0

Liečba budúcnosti: Fekálna transplantácia

#imunita#mikrobióm

U väčšiny ľudí vzbudzuje pojem fekálna transplantácia odpor, pre vedcov zase znamená nádej. Niektorí dokonca tvrdia, že ide o budúcnosť priekopníckych terapií a vidia v nej neuveriteľný potenciál.

Fekálna mikrobiálna transplantácia (FMT) je pomerne nová metóda liečby prvý krát s úspechom použitá na liečbu ulceróznej kolitídy ešte v roku 1989. Ide o transplantáciu stolice od zdravej osoby priamo do čreva. Ukázala sa ako mimoriadne účinná na liečbu zápalu čreva vyvolaného baktériou Clostridium difficile rezistentnú voči antibiotikám.

Vedci inšpirovaní úspechom fekálnych transplantácií pre C. diff. sa teraz pretekajú, aby vyvinuli podobnú liečbu pre ďalšie ochorenia a poruchy: obezitu, autizmus, ulceróznu kolitídu, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu.

U 70% pacientov s chronickým únavovým syndrómom, ktorí sa podrobili liečbe zameranej na obnovenie rovnováhy črevnej mikroflóry, došlo k podstatnému zlepšeniu stavu.

Výsledky ďalšej štúdie ukázali, že u myší, v črevách ktorých chýbala normálna črevná mikroflóra, dochádzalo častejšie a vo zvýšenej miere k vzniku alergických reakcií na orechové extrakty. Oproti tomu myši s normálnou črevnou mikroflórou vykázali štatisticky významné zníženie alergických odpovedí. 

Pacienti, ktorí trpia autoimunitnými chorobami, majú často narušenú črevnú mikroflóru, čo spôsobuje, že ich imunitný systém napáda ich vlastné bunky.

Narušená črevná mikroflóra bola pozorovaná aj u kognitívnych ochorení, ako sú skleróza multiplex, Parkinsonova choroba alebo autizmus. Odborníci veria, že fekálna transplantácia môže pomôcť pri liečbe týchto ochorení v dôsledku prepojenia mozgu s črevom.

Sama som touto terapiou fascinovaná a verím, že čoskoro sa z nej stane nová univerzálna liečba pre väčšinu ochorení za predpokladu, že ju regulácia a farmaceutický boj nezničia.

NOVÁ VOJNA V ZDRAVOTNÍCTVE

V zdravotníctve v súvislosti s fekálnou transplantáciou zúri nová vojna – boj farmaceutických spoločností proti lekárom a obhajcom pacientov, pretože ako vždy sú v stávke stovky miliónov dolárov. No aj ľudské životy.

Investori prelievajú desiatky miliónov dolárov do start-upov, ktoré chcú profitovať z ľudských exkrementov. Lekári sa v tejto súvislosti obávajú toho, že záujmy investorov budú prevyšovať záujmy pacientov.

„Je veľmi frustrujúce vidieť hyperreguláciu, ktorá opäť ničí dobrú vec v zdravotnej starostlivosti,“ povedala Dr. Colleen Kelly, gastroenterologička na lekárskej fakulte Brown University.

Článok je úryvkom z knihy ZACHRÁŇTE IMUNITU sebe aj svojim deťom, ktorá poskytuje jedinečný pohľad na problematiku, ako aj návod na to, ako využiť potenciál svojho vlastného organizmu na ceste za pevným zdravím a skutočne zachrániť svoj imunitný systém.

Skryté príčiny vašich zdravotných problémov

Niekedy nebývajú skutočné príčiny zdravotných problémov evidentné na prvý pohľad. Ak si ani vy už dlhšie neviete dať rady so svojimi zdravotnými problémami, skúste sa obrátiť na odborníkov, ktorí na odhalenie skrytých príčin zdravotných problémov využívajú komplexný pohľad na človeka (neriešime len symptómy); výsledky z najnovších vedeckých štúdií, ktoré boli v niektorých prípadoch zverejnené len pred pár dňami; a v neposlednom rade tisíckami rokov overené princípy alternatívnej medicíny. Objednajte si u nás individuálnu konzultáciu, v rámci ktorej náš zdravotný tím, ktorý pozostáva z lekára, certifikovaného poradcu pre výživu a alternatívnu medicínu a farmaceuta, pre vás na mieru zostaví komplexný plán na skutočné prekonanie vašich zdravotných problémov.

Zdieľať

Najnovšie články