Každý z nás aspoň raz v živote absolvuje pobyt v nemocnici. Ak máte pred plánovanou hospitalizáciou a neviete čo vás čaká, prípadne na čo nezabudnúť, čítajte ďalej.

ZOZNAM VECÍ

Zoznam vecí, ktoré si nezabudnite zabaliť pri plánovanom pobyte v nemocnici, nájdete tu.

REŠPEKTUJTE NEMOCNIČNÉ POSTUPY

V nemocniciach všetko funguje na základe určitých postupov a pravidiel, ktoré majú svoj význam, napríklad majú zabezpečiť potrebný dohľad nad pacientom, zabrániť šíreniu baktérií, atď. Je potrebné ich rešpektovať. Medzi niektoré rutinné postupy patria napríklad:

 • Pravidelné vizity, na ktorej musia byť prítomní pacienti.
 • Podávanie liekov, branie krvi, monitorovanie vitálnych funkcií (krvný tlak, teplota, pulz), kontrola pacientov, atď.), a to cez deň ale aj v noci.
 • Ďalšie činnosti prebiehajúce na izbách vrátane čistenia, kontrolovania zásob, atď.

Rátajte s tým, že v najlepšom prípade vás nikto nebude rušiť maximálne 3-4 hodiny.

MÁTE PRÁVO NA INFORMÁCIE

Nebuďte pasívni v záležitostiach týkajúcich sa vášho zdravia. Nebojte sa pýtať otázky a uistite sa, že zdravotné sestry a lekári vedia o vašom aktuálnom stave a liečbe.

Informovaný súhlas je jednou z nevyhnutých podmienok poskytovania zdravotnej starostlivosti a preto je zdravotný pracovník povinný vám poskytnúť informácie zrozumiteľným spôsobom.

Máte právo na informácie týkajúce sa vášho zdravotného stavu, ako aj informácie o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti.

Je jednoduché stratiť sa v množstve informácii. Navyše je úplne normálne, že sú ľudia v nemocnici pod veľkým stresom, dôsledkom ktorého sú ich kognitívne schopnosti oslabené. Prineste si preto zošit, do ktorého si zapisujte všetky svoje otázky.

Na Slovensku je navyše nedostatok personálu a tak sa vám môže zdať, že sú všetci uponáhľaní, nemajú na vás a vaše otázky čas a miestami sú až drzí. Faktom ale zostáva, že sú tam, aby vám pomohli. Snažte sa byť zdvorilí a skúste na vaše otázky vystihnúť čas, kedy toho majú trochu menej, mimo času vizít a výmeny smien. Tiež nezabúdajte na to, že každý zamestnanec má svoju špecializáciu a úlohy, ktoré vykonáva väčšinou na základe nariadenia od niekoho iného, najmä ak sa jedná o sestričky.

ZREÁLNITE SVOJE OČAKÁVANIA

Veľa aspektov hospitalizácie je frustrujúcich. Napríklad:
Môžete byť pripojení k viacerým zariadeniam, ako je monitor srdcovej frekvencie a dýchací prístroj.

S chodením do kúpeľne alebo na toaletu vám možno bude musieť pomôcť sestrička. Budete musieť požiadať o pomoc a podľa zaneprázdnenosti možno budete musieť chvíľu počkať.

V prípade epidemiologického výskytu ochorení v regióne (napr. pri vyhlásení chrípkovej epidémie) môže dôjsť k zákazu návštev.

Tiež rátajte s tým, že na izbe môžete ležať s pacientmi úplne iného veku, sociálnej úrovne, hygienických návykov a pod… Pacienti na izbe môžu byť v ťažkom stave, kedy budú nútení toaletu vykonávať na izbe napr. na vedľajšej posteli.

Strava nemusí byť chutná, ale je prispôsobená zdravotnému stavu.

Psychicky sa zmierte s tým, že môžu nastať komplikácie. Každá liečba má vedľajšie účinky a môžete sa stať, že budú vážnejšie a vyžadovať si napríklad zmenu liečby. V posledných rokoch sa zvyšuje aj riziko nozokomiálnej nákazy.

NOZOKOMIÁLNE NÁKAZY

Odkedy vznikli nemocnice, odvtedy existujú takzvané nozokomiálne nákazy – nemocničné infekcie (HAI – healthcare-associated infections), ktoré sa vyskytujú pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Vo svete sa nakazí nozokomiálnou infekciou podľa štatistík až 1 z 10 ľudí.

Tieto infekcie vážne komplikujú priebeh choroby, predlžujú dobu hospitalizácie a tým zvyšujú aj finančné náklady na liečenie.

Všetky nemocnice majú postupy a nariadenia na kontrolu infekcií. Riziko sa však nikdy nedá úplne vylúčiť. Niektorí ľudia majú vyššie riziko nákazy ako ostatní: predčasne narodené a choré deti, starší ľudia, pacienti s cukrovkou a so narušeným imunitným systémom.

Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?

TROCHU ŠTATISTIKY

 • Najčastejšie nozokomiálne infekcie postihujú dýchacíe cesty – tvoria viac ako 27 % všetkých hlásených nákaz.
 • Nasledujú močovo-pohlavné nákazy, ktoré tvoria 21 %.
 • Približne rovnako 14 % tvoria infekcie v mieste chirurgického výkonu a popáleniny, črevné nákazy a sepsy.
 • Najmenej časté sú nákazy kože a slizníc, ktoré tvoria 5,5 %.
 • Zvyšné 3 % tvoria zápaly mozgových blán, meningitídy, zápaly pobrušnice, zápaly prsníkov, atď.

Najčastejšie sa pacienti nakazia pri invazívnych postupoch: zavádzaní sond, kanýl, katétrov či respiračných prístrojov. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí aj pobyt na JIS a dĺžka pobytu.

Nozokomiálna infekcia je zvyčajne bakteriálneho pôvodu a vyskytuje 2-3 dni po prijatí do nemocnice. Infekcie väčšinou dobre reagujú na antibiotickú liečbu. Príležitostne však môžu byť vážne a život ohrozujúce, najmä, ak ide o nebezpečné rezistentné baktérie ako napríklad:

 • Staphylococcus aureus rrzistentný na meticilín (MRSA)
 • Enterococcus (VRE) rezistentný na vankomycín
 • Enterobacteriaceae odolný voči karbapenému (CRE)

9 TIPOV PRE ZNÍŽENIE RIZIKA KOMPLIKÁCIÍ A URÝCHLENIE ZOTAVENIA

1. Dodržiavajte odporúčania svojho lekára týkajúce sa stravy, aktivity, liekov a starostlivosti o rany.

Vo všeobecnosti po laparoskopickej operácii budete musieť obmedziť aktivitu na 3 až 5 dní.  Pri otvorenej operácii musíte obmedziť aktivitu na 10 až 14 dní. 

Pohybujte sa pomaly,  vyhýbajte sa zdvíhaniu ťažkých predmetov, atď. Pri kýchaní a kašli aplikujte mierny tlak na brucho, aby ste sa vyhli bolesti.  Rana musí zostať čistá a suchá.

Jedzte výživné organické jedlo v malých porciách. Vyhnite sa všetkým spracovaným potravinám a potravinám, na ktoré ste citliví, vrátane lepku a mliečnych výrobkov. 

2. Odpočinok a relaxácia sú základom zotavenia.

Apendektómia je traumatická fyzická udalosť a zotavenie trvá určitý čas.  Vďaka odpočinku a relaxácii po operácii sa budete cítiť lepšie a rýchlejšie sa zotavovať.  Relaxácia zmieňuje úzkosť, znižuje bolesť a zlepšuje kvalitu spánku.

3. Podpora zdravej funkcie pečene.

Anestetiká používané počas operácie môžu spôsobiť zníženie funkcie pečene, čo umožňuje hromadenie toxických látok.  Zopár týždňov po operácii sa vyhnite konzumácii kofeínu a alkoholu. 

4. Vitamín C.

Vitamín C pomáha organizmu metabolizovať anestetiká používané počas operácie a podľa výskumníkov Gundersen Lutheran Medical Center môže pomôcť urýchliť hojenie.  Dr. Michael A. Fiorillow, MD, popredný plastický chirurg, odporúča 2000 miligramov denne vysoko kvalitného doplnku vitamínu C každému s otvorenou ranou.

Vitamín C posilňuje imunitný systém a pomáha zlepšovať vstrebávanie minerálov, čo je kľúčové pri regenerácii po operácii.

5. Probiotiká.

Anestetiká a antibiotiká poškodzujú prirodzenú zdravú bakteriálnu rovnováhu čreva.  Ak chcete obnoviť zdravé baktérie, užívajte kvalitný probiotický doplnok, ktorý poskytuje najmenej 50 miliárd CFU na jednu porciu. 

6. Kokosový olej.

Aby ste predišli výraznému zjazveniu po odstránení stehov alebo svoriek, jemne masírujte kokosový olej okolo jazvy. Pomôže vyživiť pokožku a pomôže zabiť všetky huby, baktérie alebo vírusy na koži.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

7. PREVENTÍVNA STAROSTLIVOSŤ O MIKROBIÓM

Ak vás čaká operácia, je takmer isté, že vám budú podávané rôzne lieky, vrátane antibiotík

Antibiotiká nepoznajú rozdiel medzi prospešnými a patogénnymi baktériami a narúšajú jednotlivé mikrobiómy v tele.

Mikrobióm pritom v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia

Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov.

Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie. 

Tieto funkcie si však dokážu plniť len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení. A stále viac a viac zdravotných problémov sa spája s narušením krehkej rovnováhy baktérií v mikrobióme (dysbiózou). 

Preto je dôležité po skončení antibiotickej liečby zamerať sa na zregenerovanie mikrobiómu.

Nerovnováha v črevom mikrobióme totiž môže trvať niekoľko mesiacov, dokonca až rokov po liečbe.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

8. PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Ak chcete znížiť riziko komplikácii a zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám čím skôr pred plánovanou hospitalizáciou prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky znižujú pravdepodobnosť zápalu, podporujú boj so zápalmi a zvyšujú účinnosť antibiotík. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET odstraňuje príčiny zápalu, zabraňuje vzniku opuchu a hematómu a urýchľuje ich vstrebávanie, zlepšuje mikrocirkuláciu, fibrinolytickým a trombolytickým efektom obmedzuje nežiaduce zrážanie krvi. Výsledkom je uvedenie zápalu do primeraného rozsahu. To vedie k rýchlejšej regenerácii poškodených tkanív a urýchleniu zahojenia zápalových ložísk. Je tiež obmedzené riziko prechodu zápalu do chronickej fázy a v prípade bakteriálneho zápalu je zlepšené prenikanie antibiotík do tkanív a urýchlene vyliečenie. Priaznivé je aj štiepenie mediátorov bolesti.
Je tiež normalizovaná imunita: posilnením oslabenej imunity sa zvyšuje odolnosti proti všetkým infekčným škodcom, predovšetkým v detskom veku a starobe, v prípade nadmerne chorobnej imunity (u alergických, imunitnými komplexami vyvolaných poškodeniach a pri autoimunitných reakciách namierených proti vlastným orgánom a tkanivám) je imunita uvedená do fyziologických medzí.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

SET je veľmi známa pre rýchlejšiu regeneráciu po operáciách vďaka tomu, že ovplyvňuje hojenie rán a zlomenín. Enzýmy usmerňujú priebeh zápalu a vstrebávanie opuchu tak, aby to bolo pre telo čo najúčelnejšie a najrýchlejšie.

Pre najlepší účinok je dobré začať užívať Wobenzym čo najskôr po operácií, samozrejme po predchádzajúcej konzultácií s ošetrujúcim lekárom.

9. V prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc.

Po operácii vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa u Vás vyskytne horúčka, zimnica, krvácanie alebo drenáž z miesta vpichu, vracanie, nechutenstvo, kašeľ, dýchavičnosť, kŕče, žiadne pohyby čriev počas dvoch dní alebo dlhšie, alebo hnačka po dobu troch alebo viac dní.

PAMATAJTE, ŽE ŽIVOT MÁTE STÁLE VO VLASTNÝCH RUKÁCH

Len preto, že ste v nemocnici, nestrácate kontrolu nad tým, čo sa stane s vaším telom. Jedine pacient je oprávnený rozhodovať o svojom zdraví a o tom, kto do jeho zdravia a akým spôsobom zasiahne (až na výnimky nútenej starostlivosti).
Mnohí pacienti si neuvedomujú, že majú právo ozvať sa, ak sa im niečo nepozdáva. Napríklad mnohé nemocnice nemajú dostatok lôžok, takže pacientov posielajú domov predčasne. Ak sa však ešte necítite dobre a existuje dôvod, prečo si myslíte, že nie je vhodné, aby vás pustili domov, dajte o tom vedieť svojmu ošetrujúcemu lekárovi.
V krajnom prípade máta právo aj na odmietnutie poskytnutia zdravotnej starostlivosti a liečby. S tým však súvisí aj veľká zodpovednosť, takže buďte opatrní a dobre si to rozmyslite.

Ak máte obavy zo zanedbania starostlivosti, máte niekoľko možností ako konať. Prvou z možností je požiadať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti (nemocnica/lekár) o nápravu.
Pacient má taktiež právo obrátiť sa na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a to prostredníctvom žiadosti o vykonanie dohľadu.
Ďalšia možnosť je iniciovať disciplinárne konanie voči zdravotníckemu pracovníkovi a to na základe § 65 zákona č. 578/2004 Z.z.
Ak bola osobe spôsobená škoda, má právo uplatniť si nárok vo forme bolestného alebo sťaženia spoločenského uplatnenia na príslušnom súde.
Krajným riešením je podanie trestného oznámenia voči konkrétnej fyzickej osobe (lekár, zdravotná sestra), nie proti poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti (nemocnica). Trestné oznámenie sa podáva orgánom činným v trestnom konaní.

ODCHOD Z NEMOCNICE

Taktiež neočakávajte, že opustíte nemocnicu v tom istom stave, v akom ste prišli. Spravidla za každý deň strávený v nemocnici rátajte 1 týždeň rekonvalescencie.
Možno budete potrebovať pri odchode z nemocnice pomoc blízkeho, chodúľku či iné pomocné zariadenia. Tiež rátajte s potrebou absolvovania fyzioterapie po návrate domov.

Na záver: Pripravte sa na to, že poisťovne môžu zasahovať do vašej liečby a nemusia vám preplatiť navrhovanú liečbu. Bohužiaľ aj to je realita.

Zdroje k článku:

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/277228-nakazy-v-nemocniciach-nic-vynimocne/

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/ConditionsAndTreatments/infections-in-hospital-reduce-the-risk

http://www.fntn.sk/pobyt-v-nemocnici

https://www.topky.sk/cl/10/1558241/Vsetko–co-treba-vediet-o-hospitalizacii–Veci–ktore-si-musite-vziat-do-nemocnice–a-za-co-si-priplatite

https://plnielanu.zoznam.sk/c/2140/pobyt-v-nemocnici-caka-raz-takmer-kazdeho-na-ktore-veci-pri-baleni-nezabudnut

http://www.wobenzym.sk/verejnost/caka-vas-operacia-/

http://www.pravo-medicina.sk/otazka/561/podozrenie-na-zanedbanie-zdravotnej-starostlivosti-s-nasledkom-smrti

https://www.zdravie.sk/clanok/47186/hospitalizacia-v-nemocnici

https://www.verywellhealth.com/what-to-pack-for-the-hospital-3157006