0

Liečba chronických mykoplaziem: Mykoplasma, Ureaplasma

#baktéria#močovýmechúr#mykoplasma#neplodnosť#protizápalovástrava#ureaplasma#vaječníky#zápalprostata

Mykoplazmy sú najmenšie voľne žijúce organizmy na svete, ktoré sa nedajú vidieť ani bežným mikroskopom.
Nasledovné štyri druhy mykoplaziem spôsobujú u ľudí ochorenie urogenitálneho traktu: Mycoplasma genitalium, Mykoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum a Ureaplasma parvum.

Na svojom povrchu majú ústroje, ktorými sa prichytávajú na epitelové bunky pohlavného a močového systému, na ktorých parazitujú. Prenášajú sa prostredníctvom pohlavného styku.

Aké sú príznaky?

Väčšina ľudí s mykoplazmami nemá žiadne príznaky. Pri oslabení imunitného systému však môžu začať napádať zdravé tkanivá a vytvárať kolóniu baktérií, ktorá môže viesť k zdravotným problémom. Najviac sú ohrozené tehotné ženy a ich nenarodené deti.

Infekcia mykoplasmou genitalium môže spôsobovať bolesť počas styku, krvácanie po styku, výtok a zápal močových ciest.

Mykoplasma hominis je spájaná najmä so zápalovými ochoreniami panvy a infekciou reprodukčných orgánov (pošvy, vaječníkov s ich následným poškodením). Tiež môže byť príčinou zápalu močovej trubice alebo prostaty (u mužov), hnisavého zápalu obličiek, spôsobiť reiterov syndróm (súčasný zápal močovej trubice, očných spojoviek, kĺbov a výskyt kožných prejavov). U žien môže navyše spôsobiť mimomaternicové tehotenstvo, potrat, predčasný pôrod a popôrodnú horúčku. U novorodencov môže spôsobiť horúčky a infekciu.

Ureaplazmy (Ureaplasma urealyticum a parvum) sú spájané najmä so zápalom močových ciest vrátane zápalu obličiek a vznikom močových kameňov, zápalom vaječníkov, neplodnosťou a potratmi. U mužov navyše môžu spôsobiť zápal prostaty. Počas tehotenstva môžu viesť k infekciám matky a dieťaťa, u novorodencov spôsobiť komplikácie ako nízka pôrodná hmotnosť, zápal pľúc, meningitída a otrava krvi.

Viac o chronických zápaloch močových ciest si môžete prečítať tu.

Diagnostika

Väčšina lekárov zvyčajne nevyšetruje mykoplazmy. Podozrenie na infekciu mykoplasmami alebo ureaplasmami pripadá do úvahy hlavne pri opakovaných zápaloch močových ciest, pošvy, vaječníkov, čapíka maternice, pri opakovaných potratoch a neplodnosti.
Ak máte podozrenie na infekciu mykoplazmami, môže lekár vziať na odoslanie do laboratória na kultiváciu. Najcitlivejšou metódou je vyšetrenie výteru z močovej trubice alebo čapíka maternice.

Aké sú možnosti liečby?

Liečba zvyčajne zahŕňa antibiotiká. Ak je to možné, liečba by mala začať až po tom, ako budú k dispozícii výsledky kultivácie s testovaním odolnosti baktérií na antibiotiká.

Na Slovensku sa na liečbu najčastejšie používajú tetracyklíny (najmä doxycyklín – Doxybene, Doxyhexal) a makrolidy (najmä azitromycín – Sumamed).

Odporúča sa tiež liečba partnera rovnakými antibiotikami. Používanie kondómov alebo abstinencia od pohlavného styku sa odporúča až do vyriešenia problémov.

Úspešnosť liečby by si mali nechať overiť opätovnou kultiváciou, najskôr však tri týždne po ukončení liečby.

Chronické infekcie

V prípade, ak preliečenie nebolo úspešné, lekár vám môže predpísať iný typ antibiotík, na ktoré sú baktérie citlivé, vyššiu dávku antibiotík alebo fluórchinolóny (najmä moxifloxacín – Avelox), ktoré však ojedinele môžu spôsobiť závažné poškodenie nervového a muskuloskeletálneho systému a závažné reakcie pečene.

Až 10% Ureaplaziem býva rezistentných na azitromycín a tetracyklín, preto pri neúspešnej liečbe nevešajte hlavu. Väčšinou sa potom zahajuje liečba erytromycínom, klindamycínom príp. lynkomycínom.

Proti trom druhom ureaplasiem, o ktorých je známe, že spôsobujú infekty v urogenitálnom trakte, je dobré účinné aj ďalšie antibiotikum – josamycín, ktoré však nie je k dispozícii na Slovensku. Lekár vám ich môže predpísať a môžete si po mne skočiť za hranice, kde si ich však budete hradiť v plnej výške.

Ako zvýšiť úspešnosť liečby

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií. 

Protizápalová strava hrá dôležitú úlohu aj v naštartovaní imunitného systému. Dnes už vieme, že imunita sídli v črevách, keďže slizničný imunitný systém čreva (GALT) je v podstate najväčším imunitným orgánom v tele. Na mikrobióm má totiž najväčší vplyv práve strava, vďaka ktorej dochádza k obnoveniu krehkej rovnováhy baktérií a mikróbov v čreve, a životný štýl.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá sa zameriava na komplexný prístup k zdraviu. 

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-08-28]. Dostupné z: solen.cz

V príručke sa ďalej dozviete, aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na zápalové ukazovatele, a reálne fungujú v boji proti chronickým zápalom.

Komplexný pohľad

Trápia vás zdravotné problémy, s ktorými si nevedia dať lekári rady? Zameriavaním sa len na to, čo vám vie ponúknuť takýto úzko špecializovaný pohľad, sa môžete ukrátiť o cenné riešenia vašich zdravotných problémov.

Objednajte si u nás individuálnu konzultáciu, v rámci ktorej vám pripravíme komplex odporúčaní, a to na základe vedeckých štúdií s dokázanou účinnosťou, ale aj prírodných rokmi overených postupov.

Radi by ste mali prístup k novým, medicínskym aj alternatívnym tipom, ako sa starať o svoje zdravie, ktoré sú vedecky podložené?

Zdroje k článku:

OSBORN, K. Everything You Should Know About Ureaplasma. Healthline.com [online].
Reviewed on December 1, 2017. [cit 2018-08-28].

COMBAZ-SÖHNCHEN, N., KUHN, A. A Systematic Review of Mycoplasma and Ureaplasma in Urogynaecology. In Geburtshilfe Frauenheilkd [online]. 2017 Dec; 77(12): 1299–1303. [cit 2018-08-28]. Dostupné z: PubMed. DOI: 10.1055/s-0043-119687

KLINOVSKÝ, J. Mykoplazma. Zdravie.sk [online]. 18.02.2005 [cit 2018-08-28].

Zdieľať

Najnovšie články