Epidémia chorôb a depresií

Na začiatku dvadsiateho storočia boli infekčné ochorenia na celom svete hlavnou príčinou smrti. V Spojených štátoch tri ochorenia – tuberkulóza, zápal pľúc a hnačka – boli zodpovedné za 30% úmrtí.

Za posledných 100 rokov vidíme vo väčšine rozvinutého sveta obrovskú explóziu chorôb. Úmrtnosť na infekčné choroby tak bola nahradená úmrtnosťou na chronické ochorenia – najmä kardiovaskulárne ochorenia, rakovina a chronické respiračné ochorenia.

Ochorenia, ako cukrovka typu 1, reumatoidná artritída a roztrúsená skleróza, sa tiež začali stávať bežnejšími. Väčšina z nich bola až donedávna vzácna alebo úplne neznáma, teraz ich lekári považujú za epidémiu.

Tieto choroby postihujú síce rôzne časti a funkcie tela, ale všetky majú jednu spoločnú vec – narušené fungovanie imunitného systému. Lekári tieto ochorenia nazývajú imunitne sprostredkovanými chorobami. Autoimunitné, alergické ochorenia, ako aj ochorenia súvisiace s chronickými zápalom sú podmnožinou týchto ochorení.

Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?

V roku 2000 malo približne 45% populácie chronické ochorenie a 21% populácie malo dokonca mnohopočetné chronické stavy. Predpokladá sa, že v najbližších rokoch budú tieto čísla kontinuálne rásť.
Ochorenia bohužiaľ neobchádzajú ani deti, ktorých miera chronických ochorení vzrástla z 13% v roku 1994 na 27% v roku 2006. Najčastejšie sú prípady astmy, obezity a problémov so správaním a učením.
(01)

SKRÁTENIE OČAKÁVANEJ DĹŽKY ŽIVOTA

Dôsledkom tejto epidémie je aj to, že po niekoľkých desaťročiach rastu priemernej dĺžky života došlo v posledných rokoch k znepokojujúcemu obratu – skráteniu očakávanej dĺžky života, a to aj napriek pokrokom v liečbe ochorení, očkovaniam a liekom na záchranu života, zlepšení hygieny, vzdelávania, kvalitnej vode, atď.

Najnovšia správa Centra pre kontrolu chorôb (CDC) potvrdila nový trend poklesu priemernej dĺžky života. CDC vo svojej správe zdôraznilo tri faktory, ktoré významne prispievajú k skracujúcej sa dĺžke života v posledných rokoch: predávkovanie liekmi, chronické ochorenia pečene a samovraždy.
(02)

DEPRESIA

Od chronických zdravotných problémov je len krôčik k depresii. A tak čím ďalej tým viac ľudí trpí nielen fyzicky ale aj psychicky.

Depresia je hlavnou príčinou invalidity a unipolárna depresia je desiatou najčastejšou príčinou skorého úmrtia.  Spojenie medzi samovraždou, druhou najčastejšou príčinou úmrtia mladých ľudí vo veku 15 – 29 rokov a depresiou je jednoznačné.

Pre depresiu je typická „stratu záujmu o dôležité časti života“.  Symptómy zahŕňajú:

 • jedenie alebo spanie príliš veľa alebo príliš málo
 • separovanie sa od ľudí a zvyčajných povinností
 • nedostatok energie
 • pocit prázdna alebo toho, že na ničom nezáleží
 • nezvyčajný zmätok, zabúdanie, hnev, rozrušenie, obavy alebo strach 
 • myšlienky na sebapoškodzovanie alebo ubližovanie iným

Klinická depresia v posledných desaťročiach narástla do epidemických rozmerov. V rokoch 2005-15 sa prípady depresií zvýšili takmer o pätinu. 

WHO odhaduje, že približne 4% svetovej populácie trpí depresiou (údaj z roku 2015). Ženy sú s väčšou pravdepodobnosťou depresívne ako muži.

ČO SPÔSOBUJE DEPRESIE?

Nový pohľad na problematiku priniesla kniha psychiatra Dr. Tima Cantophera Depresívna choroba.
Tvrdí, že časť mozgu nazývaný limbický systém funguje ako termostat, ktorý riadi rôzne funkcie tela – vrátane nálady – a obnovuje rovnováhu po normálnych vzostupoch a pádoch života.  Limbický systém je okruh nervov, prenášajúci signály navzájom cez dve chemikálie, serotonín a noradrenalín, ktorých ľudia s depresiou majú deficit.  Podľa tohto opisu je depresia prevažne fyzická, nie duševná choroba.
Cantopher tvrdí, že pod tlakom, slabí alebo leniví ľudia sa rýchlo vzdajú, no silní ľudia pokračujú, zdvojnásobujú svoje úsilie, bojujú s akýmkoľvek tlakom, aby sa vzdali, a tak posunú limbický systém do bodu zlomu.  Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy na podporu tejto teórie, pretože nie je možné experimentovať na živých mozgoch.

Ďalšími akceptovanými príčinami alebo spúšťačmi depresií sú:

 • trauma alebo zneužívanie v minulosti; 
 • genetická predispozícia, ktorá môže alebo nemusí byť rovnaká ako rodinná anamnéza; 
 • stres vrátane finančných problémov alebo úmrtia;
 • chronická bolesť alebo choroba; 
 • užívanie drog vrátane kanabisu, extázy a heroínu.

Predmetom mnohých diskusií je predpoklad, že silný stres alebo určité choroby môžu vyvolať nadmernú reakciu imunitného systému, ktorá spôsobuje zápal v mozgu, ktorý zase spôsobuje depresiu.

Najnovšie štúdie spájajú depresie s metabolitmi črevných baktérií.
Mozog s črevom sa navzájom ovplyvňujú. Tieto dva orgány sú fyzicky aj biochemicky spojené prostredníctvom nervov (najväčší z nich je vagus, ktorý vysiela signály oboma smermi) a neurotransmiterov, ktoré produkujú črevné bunky a baktérie.
Neurotransmitery sú chemické látky, ktoré nesú, posilňujú a vyvažujú signály medzi neurónmi alebo nervovými bunkami a inými bunkami v tele. Neustále pracujú na tom, aby mozog fungoval a riadil všetko od dýchania cez srdcový tep až po učenie a koncentráciu.
Črevné baktérie napríklad produkujú neurotransmiter nazývaný kyselina gama-aminomaslová (GABA), ktorý pomáha kontrolovať pocity strachu a úzkosti.
Až 90% serotonínu (hormón šťastia) sa produkuje v črevách. Serotonín pôsobí ako stabilizátor nálady, podporuje zdravý spánok a zvyšuje náladu.

V prípade narušenej črevnej priepustnosti sa hovorí aj o zvýšenej pravdepodobnosti, že sa toxíny a látky produkované baktériami môžu dostať z čreva cez krvný obeh až do mozgu, kde môžu narušiť chemickú rovnováhu a spôsobiť rôzne symptómy

Vyvrcholením logického prepojenia týchto informácii bol najnovší výskum, ktorý spojil metabolity baktérií s depresiou.
Štúdia identifikovala niekoľko typov baktérií, ktoré chýbali v črevom mikrobióme ľudí s depresiou a zníženou kvalitou života.

Okrem toho nadmerná stimulácia centra odmeňovania a uvoľňovanie neurotransmitera zvyšujúceho náladu (serotonínu) môže viesť k vyčerpaniu jeho obmedzených zásob a prispievať k symptómom depresie, spôsobiť podráždenosť, výkyvy nálady, zahmlený mozog, problémy s pamäťou, zvýšenú hladinu stresového hormónu, zvýšenú túžbu po respektíve toleranciu na jedlo a únavu.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

LIEČBA DEPRESIÍ

Hoci existujú známe, účinné liečby depresie, menej ako polovica postihnutých na svete (v mnohých krajinách dokonca menej ako 10%) dostáva túto liečbu.

Nedostatočná je aj pomoc s príliš malými investíciami do psycho-terapií, ktoré sú považované za kľúčové pri zvládaní depresií.

Medzi farmakologické liečby depresie sú najčastejšie predpisovanými antidepresívami selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI), ktoré znižujú absorpciu serotonínu a zvyšujú celkové hladiny.  Ďalšou populárnou triedou liekov je inhibítor spätného vychytávania serotonínu norepinefrínu (SNRI), ktorý pôsobí na serotonín aj noradrenalín.

Najbežnejšou terapiou je kognitívna behaviorálna terapia, ktorá rozkladá ohromujúce problémy na situácie, myšlienky, emócie, fyzické pocity a činy, ktoré sa snažia prelomiť cyklus negatívnych myšlienok.

Ďalšími typmi sú interpersonálna terapia, behaviorálna aktivácia, psychodynamická psychoterapia a párová terapia. 

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

Okrem lekárskeho prístupu môžu lekári predpísať fyzickú aktivitu alebo umeleckú terapiu, zatiaľ čo niektorí pacienti si zvolia alternatívnu alebo doplnkovú terapiu, najobľúbenejšie bylinné pilulky z ľubovníka bodkovaného, ​​mindfullness a jogu.

Fekálna transplantácia patrí medzi ďalšie kontroverzné liečby depresií.

ČO ĎALEJ?

Počas posledných 25 rokov neboli vyvinuté žiadne nové antidepresíva, čo núti psychiatrov hľadať pomoc inde.

Boli študované pozitívne pokusy s ketamínom a psilocybínom, účinnou zložkou v magických hubách.  Ďalšie nádeje pre novú generáciu liečby boli vyvolané nedávnymi objavmi 44 génových variantov, o ktorých sa vedci domnievajú, že zvyšujú riziko depresie.  Ďalšou oblasťou výskumu je liečba nízkej imunity a väzieb medzi depresiou a zápalom.

(03)

Vložiť komentár