Črevné ochorenia

črevné ochorenia

Tráviaci trakt môžu postihovať rôzne funkčné aj štrukturálne poruchy, ktoré sa navzájom dopĺňajú pri vývoji ďalších črevných ochorení.
Napríklad môže narušená rovnováha črevných baktérií alebo zápal v črevách oslabovať schopnosť čreva produkovať enzýmy a tak viesť k vzniku citlivosti na potraviny, ako napríklad HIT alebo laktózová intolerancia. Dokonca môže dôjsť aj k vzniku takých ochorení, ktoré nesúvisia len s trávením.

Mnohé z nich v súčasnosti ešte stále nie sú úplne pochopené. Nový výskum môže pomôcť pri vývoji nových liečebných možností a potenciálne aj zvrátiť negatívny trend ich zvýšeného výskytu.

FUNKČNÉ PORUCHY ČRIEV

Pri funkčných poruchách zostáva gastrointestinálny trakt bez štrukturálnych zmien, ale nefunguje tak akoby mal.  Ide o najčastejšie problémy postihujúce tráviaci trakt.

ZÁPCHA

Pre zápchu je charakteristické náročné vyprázdňovanie, ktoré zriedkavejšie (menej ako trikrát týždenne) alebo neúplné.  Zápcha je zvyčajne spôsobená nedostatočným objemom alebo vlákninou v potrave, alebo narušením pravidelnej rutiny alebo stravy. Zápcha je zriedkavo známkou vážnejšieho zdravotného stavu avšak z dlhodobého hľadiska môže viesť k opätovnej absorpcii toxínov späť do krvného obehu.

Zápchu je možné liečiť pomocou:

 • Zvýšenia množstva vlákniny v strave
 • Pravidelného cvičenia
 • Neignorovania nutkania (zadržiavanie spôsobuje zápchu)
 • Dočasným riešením sú preháňadlá, aby sa predišlo vzniku komplikácií, medzi ktoré patria análne trhliny a hemoroidy. Vždy dodržiavajte pokyny na laxatívnom lieku, ako aj rady svojho lekára.

DYSBIÓZA (SIBO a SIFO)

Akékoľvek narušenie rovnováhy črevných baktérií môže spôsobiť dysbiózu (dysbakteriózu). Mikrobiálne kolónie nachádzajúce sa na/v tele sú zvyčajne prospešné a vykonávajú rad užitočných a potrebných funkcií, ako je napomáhanie tráveniu, ochrana pred vniknutím patogénnych mikróbov, atď.

Pri narušenej rovnováhy kolónie majú zníženú schopnosť navzájom sa kontrolovať. To môže viesť k prerastaniu jednej alebo viacerých kolónií, ktoré môžu ďalej škodiť ďalším.

Nadmerné a neprimerane veľké kolónie vylučujú zvýšené množstvá vedľajších toxínov odpadových produktov, spotrebovávať vitamíny a utilizovať bielkoviny, čo spôsobuje ich deficit v organizme.

Kombinácia týchto faktorov spôsobuje mnohé negatívne zdravotné symptómy. Dysbióza môže hrať úlohu pri rôznych zdravotných problémoch. Predpokladá sa, že rovnováha črevných baktérií môže ovplyvniť imunitný systém, zdravie sliznice čreva (zvýšená priepustnosť čriev), ale aj ďalších zdravotných problémov ako: ankylozujúca spondylitída, atopický ekzém, zápalové ochorenie čriev (IBD), syndróm dráždivého čreva (IBS), obezita, metabolický syndróm, reumatoidná artritída, diabetes 2. typu.

Typom črevnej dysbiózy je bakteriálne prerastanie čreva (SIBO) alebo plesňové prerastanie čreva (SIFO). Ide o syndrómy charakterizované zvýšeným počtom a/alebo abnormálnym typom baktérií alebo plesní v tenkom čreve.

K SIBO/SIFO dochádza pri poruche prirodzených ochranných mechanizmov, ako sú žalúdočná kyselina, žlč, enzýmy, imunitný systém a pohyb čriev. Väčšinou ide o následok nezdravej stravy, pesticídov, alkoholu, liekov, stresovej záťaže, atď.

Ľudia trpiaci SIBO a SIFO majú obvykle značné nevysvetliteľné príznaky nafukovania, bolesti a plynatosti. Ďalšie tráviace problémy môžu zahŕňať: zápach z úst, žalúdočná nevoľnosť (zväčša dočasná a mierna), zápcha alebo hnačka.

Dve nedávne štúdie ukázali, že 1 zo 4 zo pacientov s nevysvetliteľnými tráviacimi ťažkosťami malo SIFO. 

SYNDRÓM DRÁŽDIVÉHO ČREVA (IBS)

IBS je dlhodobý stav, ktorý ovplyvňuje črevá a spôsobuje zažívacie problémy, ako je bolesť brucha, kŕče, nadúvanie, hnačka alebo zápcha a hlien v stolici.  Na rozdiel od zápalových ochorení čriev (IBD), IBS nespôsobuje žiadne viditeľné známky poškodenia alebo zápalu v gastrointestinálnom trakte.

IBS postihuje 3 až 20 percent ľudí, častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov a u mladších ľudí mladších.

Nie je jasné, čo presne spôsobuje IBS, ale lekári si myslia, že úlohu môžu zohrávať tráviace problémy a zvýšená citlivosť čriev.  Stresujúce životné udalosti a problémy duševného zdravia, ako je depresia a úzkosť, môžu tiež zvýšiť riziko vzniku IBS u osôb. Prispievať k rozvoju IBS môže aj dysbióza a zápaly v črevách.

Prečítajte si viac v našom článku: Syndróm dráždivého čreva (IBS)

ŠTRUKTURÁLNE PORUCHY

Pri štrukturálnych poruchách je črevo postihnuté štrukturálnymi zmenami, vyzerá abnormálne a nepracuje správne.

IMUNITNE-SPROSTREDKOVANÉ OCHORENIA ČRIEV

Celiakia

Celiakia je závažné autoimunitné ochorenie, ktoré sa vyskytuje u geneticky predisponovaných ľudí, u ktorých konzumácia gluténu vedie k imunitnej reakcii, ktorá napáda tenké črevo, čo vedie k poškodeniu klkov v tenkom čreve.  Keďže tieto klky podporujú vstrebávanie živín, ich poškodenie spôsobuje nedostatok živín.

Odhaduje sa, že celiakia postihuje 1 zo 100 ľudí na celom svete. 

Celiakia je dedičná. Ľudia s priamym príbuzným s celiakiou (rodič, dieťa, súrodenci) majú riziko vzniku celiakie 1 až 10 rokov.

Neliečená celiakia môže viesť k ďalším vážnym zdravotným problémom, najmä k rozvoju iných autoimunitných porúch, ako je diabetes typu I a roztrúsenej sklerózy (MS), a mnoho ďalších stavov, vrátane dermatitis herpetiformis (svrbivá kožná vyrážka), anémie, osteoporózy, neplodnosti a potratu, neurologických stavov, ako je epilepsia  a migrény, krátky vzrast, srdcové ochorenia a rakovina čriev. Ľudia s celiakiou majú 2x väčšie riziko vzniku ischemickej choroby srdca a 4x väčšie riziko vzniku rakoviny tenkého čreva.

Neceliakálna gluténová intolerancia

Neceliakálna gluténová intolerancia alebo citlivosť (senzitivita) zahŕňa zdravotné ťažkosti vyvolané konzumáciou gluténu, ktoré zahŕňajú tráviace symptómy a / alebo príznaky mimo gastrointestinálneho traktu, ktoré sa zlepšia po vyradení potravín obsahujúcich glutén zo stravy, pričom bola u pacienta vylúčená celiakia a alergia na pšenicu.

Patogenéza NCGS ešte nie je celkom objasnená, ale predpokladá sa, že zahŕňa aktiváciu vrodeného imunitného systému, priame cytotoxické účinky gluténu a pravdepodobne aj ďalších zložiek pšenice.

Prečítajte si viac v našom clánku: Tichá celiakia: Neceliakálna gluténová intolerancia

 Zápalové ochorenia čriev (IBD)

IBD spôsobuje zápal gastrointestinálneho traktu, ktorý začína v ústach a siaha cez žalúdok a črevá až po konečník.

V minulosti sa považovalo za autoimunitné ochorenie, ale výskum naznačuje, že chronický zápal je výsledkom imunitného systému, ktorý útočí na neškodný vírus, baktérie alebo potraviny v čreve, čo spôsobuje zápal, ktorý vedie k poškodeniu čriev.

Dva hlavné typy IBD sú ulcerózna kolitída a Crohnova choroba. 

 • Ulcerózna kolitída je obmedzená na črevo alebo hrubé črevo a spôsobuje chronický zápal a vredy v jeho najvnútornejšej vrstve.
 • Na druhej strane Crohnova choroba môže postihnúť akúkoľvek časť gastrointestinálneho traktu od úst až po konečník. Najčastejšie však postihuje poslednú časť tenkého čreva alebo hrubého čreva alebo oboje a zasahuje do viacerých vrstiev.

Príčina IBD nie je známa. Niektoré látky alebo ich kombinácie – baktérií, vírusov, antigénov – spúšťajú imunitný systém organizmu a spôsobujú zápalovú reakciu v črevnom trakte.  Nedávne štúdie ukazujú, že rozvoj IBD môže spôsobiť kombináciu dedičných, genetických a / alebo environmentálnych faktorov.  Reakcia pokračuje a poškodzuje črevnú stenu, čo vedie k hnačke a bolesti brucha.

Rakovina (kolaterálny karcinóm)

Kolorektálny karcinóm je druhá najčastejšia forma rakoviny.  Našťastie, s pokrokom v včasnej detekcii a liečbe, kolorektálny karcinóm je jednou z najlepšie liečiteľných foriem ochorenia.  Použitím rôznych skríningových testov je možné predchádzať, detekovať a liečiť ochorenie dlho predtým, ako sa objavia symptómy.

Alergická kolitída

Alergická kolitída je častejšia u detí ako u dospelých a postihuje 2 až 3 percentá detí.  Dieťa so zapáleným hrubým črevom môže byť podráždené, plynné a má v stolici krv alebo hlien.  Možné sú aj anémie a podvýživa.

Prečítajte si aj o ďalších reakciách na potraviny: Typy nežiadúcich reakcií na potraviny

ĎALŠIE TYPY IMUNITNE-SPROSTREDKOVANEJ KOLITÍDY

 • Eozinofilná kolitída je podobná alergickej kolitíde. Presná príčina eozinofilnej kolitídy nie je vždy známa, hoci proteíny v kravskom mlieku často zhoršujú príznaky.  Zdá sa, že ľudia s osobnou alebo rodinnou anamnézou alergií a astmy majú vyššie riziko.
 • Mikroskopická kolitída môže byť pozorovaná iba cez mikroskop.  Vyznačuje sa zvýšením lymfocytov vo výstelke hrubého čreva. Existujú dva typy mikroskopickej kolitídy a hoci obidva vykazujú zvýšenie lymfocytov, každý typ ovplyvňuje tkanivo hrubého čreva iným spôsobom.
 • Lymfocytová kolitída má vyšší počet lymfocytov a tkanivá a výstelka hrubého čreva majú normálnu hrúbku.
 • Pri kolagénnej kolitíde je vrstva kolagénu pod výstelkou hrubého čreva hrubšia ako normálne.

OSTATNÉ ŠTRUKTURÁLNE OCHORENIA ČRIEV

INFEKČNÁ KOLITÍDA

Infekčná kolitída môže byť spôsobená vírusmi, baktériami a parazitmi.  Osoba, ktorá má infekčnú kolitídu, má hnačku a horúčku a vzorka stolice býva pozitívna na enteropatogénov, ako napríklad salmonela, campylobacter a escherichia coli (E. coli)

KOLITÍDA VYVOLANÁ LIEKMI

Niektoré lieky, hlavne nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), boli spojené so zápalom hrubého čreva u niektorých ľudí.  Starší ľudia a ľudia s dlhodobým užívaním NSAID v anamnéze sú vystavení najvyššiemu riziku vzniku tohto typu kolitídy.

Pseudomembranózna kolitída sa označuje ako kolitída spojená s antibiotikami alebo kolitída C. diff, pretože je výsledkom nadmerného rastu baktérií Clostridium difficile. Najčastejšie je spôsobená používaním antibiotík, ktoré narúša rovnováhu baktérií v hrubom čreve.

DIVERTIKULÁRNA CHOROBA

Divertikul je malý výčnelok vo svalovej stene čreva, ktorý zvnútra v oslabenách častiach. Ak sa v divertikule na dlhší čas ocitne bez pohybu črevný obsah, môže dôjsť k zápalu – divertikulitíde. Divertikuly sa môžu vytvoriť kdekoľvek v tráviacom systéme, ale najčastejšie sa vyskytujú vo vysokotlakovej oblasti hrubého čreva.

Divertikulárna choroba je veľmi častá a vyskytuje sa u 10% ľudí vo veku nad 40 rokov au 50% ľudí vo veku nad 60 rokov v západných kultúrach.  Býva spôsobená malým objemom vlákniny v potrave a zápchou.

Divertikulóza zriedkavo spôsobuje symptómy. Komplikácie divertikulárnej choroby sa vyskytujú u asi 10% ľudí.  Patrí medzi ne infekcia alebo zápal (divertikulitída), krvácanie a obštrukcia. 

Divertikulitída sa prejavuje najčastejšie brušnými kŕčmi a bolesťami, poruchami vyprázdňovania, teplotou a zvracaním. Príznaky sa náhle vystupňujú, ak dôjde k prasknutiu zapáleného divertikula.

Liečba divertikulitídy zahŕňa antibiotiká, zvýšené tekutiny a špeciálnu diétu.  Chirurgia je potrebná u približne polovice pacientov, ktorí majú komplikácie na odstránenie postihnutého segmentu hrubého čreva.

ZVÝŠENÁ PRIEPUSTNOSŤ ČRIEV (DERAVÉ ČREVO)

Zvýšená priepustnosť čriev, známa aj ako deravé črevo je stav, pri ktorom sa začnú zväčšovať medzery v črevnej stene, čo umožňuje väčším molekulám, ako sú baktérie, toxíny a nestrávené častice potravy, prejsť do krvného obehu.

Aj napriek obmedzenému počtu dôkazov sa predpokladá, že zvýšená črevná priepustnosť vyvoláva rozsiahle zápaly, stimuluje imunitnú reakciu a môže byť spojená s niekoľkými chronickými a autoimunitnými ochoreniami, ako je diabetes typu 1 a celiakia a ďalšími problémami. Nie je však jasné, či je to príznak alebo základná príčina.

Deravé črevo je sprevádzané ďalšími zdravotnými problémami. Varovným signálom, že máte narušené črevo, môžu byť napríklad viaceré potravinové intolerancie, narušená schopnosť čreva produkovať enzýmy a oslabený imunitný systém.

Prečítajte si viac o zvýšenej priepustnosti čreva: Deravé črevo a jeho regenerácia

ISCHEMICKÁ KOLITÍDA

Ischemická kolitída nastáva vtedy, keď je znížený prietok krvi (v dôsledku zúžených alebo zablokovaných tepien) do časti hrubého čreva, v dôsledku čoho dochádza k nedostatočnému okysličovaniu a môže viesť k život ohrozujúcej nekróze črevného tkaniva.

Ischemická kolitída môže postihnúť ktorúkoľvek časť hrubého čreva, ale zvyčajne pociťujete bolesť na ľavej strane brucha.  Môže sa vyskytovať postupne alebo náhle. Príznaky na pravej strane môžu naznačovať zablokované cievy v tenkom čreve a nekrózu črevného tkaniva, ktorá si vyžaduje neodkladnú operáciu na odstránenie blokády a odstránenie poškodenej časti.

Ľudia, ktorí majú 60 alebo viac rokov, majú vysoký cholesterol alebo poruchu zrážanlivosti, majú zvýšené riziko ischemickej kolitídy.

ANÁLNE PORUCHY

 • Hemoroidy sú opuchnuté krvné cievy, ktoré lemujú análny otvor.  Sú spôsobené chronickým nadmerným tlakom z namáhania počas pohybu čriev, pretrvávajúcej hnačky alebo tehotenstva.
 • Análne trhliny sú trhliny alebo praskliny vo výstelke análneho otvoru.  Najčastejšou príčinou análnej trhliny je prechod veľmi tvrdých alebo vodnatých stolíc. Análna trhlina je veľmi bolestivá, pretože odkryté svaly sa dráždia stolicou alebo vzduchom a vedú k intenzívnej pálivej bolesti, krvácaniu alebo kŕčom po pohybe čriev.
 • Perianálne abscesy sa môžu vyskytnúť, keď sa zablokujú drobné análne žľazy na vnútornej strane konečníka, a baktérie prítomné v týchto žliazach spôsobujú infekciu, v dôsledku ktorej sa môže vytvoriť absces. Liečba zahŕňa vypustenie abscesu, zvyčajne v lokálnej anestézii v ordinácii lekára.
 • Análna fistula býva často komplikáciou drenáže abscesu. Ide o abnormálny trubicový priechod z análneho kanála k otvoru v koži v blízkosti otvoru análneho otvoru.  Stolica je cez tento malý kanál odklonená von cez kožu, čo spôsobuje svrbenie, dráždenie a krvácanie. Zriedkakedy sa liečia samy od seba a zvyčajne potrebujú operáciu na vypustenie abscesu a „uzavretie“ fistuly.

DIAGNOSTIKA OCHORENÍ ČRIEV

SONO, RTG alebo CT vytvárajú obraz vnútra tela a umožňujú lekárovi skontrolovať príznaky akýchkoľvek problémov.

Endoskopia.  Diagnostika pomocou endoskopu, ktorý sa dostane cez hrdlo človeka do ich gastrointestinálneho traktu.

Kolonoskopia.  Diagnostika pomocou endoskopu cez análny otvor do konečníka a hrubého čreva. Krvné testy zahŕňa analýzu krvných ukazovateľov.

Testy stolice na vylúčenie infekčných patogénov.

LIEČBA

Liečba sa môže líšiť v závislosti od príčiny. 

Väčšina typov sa lieči pomocou liekov a zmien v strave a životného štýlu. 

Lieky môžu zahŕňať:

 • protizápalové lieky, ako sú kortikosteroidy a aminosalicyláty
 •  imunosupresíva
 •  biologické lieky
 • antibiotiká
 • lieky proti hnačke
 • doplnkov, ako je železo, vápnik a vitamín D

Nasledujúce zmeny životného štýlu môžu pomôcť zmierniť vaše príznaky:

 • sledujte a vyhýbajte sa potravinám, ktoré spúšťajú alebo zhoršujú vaše príznaky
 • jedzte menšie, častejšie jedlá
 • obmedzte kofeín, alkohol a prestaňte fajčiť

Ak iné lieky nie sú schopné zmierniť vaše príznaky alebo ak máte závažné poškodenie hrubého čreva, môže sa pristúpiť ku chirurgickému zákroku. Avšak podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa operácia IBD stáva menej častou v dôsledku pokroku v liekoch.

NÁVŠTEVA LEKÁRA

Chronickú hnačku, silnú bolesť brucha alebo krv v stolici by mal vyhodnotiť lekár.  Ťažká bolesť brucha, ktorá prichádza náhle, môže byť znakom vážneho stavu, ktorý si vyžaduje pohotovostnú lekársku starostlivosť.


Zdroje k článku:
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/7040-gastrointestinal-disorders

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár