Prečo sa hovorí, že imunita sídli v črevách?

mikrobiota

Tvrdenie, že imunita sídli v črevách, je postavené na tom, že práve tráviaci trakt spracúva najväčší počet podnetov z vonkajšieho prostredia a preto je najväčšia časť imunitného systému lokalizovaná práve v črevách.

SLIZNIČNÝ IMUNITNÝ SYTÉM ČREVA

Slizničný imunitný systém čreva GALT (gut associated lymphoid tissue) je považovaný za najväčší imunitný orgán v tele. Lymfatické tkanivo, ktoré leží pozdĺž celého čreva, pokrýva plochu približne 260-300 m2.

Slizničný povrch čreva je tenký a pôsobí ako priepustná bariéra, vďaka čomu môže organizmus absorbovať živiny z jedla. Zároveň však táto priepustnosť vytvára zraniteľnosť voči infekcii a sú s ňou spájané zdravotné problémy ako zvýšená priepustnosť čreva a potravinové intolerancie. 

V skutočnosti veľká väčšina infekčných patogénov, ktoré napadajú ľudské telo, používajú práve túto cestu na vstup do tela. 

Prečítajte si viac (súvisiace témy):
Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?
Silná imunita je „IN“

PEYEROVE PLAKY

Veľmi dôležitou súčasťou GALT sú Peyerove plaky – zhluky buniek imunitného systému, ktoré sa nachádzajú najmä v tenkom čreve.

Odhaduje sa, že celkový súčet všetkých Peyerovych plakov predstavuje asi 70 % z celkovej masy imunitného systému v organizme s váhou približne 1-1,5 kg.

Peyerove plaky slúžia ako lymfatické uzliny tráviaceho systému. Tiež sú jedným z miest, kde dochádza k ustanovovaniu tolerancie voči neškodným potravinovým antigénom.

ČREVNÝ MIKROBIÓM

Črevný mikrobióm je súčasťou ľudskej mikroflóry, ktorá zahŕňa mikroorganizmy nachádzajúce sa na/v niektorom z ľudských tkanív a kvapalín vrátane kože, mliečnej žľazy, urogenitálneho traktu (u mužov aj semennej tekutiny), dýchacieho traktu (vrátane ústnej dutiny), spojiviek a gastrointestinálneho traktu. Podľa najnovších odhadov je priemerné ľudské telo obývané rovnakým množstvom nehumánnych ako ľudských buniek.

Črevný mikrobióm má mnoho funkcií – hrá dôležitú úlohu pri trávení potravy a absorpcii živín, regulácii metabolizmu, ochrane pred infekciou a vo vývoji a dozrievaní imunity. V podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia. Jeho kompozícia, ktorá sa líši od jednotlivca k jednotlivcovi, môže byť kľúčom ku všetkému od nárastu hmotnosti až k náladám a depresiám

Črevný mikrobióm plní svoje funkcie len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení, na čo má najväčší vplyv strava a životný štýl  – faktory, ktoré vieme sami ovplyvniť vlastnými rozhodnutiami.

Krehká rovnováha v črevách sa môže rýchlo a ľahko narušiť, v dôsledku čoho dochádza k tráviacim ťažkostiam (plynatosť, zápcha, hnačky, nafukovanie, kŕče) a môže časom vyústiť do závažnejších ochorení.

PREPOJENIE MIKROBIÓMOV

Tak ako imunitný systém neexistuje v organizme separátne, ale je prepojený s ostatnými systémami tela, tak je prepojený aj samotný črevný mikrobióm s ostatnými slizničnými imunitnými systémami.

Najnovšie vedecký výskum skúmal jeho prepojenie s ústnou dutinou, ktorá má rovnako ako aj nos, koža alebo pošva svoj vlastný mikrobióm. A rovnako ako v prípade črevného mikrobiómu je pre ňu prínosná bohatá a rôznorodá populácia baktérií.

Štúdia zistila, že bariéra medzi prostredím úst a čreva je slabšia, než sa predpokladalo. Aj u zdravých ľudí totiž baktérie z úst prechádzajú do čreva a usídľujú sa v ňom. 

RAMAKRISHNAN, V. J. et al, The sinonasal bacterial microbiome in health and disease. In Curr Opin Otolaryngol Head Neck Surg. 2016 Feb; 24(1): 20–25. [cit. 2019-05-06]. Dostupné z: <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4751043/>. DOI: 10.1097/MOO.0000000000000221.

Okrem toho vedci zistili, že potenciálne nebezpečné zmeny v ústnej mikroflóre putujú aj do dýchacieho traktu, čo vysvetľuje zvýšené riziko zápalu pľúc u starších ľudí so zlou ústnou hygienou.

ASAKAWA, M. et al, Tongue microbiota and oral health status in community-dwelling elderly adults. In mSphere. 15 August 2018; 3:e00332-18. [cit. 2019-05-06]. Dostupné z: <https://msphere.asm.org/content/3/4/e00332-18#ref-36>. DOI: 10.1128/mSphere.00332-18.

Príbeh zdravej imunity teda začína už v ústnej dutine. Práve preto môže byť hygiena zubov a vyvarovanie sa prípravkom, ktoré neberú do úvahy úlohu mikroflóry v orálnej flóre (ako napríklad ústna voda, dezinfekčné spreje, lokálne antibiotiká), rovnako dôležité pre zdravie imunitného systému.

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár