RAW minerálna voda

Minerálna voda

Voda. Základ života. Základ zdravia. Som smädná? Pustím kohútik alebo nalejem z fľaše. Na jednej strane tak jednoduché a na druhej úplná veda. A aj keď je informácií o vode neúrekom, osobne ma už nejaký ten rôčik fascinuje jedna konkrétna oblasť a tou je vodný mikrobióm – prírodné mikroorganizmy žijúce vo vode.

Prírodné mikroorganizmy obsiahnuté aj v prírodnej RAW vode totiž môžu pomáhať (nielen) deťom pri budovaní imunitnej tolerancie, ktorá je kľúčová v prevencii alergických a autoimunitných ochorení. Podľa najnovšieho výskumu pitie takejto RAW vody dokonca priamo ovplyvňuje črevný mikrobióm, ktorý základ imunitného systému a tým pádom aj nášho zdravia.

Ešte pred sto rokmi ľudia nepili vodu z vodovodu ani plastových fliaš. Mali studne či kopané studničky, ktoré slúžili ako vodné zdroje. A užívali si tak (vtedy ešte nevedomky) všetky súvisiace benefity.

V súčasnosti aj napriek tomu, že Slovensko patrí vo svete minerálnych vôd k svetovej špičke, väčšina ľudí pije vodu z vodovodu. Samozrejme, je to najjednoduchšie a pravdou je aj to, že voda z vodovodu je nezávadná. Na druhej strane je nezávadná práve kvôli jej úpravám. Medzi ne patrí najmä prevzdušnenie, filtrácia, odkyseľovanie a dezinfekcia, ktoré zabezpečujú trvalé zneškodnenie mikroorganizmov (baktérií, vírusov, spór) a organizmov obsiahnutých vo vode. Pitím takejto vody sa tým pádom ukracujeme o kompletne celý vodný mikrobióm.

Nehovoriac o tom, že napríklad chlór, ktorý sa do vody pridáva kvôli dezinfekcii, je vlastne zdraviu škodlivá chemikália. Pitie chlórovanej vody môže (nie že obohacovať, ale práve naopak!) ničiť mikrobióm a viesť k poruchám imunitného systému. Vedci tiež zistili prepojenie so zápalom slepého čreva a vzostupom počtu prípadov astmy, čo nazvali hypotézou bazénového chlóru.

Nie všetkému sa vieme úplne vyhnúť, napríklad také zbytky antibiotík a plastov už sú asi všade. No na Slovensku máme viac ako 1600 minerálnych a termálnych prameňov, ktoré sú k dispozícii úplne zadarmo. Bola by veľká škoda tento prírodný poklad, ktorý máme doslova za rohom, nevyužívať.

Takže, ak rozmýšľate nad tým, kam ísť najbližšie na výlet, odporúčam vám, choďte si načapovať vodu k niektorému z vám blízkych prameňov. Sú bližšie ako si myslíte. Mrknite na môj článok, kde nájdete aj link na mapu prírodných prameňov na Slovensku.

Pátranie po minerálnych prameňoch v okolí

Na Slovensku máme na pomerne malej rozlohe nájsť viac ako 1600 minerálnych a termálnych prameňov. Sú roztrúsené po celej krajine a teda je predpoklad, že sa nejaký nachádza aj vo vašom okolí. Medzi najznámejšie patrí napríklad Korytnica, Cígeľka, Baldovce, Sliač, Trenčianske Mitice, Liptovský Ján, Santovka, Brusno, Bešeňová, či Budiš.

Ako pomôcka pri pátraní vo vašom okolí vám môže poslúžiť mapový projekt Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), ktorý má už síce svoje roky, stále je však zdrojom cenných informácií.

Na webovej stránke tu nájdete mapu Slovenska, na ktorej si po kliknutí na konkrétny okres môžete pozrieť podrobnú mapu či zoznam. Ku každému z prameňov sú uvedené základné informácie, lokalizácia na mape, prípadne aj fotografia. Niektoré sú však už zrušené, takže čítajte pozorne.

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.