Zvýšená priepustnosť čriev, známa aj ako deravé črevo alebo odbornejšie ako zvýšená intestinálna permeabilita je stav, pri ktorom sa začnú zväčšovať medzery v črevnej stene.

SLIZNIČNÝ IMUNITNÝ SYSTÉM ČREVA (GALT)

Slizničný imunitný systém čreva GALT (gut associated lymphoid tissue) – je považovaný za najväčší imunitný orgán v tele. Lymfatické tkanivo, ktoré leží pozdĺž celého čreva, pokrýva plochu približne 260-300 m2.

Slizničný povrch čreva je tenký a pôsobí ako priepustná bariéra, vďaka čomu môže organizmus absorbovať živiny z jedla. Zároveň však táto priepustnosť vytvára zraniteľnosť voči infekcii a sú s ňou spájané zdravotné problémy ako práve zvýšená priepustnosť čreva alebo potravinové a histamínové intolerancie.

Črevá by mali brániť vniknutiu škodlivých látok do tela. Zvýšená priepustnosť však umožňuje väčším molekulám, ako sú baktérie, toxíny a nestrávené častice potravy, prejsť do krvného obehu.

Aj napriek obmedzenému počtu dôkazov sa predpokladá, že zvýšená črevná priepustnosť vyvoláva rozsiahle zápaly, stimuluje imunitnú reakciu a môže byť spojená s niekoľkými chronickými a autoimunitnými ochoreniami, ako je diabetes typu 1 a celiakia a ďalšími problémami. Nie je však jasné, či je to príznak alebo základná príčina.

Prečítajte si viac v našich článkoch: Črevné ochorenia a Typu nežiadúcich reakcií na potraviny

ČO HOVORIA O DERAVOM ČREVE ODBORNÍCI?

“Deravé črevo nie je diagnóza, o ktorej sa učí na lekárskej fakulte. Preto deravé črevo znamená, že máte zdravotné ťažkosti, ktoré je potrebné diagnostikovať.”

“Môžete dúfať, že je váš lekár dosť dobrý Sherlock Holmes, avšak niekedy je veľmi ťažké určiť konkrétnu diagnózu.”

Kirby, MD, riaditeľ Centra pre ľudskú výživu na klinike v Clevelande

“Veľa toho ešte nevieme, ale vieme, že existuje.”

“Pri nedostatku dôkazov nevieme, čo deravé črevo v skutočnosti znamená alebo aké terapie môžu pomôcť.”

MUDr. Linda A. Lee, MD a gastroenterológ a riaditeľ Johns Hopkins Integrative Medicine a Digestive Center

MOŽNÉ PRÍZNAKY ZVÝŠENEJ PRIEPUSTNOSTI ČRIEV

Deravé črevo je sprevádzané ďalšími zdravotnými problémami. Varovným signálom, že máte narušené črevo, môžu byť napríklad viaceré potravinové intolerancie, narušená schopnosť čreva produkovať enzýmy (čo sa môže prejaviť napríklad sekundárnou laktózovou intoleranciou alebo histamínovou intoleranciou) a narušený imunitný systém.

POTRAVINOVÉ INTOLERANCIE

Odporúčam spraviť si test na potravinové intolerancie, ktorý je dostupný v lekárni, na internete, alebo vám ho môže spraviť lekár.

Nedostatočne strávené molekuly jedla sa cez črevnú stenu dostávajú do krvného obehu, kde na ne reaguje imunitný systém tvorbou protilátok. Test sa robí z jednej kvapky krvi, tak si predstavte, koľko takýchto protilátok musí imunitný systém vyprodukovať na to, aby sa tieto nachádzali v každej jednej kvapke. Potom niet divu, že nezostáva čas bojovať proti zápalom a infekciám…

HISTAMÍNOVÁ INTOLERANCIA (HIT)

Histamín je pre organizmus prirodzený a má v tele na starosti viacero významných úloh, napríklad aktiváciu nervového systému či podporu tvorby žalúdočnej kyseliny. Tiež je veľmi úzko prepojený s imunitným systémom – uvoľňuje sa po poranení alebo alergickej reakcii ako súčasť imunitnej odpovede organizmu a je zapojený do zápalového procesu.

Pri histamínovej intolerancii sa však hromadí v tele, pretože organizmus nemá dostatok enzýmu, ktorý slúži na jeho odbúranie (DAO – diamínooxidádza) alebo jeho aktivita nie je dostačujúca.

Konzumácia potravy bohatej na histamín, alkoholu, alebo liekov, ktoré uvoľňujú histamín alebo blokujú DAO, môže u ľudí s histamínovou intoleranciou spôsobiť hnačku, bolesť hlavy, problémy s dutinami a očami, astmu, hypotenziu, arytmiu, žihľavku, kožné problémy, návaly tepla a iné stavy.

Skutočný mechanizmus histamínovej intolerancie (HIT) sa stále skúma, ale predpokladá sa, že súvisí s nahromadením histamínu. U zdravého jedinca sa histamín pravidelne spracováva pomocou dvoch enzýmov:
DAO (diamínooxidádza) a HNMT.

HIT vzniká buď ako primárne genetické alebo sekundárne (získané) poškodenie jedného z týchto dvoch enzýmov.

DAO sa produkuje v čreve, takže ak je intestinálna funkcia narušená, črevo nemusí byť schopné produkovať dostatok DAO na prirodzenú degradáciu histamínu.

Znížená produkcia DAO môže byť dôvodom, prečo sa HIT prejavuje častejšie u osôb s gastrointestinálnymi poruchami, ako sú zápalové ochorenia čriev, syndróm dráždivého čreva, celiakia a SIBO.

LAKTÓZOVÁ INTOLERANCIA

Podobný mechanizmus môže nastať aj pri laktózovej intolerancii. Črevo s narušenou funkciou nemusí byť schopné produkovať dostatočné množstvo enzýmu laktáza, ktorý štiepi laktózu (mliečny cukor), ktorý je súčasťou mlieka a  mliečnych výrobkov. 

Aj preto je prechodný deficit laktózy častou  komplikáciou akútnych hnačiek, narušenia mikrobiómu v dôsledku užívania antibiotík a zvykne sa po ústupe ťažkosti sám upraviť.

Taktiež dojčatá majú zo začiatku zníženú schopnosť produkcie tohto enzýmu, preto sa môže objaviť kolikové ťažkosti. Schopnosť organizmu produkovať laktázu prirodzene klesá aj vekom.

Typickými prejavmi laktózovej intolerancie sú kyslo zapáchajúce hnačky, kolikovité bolesti brucha, nadúvanie, prelievanie črevného obsahu, pocity plného brucha, škvŕkanie v bruchu, zvýšený odchod plynov a u dojčiat celkové neprospievanie, úbytok na hmotnosti. Príznaky sa objavujú 30-120 minút po požití mlieka.

Rovnako ako pri HIT, aj laktózová intolerancia môže napovedať na spomínané gastrointestinálne poruchy, ktoré by mal vylúčiť gastroenterológ.

NARUŠENÝ IMUNITNÝ SYSTÉM

Ak narušená črevná bariéra zostane bez adekvátnej liečby, zahltený imunitný systém nestíha bojovať ani voči bežným chorobám, môže dôjsť k vzniku zápalov v tele a vyústiť až do chronických zdravotných problémov a autoimunitných ochorení.

Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?

O najnovších trendoch, ako podporovať mikrobióm tvorený prospešnými baktériami, ktoré ovplyvňujú takmer každý aspekt zdravia, vrátane domácich receptov sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

ĎALŠIE PRÍZNAKY NARUŠENEJ INTESTINÁLNEJ BARIÉRY

 • Chronická hnačka, zápcha, plynatosť alebo nadúvanie
 • Nedostatok živín
 • Bolesti hlavy, zahmlené myslenie, strata pamäti
 • Nadmerná únava
 • Kožné vyrážky a problémy, ako je akné, ekzém alebo rosacea
 • Chute na sladké a sacharidy
 • Artritída alebo bolesť kĺbov
 • Depresia, úzkosť, ADD, ADHD
 • Autoimunitné ochorenia, ako je lupus, celiakia alebo Crohnova choroba

MOŽNÉ PRÍČINY ZVÝŠENEJ ČREVNEJ PRIEPUSTNOSTI

Mnoho faktorov môže zvýšiť permeabilitu čriev:

 • Výskum ukázal, že vyššie hladiny zonulínu môžu uvoľniť tesné spojenia a zvýšiť permeabilitu čriev. Hladiny tohto proteínu môžu stimulovať baktérie a lepok.
 • Existuje konzistentný dôkaz, že glutén zvyšuje intestinálnu priepustnosť u ľudí s celiakiou. Ľudské štúdie skončili so zmiešanými výsledkami.
 • Výskum ukazuje, že dlhodobé užívanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAIDS), ako je aspirín a ibuprofén, môže zvýšiť intestinálnu permeabilitu.
 • Navyše nízke hladiny prospešnýchčrevných baktérií môžu mať rovnaký účinok.
 • Strava pravdepodobne zohráva veľkú úlohu v tom, že má deravé črevo.
 • Chronický stres môže byť tiež dôležitým faktorom.

DIAGNOSTIKA ZVÝŠENEJ ČREVNEJ PRIEPUSTNOSTI

Či je zvýšená priepustnosť faktorom, ktorý prispieva k rozvoju ochorení alebo dôsledkom, nie je jasné.

Na trhu sa objavil aj domáci test priepustnosti čreva, ktorý funguje tak, že vyšetruje parameter indikán (indoxyl sulfate), stanovuje pH moču a zahŕňa aj chemickú analýzu moču. Výrobca pravdepodobne vychádza zo štúdie, ktorá spojila stratu funkcie obličiek s narušenou funkciou črevnej bariéry.

Žiadna štúdia však nepreukázala, že deravé črevo je skutočne možné diagnostikovať podľa indikánu. Na výsledky tohto domáceho testu sa preto nespoliehajte a v prípade zdravotných ťažkostí navštívte gastroenterológa.

LIEČBA ZVÝŠENEJ ČREVNEJ PRIEPUSTNOSTI

Liečba príčiny, ako je Crohnova choroba alebo celiakia, často vyrieši symptómy spojené so stavom.

Ak lekár nediagnostikoval žiadnu základnú príčinu, najlepším spôsobom liečby deravého čreva je zmena životného štýlu, ktorá znižuje stres a zlepšuje stravu.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov
prepojením modernej aj alternatívnej medicíny pre dosiahnutie čo najvyššej účinnosti a pokrytie celkového zdravotného stavu si môžete zvoliť niektorú z našich služieb: Individuálna hodinová konzultácia alebo Komplexný zdravotný plán na mieru.

POMOC PRI REGENERÁCII ČREVNEJ VÝSTELKY

Pri regenerácii čreva vám môže pomôcťprotizápalová strava, ktorá vedie k obnove mikrobiómu vďaka tomu, že odľahčuje a zefektívnuje trávenie, zabezpečuje dostatok potravy pre črevné baktérie a tak prirodzene podporuje regeneráciu črevnej výstelky a mikrobiómu.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.
V príručke sa dočítate aj o prírodných výživových doplnkoch na obnovu čreva. Ďalej sa dozviete, aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na obnovu črevného mikrobiómu.

Zdroje k článku:
https://www.webmd.com/digestive-disorders/features/leaky-gut-syndrome#2
https://www.healthline.com/nutrition/leaky-gut-diet
https://www.healthywomen.org/content/blog-entry/10-signs-you-have-leaky-gut%E2%80%94and-how-heal-it