Alergia na mikroorganizmy

Identifikácia mikroorganizmových alergénov dodáva diagnostickým a liečebným možnostiam nový rozmer.

Nakoľko sa jedná o novú oblasť výskumu, sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa objasnila úloha mikroorganizmov pri alergii, najmä v prípadoch pacientov s doteraz neznámou príčinou ťažkostí.

BAKTERIÁLNE ALERGÉNY

Niektoré baktérie sú na jednej strane spájané s ochranou pred alergiou, na druhej strane však kolonizácia alebo infekcia určitými bakteriálnymi druhmi môže u niektorých ľudí vyvolať alebo spôsobiť vzplanutie alergie (napríklad M. pneumoniae, H. influenzae, S. pneumoniae, S. epidermidis, S. aureus a S. saprophyticus, C. trachomatis, C. pneumoniae, M. catharralis).

Bakteriám sa pripisujú mnohé pro-alergénne funkcie. Majú schopnosť infikovať bunky dýchacích ciest a produkovať toxíny (čo vedie k zápalu, bunkovej smrti, zlyhaniu epiteliálnej bariéry a poškodeniu sliznice).

Taktiež sú niektoré baktérie schopné vyvolať uvoľňovanie histamínu.

Špecifický anti-bakteriálny sérový IgE bol zistený u alergických jedincov a boli opísané IgE protilátky proti C. trachomatis, C. pneumoniae, M. pneumoniae, H. influenzae, S. pneumoniae, M. catharralis alebo S. aureus.

Napríklad existuje aj forma alergickej vaginitídy na kvasinky, ktoré sa bežne nachádzajú v pošve. Niektoré ženy majú dostatok kvasiniek a v priebehu času sa stanú na ne alergickými, čo môže spôsobiť chronické príznaky.

HUBOVÉ ALERGÉNY

Spóry plesní sú dostatočne malé na to, aby sa dostali hlboko do pľúc, čo môže u citlivých ľudí môže vyvolať alergické reakcie podobné sennej nádche. Objaví sa výtok z nosa, svrbenie očí a kože, kýchanie, atď.

Aj keď nemáte alergiu alebo iné dýchacie problémy, pleseň môže stále dráždiť pľúca, spôsobiť kašeľ a viesť k zápalu dýchacích ciest, najmä u ľudí s oslabeným imunitným systémom.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

Upozornenie: paradoxne existujú dôkazy o tom, že expozícia H. influenzae alebo S. pneumoniae môže poskytnúť aj ochranu pred alergiou, aj napriek prítomnosti antibakteriálnych IgE. Inak povedané, špecifické IgE sa nerovnajú symptomatickej alergii. Ďalšie štúdie sú preto potrebné pre bližšie pochopenie alergie na mikroorganizmy.

ALERGIE MAJÚ PÔVOD V MIKROBIÓME

V poslednej dekáde vedci začali vďaka rozvoju vedy a technológií objavovať jeho potenciál a jeho vplyv na zdravie. Mikrobióm v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia.

Nedávny výskum poukazuje na ústrednú úlohu mikrobiomu aj vo vývoji alergických ochorení.

Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov. Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie.

Svoje funkcie si však dokážu plniť  len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

Odkaz na zdroje:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1438422117305040
https://www.health.com/cold-flu-sinus/mold-health-dangers
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6056614/

Vložiť komentár