Chronický zápal močového mechúra

Zápal močového mechúra alebo močových ciest je častý zdravotný problém, ktorým trpia najmä ženy. Príčinou je najčastejšie bakteriálna infekcia, ktorej pôvodcom je najmä E.coli. Ťažkosti s močový mechúrom však môže spôsobovať celý rad zdravotných problémov, nakoľko všetko v organizme je navzájom poprepájané. Prečítajte si aj o výsledkoch najnovších štúdií, liečbe, bylinkách, výživových doplnkoch a ďalších alternatívnych terapiách, ktoré vám môžu pomôcť, aj sa u vás zápal močového mechúra chronicky opakuje.

Základnou otázkou je: Ako zistím, či chodím na toaletu príliš často? Podľa kliniky v Clevelande by ste pri dodržiavaní odporúčaného pitného režimu mali močiť asi 6-8 krát v priebehu 24 hodín. Častejšie návšteva toalety môžu znamenať problém s močovým mechúrom.

1. Infekcia močového mechúra

1.1. Bakteriálny zápal močového mechúra

Zápal močových ciest je zväčša výsledkom bakteriálnej infekcie. Vo väčšine prípadov patogénne baktérie vstupujú do močového systému cez močovú rúru a potom sa množia v močovom mechúri.

Príčiny prenosu patogénnych baktérií

 • Najčastejší je prenosu baktérií počas sexu a ako dôsledok nesprávnej hygieny. Takéto infekcie sa vyskytujú najčastejšie u žien. Je to spôsobené tým, že močový vývod je u žien kratší ako u mužov a zároveň sa nachádza blízko konečníka. V dôsledku toho je jednoduchšie, aby sa baktérie z konečníka dostali do močového mechúra, kde sa môžu množiť a ľahšie spôsobiť infekciu.
 • Ak nedochádza k úplnému vyprázdneniu močového mechúra, môže dôjsť k premnoženiu baktérií a následnej infekcii. Tento dôvod je najčastejším u mužov v dôsledku zväčšenej prostaty.
 • Riziko prenosu baktérií, ktoré žijú v črevách, zvyšujú aj problémy s trávením, najmä časté hnačky.

Najčastejšie typy baktérií

 • Najbežnejšou je baktéria E. coli, ktorá inak normálne žije v črevách zdravých ľudí a zvierat, kde nespôsobuje žiadne problémy. Avšak, ak sa dostane do močového traktu, môže spôsobiť infekciu.
 • V poslednom období dochádza v populácii najmä v mladšej sexuálne aktívnej generácii k premnoženiu baktérií spôsobujúcich pohlavné ochorenia, ktoré sa tiež prejavujú uro-genitálnymi zápalmi.

1.2. Nebakteriálny zápal močového mechúra

Vírusy nebývajú zvyčajnou príčinou zápalu močových ciest. Avšak u imunokompromitovaných pacientov sa stále častejšie vyskytujú ako príčina dolného močového traktu, najmä hemoragickej cystitídy.

Zápaly močového mechúra môžu spôsobovať aj plesne. Kvasinková infekcia močového mechára sa môže vyskytovať aj súčasne s bakteriálnou infekciou. Liečba Candidy si vyžaduje iný typ liečby.

2. Dráždivý (hyperaktívny) močový mechúr

Pre dráždivý močový mechúr je typické časté nutkanie na močenie bez známej príčiny. Inkontinencia môže, ale nemusí byť prítomná.

Odborníci ho často prirovnávajú k syndrómu dráždivého čreva (IBS), ktoré sa prejavuje bolesťami a tráviacimi problémami, pričom taktiež nie je známa príčina ochorenia, avšak predpokladá sa, že môže mať pôvod v citlivej nervovej sústave, strese, narušení črevného mikrobiómu, atď.

Únik môču a nutkania sú často spôsobené zníženou kapacitou a nadmernou aktivitou močového mechúra. 
Hyperaktivita môže byť spôsobená širokou škálou stavov, vrátane zápchy a nadbytku kofeínu v systéme, podľa Mayo Clinic. 
Inkontinencia môže byť tiež spôsobená kŕčmi močového mechúra alebo stresom.

Aplikuje sa medikamentózna liečba, podobná ako pri stresovej inkontinencii, pričom v súčasnosti prebiehajú aj experimenty s aplikáciou kyseliny hyaulorónovej alebo botulotoxínu, s cieľom tlmiť nadmernú dráždivosť močového mechúra.

3. Ďalšie príčiny zápalu močového mechúra

3.1. Močové kamene

Kamene močového mechúra sú spôsobené koncentrovaným močom, ktorý kryštalizuje v močovom mechúre.  Práve ľudia, ktorí majú problémy s vyprázdňovaním močového mechúra, majú problémy s kameňmi močového mechúra, podľa Mayo Clinic. 

3.2. Prolaps močového mechúra

Predný prolaps, tiež nazývaný prolapsovaný močový mechúr alebo cystocele, je problém močového mechúra špecifický pre ženy.  Stáva sa to, keď tkanivo medzi ženským mechúrom a vaginálnou stenou oslabuje v dôsledku kmeňa.  Zoslabenie umožňuje, aby sa tkanivo natiahlo a močový mechúr sa vyprázdnil do vagíny, podľa kliniky Mayo.

3.3. Rakovina močového mechúra

Rakovina močového mechúra postihuje najmä starších ľudí, no môže vzniknúť aj u mladších ľudí. 
Príznaky rakoviny močového mechúra zahŕňajú krv v moči, časté alebo bolestivé močenie a bolesť chrbta alebo panvy.

AKO JE MOČOVÝ MECHÚR V TELE POPREPÁJANÝ A KTORÉ ORGÁNY HO MÔŽU OVPLYVŇOVAŤ?

Súčasné dostupné liečby nie sú schopné v plnej miere zabrániť opätovným problémom s močovým mechúrom, pretože väčšinou je stav komplexný – nie je len o močovom mechúre, ale o súhre viacerých faktorov a prepojení v organizme. Preto dôležitou súčasťou liečby močového mechúra je liečba celkového zdravotného stavu pacienta.

Urobióm

Predpoklad, že močové cesty nie sú sterilné je lekársky mýtus, prekonaný minulý rok, kedy Austrálski vedci prvýkrát identifikovali baktérie žijúce v močovom mechúre, ktoré existujú aj u zdravých žien. Tento mikrobióm močového mechúra nazvali urobióm.

Rovnako ako pri ostatných mikrobiómoch aj objav urobiómu naznačuje, že akákoľvek nerovnováha baktérií môže zohrávať významnú úlohu pri prevencii zápalov a vývoji funkčných porúch. Taktiež pomáha vedcom pochopiť, prečo sú niektorí ľudia náchylnejší na infekcie močových ciest (najmä opakujúce sa infekcie) a môže viesť k novým prístupom k účinnej liečbe.

Po objave črevného, genitálneho, kožného mikrobiómu a mikrobiómu dýchacích ciest tak vedci pokračujú v objasňovaní dôležitej úlohy mikroorganizmov v ľudskom zdraví. Rovnako ako u ostatných, aj zloženie urobiómu je jedinečné u každého človeka.

V súčasnosti je bežnou praxou liečiť infekcie antibiotikami, ktoré ničia všetky baktérie. Dá sa predpokladať, že rovnako ako antibiotiká narúšajú rovnováhu zdravých baktérií v čreve, môžu narúšať rovnováhu baktérií aj v urobióme.

A rovnako ako u ostatných mikrobiómov, ani urobióm nefunguje ako samostatná jednotka. Práve naopak, je úzko prepojený s ostatnými mikrobiómami.

Prepojenie s genitálnym mikrobiómom

Výskumníci ďalej zistili, že baktérie sa voľne pohybujú medzi močovým mechúrom a ženským reprodukčným traktom, a to aj u zdravých žien.

Preto riziko vzniku infekcie zvyšuje aj napríklad pri používaní poštových pesarov, vaginálnych spŕch, spermicídnych krémov, častým užívaním antibiotík, v dôsledku menopauzy, atď.

Tie narúšajú prirodzené prostredie v pošve, čo môže viesť k opätovnej infekcii močových traktu.

Prepojenie s črevným mikrobiómom

Prepojenie s črevným mikrobiómom síce nemusí byť na prvý pohľad zrejmé, no podľa výskumu môže črevný mikrobióm ovplyvňovať PH moču, ktorý taktiež súvisí s infekciami.

Kyslosť moču, ako aj prítomnosť malých metabolitov (aromatické látky) zo stravy môžu ovplyvniť rast baktérií v močovom trakte.

Priemerná hodnota pH moču je 6,0, ale môže sa pohybovať od 4,5 do 8,0.
Ak má osoba vysoké pH moču, čo znamená, že je viac zásadité, môže signalizovať zdravotný stav, ako napríklad: obličkové kamene, infekciu močových ciest a poruchy súvisiace s obličkami. Vyššie PH môže byť v dôsledku dlhodobého zvracania. Nízke (kyslejšie) PH môže indikovať diabetes, hnačku alebo hladovanie.

Vzorky, ktoré bránili rastu baktérií, mali viac aromatických zlúčenín. Čo je však prekvapivé je, že tieto molekuly sú produkované črevnými mikróbami pri spracovaní potravy.

Zväčšenie okolitých orgánov dráždi mechúr

Tehotenstvo

Nie je nič mimoriadne, keď sa počas tehotenstva objaví zvýšené nutkanie na močenie. V prvej tretine gravidity sa zvyšuje prekrvenie malej panvy, čo môže vyvolať zvýšené nutkanie na močenie. Počas tehotenstva sa zvyšuje ak prekrvenie obličiek aj objem krvi, ktorá musí prejsť čistiacim procesom v obličkách. Časté návštevy toalety sa môžu vyskytnúť aj v poslednom trimestri, keď zvýšená hmotnosť maternice tlačí na močový mechúr.

Zväčšená prostata

Najčastejšie problémy s močovým mechúrom u mužov sú časté močenie v noci a neúplné vyprázdňovanie močového mechúra.  To je zvyčajne spôsobené zväčšenou prostatou, ktorá spôsobuje obštrukciu vyprázdňovania močového mechúra.

Veľké množstvo stolice v čreve

Veľké množstvo stolice v hrubom čreve môže vyvinúť tlak na močový mechúr, ktorý môže spôsobiť, že močový mechúr nebude schopný sa naplniť tak, ako by mal, a môže tiež viesť k problémom s jeho vyprázdňovaním.

Prepojenie s chrbticou

Dráždenie môže mať pôvod aj v chrbtici.

Mozog kontroluje močenie a svalové kontrakcie močového mechúra.  Väčšinu času však mozog dáva signál močovému mechúru, aby moč zadržal.  Keď sa močový mechúr plní, vysiela signály o jeho naplnení do mozgu. 

Akonáhle nastane problém s výmenou signálov medzi mozgom a svalmi močového mechúra, môžu vzniknúť problémy s močením od inkontinencie a hyperaktívneho močového mechúra po infekcie močových ciest.

Prečítajte si o tom, ako sú vnútorné orgány, vrátane močových ciest prepojené s chrbticou: Všetko v tele je navzájom poprepájané.

Narušený imunitný systém

Alergie

Je zjavná systémová povaha alergie, ktorá vedie k množstvu rôznych prejavov spôsobených rovnakou alergickou senzibilizáciou.

Preto typická alergická história často zahŕňa množstvo rôznych prejavov: ekzém v dojčenskom veku, astma v detstve, migréna v puberte, zápaly močového mechúra v dospelosti a artritída v starobe.

Preto zápal močového mechúra môže mať tiež pôvod v alergénoch. Niektorí pacienti už sami zistili, že sa častejšie objavujú počas alergickej sezóny spolu s tradičnými príznakmi alergie (kýchanie, svrbivé oči a výtok z nosa).

Prečítajte si aj alergickom zápale o alergii na mikroorganizmy.

Autoimunitné ochorenia

Bola objavená zatiaľ nevysvetlená asociácia zápalov močového mechúra s inými autoimunitnými ochoreniami.

Imunitná odpoveď na infekciu močového mechúra ničí výstelku steny močového mechúra.

Podobný princíp vidieť napríklad aj pri zápalových ochoreniach čriev, u ktorých sa predpokladá, že imunitný systém napáda mikroorganizmy v mikrobióme, v dôsledku čoho spôsobuje zápal v sliznici gastrointestinálneho traktu.

Ďalšie súvisiace zdravotné problémy

Ďalšie zdravotné problémy, ktoré môžu prispieť k dysfunkcii močového mechúra:

 • Vedľajšie účinky liekov
 • Stres
 • Skleróza multiplex
 • Mŕtvica
 • Alzheimerova choroba
 • Cukrovka
 • Infekcie, vrátane infekcií miechy alebo mozgu
 • Hemoroidy
 • Problémy s panvovým dnom
 • Tráviace problémy, ako je zápcha alebo hnačka
 • Abnormality postihujúce močový alebo tráviaci trakt

Ako sa diagnostikuje zápal močového mechúra

Najbežnejšou metódou je vyšetrenie vzorky moču, ktorá sa testuje na prítomnosť baktérií, bielych a červených krviniek, bielkovín a dusitanov. Diagnostika by mala byť potvrdená kultiváciou moču s testom citlivosti baktérií na antibiotiká.

Vyšetrenie pohlavných chorôb

Pri pretrvávajúich príznakoch infekcie dolných močových ciest je potrebné vyšetriť aj mykoplasmy, ureaplasmy a chlamýdie, ktoré lekári štandardne netestujú a môžu spôsobovať chronické zápaly močových ciest.

Viac o mykoplazmách a ureaplazmách sa môžete dočítať tu. Pre viac informácií o chlamýdiách kliknite tu.

V zložitejších prípadoch môže lekár na diagnostiku použiť ďalšie metódy ako ultrazvuk, röntgen alebo cytoskopiu (postup, ktorý zahŕňa zavedenie trubice s malou kamerou na konci cez močovú trubicu do močového mechúra).

Pri chronických infekciách močového mechúra je vždy na mieste pátrať po príčine. To zahŕňa komplexné vyšetrenie imunitného systému, schopnosti regulácie hladiny cukru, atď.

Opakovaný zápal močového mechúra a rizikové skupiny

Za chronický zápal močového mechúra sa považuje taký, ktorý sa vyskytuje minimálne tri krát za 12 mesiacov alebo dva krát za 6 mesiacov. Treba podotknúť, že takýto stav už nepatrí do rúk všeobecného lekára a je jednoznačne na mieste ho riešiť s urológom.

Pravdepodobnosť opakovania infekcie sa zvyšuje priamo úmerne s počtom už prekonaných infekcií a naopak klesá tým viac, čím je dlhší časový interval medzi jednotlivými infekciami.

Rizikové skupiny pre chronickú cystitídu zahŕňajú najmä ľudí s oslabeným imunitným systémom, cukrovkou, sklerózou multiplex, anatomickými zmenami v močovom trakte a s ochorením obličiek.

Rizikovosť závisí aj od veku. Po menopauze dochádza k zmenám, ktoré môžu zvyšovať náchylnosť na zápaly močového mechúra. Medzi tieto zmeny patrí napríklad počet Lactobacillov vo vagíne, ktorý sa vekom prirodzene znižuje. Močový mechúr sa tiež sťahuje menej silno ako predtým, čo sťažuje úplné vyprázdnenie.

U žien zohrávajú úlohu tiež gény. Rizikovým faktorom je mať matku alebo sestru, ktorá má časté zápaly močového mechúra.

Komplikácie

Nekomplikované infekcie močového traktu nemajú dlhodobý negatívny dopad na organizmus dospelého pacienta. Spojenie nekomplikovaných recidivujúcich infekcií s vývojom obličkových jaziev, hypertenziou alebo s progresívnou renálnou azotémiou nebolo preukázané.

Nebezpečné je však rozšírenie infekcie do obličiek. Symptómov zahŕňajú: nevoľnosť, zvracanie, zimnica, teplota nad 38 ° C, únava a dezorientácia. Takýto stav môže dokonca vyžadovať hospitalizáciu.

Opakované infekcie močových ciest môžu spôsobiť aj sepsu, čo je život ohrozujúca komplikácia pri ktorej sa baktérie dostanú do krvného obehu.

U tehotných žien je zvýšené riziko predčasného pôrodu alebo nízka pôrodná hmotnosť.

Liečba zápalu močového mechúra

Antibiotiká

V prípade akútneho zápalu močových ciest vám pravdepodobne lekár predpíše antibiotiká. Primárnou liečbou býva dávka antibiotík, podávaná v priebehu jedného týždňa. Tiež vám môže lekár predpísať lieky proti bolesti.

V prípade opakovaných infekcií vám lekár môže predpísať po odoznení akútnych príznakov dlhodobejšie antibiotiká (na šesť až dvanásť mesiacov) s nízkou dávkou. Bolo dokázané, že sa tak môže znížiť priemerný počet reinfekcií na pacienta z 2,0- 3,0 na 0,1- 0,4 za rok. Alternatívou je samoregulovaná antibiotická liečba, pri ktorej užijete dávku antibiotík vždy potom, keď máte pohlavný styk alebo ich začnete užívať po prvých príznakoch infekcie. Dlhodobé užívanie antibiotík však zároveň veľmi často vedie k vedľajším účinkom a zároveň sa zvyšuje odolnosť baktérií voči antibiotikám.

Ak sa u Vás vyskytli chronické infekcie v súvislosti s menopauzou, možno budete chcieť zvážiť estrogénovú terapiu.

Okrem toho si môžete kontrolovať začínajúcu infekciu aj sami doma. V lekárni sú dostupné diagnostické prúžky na moč, pomocou ktorých môžete sledovať prítomnosť bielych krviniek, bielkovín a dusitanov, ktoré sú typické práve pre zápal močového mechúra.

Lieky s neaktívnymi baktériami

Na Slovensku je z imunoterapeutických liekov k dispozícii Uro-vaxom. Jedná sa o bakteriálny extrakt, ktorý zvyšuje obranyschopnosť sliznice tým, že sa v tele tvorí viac protilátok a aktivuje sa imunitná odpoveď s protizápalovými účinkami. Vo viacerých štúdiách potvrdil Urovaxom svoju účinnosť, a to zatiaľ hlavne u žien (pred aj po menopauze) s recidivujúcimi infekciami močového traktu.

V zahraničí sú k dispozícii aj ďalšie podobné preparáty (ako napríklad Urostim, Urvakol) a navyše aj očkovacie látky na prevenciu voči infekciám močového traktu (StroVac, Solco-Urovac), ktoré obsahujú niekoľko neaktívnych baktérií.

Existuje aj možnosť vytvorenia individuálnej autovakcíny, ktorá sa pripravuje z pacientovho vlastného bakteriálneho kmeňa. Lekári ju berú ako poslednú možnosť po vyčerpaní ostatných možností liečby. Jedná sa zároveň o finančne náročnú liečbu – cena za jednu jednozložkovú vakcínu sa pohybuje okolo 60 eur (poisťovne ich nepreplácajú) a liečba trvá 10 mesiacov.

Ďalšie

Lieky na predpis sú tiež k dispozícii na pomoc svalom močového mechúra relaxovať na podporu lepšej kontroly močového mechúra.

Ako zvýšiť úspešnosť liečby?

Starostlivosť o črevný mikrobióm

Ako som už spomínala, opakované infekcie močových ciest a ich komplikácie sa vyskytujú najmä u ľudí s narušeným fungovaním imunitného systému, jednak s oslabenou imunitou, ale aj u ľudí s prehnanými imunitnými reakciami (alergickými a autoimunitnými ochoreniami).

Dôvodom býva najmä rozvrátený črevný mikrobióm, ktorý narúša fungovanie imunitného systému a navyše ovplyvňuje ostatné mikrobiómy, vrátane urobiómu. Práve narušenie rovnováhy baktérií v mikrobiómoch môže uľahčovať opakovanie infekcií močových ciest.

Bylinku a výživové doplnky

Extrakty neživých baktérií

Na trhu sú k dispozícii výživové doplnky, obsahujúce extrakty neživých baktérií (Urivac) – medzi nimi je aj E. coli. Rovnako ako vakcína, tieto majú pomôcť telu reagovať na infekcie rýchlejšie a účinnejšie. Zrealizované boli zatiaľ malé štúdie, ktoré našli dôkaz, že táto liečba môže zabrániť opakovaným infekciám močových ciest.

Vitamín C

Niektoré štúdie tiež potvrdili, že zvýšený príjem Vitamínu C môže chrániť pred infekciami močového mechúra tým, že zvyšuje kyslosť moču a tým zabíja baktérie, ktoré spôsobujú zápal.

Jalovec Borievka

Jalovec / Borievka (Juniperus species) – bobule, používajú sa najmä v akútnych nekomplikovaných zápaloch vďaka silným antiseptickým, diuretickým vlastnostiam s miernym vplyvom na zápal. Mnoho druhov je použiteľných, najmä Borievka obyčajná (Juniperus communis), ktoré sa dá kúpiť vo forme čaju alebo vo forme tinktúry (gemmoterapia P15). V prípade tinktúry (60% etanolu, 1:3-1:5 hmotnostný pomer) je odporúčaná dávka 1-2 ml každé 2-4 hodiny počas prvých 2-3 dní zápalu, potom 3 krát denne až do vymiznutia príznakov.

Medvedica lekárska (UVA-URSI)

Medvedica lekárska (Arctostaphylos uva-ursi) – listy, ktorá má výborné antiseptické vlastnosti vďaka obsahu arbutínu (glykozid, obsahujúci antimikrobiálny hydrochinón). Dá sa kúpiť vo forme čaju alebo vo forme tinktúry. Jedna štúdia potvrdila výrazné zníženie opakujúcich sa zápalov pri používaní počas jedného roka. V prípade tinktúry (30% etanolu, 1:3 hmotnostný pomer) je odporúčaná dávka 3-5 ml každé 2-4 hodiny počas prvých 2-3 dní zápalu, potom 3 krát denne až do vymiznutia príznakov (odporúča sa brať s jedlom, nakoľko sa môžu objaviť problémy s trávením z dôvodu obsahu tanínov).
Alternatívou je studený výluh zo sušených listov cez noc vo vode. Denne sa pije 3 krát denne výluh z 10 gramov.

Buchu

Medzi ďalšie bylinky patrí Buchu (Agathosma betulina) – listy. Jeho účinky sú však omnoho nižšie, preto by mal byť kombinovaný s borievkou alebo medvedicou. V prípade tinktúry (60% etanolu, 1:4-1:5 hmotnostný pomer) je odporúčaná dávka 3-5 ml každé 2-4 hodiny počas prvých 2-3 dní zápalu, potom 3 krát denne až do vymiznutia príznakov.

Zlatobyľ, žihľava a púpava

Na vyplavenie infekčných mikróbov sa používa Zlatobyľ kanadská (Solidago canadensis) – kvitnúcich vrch, Žihľava dvojdomá (Urtica dioica) – listy, Púpava lekárska (Taraxacum officinale) – listy. Tieto byliny sa robia ako čaje, zvyčajne sa jedna čajová lyžička byliny zaleje horúcou vodou a nechá sa 15 minút lúhovať. Piť by sa mal 4 a viac krát denne. Na prekrytie chute čaju sa používa najmä zázvor (pridávanie sladidiel sa neodporúča). Tieto byliny sú veľmi bezpečné a môžu sa užívať dlhodobou aj ako prevencia pred zápalmi.

Brusnica

Brusnica (kľukva) veľkoplodá (Vaccinium macrocarpon) – plod, je jedna z najznámejších možnosti. Niektoré štúdie vplyvu brusnicovej šťavy na potlačenie infekcie močových ciest síce skončili s rozporuplnými výsledkami, potvrdený účinok má proti zachytávaniu baktérie E.Coli na steny močového mechúra. Vďaka tomu jeprimárne nápomocná pri prevencii zápalov. Pre optimálny výsledok treba užívať minimálne 1000 mg 3 krát denne alebo piť 240 ml čistej šťavy denne.
Ďalšou možnosťou je D-manóza – cukor, ktorý sa prirodzene vyskytuje v brusniciach a čučoriedkach. Niekoľko sľubných štúdií skúmalo pozitívny účinok D-manózy na opakujúce sa infekcie močových ciest.

Užívanie byliniek a výživových doplnkov môže byť rizikové, preto sa pred užívaním poraďte so svojím lekárom.

Každodenná prevencia zápalu močových ciest

Malé zmeny v každodennom živote vedú k výraznému zníženiu opakovania infekcií močového traktu. Preto je potrebné zakomponovať do svojho života nasledovné  zásady:

 • Pretože sa počas pohlavného styku môže do močovej trubice dostať viac baktérií, je dôležité sa po styku vždy vymočiť a vyplaviť tak baktérie z močovej trubice.
 • Nepoužívajte spermicídne krémy ani pesary, vyberte si iný typ antikoncepcie.
 • Nevhodná je nielen nedostatočná, ale aj nadmerná hygiena vonkajších genitálií. U žien sa odporúča správna technika očisťovania genitálií po stolici smerom odpredu dozadu – čím sa zníži riziko zanesenia infekčných baktérií z oblasti konečníka do blízkosti vonkajšieho ústia močovej rúry.
 • Dbajte na časté močenie s dôrazom na kompletné vyprázdneniu močového mechúra.
 • Noste bavlnenú, nie príliš tesnú spodnú bielizeň a perte ju na 60 °C – zabijete tým väčšinu choroboplodných zárodkov.
 • Pite dostatok vhodných tekutín (odporúča sa najmä čistá voda, nesladený urologický čaj, minerálne vody – nízko a stredne mineralizované) v pravidelných intervaloch. Pitie veľkého množstva vody môže pomôcť zriediť moč a vyčistiť baktérie vo vašom močovom trakte.
 • Znížte konzumáciu alkoholu, kávy a dráždivých jedál.
 • Dbajte na primerané obliekanie sa a vždy udržiavajte nohy a spodnú časť brucha v teple.
 • Dodržiavajte všeobecné zásady pravidelného otužovania sa, primeraný telesný pohyb a pod.
 • Vyskúšajte cviky Kegel na posilnenie svalov zvierača a panvového dna.

PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií. 

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu. 

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-08-28]. Dostupné z: solen.cz

„Transplantácia“ moču

Vzhľadom k tomu, že väčšinu infekcií močových ciest spôsobujú baktérie z gastrointestinálneho traktu, momentálne sa skúma možnosť využitia fekálnej transplantácie na liečbu opakovaných infekcií močových ciest.
Očakávané ukončenie štúdie je jún 2019.

Osobne som zvedavá, kedy vedcov napadne skúsiť aj „transplatáciu moču“.

Ďalšie možnosti pri zápale močových ciest

Elektrická stimulácia

Táto terapia môže stimulovať poškodené nervy a podporovať lepšiu kontrolu svalov a kontrolu nad močom.

Chirurgický zákrok

V zriedkavých prípadoch môžete potrebovať chirurgický zákrok na opravu poškodenia svalov alebo nervov, ktoré spôsobujú dysfunkciu mechúra alebo čriev.

Ajurvédska medicína

Z pohľadu ajurvédskej medicíny sú infekcie močových ciest dôsledkom narušenej rovnováhy v pitta dóša.

Ájurvéda je uznaná Svetovou zdravotníckou organizáciou za účinný medicínsky systém. Ponúka cenné alternatívne, no zároveň seriózne riešenia práve v prípadoch, kedy už západná medicína nárazí na limity svojich syntetických liekov.  Cieľom ajurvédy je harmonizácia človeka s prírodou a udržania vyváženého stavu troch hlavných energií – dóš (vata, pitta a kappa). Zdravie alebo choroba závisí od ich vyváženosti v organizme.

PITTA

 • Ľudia, u ktorých dominuje Pitta majú vlastnosti odrážajúce elementy oheň a vodu.
 • Zvyčajne sú strednej veľkosti a hmotnosti. Majú teplú telesnú teplotu. Nepotrebujú dlhý spánok a majú silnú sexuálnu túžbu. 
 • Majú vynikajúce trávenie, ktoré ich niekedy vedie k presvedčeniu, že môžu jesť čokoľvek. Problémom však býva opak, a to že ich trávenie spáli aj živiny, ktoré sú nevyhnutné pre imunitný systém.
 • Majú ohnivú povahu, silný intelekt a schopnosť sústrediť sa. Sú precízni, priami a otvorení.
 • Majú tendenciu byť príliš cieľavedomí a perfekcionistickí, býva pre nich dosť ťažké odtrhnúť sa od práce.
 • Jedným z hlavných miest, kde sa pitta sústreďuje, je koža. Pittoví ľudia majú veľmi citlivú kožu náchylnú k spáleniu, akné, ekzémom, vyrážkam, žihľavke a infekciám. 
 • Keď je Pitta mimo rovnováhy, objavujú sa okrem kožných problémov rôzne zápaly, pálenie záhy s poruchami trávenia, nadmerné telesné teplo vedúce k zhoršenej tolerancii horúčav. Tiež sa objavujú problémy so spánkom s nočným budením a následným problémom zaspať.

Rovnaké energie sa navzájom podporujú a zvyšujú. Inak povedané vykonávanie povzbudzujúcich aktivít zvýši pittu v tele, mysli a duchu. Pitta je horúca, preto horúce počasie, horúce jedlá, horúce ročné obdobia a časti dňa a dokonca aj horúce emócie môžu zvýšiť pittu.

Hlavné faktory, ktoré preto zhoršujú pitta dósu a prispievajú k zápalom močových ciest sú:

 • Konzumácia potravín, ktoré sú príliš horúce, kyslé alebo korenisté a pikantné
 • Pitie alkoholu
 • Potlačenie nutkania na močenie a zadržiavanie moču dlhú dobu
 • Vystavenie extrémnemu teplu a nadmernému slnečnému žiareniu
 • Emócie hnevu, netrpezlivosti, žiarlivosti
 • Environmentálne faktory, ako napríklad práca s ohňom, chemikáliami alebo toxickými výparmi
 • Nedostatočná hydratácia

Pre zachovanie zdravia týchto ľudí a minimalizovanie rizika opakovania zápalov je potrebné:

 • Preferovať potraviny, ktoré harmonizujú pittu tým, že sú chladné, alebo majú chladiacu energiu, ako surové ovocie a zelenina.
 • Piť veľa vody, aby sa mohli vyplaviť baktérie z močového traktu. Šťava z brusníc alebo granátového jablka je vynikajúcim čistiacim nápojom, ktorý znižuje pittu a tiež znižuje množenie baktérií.
 • Vyhnúť sa potravinám, ktoré majú nepriaznivý vplyv na močový mechúr: alkohol, kofeín, sýtené nápoje, káva, čokoláda, spracované potraviny, rafinované cukry.
 • Vyhradiť si na jedenie dostatočný čas. Nedávajte vždy v rovnakom čase a neprejedajte sa.
 • Naučiť sa cielene preferovať relaxujúce ukľudňujúce aktivity.
 • Snažiť sa udržiavať rovnováhu medzi prácou a odpočinkom.
 • Nosiť chladné, voľné bavlnené spodné prádlo a oblečenie.
 • Zahrnúť Makko-ho cviky na precvičovanie meridiánov močových ciest a obličiek – nájdete v našom článku: Všetko v tele ja navzájom poprepájané.
 • Skúsiť dychové cvičenia, ktoré majú chladiaci a upokojujúci účinok.

Cieľom ajurvédskych odporúčaní nie je obrátiť váš život naruby počas pár dní liečby. Práve naopak, radšej zvoľte malé, postupné zmeny, u ktorých vydržíte dlhodobo a stanú sa novou súčasťou vášho života.


Zdroje k článku:

MOORE, K. Chronic Urinary Tract Infection (UTI). HealthLine.com [online]. Reviewed on July 7, 2017. [cit 2018-08-22].

Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG). Cystitis: Overview. PubMed [online]. Updated 2016 Dec 6. [cit 2018-08-22].

Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG). Preventing Cystitis. PubMed [online]. Updated 2016 Dec 6. [cit 2018-08-22].

MARENČÁK, J. Recidivujúce zápaly močových ciest, možnosti liečby a profylaxie. In Via practica [online]. 2017; 14(5): 244-249. [cit 2018-08-22]. Dostupné z: solen.sk

KRANJČEC, B, et al. D-mannose powder for prophylaxis of recurrent urinary tract infections in women: a randomized clinical trial. World J Urol [online]. 2014 Feb; 32(1): 79-84. [cit 2018-08-22]. Dostupné z: PubMed. DOI: 10.1007/s00345-013-1091-6.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3784967/

https://books.google.sk/books?id=C5L4DAAAQBAJ&pg=PA20&lpg=PA20&dq=herb+juniperus+spp.&source=bl&ots=SV2UHyhU9r&sig=FpcsFhXYUEhlKqfEo2ytsZFRsCQ&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiCs_aYgMzdAhXDECwKHRfgBe4Q6AEwF3oECAUQAQ#v=onepage&q=herb%20juniperus%20spp.&f=false

http://obgyn.ucla.edu/overactive-bladder

https://www.google.com/amp/s/today.uconn.edu/2016/11/mind-bladder-research-explores-brain-organ-connection/amp/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2405456916301596

https://www.msdmanuals.com/professional/genitourinary-disorders/urinary-tract-infections-utis/fungal-urinary-tract-infections-utis

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár