Poznáte proteolytické enzýmy? Najznámejšími predstaviteľmi sú najmä Wobenzym a Serrapeptáza. Keďže sa nejde o lacnú záležitosť, prinášame vám článok, ktorý vám pomôže zorientovať sa, v čom vám môže enzymoterapia pomôcť.
Obsah článku
Čo sú to proteolytické enzýmy?
Systémová enzymoterapia je terapia, pri ktorej sú podávané vysoké dávky proteolytických enzýmov, získaných zo zvierat alebo z ovocia.
Proteolytické enzýmy sú nevyhnutné pre mnohé dôležité procesy v tele: okrem trávenia bielkovín napríklad pre bunkové delenie, zrážanie krvi, imunitnú funkciu a recykláciu proteínov, a mnohé ďalšie.
Ich dopĺňanie má pomáhať pri mnohých zdravotných ťažkostiach, najmä pri zápaloch, opuchoch, úrazoch, trombóze, imunitných problémoch, dokonca aj nádoroch, atď.
Prečítajte si, ktoré z tvrdení sú vedecky podložené a ktoré sú vyvrátené.
1. Proteolytické enzýmy nie je črevo schopné vstrebať? LOŽ
Enzymoterapia bola dlho obviňovaná z toho, že enzýmy, ktoré sa požívajú, sa jednoducho rozkladajú v žalúdku a tenkom čreve a strávia sa rovnako, ako iné bielkoviny. A teda bielkovinové (enzýmové) makromolekuly nie je črevo schopné vstrebať.
Táto dogma bola vyvrátená viacerými štúdiami pred viac ako 20 rokmi. Dôkaz, že črevnou stenou môže prechádzať značná časť perorálne podaných enzýmov nielen vo forme fragmentov, ale aj v pôvodnej makromolekulovej a funkčne aktívnej forme nájdete v štúdii (01).
2. Enzymoterapia zlepšuje trávenie? PRAVDA
Jedným z najbežnejších spôsobov použitia proteolytických enzýmov je zlepšenie trávenia a absorpcie proteínov najmä u ľudí, ktorí majú nedostatok vlastných tráviacich enzýmov.
Na liečbu pankreatickej nedostatočnosti, cystickej fibrózy, niektorých druhov rakoviny, ako je rakovina pankreasu, kolorektu a žalúdka alebo po operácii žalúdka alebo pankreasu sa často používa náhradná terapia pankreatických enzýmov. (02, 03, 04, 05)
Niekoľko štúdií na zvieratách ukázalo, že extrakt z kiwi pomáha zlepšovať rozklad a trávenie bielkovín, najmä mäsa, mlieka, syrov, rýb a vajec. (06)
Ďalšia štúdia zistila, že keď ľudia s tráviacim ochorením dostali doplnok, obsahujúci proteolytické enzýmy, zaznamenali významné zlepšenie nafúknutia, bolesti brucha, pálenie, pálenie záhy a stratu chuti do jedla. (07)
3. Enzymoterapia znižuje zápaly? PRAVDA
Niekoľko štúdií ukázalo, že proteolytické enzýmy sú účinné pri znižovaní zápalu a symptómov súvisiacich so zápalovými stavmi.
Jedna štúdia zistila, že injekcia proteolytických enzýmov chymotrypsín, trypsín a serátiopeptidáza na potkany redukovala zápal viac ako aspirín. (08)
Určité typy týchto enzýmov sa preukázali ako bezpečná a účinná liečba artritídy.
Prehľad 10 štúdií zistil, že proteolytický enzým bromelaín bol účinný pri znižovaní symptómov bolesti, opuchu a stuhnutia kĺbov u ľudí s osteoartritídou. (09)
Iná štúdia ukázala, že doplnok, obsahujúci bromelaín a trypsín bol rovnako účinný ako tradičné protizápalové lieky pri znižovaní bolesti súvisiacej s osteoartritídou. (10)
Bromelaín je tiež účinný pri znižovaní zápalu a zmierňovaní symptómov u ľudí so zápalom dutín. (11)
Protizápalová strava
Ak bojujete s chronickým zápalom, pomôcť vám prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.
Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.
V príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré ďalšie výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, a aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na zápalové ukazovatele, a reálne fungujú v boji proti chronickým zápalom.
4. Enzymoterapia harmonizuje imunitný systém? PRAVDA
Na oslabenú imunitu pôsobí enzymoterapia podnetne, na nadmernú a patologickú imunitu (alergické a autoimunitné poruchy) pôsobí utlmujúco.
Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?
5. Enzymoterapia podporuje liečenie a rýchlosť zotavenia? PRAVDA
Užívanie doplnkov proteolytického enzýmu môže byť účinným spôsobom na podporu hojenia rán.
Napríklad štúdie na zvieratách ukázali, že hojenie ran papaínom a bromelaínom urýchľuje rast nového tkaniva pri aplikácii priamo na kožu. (12, 13)
Okrem toho sa zistilo, že proteolytické enzýmy skracujú čas zotavenia po operácii.
Jedna štúdia u 24 ľudí, ktorí práve prešli zubnou chirurgiou, ukázala, že užívanie doplnku obsahujúceho 5 mg proteolytického enzýmu serrapeptáza znižuje opuch a intenzitu bolesti. (14)
Niektoré štúdie ukázali, že pooperačná liečba bromelaínom môže pomôcť pri zmierňovaní opuchov a modrín po kozmetickom zákroku. (15, 16)
6. Enzymoterapia pomáha pri syndróme dráždivého čreva a zápalovom črevnom ochorení? PRAVDA
Niekoľko štúdií ukázalo, že proteolytické enzýmy môžu zmierňovať bežné príznaky, súvisiace so syndrómom dráždivého čreva (IBS), ako je nadúvanie, plyn, zápcha a bolesť brucha.
Napríklad jedna štúdia u 126 ľudí s IBS zistila, že doplnok obsahujúci papaín viedol k významnému zlepšeniu zápchy, nadúvania a bolestivých pohybov čriev. (17)
Iná štúdia, ktorá zahŕňala 90 ľudí s IBS, zistila, že doplnok trávenia enzýmu zahŕňajúci proteolytické enzýmy zlepšil príznaky ako nadúvanie, plyn a bolesť brucha. (18)
Okrem toho sa preukázalo, že bromelaín znižuje zápal u ľudí so zápalovými ochoreniami čriev vrátane ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby. (19)
7. Enzymoterapia znižuje bolesť svalov? PRAVDA
Oneskorený nástup bolesti svalov sa môže vyskytnúť až tri dni po cvičení.
Proteolytické enzýmy môžu pomôcť znížiť bolesť svalov a urýchliť regeneráciu svalov po intenzívnom cvičení.
V jednej malej štúdii u mužov proteolytická zmes enzýmov, obsahujúca bromelaín a kurkumín významne znížila citlivosť a bolesť post-tréningových svalov v porovnaní s placebom. (20)
Ďalšia štúdia zistila, že ľudia, ktorí konzumovali doplnok obsahujúci trypsín, bromelaín, papaín a chymotrypsín pred a po zostupe, mali zníženú bolesť svalov a rýchlejšie zotavenie svalov než tí, ktorí užívali placebo. (21)
8. Niektoré proteolytické enzýmy môžu mať vlastnosti na potlačenie rakoviny? PRAVDA
Testy na zvieratách ukázali, že niektoré proteolytické enzýmy môžu pomôcť bojovať proti rakovinovým bunkám.
Jedna štúdia ukázala, že bromelaín inhiboval rast a vyvolal smrť ľudskej rakoviny žalúdka a rakoviny hrubého čreva. (22)
Podobná štúdia zistila, že bromelaín extrahovaný z ananásových stoniek pôsobí na bunky rakoviny hrubého čreva. Uviedol, že potraviny, obsahujúce bromelaín, ako je ananás, môžu pomôcť zabrániť rakovine hrubého čreva. (23)
Ďalšia nedávna štúdia ukázala, že bromelaín aj papain prerušili rast a spôsobili bunkovú smrť v rakovinových bunkách ľudského žlčového kanálu. (24)
Hoci sú tieto výsledky sľubné, ľudské štúdie sú potrebné na preskúmanie účinnosti a bezpečnosti proteolytických enzýmov pri liečbe niektorých druhov rakoviny.
Zdroje k článku:
https://www.healthline.com/nutrition/proteolytic-enzymes#section5
Potrebovala by som velmi pomoc neviem co robit moje telo neprijíma a nechce stráviť potravu z ktorých mam uz viacero diagnóz veľmi vas prosim o konzultáciu