6 ľudí z 10 má problémy s hladinou cukru v krvi

Hladina cukru v krvi – na prvý pohľad pojem, ktorý by mal zaujímať len ľudí s cukrovou a / alebo nadváhou. Nie je to však celkom tak… Až 6 ľudí z 10 má problémy s hladinou cukru v krvi, medzi ktoré patrí aj inzulínová rezistencia, prediabetes (predcukrovka) a cukrovka.

Čo je to hladina cukru v krvi?

Hladina cukru v krvi je množstvo cukru (glukózy) prítomné v krvi. Cukor sa do krvného obehu vstrebáva z jedla, konkrétne zo sacharidov, ktoré sa počas trávenia štiepia na molekuly glukózy. To prirodzene zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Na jednej strane sa organizmus poteší, pretože glukóza je pre neho primárnym zdrojom energie a je nevyhnutná pre normálnu funkciu orgánov a mozgu. Na druhej strane zvýšená hladina cukru v krvi vedie k predčasnému opotrebovávaniu vnútorných orgánov. 

Je známe, že u ľudí s cukrovkou dochádza k poškodeniu dôležitých orgánov, vrátane srdca, ciev, nervov, očí a obličiek. 

Mechanizmus poškodenia vnútorných orgánov je rovnaký aj u zdravých ľudí, u ktorých je organizmus schopný regulovať hladinu glukózy v krvi ako súčasť metabolickej homeostázy. Vtedy je proces opotrebovania dlhší a dôsledky začínajú byť zjavné ako súčasť procesov starnutia.

Naopak pri nízkej hladine cukru v krvi, ku ktorej dochádza pomocou prerušovaného pôstu, sa opotrebovávanie spomaľuje. Aj preto sa môžete vďaka nemu dožiť vyššieho veku a preto je podľa najnovších výskumov známy liek na cukrovku považovaný za jediný účinný liek proti starnutiu.

Metformín, najrozšírenejší diabetický liek, ktorý stojí 10 centov denne. Podľa štúdie diabetickí pacienti na metformíne žili priemerne o 8 rokov dlhšie než ostatní pacienti a dokonca dlhšie aj než zdravá vzorka pacientov. V súčasnosti prebieha testovanie tohto lieku. Očakávaný výsledok je, že by sme sa mali dožiť v dobrom zdraví 120 rokov!

Preto je to v súčasnosti inak?

Sacharidy sa v súčasnosti nekonzumujú v ich prirodzenej forme. Počas priemyselného spracovania sa zo zŕn kvôli zlepšeniu chuti a konzistencie odstraňujú dôležité živiny, ktoré sú bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. Tak sa premenia na múku. 

Nezáleží na tom, či sa následne z múky upečie chlieb, praclíky, hranolky, sušienky alebo pizza. Tým, že neobsahujú žiadnu vlákninu, ktorá je potrebná na to, aby spomalila štiepenie a uvoľňovanie cukru do krvného obehu, spôsobuje konzumácia týchto potravín rapídne zvýšenie cukru v krvi. A telo musí zase produkovať veľké množstvo inzulínu.

Nehovoriac o tom, že je v súčasnosti strava sama o sebe preplnená cukrom prostredníctvom sladkostí, ochutených nápojov, atď. Naši vzdialení predkovia mali pritom cukor len prirodzene v zrelom ovocí a príležitostne v mede. 

Konzumácia takýchto potravín vedie k častým výkyvom cukru v krvi, ktoré vedú k dysfunkcii hormónov zodpovedných za metabolickú homeostázu a následne k inzulínovej a leptínovej rezistencii a ďalším zdravotným problémom.

Časté výkyvy hladiny cukru v krvi -> Inzulínová a leptínová rezistencia -> Prediabetes -> Diabetes 2. typu

Pritom pravdepodobnosť, že aj váš organizmus sa potýka s dysfunkciou týchto hormónov je pomerne vysoká. Podľa štatistík až 6 z 10 ľudí má takýto problém:

  • 4 ľudia sú zdraví
  • 1 z 10 ľudí má inzulínovú rezistenciu (rôzni vedci odhadujú, že ide o 3 až 16 percent bežnej populácie v USA a Kanade)
  • 4 z 10 ľudí má prediabetes (údaje za ľudí vo veku ≥20 rokov z prieskumu NHANES 2011-2012)
  • 1 z 10 ľudí má v súčasnosti cukrovku

Inzulínová rezistencia

Inzulínová rezistencia je stav, v ktorom vyprodukovaný inzulín nemá očakávaný biologický účinok a tak nedochádza k efektívnemu zníženiu hladiny cukru v krvi.

Pre človeka bola z pohľadu evolúcie dôležitá, pretože bola súčasťou mechanizmu, vďaka ktorému boli ľudia schopní prežiť v obdobiach hladu. 

Teraz však v snahe zabezpečiť vnútornú rovnováhu pankreas musí uvoľniť ďalšie množstvo inzulínu. To vedie k stavu nazývanému hyperinzulinémia, kedy sú hladiny inzulínu stále vysoké. 

V priebehu času sú beta-bunky, ktoré produkujú inzulín v pankrease, čoraz menej schopné plniť požiadavky na inzulín. V dôsledku toho hladiny glukózy v krvi začínajú stúpať a spôsobujú prediabetes a nakoniec diabetes typu 2.

Viac o inzulínovej rezistencii sa môžete dozvedieť v našom článku: Inzulínová rezistencia a ako ju zvrátiť?

Prediabetes (predcukrovka)

Prediabetes je porucha, pri ktorej je zvýšená glykémia nad normálnu úroveň (hemoglobín A1c 5,7-6,4 % alebo glukóza nalačno 5,6–6,9 mmol/l., pričom hodnoty ešte nedosahujú výšku pre diabetes. 

Ide o stav, ktorý prechádza cukrovke a sám zvyšuje riziko jeho rozvoja (až 70 % pravdepodobnosť) a riziko kardiovaskulárnych a onkologických ochorení. 

Cukrovka (diabetes 2. typu)

Cukrovka je závažné chronické ochorenie, ktoré môže skrátiť očakávanú dĺžku života o 15 až 20 rokov. Je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby a tiež amputácií dolných končatín. Veľmi vážna je hrozba srdcovocievnych ochorení, ktoré sú u pacientov s diabetom niekoľkonásobne častejšie s horšou prognózou.

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár