Lymská borelióza je infekčné ochorenie, spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi. Prenáša sa na človeka štipnutím z infikovaného kliešťa. Na Slovensku je nakazený približne každý piaty kliešť. Na to, aby sa infekcia preniesla, musí byť kliešť prisatý 24 až 48 hodín. Väčšina ľudí s boreliózou si však na žiadneho kliešťa nepamätá.

SYMPTÓMY LYMSKEJ BORELIÓZY

Ochorenie má tri fázy a príznaky závisia od toho, v ktorom štádiu sa choroba nachádza.

FÁZA 1: Ranné lokalizované štádium

Symptómy boreliózy začínajú jeden až dva týždne po uštipnutí. Jedným z prvých znakov môže byť kruhová vyrážka, čo je známka toho, že sa baktérie množia v krvnom riečišti. Vyrážka sa vyskytuje v mieste uštipnutia ako škvrna (erythema migrans), červená po okraji, v strede vyblednutá. Môže byť teplá na dotyk, ale nie je bolestivá, ani nesvrbí. Vyrážka zmizne po štyroch týždňoch.
Mnohí ľudia však nemajú žiadnu vyrážky, alebo majú vyrážku, ktorá je úplne červená.

FÁZA 2: Včasné štádium

Včasné štádium sa vyskytuje niekoľko týždňov po uštipnutí kliešťa. V tomto štádiu sa baktérie začínajú šíriť po celom tele. Vyznačuje sa príznakmi podobnými chrípke, ako sú:

 • zimnica
 • horúčka
 • zväčšené lymfatické uzliny
 • bolesť hrdla
 • zmeny zraku
 • únava
 • bolesť svalov
 • bolesti hlavy

Vyrážka sa môže objaviť v iných oblastiach, ako došlo k uštipnutu kliešťa, a môžu sa vyskytnúť aj neurologické príznaky, ako je necitlivosť, brnenie a obrna. Tento stupeň môže byť komplikovaný meningitídou a poruchami srdcového rytmu.

FÁZA 3: Neskoré štádium

Rozšírené ochorenie sa vyskytuje vtedy, keď infekcia nebola liečená v štádiách 1 a 2. Môže sa vyskytnúť týždne, mesiace alebo roky po uštipnutí. Táto fáza je charakteristická nasledovnými príznakmi:

 • závažné bolesti hlavy
 • artritída jedného alebo viacerých veľkých kĺbov
 • poruchy srdcového rytmu
 • poruchy mozgu (encefalopatia) zahŕňajúce pamäť, náladu a spánok
 • strata krátkodobej pamäte
 • ťažkosti s koncentráciou
 • problémy v komunikácii
 • necitlivosť v pažiach, nohách, rukách alebo nohách

ČO ROBIŤ, KEĎ VÁS UŠTIPOL KLIEŠŤ?

Prisatého kliešťa potrite dezinfekčným roztokom, uchopte pinzetou a vytiahnite. Nevyťahujte ho krúživým pohybom. Ranu vydezinfikujte.

Kliešťa môžete dať otestovať či nebol infikovaný na Oddelenie rickettsiológie Virologického ústavu BMC SAV v Bratislave, ktoré spolupracuje s Ústavom zoológie SAV. Odstránené kliešte z tela je potrebné zaslať neživé v uzavretom pevnom vrecku uloženom v listovej obálke, pričom kliešte nemajú byť rozpučené. Do obálky je potrebné pridať vyplnenú objednávku, ktorú verejnosť nájde na internetovej stránke virologického ústavu. Za vyšetrenie jedného kliešťa sa platí 20€.
V lekárňach je k dispozícii aj domáci test na zistenie borélie z kliešťa s presnosťou viac ako 95% a stojí okolo 12€.

Obráťte sa na svojho lekára, ak behom pár dní – týždňa po poštípaní kliešťom nastúpia príznaky chrípky, prípadne sa rozšíri zápal v okolí poštípania a vznikne typická škvrna.

V každom prípade počas 30 dní pozorne sledujte príznaky boreliózy a vyhľadajte okamžite lekára, ak si myslíte, že ste infikovaní. Včasná antibiotická intervencia môže znížiť riziko vzniku chronických symptómov.

DIAGNOSTIKA LYMSKEJ BORELIÓZY

Krvné testy sú najspoľahlivejšie niekoľko týždňov po počiatočnej infekcii, keď sú prítomné protilátky. Váš lekár môže nariadiť nasledujúce testy:
Na detekciu protilátok proti B. burgdorferi sa použije ELISA (enzýmovo viazaný imunosorbentný test).
Na potvrdenie pozitívneho testu ELISA sa môže použiť Western blot. Kontroluje prítomnosť protilátok na špecifické proteíny B. burgdorferi.
Polymerázová reťazová reakcia (PCR) sa používa na hodnotenie ľudí s pretrvávajúcou lymskou artritídou alebo príznakmi nervového systému. Vykonáva sa na kĺbovej tekutine alebo miechovej tekutine.

LIEČBA LYMSKEJ BORELIÓZY

Borelióza je najlepšie liečená v počiatočných štádiách. Predčasné liečenie má jednoduchý 14 až 21-denný priebeh podávania perorálnych antibiotík, aby sa eliminovali všetky stopy infekcie. Lieky používané na liečbu boreliózy zahŕňajú:

 • doxycyklín pre dospelých a deti staršie ako 8 rokov
 • cefuroxím a amoxicilín pre dospelých, mladšie deti a ženy, ktoré dojčia

CHRONICKÁ BORELIÓZA

Pretrvávajúca alebo chronická borelióza je liečená intravenóznymi antibiotikami počas 14 až 21 dní. Hoci táto liečba eliminuje infekciu, príznaky sa môžu zlepšovať pomalšie a u 10-20 percentách ľudí pretrvávajú aj po ukončení liečby. Tieto príznaky môžu zahŕňať únavu, bolesť kĺbov alebo svalov a kognitívnu dysfunkciu. U väčšiny ľudí sa však zlepšia po šiestich mesiacoch až rokoch.

Nie je známe, prečo príznaky, ako bolesť kĺbov, pokračujú po zničení baktérií. Niektorí lekári veria, že pretrvávajúce symptómy sa vyskytujú u ľudí, ktorí sú náchylní na autoimunitné ochorenia. Niektorí si myslia, že príznaky sú spôsobené baktériami, ktoré neboli antibiotikami zničené, hoci neexistujú dôkazy na podporu tohto záveru. Iní sa domnievajú, že choroba poškodzuje imunitný systém a tkanivá. Poškodený imunitný systém naďalej reaguje na infekciu aj po zničení baktérií, čo spôsobuje príznaky.

Preto existuje určitá diskusia o vhodnej liečbe. Niektorí odborníci obhajujú pokračujúcu liečbu antibiotikami. Existujú však dôkazy, že takáto dlhodobá antibiotická liečba nezlepšuje šancu na zotavenie a dlhodobé užívanie antibiotík môže spôsobiť komplikácie.

Liečba sa často zameriava skôr na znižovanie bolesti a nepohodlia. Na liečbu bolesti kĺbov sa môžu používať lieky na potlačenie bolesti na predpis alebo voľnopredajné. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) a steroidy sa môžu použiť na liečbu problémov, ako je opuch kĺbov.

V závislosti od vašich symptómov môže lekár odporučiť testovanie špecifických postihnutých oblastí na určenie úrovne poškodenia alebo postihnutých častí tela. Tieto testy môžu zahŕňať:

 • elektrokardiogram (EKG) alebo echokardiogram na vyšetrenie funkcie srdca
 • vyšetrenie mozgovomiechovej tekutiny
 • MRI mozgu

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

AKO ZVÝŠIŤ ÚSPEŠNOSŤ LIEČBY?

PRERUŠOVANÝ PÔST

Prerušovaný pôst je v poslednej dobe horúcou témou v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu, ako aj mnohých vedeckých výskumov, a to z dobrého dôvodu.

Hoci sa vám môže zdať ako nový trend, pôst nie je zďaleka novým konceptom – v skutočnosti ide o jednu z najstarších liečebných tradícií v ľudskej histórii.
Zvieratá ale aj niektorí ľudia majú pôstny „inštinkt“ a počas choroby väčšinou nemajú chuť jesť.
Sám Hippocrates (c 460 – c 370 pnl), považovaný za otca modernej medicíny, napísal: “Ak jete, keď ste chorý, kŕmite svoju chorobu“.

Naše telá neustále pracujú. V štádiu pôstu sa však správajú inak, než keď jeme (alebo sme nedávno jedli). Počas pôstu organizmus vstúpi do stavu čistenia a opravy, ktorý je nevyhnutný pre zdravie a liečbu.

Problém je v tom, že v súčasnosti mnohí z nás jedia nepretržite a týmto štýlom neposkytujeme dostatok času organizmu na to, aby sa skutočne dostal do tohto čistiaceho stavu. Pre lepšie pochopenie si môžete tento rozdiel predstaviť ako rozdiel medzi upratovaním v zhone predtým, ako hostia prichádzajú na návštevu, zametaním špiny pod koberec, takže všetko vyzerá na prvý pohľad relatívne dobre, no pravdou je, že tento stav má od hĺbkovej čistoty veľmi ďaleko.

Dôležitosť čistenia, opravy a detoxikácie nemožno dostatočne zdôrazniť pokiaľ ide o lymskú boreliózu. A ak ste už začali podnikať kroky na dosiahnutie tohto cieľa, implementácia pôstu je skvelý spôsob, ako podporiť svoju liečbu.

Buďte však pri prerušovanom pôste obozretní a nepreháňajte to s ním. Aj prerušovaný pôst má svoje riziká a môže viesť ku vzniku rôznych zdravotných problémov. Úplne stačí dodržiavať jedno jednoduché pravidlo: skorá večera (najneskôr do 19. hod.), po ktorej už nebudete nič jesť.

Prečítajte si viac: Pravda/Lož: Detoxikácia a prerušovaný pôst

PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

REGENERÁCIA MIKROBIÓMU

Na liečbu lymskej boreliózy sa používajú naozaj silné antibiotiká, ktoré nepoznajú rozdiel medzi prospešnými a patogénnymi baktériami a narúšajú jednotlivé mikrobiómy v tele.

Mikrobióm pritom v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia

Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov.

Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie. 

Tieto funkcie si však dokážu plniť len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení. A stále viac a viac zdravotných problémov sa spája s narušením krehkej rovnováhy baktérií v mikrobióme (dysbiózou). 

Preto je dôležité po skončení antibiotickej liečby zamerať sa na zregenerovanie mikrobiómu.

Nerovnováha v črevom mikrobióme totiž môže trvať niekoľko mesiacov, dokonca až rokov po liečbe.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

HYPERBALICKÁ KYSLÍKOVÁ TERAPIA

je liečebná metóda spočívajúca v dýchaní kyslíka za podmienok zvýšeného atmosférického tlaku, čo vedie k zvýšenej dodávke kyslíku tkanivám, čo môže byť prospešné u mnohých ochorení.

Účinok hyperbalického kyslíka na kmeňoch B. burgdorferi bol hodnotený ako in vitro u experimentálne infikovaných myší v jednej štúdii. Rast organizmu in vitro bol inhibovaný hyperbarickým kyslíkom v 14 zo 17 kultúr. Okrem toho bol organizmus kultivovateľný z mechúrov iba 20% myší ošetrených hyperbarickým kyslíkom v porovnaní s 90% neliečených myší. Žiadna štúdia tejto terapie u ľudí s boreliózou však nebola publikovaná.

Zdroje k článku:

https://www.healthline.com/health/lyme-disease#preventionhttps://www.healthline.com/health/lyme-disease-chronic-persistent#preventionhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4490322/#!po=11.0000https://m.vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000663/1549321/Ako-a-kde-si-da-vysetrit-odstraneny-kliest-na-nebezpecne-mikroorganizmy-