už v ústnej dutine. Práve preto môže byť hygiena zubov a vyvarovanie sa prípravkom, ktoré neberú do úvahy úlohu mikroflóry v orálnej flóre (ako napríklad ústna voda, dezinfekčné spreje, lokálne antibiotiká), rovnako dôležité pre zdravie imunitného systému.

Článok je úryvkom z knihy ZACHRÁŇTE IMUNITU sebe aj svojim deťom, ktorá poskytuje jedinečný pohľad na problematiku, ako aj návod na to, ako využiť potenciál svojho vlastného organizmu na ceste za pevným zdravím a skutočne zachrániť svoj imunitný systém.

Skryté príčiny vašich zdravotných problémov

Niekedy nebývajú skutočné príčiny zdravotných problémov evidentné na prvý pohľad. Ak si ani vy už dlhšie neviete dať rady so svojimi zdravotnými problémami, skúste sa obrátiť na odborníkov, ktorí na odhalenie skrytých príčin zdravotných problémov využívajú komplexný pohľad na človeka (neriešime len symptómy); výsledky z najnovších vedeckých štúdií, ktoré boli v niektorých prípadoch zverejnené len pred pár dňami; a v neposlednom rade tisíckami rokov overené princípy alternatívnej medicíny. Objednajte si u nás individuálnu konzultáciu, v rámci ktorej náš zdravotný tím, ktorý pozostáva z lekára, certifikovaného poradcu pre výživu a alternatívnu medicínu a farmaceuta, pre vás na mieru zostaví komplexný plán na skutočné prekonanie vašich zdravotných problémov.

Zdieľať

Najnovšie články