Trápi vás chronický zápal hrdla, hltana alebo mandlí? Vybrali ste už niekoľko dávok antibiotík ale zápal sa vám po čase vždy vrátil a už si nechcete zbytočne dávať ďalšie antibiotiká?
Chronický zápal hrdla alebo mandlí môže mať viacero príčin:
Obsah článku
1. Zápal hrdla môže spôsobovať nevyliečená infekcia
Ak ste mali alebo stále máte bolesť v krku, sprevádzanú horúčkou, opuchom lymfatických uzlín, mandlí a bolesťami hlavy, môžete sa jednať o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu.
Zápal hrdla spôsobený vírusom
Vírusová infekcia je vlastne prechladnutie, spojené s bolesťou hrdla a býva spojené aj s kýchaním a nádchou – hlien je vodový, číry alebo bielej farby (ak máte hlien žltý alebo zelený, jedná sa o bakteriálnu infekciu). V prípade vírusovej angíny sú napadnuté mandle červené a zväčšené, chýba však hnisavý povlak.
Ako sa zvykne hovoriť, prechladnutie trvá 7 dní s liečbou od lekára alebo týždeň bez nej. V poslednom období sa však čoraz častejšie objavujú nové vírusy, s ktorými telo bojuje dlhšie – približne 2 týždne a ďalšie 2 týždne trvá ešte tzv. „dokašliavanie“.
Ak vaše ťažkosti pretrvávajú potom, čo ste prekonali vírusovú infekciu ešte dlhšie, je potrebné vylúčiť ostatné možné príčiny chronického zápalu, ktoré popisujem v tomto článku nižšie. Preto neodkladajte návštevu lekára.
Zápal hrdla spôsobený bakteriálnou infekciou
Bakteriálna infekcia je infekcia, spôsobená baktériami – najčastejšie Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus a Haemophillus influenzae.
Potenciálne patogénne baktérie môžu byť prirodzene prítomné v tele človeka bez toho, aby vyvolali ochorenie, a ich prítomnosť je potrebné liečiť až vtedy, keď ich imunita už nie je schopná držať pod kontrolou a spôsobujú ťažkosti.
Prečítajte si viac o chlamýdiách, ktoré môžu spôsobovať pretrvávajúce zápaly hrdla a mandlí: Chronické pľúcne chlamýdie
Pri bakteriálnej angíne nebýva prítomná nádcha a kašeľ, no objavuje sa horúčka, bolesti v krku, bolesť pri prehĺtaní, triaška, bolesti hlavy a svalov. U menších detí môžu byť prítomné bolesti brucha a zvracanie. Mandle sú viditeľne zdurené a pokryté hnisom.
Na potvrdenie bakteriálnej infekcie sa robí rýchly CRP test. CRP je skratkou pre takzvaný C-reaktívny proteín, ktorý napovedá viac o zápalovej reakcii v organizme. Ak je jeho hladina v krvi výrazne zvýšená, poukazuje to na bakteriálnu infekciu. Po potvrdení bakteriálnej infekcie takmer s istotou dostanete od lekára recept na antibiotiká.
2. Zápal hrdla a narušený orálny mikrobióm
Ústna a nosová dutina je dôležitým rozhraním s vonkajším prostredím, nakoľko býva vystavená znečisťujúcim látkam, aeroalergénom, mikróbom a spóram húb. Ústa a nos sú obývané širokou škálou potenciálne patogénnych ako aj neškodných baktérií.
Viac o potenciálne patogénnych baktériách sa dočítate v našom článku: Pravda/Lož: Zelené hlieny (sople)
Tento mikrobióm spolu s ostatnými nástrojmi (ako neustály pohyb riasiniek, hlien s obsahom enzýmu lyzozým, sliny) zabezpečujú rovnováhu a zabraňujú rastu patogénnych mikroorganizmov.
Preto sú v súčasnosti infekcie skôr vnímané ako nerovnováha medzi prospešným mikrobiómom a bakteriálnymi patogénmi, čo vedie k redukcii bakteriálnej diverzity v kombinácii so zvýšením rastu mikróbov vyvolávajúcich zápalovú reakciu. To zase vedie k klinickým príznakom infekcie.
Taktiež sa dá predpokladať prepojenie medzi ústnym, črevným mikrobiómom a mikrobiómom nosa.
Vedci zistili, že potenciálne nebezpečné zmeny v ústnej mikroflóre putujú aj do dýchacieho traktu a že bariéra medzi prostredím úst a čreva je slabšia, než sa predpokladalo. Aj u zdravých ľudí totiž baktérie z úst prechádzajú do čreva a usídľujú sa v ňom.
3. Alergický zápal hrdla
Keď máte alergiu, váš imunitný systém neprimerane reaguje na inak neškodné látky – alergény. Najčastejšie býva chronický zápal hrdla reakciou na alergény, ktoré dýchate (peľ, prach, syntetické vône, plesne a tak ďalej).
V ojedinelých prípadoch môže organizmus spustiť alergickú reakciu aj voči mikroorganizmom. Ak pociťujete okrem zápalu hrdla aj ďalšie alergické príznaky ako napríklad výtok z nosa, kýchanie, kašeľ, svrbiace vodové oči, je na mieste objednať sa k alergológovi.
Prečítajte si viac o prírodných antihistaminikách v našom článku: Ako potlačiť alergický zápal?
4. Zatekanie hlienov
Pri zatekaní hlienov sa prebytočný hlien vylučuje z dutín do zadnej časti krku. To môže viesť k pretrvávajúcej bolesti v krku. Okrem nej môžete mať pocit plného žalúdka, zápach z úst a kašeľ, ktorý sa zhoršuje najmä v noci a po zobudení. Dôvodom zahlienenia dutín môže byť tiež niekoľko: infekcie, alergie, tehotenstva, zmeny počasia, štipľavých jedál, zaseknutý objekt v nose (najmä u detí), niektorých liekov, atď.
Prečítajte si viac: Chronický zápal prínosových dutín
5. Dýchanie ústami
Ak dlho dýchate ústami, najmä počas spánku, môže sa u vás objaviť opakovaná bolesť v krku, najmä po zobudení. Tiež môžete byť po zobudení zachrípnutý, unavený a mať zápach z úst.
Vo väčšine prípadov je nočné dýchanie ústami spôsobené určitým druhom nosovej obštrukcie, ktorá vám bráni v správnom dýchaní nosom. To môže zahŕňať zápal nosa, spánkové apnoe a zväčšené mandle.
6. Reflux (pálenie záhy)
Reflux alebo pálenie záhy, sa vyskytuje, keď dolný pažerákový zvierač ochabne a nedokáže sa dobre uzavrieť. Obsah žalúdka potom vracia späť do pažeráka. Časom môže žalúdočná kyselina poškodiť výstelku pažeráka a krku, čo vedie k bolesti.
Ďalšie príznaky refluxu: kyslá chuť v ústach, pálenie a nepríjemné pocity (oblasť horného stredného žalúdka), problémy s prehĺtaním, kašeľ, atď.
7. Aké ďalšie príčiny môžu spôsobovať zápal hrdla
Medzi ďalšie možné príčiny patrí mononukleóza, znečistené ovzdušie, fajčenie, ale aj pohlavne prenosné choroby.
Prečítajte si o nich viac v súvisiacom článku: Bolesť hrdla spôsobujú aj pohlavné choroby
DOMÁCA LIEČBA: AKO ZVÝŠIŤ ÚSPEŠNOSŤ LIEČBY?
ÚĽAVA PRI ŠKRIABANÍ V KRKU
- pite veľa teplej vody alebo čaju s medom a citrónom
- vykloktajte si hrdlo niekoľko krát denne teplou vodou s prianím morskej soli
- skúste domáci nanuk z ovocnej drte
- pustite zvlhčovač vzduchu, ak máte suchý vzduch v byte
- dajte si surový cesnak alebo cibuľu
LOKÁLNE PROBIOTIKÁ
Na trhu už sú k dispozícii aj orálne probiotiká.
Príkladom je prípravok Bactoral, predtým známy ako Bactoral Bactoblis. Ide o špecifický probiotický prípravok, ktorý obsahuje baktérie rodu Streptococcus salivarius K12. Tieto baktérie majú prirodzenú schopnosť kolonizovať sliznice dutiny ústnej a nosohltana a tým eliminovať veľké množstvo potenciálnych patogénnych organizmov (napr. Streptococcus pyogenes – pôvodca respiračných ochorení alebo Streptococcus pneumoniae – pôvodca zápalu stredného ucha).
Streptococcus salivarius totiž produkujú antimikrobiálne látky, ktoré tieto nepriateľské mikróby ničia.
PROTIZÁPALOVÁ STRAVA
Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.
Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.
V príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.
„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.“
NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farm a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-07-31]. Dostupné z: solen.cz
Zdroje k článku:
GOTTER, A. Why Do I Have a Persistent Sore Throat? healthline.com [online]. Reviewed on May 9, 2018. [cit. 2018-07-31].
PAŠŠÁKOVÁ, N. Streptokok – čo spôsobuje a ako sa dá liečiť? zdravie.sk [online]. 01.08.2016. [cit. 2018-07-31].