Chronická ureaplasma (hovor. ureaplazma)

Trápi vás ureaplasma / ureaplazma a mykoplasma / mykoplazma? Prečítajte si viac o týchto baktériách, ich prenose, príčinách a príznakoch infekcie a o možnostiach liečby vrátane opakovaných infekcií. Dozviete sa aj, aká prírodná liečba vám môže pomôcť liečbu urýchliť a podporiť.

Ureaplasma, ureaplazma, mykoplasma, mykoplazma a ich liečba, prírodná (alternatívna) liečba, príčiny, prejavy, symptómy, bylinky

Trápi vás ureaplasma / ureaplazma alebo mykoplasma / mykoplazma? Prečítajte si viac o týchto baktériách, ich prenose, príčinách a príznakoch infekcie a o možnostiach liečby vrátane opakovaných infekcií. Dozviete sa aj, aká prírodná liečba vám môže pomôcť liečbu urýchliť a podporiť.

Čo je to ureaplasma (ureaplazma) urealyticum a parvum či mykoplasma (mykoplazma) genitalium a hominis?

Ureaplasma (ureaplazma) urealyticum a parvum či Mykoplasma (mykoplazma) genitalium a hominis sú baktérie patriace do čelade mykoplaziem (Mycoplasmataceae). Mykoplazmy sú pritom najmenšie voľne žijúce organizmy na svete, ktoré sa nedajú vidieť ani bežným mikroskopom.

Aj napriek tomu, že sú tieto baktérie v súčasnosti mimoriadne rozšírené medzi sexuálne aktívnymi ľuďmi, nie sú súčasťou zdravého pohlavného mikrobiómu a považujú sa za sexuálne prenosnú infekciu uro-genitálneho traktu.

Prenos a príčiny infekcie, ktoré spôsobuje ureaplasma (ureaplazma) a mykoplasma (mykoplazma)?

Nechránený pohlavný styk

Prenos mykoplaziem sa uskutočňuje počas nechráneného pohlavného styku mimo monogamného vzťahu. Aj prezervatív chráni len do určitej miery.

Narušený vaginálny mikrobióm

Faktory vplývajúce na vznik infekcie nie sú úplne objasnené, ale medzi potenciálnymi faktormi je aj vaginálny mikrobióm. V zdravom vaginálnom mikrobióme dominuje Lactobacillus spp, ktorý chránia hostiteľa pred napadnutím patogénmi ako je Mycoplasma genitalium tým, že produkuje antibakteriálne zlúčeniny a poskytuje mechanickú bariéru.

Dysbióza vaginálneho mikrobiómu je charakterizovaná kolonizáciou inými typmi baktérií – dominuje mikrobióm, známy ako bakteriálna vaginóza. Tento typ mikrobiómu neposkytuje spomínanú ochranu a zohráva úlohu v patogenéze infekcie, pretože poskytuje prostredie, v ktorom môžu ureaplasmy / ureaplazmy a mykoplasmy / mykoplazmy prekvitať.

Príznaky infekcie spôsobenej mykoplazmami

Mykoplazmami (ureaplasmy / ureaplazmy a mykoplasmy / mykoplazmy) majú na svojom povrchu ústroje, ktorými sa prichytávajú na epitelové bunky pohlavného a močového systému, na ktorých parazitujú. Problémom je, že väčšina nakazených ľudí nemá žiadne príznaky a teda nevie, že infekciu takýmto spôsobom roznáša.

Pri narušení imunitného systému sa však môžu tieto mikroorganizmy začať rozmnožovať a napádať zdravé tkanivá, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom, ktoré sa mierne líšia v závislosti od typu patogénu:

  • Infekcia Mykoplasmou genitalium môže spôsobovať bolesť počas styku, krvácanie po styku, výtok a zápal močových ciest.
  • Mykoplasma hominis je spájaná najmä so zápalovými ochoreniami panvy a infekciou reprodukčných orgánov (pošvy, vaječníkov s ich následným poškodením). Tiež môže byť príčinou zápalu močovej trubice alebo prostaty (u mužov), hnisavého zápalu obličiek, spôsobiť reiterov syndróm (súčasný zápal močovej trubice, očných spojoviek, kĺbov a výskyt kožných prejavov). U žien môže navyše spôsobiť mimomaternicové tehotenstvo, potrat, predčasný pôrod a popôrodnú horúčku. U novorodencov môže spôsobiť horúčky a infekciu.
  • Ureaplasmy / Ureaplazmy (Ureaplasma urealyticum a parvum) sú spájané najmä so zápalom močových ciest vrátane zápalu obličiek a vznikom močových kameňov, zápalom vaječníkov, neplodnosťou a potratmi. U mužov navyše môžu spôsobiť zápal prostaty. Počas tehotenstva môžu viesť k infekciám matky a dieťaťa, u novorodencov spôsobiť komplikácie ako nízka pôrodná hmotnosť, zápal pľúc, meningitída a otrava krvi.

Prečítajte si viac (súvisiace témy):
Chronický zápal močového mechúra
Genitálna chlamydióza
Bolesť hrdla spôsobujú aj pohlavné choroby

Diagnostika mykoplaziem

Väčšina lekárov zvyčajne nevyšetruje mykoplazmy (ureaplasma / ureaplazma a mykoplasma / mykoplazma). Podozrenie na infekciu pripadá do úvahy hlavne pri opakovaných zápaloch močových ciest, pošvy, vaječníkov, čapíka maternice, pri opakovaných potratoch a neplodnosti.

Ak máte podozrenie na infekciu mykoplazmami, môže lekár vziať na odoslanie do laboratória na kultiváciu. Najcitlivejšou metódou je vyšetrenie výteru z močovej trubice alebo čapíka maternice.

Liečba mykoplaziem: ureaplasma (ureaplazma) a mykoplasma (mykoplazma)

Liečba infekcie spôsobenej mykoplazmami (ureaplasmy / ureaplazmy a mykoplasmy / mykoplazmy) zahŕňa antibiotiká. Ak je to možné, liečba by mala začať až po tom, ako budú k dispozícii výsledky kultivácie s testovaním odolnosti baktérií na antibiotiká.

Na liečbu sa najčastejšie používajú tetracyklíny (najmä doxycyklín – Doxybene, Doxyhexal) a makrolidy (najmä azitromycín – Sumamed). U tehotných žien sa uprednostňuje liečba erytromycínom.

Úspešnosť liečby je potrebné nechať overiť opätovnou kultiváciou, najskôr však tri týždne po ukončení liečby.

Opakujúce sa mykoplazmové infekcie a ich rezistencia voči antibiotikám

Až 10% Ureaplaziem býva rezistentných na azitromycín a tetracyklín. Pri neúspešnej liečbe nevešajte hlavu, existuje množstvo alternatív: lekár vám môže predpísať iný typ antibiotík, na ktoré sú baktérie citlivé (napríklad erytromycín, klindamycín príp. lynkomycín), vyššiu dávku antibiotík alebo fluórchinolóny (najmä moxifloxacín – Avelox), ktoré však ojedinele môžu spôsobiť závažné poškodenie nervového a muskuloskeletálneho systému a závažné reakcie pečene.

Proti trom druhom ureaplasiem, o ktorých je známe, že spôsobujú infekty v urogenitálnom trakte, je dobré účinné aj ďalšie antibiotikum – josamycín, ktoré však nie je k dispozícii na Slovensku. Lekár vám ich môže predpísať a môžete si po mne skočiť za hranice, kde si ich však budete hradiť v plnej výške.

Ako zvýšiť úspešnosť liečby mykoplaziem (ureaplasma, mykoplasma)

PRELIEČTE AJ PARTNERA

Ženský organizmus je k osídleniu mykoplazmami náchylnejší ako mužský, no vždy sa odporúča preliečiť aj partnera rovnakými antibiotikami. Používanie kondómov alebo abstinencia od pohlavného styku sa odporúča až do vyriešenia problémov.

DBAJTE NA PREVENCIU

V súčasnosti sú pohlavne prenosné ochorenia, medzi ktoré patria aj mykoplazmy (ureaplasma / ureaplazma a mykoplasma / mykoplazma) veľmi rozšírené, najmä medzi mladými ľuďmi. Preto je veľmi dôležité chrániť svoje zdravie a budúcu reprodukčnú schopnosť.

V prvom rade, základom prevencie je pravidelná preventívna prehliadka u lekára, dobrá hygiena, ochrana počas sexuálneho styku a otvorená konverzácia s partnerom ohľadom akýchkoľvek zdravotných problémov alebo nepríjemných pocitov.

V druhom rade, je starostlivosť o zdravie vaginálneho mikrobiómu, ktorého základom je hormonálna rovnováha. Orálna hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje vaginálne prostredie a môže tiež ovplyvniť infekčný proces. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý vplýva na zdravie vaginálneho mikrobiómu je aj rovnováha baktérií v črevnom mikrobióme.

Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?
Prečo sa hovorí, že imunita sídli v črevách?

PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií. 

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá sa zameriava na komplexný prístup k zdraviu. 

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-08-28]. Dostupné z: solen.cz

Zdroje k článku Chronická ureaplasma (hovor. ureaplazma, ureaplasmy / ureaplazmy) a mykoplasma (hovor. mykoplazma, mykoplasmy / mykoplazmy)

OSBORN, K. Everything You Should Know About Ureaplasma. Healthline.com [online].
Reviewed on December 1, 2017. [cit 2018-08-28].

COMBAZ-SÖHNCHEN, N., KUHN, A. A Systematic Review of Mycoplasma and Ureaplasma in Urogynaecology. In Geburtshilfe Frauenheilkd [online]. 2017 Dec; 77(12): 1299–1303. [cit 2018-08-28]. Dostupné z: PubMed. DOI: 10.1055/s-0043-119687

KLINOVSKÝ, J. Mykoplazma. Zdravie.sk [online]. 18.02.2005 [cit 2018-08-28].

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165037818300421

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár