Za detoxikáciu sa zvyčajne považuje krátkodobý zásah do stravovania určený na odstránenie toxínov z tela a zlepšenie niektorých zdravotných problémov (vrátane obezity, porúch trávenia, autoimunitných ochorení, zápalov, alergií a chronickej únavy). Typická očistná kúra zahŕňa obdobie pôstu, po ktorom nasleduje prísna strava. Niekedy zahŕňa aj bylinky, čaje, doplnky a čistenie čriev.

Lekári bývajú veľmi citliví na spájanie detoxikácie s vyplavovaním toxínov. Poukazujú najmä na to, že naše telo sa prirodzene “detoxikuje” každý deň cez hrubé črevo, pečeň, obličky a slezinu. V črevách sa nenachádzajú žiadne nánosy špiny, čo môžu potvrdiť tí, ktorú vykonávajú kolonoskopia. Na druhej strane by si medicína mala priznať, že je toho ešte príliš veľa, čo nemá prebádané. Detoxikácia je toho skvelým príkladom, keďže jej výskum pozostáva len zo zopár štúdií. A až priveľmi často sa stáva, že medicína časom vedecky potvrdí to, čo tradičná medicína už dávno vedela.

A tu prichádza na rad „alternatíva“, ktorá detoxikáciu priam „zbožňuje“. Koncept čistenia je vitálnou súčasťou ajurvédskej aj čínskej medicíny. Detoxikácia je po tisícky rokov považovaná za nezameniteľnú súčasť prevencie chorôb, ale aj za dôležitú metódu liečby mnohých ochorení.

Taktiež nemôžeme zabudnúť na psychologický a spirituálny aspekt detoxikácie. Ľudia milujú myšlienku čistenia, očistných rituálov, kúpeľov, atď. Majú silný psychologický, náboženský, duchovný význam a pozitívny vplyv na zdravie.

PRERUŠOVANÝ POST

Na druhej strane veda podporuje prerušovaný pôst. Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú zdravotné benefity pôstu, medzi ktoré patrí zlepšenie inzulínovej a leptínovej rezistencie, zníženie zápalov, zlepšenie zdravia srdca, posilnenie funkcii mozgu, zabránenie neurodegeneratívnym poruchám, prevencia rakoviny, predĺženie života, atď.

ROZDIEL MEDZI HISTORICKÝM A PRERUŠOVANÝM PÔSTOM

V minulosti bolo jarné obdobie v mnohých kultúrach určené pre pôst – pre ľudí bol pôst ideálnym riešením na prekonanie nedostatku potravín.
Pôstne obdobie bolo a aj v súčasnosti ešte je súčasťou náboženských praktík.

Rozdiel však je v tom, že napríklad v rímsko-katolíckej cirkvi sa počas pôstu nehladuje, len sa neje mäso, prípadne ani zvierací tuk, mlieko a vajcia.

PRERUŠOVANÝ POST A NOVODOBÉ DETOXIKAČNÉ KÚRY VÁM MÔŽU VIAC UŠKODIŤ NEŽ POMÔCŤ

S príliš častým a dlhým pôstom založeným na hladovaní, aký je v súčasnosti hitom pod názvom prerušovaný pôst, sa spájajú viaceré riziká.

To platí pre ľudí s vysokým rizikom zdravotných problémov alebo komplikácií, najmä ak máte:

  • viac ako 65 rokov
  • akékoľvek zdravotné ochorenie
  • užívate akékoľvek lieky (dávkovanie je často postavené na pravidelnom jedle)
  • fyzicky náročnú prácu (hrozia závraty alebo iné vedľajšie účinky nízkej hladiny cukru v krvi)
  • zvýšenú žalúdočnú kyselinu
  • vredy, žlčníkové kamene alebo piesok
  • vyššie kalorické potreby (teda ak máte podváhu, menej ako 18 rokov, v tehotenstve, pri dojčení),
  • problémy s reguláciou hladiny cukru (cukrovka 1. alebo 2. typu, tehotenská cukrovka, atď.)
  • ste náchylný na rozvoj poruchy príjmu potravy. Medzi rizikové faktory patrí člen rodiny s poruchou príjmu potravy, perfekcionizmus, impulzivita a nestabilná nálada.

Prerušovaný pôst NEODPORÚČA ani ajurvéda, pretože môže oslabiť trávenie, vnútorné prepojenie medzi mysľou a telom, a môže v skutočnosti vytvoriť problémy, ktoré môžu trvať mesiace, kým sa z nich zotavíte.

Ajurvédsky pôst (pratyahara) neznamená úplné hladovanie, je skôr o konzumácií ľahšej “čistejšej” stravy vhodnej pre konštitúciu človeka a jeho súčasný zdravotný stav.

Príkladom detoxikácií, pri ktorých je treba byť tiež obozretní sú detoxy založené na pití džúsov alebo smootie, takzvaný detox pečene alebo dlhodobé užívanie preháňadiel.

Ak sa cítite preťažení, neustále unavení, bývate často chorí, máte problémy s pokožkou, opakujúce sa bolesti hlavy, brucha alebo kĺbov a svalov, pomôcť vám môže konzumácia protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru. Tá sa zameriava na komplexný prístup k zdraviu a je skvelým príkladom prírodnej, hĺbkovej, ale zároveň šetrnej detoxikácie.
Ide o 6-týždňovú kúru, ktorá je inšpirovaná celosvetovo uznávanou protizápalovou stravou a je cielene skombinovaná s ajurvédskou očistnou kúrou.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov
prepojením modernej aj alternatívnej medicíny pre dosiahnutie čo najvyššej účinnosti a pokrytie celkového zdravotného stavu si môžete zvoliť niektorú z našich služieb: Individuálna hodinová konzultácia alebo Komplexný zdravotný plán na mieru.

Zdroje k článku:
https://www.webmd.com/diet/features/detox-diets-cleansing-body
https://www.healthline.com/nutrition/detox-diets-101#safety-and-side-effects