Syndróm dráždivého čreva (IBS)

Syndróm dráždivého čreva je abnormálna funkcia tráviaceho traktu, najmä hrubého čreva (aj keď môže byť postihnuté aj tenké črevo a dokonca aj žalúdok). Aj keď závažnosť symptómov môže byť mätúca, nejde o závažnú poruchu. V skutočnosti by kolonoskopia odhalila úplne normálne vyzerajúce črevo bez zápalu. Navyše ide o pomerne častý problém – odhaduje sa, že postihuje 3 až 20 percent ľudí.

Aké má syndróm dráždivého čreva príznaky?

Nadúvanie, nepríjemné pocity a bolesti

Keď dôjde k rozvoju IBS, hrubé črevo sa nesťahuje normálne. namiesto toho sa zdá, že sa sťahuje neorganizovaným, niekedy násilným spôsobom. Kontrakcie môžu byť strašne silné a môžu trvať dlhšie časové obdobie. Jedna oblasť hrubého čreva sa môže sťahovať bez ohľadu na druhú. Inokedy môže dôjsť k nízkej činnosti čriev. Tieto abnormálne kontrakcie majú za následok nadúvanie a nepríjemné pocity.

Druhou hlavnou črtou IBS sú bolesti brucha (bolesť žalúdka je charakteristickým znakom a postihuje viac ako 80% ľudí s IBS). Lokalizácia bolestí sa zvykne meniť, než by mali byť sústredené len v jednej oblasti.

Bolesť brucha, kŕče alebo nadúvanie zvyčajne ustúpia alebo úplne zmiznú po nasledovnej stolici.

Hnačka, zápcha alebo ich striedanie

Tieto neorganizované, prehnané a bolestivé kontrakcie vedú k určitým problémom. Vzorec črevných pohybov sa často mení.

Hnačka sa môže objaviť, najmä po jedle, pretože celé hrubé črevo sa sťahuje a tekutá stolica sa rýchlo presúva do konečníka. Alebo lokalizované oblasti hrubého čreva môžu zostať stiahnuté dlhšiu dobu. Ak k tomu dôjde, čo sa často stáva v časti hrubého čreva tesne nad konečníkom, prebytočná voda sa odstráni zo stolice a stane sa tvrdou, čo vedie k zápche.

Niektorí pacienti vidia hlien v stolici a sú znepokojení. Hlien je normálna sekrécia čreva, hoci ho väčšinou nevidíme. Pacienti s IBS niekedy produkujú veľké množstvo hlienu, ale to nie je vážny problém.

Príznaky sa pohybujú od minoritných až po príznaky narúšajúce každodenný život. Tento stav sa zvyčajne začína u mladých ľudí, zvyčajne do veku 40 rokov a často u dospievajúcich. V rôznych fázach života zvyknú symptómy meniť svoju intenzitu, bývajú obdobia kedy sa príznaky zlepšia alebo dokonca úplne zmiznú. Tie sa striedajú s obdobím, kedy sú príznaky horšie.

Aké má syndróm dráždivého čreva príčiny?

Presná príčina IBS nie je známa.

Medzi faktory, ktoré významne vplývajú na IBS, patria:

  • Nervový systém. Abnormality nervov v tráviacom systéme môžu viesť k nesprávne koordinovaným signálom medzi mozgom a črevom, čo môže spôsobiť zmeny, ktoré sa normálne vyskytujú v tráviacom procese, napríklad k zosilneniu alebo zoslabnutiu svalových kontrakcií. Kontrakcie, ktoré sú silnejšie a trvajú dlhšie ako normálne, môžu spôsobiť plyn, nadúvanie a hnačku. Slabé kontrakcie môžu spomaliť prechod potravy a viesť k zápche.
  • Zmeny v črevnej mikroflóre. Súčasťou mikroflóry sú „dobré“ baktérie, ktoré sa nachádzajú v črevách a zohrávajú kľúčovú úlohu v zdraví. Výskum naznačuje, že mikroflóra u ľudí s IBS sa môže u zdravých ľudí líšiť od mikroflóry. IBS môže byť tiež spojený s prerastaním baktérií v črevách (SIBO).
  • Zápal v črevách. Niektorí ľudia s IBS majú zvýšený počet buniek imunitného systému v črevách. Táto reakcia imunitného systému je spojená s bolesťou a hnačkou.

Príznaky podobné IBS však môžu aj iné zdravotné problémy ako je laktózová intolerancia, potravinová alergia, Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, a rakovina čriev. Preto diagnostika patrí do rúk skúseného gastroenterológa.

Prečítajte si viac o týchto ochoreniach: Črevné ochorenia

Spúšťače IBS

Medzi hlavné spúšťače problémov patria:

  • Jedlo. IBS príznaky spôsobujú najmä FODMAP potraviny, o ktorých sa dočítate nižšie. Skutočná alergia na potraviny nezvykne spôsobovať IBS. Taktiež je potrebné vyhýbať sa káve, alkoholu a pikantnému koreninám.
  • Stres. Zďaleka najbežnejším faktorom spojeným so symptómami IBS sú interakcie medzi mozgom a črevami. Črevo má bohaté zásoby nervov, ktoré sú zahrnuté v komunikácii s mozgom. Prakticky každý mal počas svojho života určité zmeny funkcie čriev, keď bol pod silným stresom. Zdá sa, že ľudia s IBS majú príliš citlivé črevo a možno aj nadbytok nervových impulzov, ktoré idú do čreva, takže bežné stresy a stresové situácie vedú k nesprávnemu fungovaniu hrubého čreva.
  • Hormóny. Ženy majú dvojnásobnú pravdepodobnosť IBS, čo môže naznačovať, že hormonálne zmeny zohrávajú úlohu.
  • Ďalšie. Infekcie, choroby a dokonca aj zmeny počasia môžu byť spojené so vzplanutím symptómov.

Komplikácie IBS

  • Chronická hnačka môže viesť k poruche vstrebávania vitamínov a minerálov.
  • Zhoršená kvalita života a poruchy nálady. Skúsenosti s príznakmi a príznakmi IBS môžu viesť k depresii alebo úzkosti.
  • Chronická zápcha alebo hnačka môže spôsobiť hemoroidy.
  • IBS môže vo výnimočných prípadoch spôsobiť poškodenie čriev.
  • IBS nezvyšuje riziko rakoviny čriev.

Diagnóza syndrómu dráždivého čreva

Diagnóza IBS sa často dá predpokladať na základe preskúmania anamnézy pacienta. Pred stanovením diagnózy IBS je však potrebné vylúčiť iné stavy čreva.

Gastroenterológ môže diagnostikovať IBS na základe príznakov a vyšetrení na vylúčenie iných možných príčin:

  • Eliminačná diéta
  • Vyšetrenie vzorky stolice na vylúčenie infekcie
  • Krvné testy na kontrolu anémie a na vylúčenie celiakie
  • Kolonoskopia, ktorá sa spravidla vykonáva len vtedy, ak má lekár podozrenie, že príznaky môžu byť spôsobené zápalovým ochorením čriev alebo rakovinou

V závislosti od konkrétnych okolností v každom prípade sa často vyžadujú ďalšie testy. Ak sa získa správna anamnéza a ak sa vylúčia iné choroby, zvyčajne sa dá stanoviť pevná diagnóza IBS.

Ako sa lieči syndróm dráždivého čreva?

Liečba IBS je zameraná na črevo aj psychiku.

Zmena stravy a životného štýlu

Strava si vyžaduje prehodnotenie pomocou eliminačnej diéty, pričom sa treba vyhnúť potravinám, ktoré zhoršujú príznaky.

Súčasný lekársky pohľad na stravu sa v posledných rokoch veľmi zmenil. Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že v prípade tolerovania je užitočná strava s vysokým obsahom vlákniny, čo pravdepodobne znižuje tlak vyvíjaný v hrubom čreve.

Veľké množstvo prospešnej vlákniny je možné získať aj pomocou výživových doplnkov ako je psyllium mucilloid alebo metylcelulóza.

Ako už veľa ľudí zistilo, konzumácia jedla môže občas aktivovať hrubé črevo. Táto akcia je normálnym reflexom, hoci u pacientov s IBS má tendenciu byť prehnaná. Niekedy je užitočné jesť menšie a častejšie jedlá, aby sa tento reflex zmiernil.

Pri kontrole IBS je rovnako dôležité ako naučiť sa znižovanie stresu alebo aspoň to, ako kontrolovať reakciu tela na stres. Je známe, že mozog môže uplatňovať kontrolné účinky na mnohé orgány v tele vrátane čreva.

Užitočné je aj fyzické cvičenie.

Strava s nízkym obsahom FODMAP

Strava s nízkym obsahom fermentovateľných sacharidov známa ako FODMAP (Fermentovateľné Oligo-, Di-, Monosacharidy A Polyoly) sa odporúča na zmiernenie príznakov IBS.

Hlavné zdroje FODMAP:

  • Oligosacharidy: pšenica, raž, strukoviny a rôzne druhy ovocia a zeleniny, ako je cesnak a cibuľa.
  • Disacharidy: Mlieko a mliečne výrobky (jogurt, syr, maslo).
  • Monosacharidy: Rôzne plody vrátane fíg a manga a sladidlá ako med a agáve.
  • Polyoly: Niektoré druhy ovocia a zeleniny vrátane ostružín a liči, rovnako niektoré nízko-kalorické sladidlá.

Prínos stravy s nízkym obsahom FODMAP bol testovaný na tisícoch ľudí s IBS vo viac ako 30 štúdiách.

  • Dôkazy zo štyroch vysokokvalitných štúdií dospeli k záveru, že pri dodržiavaní nízku dávky potravín FOODMAP je šanca na zlepšenie bolesti žalúdka a nadúvanie o 81% a 75% väčšia.
  • Niekoľko ďalších štúdií naznačilo, že diéta môže pomôcť pri liečbe plynatosti, hnačky a zápchy.                            

Lieky pri syndróme dráždivého čreva

Existujú určité lieky, ktoré pomáhajú hrubému črevu tým, že uvoľňujú svaly v stene hrubého čreva, čím znižujú tlak čriev. Tieto lieky sa nazývajú antispasmodiká.

Pretože pri týchto príznakoch môže hrať úlohu stres a úzkosť, môže byť niekedy užitočné použiť mierne sedatívum alebo antidepresívum, niekedy v kombinácii s antispasmodikami. Žiadny liek nie je trvalo účinný u všetkých ľudí s IBS a liečba je často prispôsobená pacientovi a jeho príznakom. V ťažkých prípadoch sú obzvlášť užitočné antidepresíva, ako blokátory serotonínu.

Zdroje k článku:
https://www.gicare.com/gi-health-resources/irritable-bowel-syndrome/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25982757
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22739368
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26255043
https://www.healthline.com/health/irritable-bowel-syndrome#ibs-with-constipation

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár