ČO SÚ MYKOPLAZMY?

Mykoplazmy sú najmenšie voľne žijúce organizmy na svete, ktoré sa nedajú vidieť ani bežným mikroskopom.

Nasledovné štyri druhy mykoplaziem spôsobujú u ľudí ochorenie urogenitálneho traktu: Mycoplasma genitalium, Mykoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum a Ureaplasma parvum.

Na svojom povrchu majú ústroje, ktorými sa prichytávajú na epitelové bunky pohlavného a močového systému, na ktorých parazitujú. Prenášajú sa prostredníctvom pohlavného styku.

PRÍČINY INFEKCIE MYKOPLAZMAMI

Mykoplazmy sa najčastejšie prenášajú nechráneným pohlavným stykom, pričom dôležitú úlohu zohráva aj narušený vaginálny mikrobióm.

VAGINÁLNY MIKROBIÓM

Faktory, vplývajúce na vznik infekcie, nie sú úplne objasnené, ale medzi potenciálnymi faktormi je vaginálny mikrobióm. V zdravom vaginálnom mikrobióme dominuje Lactobacillus spp, ktorý chránia hostiteľa pred napadnutím baktériami ako je M. genitalium tým, že produkuje antibakteriálne zlúčeniny a poskytuje mechanickú bariéru.

Dysbióza vaginálneho mikrobiómu je charakterizovaná kolonizáciou inými typmi baktérií – dominuje mikrobióm, známy ako bakteriálna vaginóza. Tento typ mikrobiómu neposkytuje spomínanú ochranu a zohráva úlohu v patogenéze infekcie.

Základom pre zachovanie zdravého vaginálneho mikrobiómu je hormonálna rovnováha. Orálna hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje vaginálne prostredie a môže tiež ovplyvniť infekčný proces.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý vplýva na zdravie vaginálneho mikrobiómu je rovnováha baktérií v črevnom mikrobióme.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

PRÍZNAKY MYKOPLAZIEM

Väčšina ľudí s mykoplazmami nemá žiadne príznaky.

Pri narušení imunitného systému však môžu začať napádať zdravé tkanivá a vytvárať kolóniu baktérií, ktorá môže viesť k zdravotným problémom:

  • Infekcia mykoplasmou genitalium môže spôsobovať bolesť počas styku, krvácanie po styku, výtok a zápal močových ciest.
  • Mykoplasma hominis je spájaná najmä so zápalovými ochoreniami panvy a infekciou reprodukčných orgánov (pošvy, vaječníkov s ich následným poškodením). Tiež môže byť príčinou zápalu močovej trubice alebo prostaty (u mužov), hnisavého zápalu obličiek, spôsobiť reiterov syndróm (súčasný zápal močovej trubice, očných spojoviek, kĺbov a výskyt kožných prejavov). U žien môže navyše spôsobiť mimomaternicové tehotenstvo, potrat, predčasný pôrod a popôrodnú horúčku. U novorodencov môže spôsobiť horúčky a infekciu.
  • Ureaplazmy (Ureaplasma urealyticum a parvum) sú spájané najmä so zápalom močových ciest vrátane zápalu obličiek a vznikom močových kameňov, zápalom vaječníkov, neplodnosťou a potratmi. U mužov navyše môžu spôsobiť zápal prostaty. Počas tehotenstva môžu viesť k infekciám matky a dieťaťa, u novorodencov spôsobiť komplikácie ako nízka pôrodná hmotnosť, zápal pľúc, meningitída a otrava krvi.

Prečítajte si viac (súvisiace témy):
Chronický zápal močového mechúra
Genitálna chlamydióza

DIAGNOSTIKA MYKOPLAZIEM

Väčšina lekárov zvyčajne nevyšetruje mykoplazmy. Podozrenie na infekciu mykoplasmami alebo ureaplasmami pripadá do úvahy hlavne pri opakovaných zápaloch močových ciest, pošvy, vaječníkov, čapíka maternice, pri opakovaných potratoch a neplodnosti.

Ak máte podozrenie na infekciu mykoplazmami, môže lekár vziať na odoslanie do laboratória na kultiváciu. Najcitlivejšou metódou je vyšetrenie výteru z močovej trubice alebo čapíka maternice.

Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?
Prečo sa hovorí, že imunita sídli v črevách?

MOŽNOSTI LIEČBY

Liečba zvyčajne zahŕňa antibiotiká. Ak je to možné, liečba by mala začať až po tom, ako budú k dispozícii výsledky kultivácie s testovaním odolnosti baktérií na antibiotiká.

Na Slovensku sa na liečbu najčastejšie používajú tetracyklíny (najmä doxycyklín – Doxybene, Doxyhexal) a makrolidy (najmä azitromycín – Sumamed).

Úspešnosť liečby by si mali nechať overiť opätovnou kultiváciou, najskôr však tri týždne po ukončení liečby.

CHRONICKÉ MYKOPLAZMOVÉ INFEKCIE A ICH REZISTENCIA VOČI ANTIBIOTIKÁM

V prípade, ak preliečenie nebolo úspešné, lekár vám môže predpísať iný typ antibiotík, na ktoré sú baktérie citlivé, vyššiu dávku antibiotík alebo fluórchinolóny (najmä moxifloxacín – Avelox), ktoré však ojedinele môžu spôsobiť závažné poškodenie nervového a muskuloskeletálneho systému a závažné reakcie pečene.

Až 10% Ureaplaziem býva rezistentných na azitromycín a tetracyklín, preto pri neúspešnej liečbe nevešajte hlavu. Väčšinou sa potom zahajuje liečba erytromycínom, klindamycínom príp. lynkomycínom.

Proti trom druhom ureaplasiem, o ktorých je známe, že spôsobujú infekty v urogenitálnom trakte, je dobré účinné aj ďalšie antibiotikum – josamycín, ktoré však nie je k dispozícii na Slovensku. Lekár vám ich môže predpísať a môžete si po mne skočiť za hranice, kde si ich však budete hradiť v plnej výške.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

AKO ZVÝŠIŤ ÚSPEŠNOŤ LIEČBY MYKOPLAZIEM?

PRELIEČTE AJ PARTNERA

Odporúča sa tiež liečba partnera rovnakými antibiotikami. Používanie kondómov alebo abstinencia od pohlavného styku sa odporúča až do vyriešenia problémov.

DBAJTE NA PREVENCIU

V súčasnosti sú pohlavne prenosné ochorenia veľmi rozšírené, najmä medzi mladými ľuďmi. Preto je veľmi dôležité chrániť si svoje zdravie a budúcu reprodukčnú schopnosť.

V prvom rade, základom prevencie je pravidelná preventívna prehliadka u lekára, dobrá hygiena, nosenie ochrany počas sexuálneho styku a otvorená konverzácia s partnerom ohľadom akýchkoľvek zdravotných problémoch alebo nepríjemných pocitov.

V druhom rade, keďže mykoplazmy už môžu byť prítomné vo vašom tele, je dôležité dbať na udržiavanie dobrého zdravia a zdravého imunitného systému, aby sa baktérie nedokázali premeniť na infekciu v plnom rozsahu.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií. 

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá sa zameriava na komplexný prístup k zdraviu. 

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-08-28]. Dostupné z: solen.cz

Zdroje k článku:

OSBORN, K. Everything You Should Know About Ureaplasma. Healthline.com [online].
Reviewed on December 1, 2017. [cit 2018-08-28].

COMBAZ-SÖHNCHEN, N., KUHN, A. A Systematic Review of Mycoplasma and Ureaplasma in Urogynaecology. In Geburtshilfe Frauenheilkd [online]. 2017 Dec; 77(12): 1299–1303. [cit 2018-08-28]. Dostupné z: PubMed. DOI: 10.1055/s-0043-119687

KLINOVSKÝ, J. Mykoplazma. Zdravie.sk [online]. 18.02.2005 [cit 2018-08-28].

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165037818300421