0

Deravé črevo a jeho regenerácia

#črevo#deravéčrevo#potravinovéintolerancie#protizápalovástrava#zápal

Deravé črevo, známe aj ako zvýšená priepustnosť čriev, je stav, pri ktorom sa začnú zväčšovať medzery v črevnej stene. Črevá by mali pôsobiť ako bariéra, ktorá bráni vniknutiu škodlivých látok do tela. Zvýšená priepustnosť však umožňuje väčším molekulám, ako sú baktérie, toxíny a nestrávené častice potravy, prejsť do krvného obehu.

Aj napriek obmedzenému počtu dôkazov sa predpokladá, že zvýšená črevná priepustnosť vyvoláva rozsiahle zápaly, stimuluje imunitnú reakciu a môže byť spojená s niekoľkými chronickými a autoimunitnými ochoreniami, ako je diabetes typu 1 a celiakia a ďalšími problémami. Nie je však jasné, či je to príznak alebo základná príčina.

Možné príznaky deravého čreva

Najväčším varovným signálom, že máte narušené črevo, sú viaceré potravinové intolerancie. Odporúčam spraviť si test na potravinové intolerancie, ktorý je dostupný v lekárni, na internete, alebo vám ho môže spraviť lekár.

Nedostatočne strávené molekuly jedla sa cez črevnú stenu dostávajú do krvného obehu, kde na ne reaguje imunitný systém tvorbou protilátok. Test sa robí z jednej kvapky krvi, tak si predstavte, koľko takýchto protilátok musí imunitný systém vyprodukovať na to, aby sa tieto nachádzali v každej jednej kvapke. Potom niet divu, že nezostáva čas bojovať proti zápalom a infekciám…

Ak takéto deravé črevo zostane bez adekvátnej liečby, zahltený imunitný systém nestíha bojovať ani voči bežným chorobám, môže dôjsť k vzniku zápalov v tele a vyústiť až do chronických zdravotných problémov a autoimunitných ochorení.

Zoznam príznakov:

 • Chronická hnačka, zápcha, plynnatosť alebo nadúvanie
 • Nedostatok živín
 • Oslabený imunitný systém
 • Bolesti hlavy, zahmlené myslenie, strata pamäti
 • Nadmerná únava
 • Kožné vyrážky a problémy, ako je akné, ekzém alebo rosacea
 • Chute na sladké a sacharidy
 • Artritída alebo bolesť kĺbov
 • Depresia, úzkosť, ADD, ADHD
 • Autoimunitné ochorenia, ako je reumatoidná artritída, lupus, celiakia alebo Crohnova choroba

Možné príčiny

Mnoho faktorov môže zvýšiť permeabilitu čriev:

 • Výskum ukázal, že vyššie hladiny zonulínu môžu uvoľniť tesné spojenia a zvýšiť permeabilitu čriev. Hladiny tohto proteínu môžu stimulovať baktérie a lepok.
 • Existuje konzistentný dôkaz, že glutén zvyšuje intestinálnu priepustnosť u ľudí s celiakiou. Ľudské štúdie skončili so zmiešanými výsledkami.
 • Výskum ukazuje, že dlhodobé užívanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAIDS), ako je aspirín a ibuprofén, môže zvýšiť intestinálnu permeabilitu.
 • Navyše nízke hladiny zdravých črevných baktérií môžu mať rovnaký účinok.

Regenerácia čreva

Kľúčom k regenerácii čreva je protizápalová strava, ktorá vedie k obnove mikrobiómu vďaka tomu, že odľahčuje a zefektívnuje trávenie, zabezpečuje dostatok potravy pre črevné baktérie a tak prirodzene podporuje regeneráciu črevnej výstelky a mikrobiómu.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu. V príručke sa dočítate aj o prírodných výživových doplnkoch na obnovu čreva. Ďalej sa dozviete, aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na mikrobióm aj zápaly.

Komplexný pohľad

Trápia vás zdravotné problémy, s ktorými si nevedia dať lekári rady? Zameriavaním sa len na to, čo vám vie ponúknuť takýto úzko špecializovaný pohľad, sa môžete ukrátiť o cenné riešenia vašich zdravotných problémov.

Objednajte si u nás individuálnu konzultáciu, v rámci ktorej vám pripravíme komplex odporúčaní, a to na základe vedeckých štúdií s dokázanou účinnosťou, ale aj prírodných rokmi overených postupov.

Radi by ste mali prístup k novým, medicínskym aj alternatívnym tipom, ako sa starať o svoje zdravie, ktoré sú vedecky podložené?

Zdroje k článku:

https://www.healthline.com/nutrition/leaky-gut-diet
https://www.healthywomen.org/content/blog-entry/10-signs-you-have-leaky-gut%E2%80%94and-how-heal-it

Zdieľať

Najnovšie články