Genitálne chlamýdie (chlamydióza)

Genitálne chlamýdie trápia odhadom 30% mladých ľudí a kvôli svojmu bezpríznakovému priebehu môžu spôsobovať vážne komplikácie. Prečítajte si viac v našom článku.

Sexuálne prenosné choroby všeobecne zažívajú veľký rozmach. Osobitne sa to týka mladých ľudí, ktorí získavajú ešte len prvé sexuálne skúsenosti. Práve tí tvoria až 2/3 všetkých prípadov.

Štatisticky sa pravdepodobnosť chlamýdiovej infekcie zvyšuje s počtom sexuálnych partnerov. Najväčšia prevalencia chlamýdií je u dievčat vo veku od 16 do 28 rokov, čo súvisí s obdobím najvyššej frekvencie pohlavného styku s častým striedaním sexuálnych partnerov, ale aj zvýšenou náchylnosťou sliznice na kŕčku maternice voči infekcii.

Keďže sa príznaky chlamýdií väčšinou neobjavujú, existuje veľké riziko šírenia tejto infekcie. Bohužiaľ, u neliečených mladých žien sa môže infekcia rozšíriť, v dôsledku čoho môžu zostať neplodné, alebo sa dostať až do života ohrozujúceho stavu.

Celosvetovo najčastejšiu sexuálne prenosnú infekciu –  genitálnu chlamydiózu – spôsobuje mikroorganizmus Chlamýdia trachomatis.

Chlamýdie a ich príčiny

Chlamýdie sa najčastejšie prenášajú nechráneným pohlavným stykom, pričom šanca na infikovanie (v prípade nechránenom styku s nakazenou osobou) sa podľa štúdií uvádza až na 70 %.

VAGINÁLNY MIKROBIÓM

Faktory, vplývajúce na vznik chlamydiózy, nie sú úplne objasnené, ale medzi potenciálnymi faktormi je vaginálny mikrobióm. V zdravom vaginálnom mikrobióme dominuje Lactobacillus spp, ktorý chránia hostiteľa pred napadnutím baktériami ako je C. trachomatis tým, že produkuje antibakteriálne zlúčeniny a poskytuje mechanickú bariéru.

Dysbióza vaginálneho mikrobiómu je charakterizovaná kolonizáciou inými typmi baktérií – dominuje mikrobióm, známy ako bakteriálna vaginóza. Tento typ mikrobiómu neposkytuje spomínanú ochranu a zohráva úlohu v patogenéze chlamydiózy.

Základom pre zachovanie zdravého vaginálneho mikrobiómu je hormonálna rovnováha. Orálna hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje vaginálne prostredie a môže tiež ovplyvniť infekčný proces.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý vplýva na zdravie vaginálneho mikrobiómu je rovnováha baktérií v črevnom mikrobióme.

Aké príznaky spôsobujú chlamýdie

Infikovaní ľudia často nemajú v počiatočnom štádiu žiadne symptómy – až 80 % žien a 50 % mužov majú asymptomatický priebeh. Ak sa aj nejaké príznaky objavia, tak nie sú špecifické, môžu sa zameniť za iné ochorenia a zostať nepreliečené. V dôsledku toho sa často sa títo ľudia nevedomky stávajú prenášačmi infekcie.

Infekcia spôsobuje obyčajne zápal močových ciest u mužov a zápal krčka maternice u žien, ale aj rektálne infekcie a zápaly očí. Ak sa objavia príznaky, zvyčajne je to v horizonte 1-3 týždňov po infikovaní.

Medzi najčastejšie príznaky patria:

  • pocit pálenia pri močení
  • žltý alebo zelený výtok z penisu alebo pošvy
  • tupá bolesť v dolnej časti brucha, ktorá nemá priamy súvislosť s menštruačný cyklom
  • bolesť v semenníkoch
  • bolestivý sexuálny styk u žien
  • krvácanie alebo „špinenie“ po pohlavnom styku (mimo menštruácie)

Prečítajte si aj náš súvisiaci článok: Bolesť hrdla spôsobujú aj pohlavné choroby

Aké komplikácie spôsobujú chlamýdie

Neliečené chlamýdie, chronická infekcia (spojená s odolnosťou chlamýdií a ich pretrvávaním v bunkách), recidivujúca infekcia alebo opätovné nakazenie sa môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Vedú k nezvratnému poškodeniu tkanív, fibróze a zjazveniu v postihnutých orgánoch.

U žien medzi komplikácie patrí šírenie infekcie od krčka maternice, cez dutinu maternice a vajíčkovody do brušnej dutiny. Chlamýdie spôsobujú zmeny na vnútromaternicovej sliznici a vajíčkovodov (zrasty, nepriechodnosť, a tým aj neplodnosť alebo riziko mimomaternicového tehotenstva).

Rozšírenie infekcie môže spôsobiť až život ohrozujúci stav – zápaly orgánov malej panvy (PID), ktoré sa prejavujú horúčkou, silnou panvovou bolesťou, nevoľnosťou a abnormálnym vaginálnym krvácaním, a často si vyžadujú nemocničnú liečbu.

Chlamýdie sa tiež spájajú so zvýšeným rizikom HIV a sú považované za rizikový faktor pre rozvoj rakoviny krčka maternice.

Trochu štatistiky

  • Približne u 3% žien s chlamýdiovou infekciou sa rozvinie neplodnosť. Po jednej epizóde zápalu vaječníkov sa asi 1 z 10 žien stane neplodnou kvôli vzniku nepriechodnosti. Po 2-3 epizódach nasleduje neplodnosť približne v 35-70% prípadov.
  • V niekoľkých štúdiách bola opakovaná chlamýdiová infekcia spojená s PID, ktorá sa vyvinie u 20 % žien s chlamýdiovou infekciou.
  • Prevalencia infekcie C. trachomatis u gravidných žien sa pohybuje od 2 do 35 %.

Tehotné ženy s chlamýdiovou infekciou majú zvýšené riziko nežiaducich následkov (potrat, nízka pôrodná hmotnosť, infikovanie novorodenca počas pôrodu s následným vznikom infekcie alebo až úmrtím, predčasný pôrod) a PID po pôrode.

U mužov spôsobujú neliečené chlamýdie zápal močových ciest, zápal nadsemenníkov, zápal sliznice konečníka, rozšírenie infekcie na prostatu, čo spôsobí horúčku, bolestivý pohlavný styk a nepohodlie v dolnej časti chrbta.

V zahraničí sa v komunitách mužov majúcich sex s mužmi vyskytuje aj prenosné pohlavné ochorenie Lymphogranuloma venereum, spôsobené invazívnym typom Chlamydia trachomatis L1-L3. Prvý prípad tohto ochorenia v strednej a východnej Európe bol diagnostikovaný v roku 2010 v Českej republike a odvtedy počet odhalených prípadov stále rastie (v ČR až na 40 prípadov v roku 2015).

So vznikom komplikácií môže súvisieť aj narušený imunitný systém.

Diagnóza chlamýdií

Najefektívnejším diagnostickým testom na chlamýdie je výter u žien a testovanie moču u mužov.

Z dôvodu prevencie by sa všetky sexuálne aktívne ženy (najmä mladšie) mali podrobiť screeningu chlamýdií v každom roku, v ktorom mali nového sexuálneho partnera.

Liečba chlamýdií

Dobrou správou je, že chlamýdie sú ľahko liečiteľné antibiotikami a väčšina ľudí, ktorí včas podstúpia liečbu rýchlo, nemá dlhodobé zdravotné problémy.

Liečba chlamýdiovej infekcie závisí od miesta infekcie, od veku pacienta a od toho, či je infekcia komplikovaná alebo nie. Liečba sa tiež líši v prípade tehotenstva.

Pri nekomplikovanej urogenitálnej infekcii WHO odporúča 1 g azitromycínu orálne v jednej dávke alebo 100 mg doxycyklínu orálne dvakrát denne počas 7 dní. Alternatívne režimy zahŕňajú tetracyklín 500 mg alebo erytromycín 500 mg orálne štyrikrát denne, prípadne ofloxacín 200-400 mg orálne dva krát denne – počas 7 dní.

Počas gravidity sa odporúča  azitromycín 1 g perorálne v jednej dávke alebo 500 mg amoxycilínu perorálne trikrát denne počas 7 dní. Alternatívne erytromycín 500 mg štyri krát denne počas 7 dní.

Bez ohľadu na to, ktoré antibiotikum ste dostali, budete musieť starostlivo dodržiavať pokyny na dávkovanie. Počas liečby je dôležité sa vyhýbať pohlavnému styku a antibiotikami preliečiť aj všetkých sexuálnych partnerov. Preverenie úspešnosti liečby sa odporúča najmä u tehotných žien tri týždne po ukončení liečby.

AKO ZVÝŠIŤ ÚSPEŠNOSŤ LIEČBY?

VODUĽKA KANADSKÁ (Goldenseal)

Podľa článku v Alternative Medicine Review rastlinný alkaloid berberín, ktorý sa nachádza vo voduľke, vykazuje významnú antimikrobiálnu aktivitu aj proti chlamýdiám. Rastliny obsahujúce berberín sa používajú prakticky v ajurvédskej a čínskej medicíne najmenej 3 000 rokov.

V malej klinickej štúdii liečba chlamýdiovej infekcie oka očnými kvapkami z berberínu neviedla k žiadnym relapsom ani po jednom roku. Keďže sú výsledky tejto štúdie sú pozitívne, môže byť voduľka účinnou doplnkovou liečbou chlamýdií.

Voduľka je prirodzené antibiotikum používané ako stimulant imunitného systému. Vedci sa domnievajú, že obmedzuje klinické príznaky počas infekcie. V boji s infekciou môžu pomôcť pilulky alebo extrakty. Odporúča sa 4-6 gramov denne vo forme tabliet alebo kapsúl alebo 2 ml extraktu, 3-5 krát denne. Nepoužívajte dlhšie ako 3 týždne.

PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

Zdroje k článku:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3818592/
https://www.healthline.com/health/std/chlamydia
https://draxe.com/chlamydia-symptoms/
http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/246165/9789241549714-eng.pdf;jsessionid=CA457DB19C085D66C05C911FE5A067EA?sequence=1
https://www.researchgate.net/publication/280014689_Berberine_Therapeutic_potential_of_an_alkaloid_found_in_several_medicinal_plants
https://www.lf2.cuni.cz/fakulta/vyznamne-publikace/staly-narust-pripadu-lymphogranuloma-venereum-v-ceske-republice-v-letech
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165037818300421

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár