0

Zlatý stafylokok – ako sa ho zbaviť raz a navždy?

#baktéria#protizápalovástrava#stafylokok#zápal

Zlatý stafylokok alebo Staphylococcus aureus je grampozitívna baktéria, ktorá je normálnou súčasťou flóry tela: každý tretí človek je jej nosičom a ani o tom nemusí vedieť. Často sa nachádza v nose, na koži, ale aj v dýchacom trakte.

Hoci S. aureus nie je vždy patogénny, k infekcii môže dôjsť pri:

 • oslabenej imunite v dôsledku prechladnutia, chrípky, chronických ochorení, atď.
 • narušení kože ako ochrannej bariéry (rezné rany, poranenia, popáleniny, uhryznutia)
 • vnášaní predmetu do tela (napr. hadica, implantát a pod.)
 • rôznych lekárskych zákrokoch, kedy baktéria môže napadnúť zdravé tkanivo alebo vyvolať produkciu toxínov v krvnom riečisku.

Stafylokok tak môže spôsobiť celý rad chorôb, najmä kožné infekcie (impetigo, vredy, celulitída, folikulitída, karbunky, syndróm oparenej kože a abscesy), otravu jedlom, až po život ohrozujúce ochorenia (zápal pľúc, meningitída, osteomyelitída, endokarditída, syndróm toxického šoku, bakterémia a sepsa).

Liečba

Pri kožných ochoreniach sa najprv používajú lokálne antibiotické krémy alebo masti s účinnou látkou mupirocín a retapamulín. Pri neúspechu lokálnej liečby lekár predpíše širokospektrálne antibiotiká (napríklad metronidazol, ciprofloxacín alebo klindamycín). Liečba kožných infekcií môže trvať 7 až 14 dní.

Pri ostatných stafylokokových infekciách sa bežne predpísujú niektoré cefalosporíny, nafcilín alebo príbuzné antibiotiká, lieky sulfáty. Ak sa váš stav nezlepší, môže lekár predpísať ďalšie, silnejšie antibiotikum. V závažných prípadoch sa predpisuje intravenózne vankomycín.

MRSA, VISA a VRSA

Stafylokokové baktérie sú veľmi prispôsobivé a mnohé sa stali odolnými voči jednému alebo viacerým antibiotikám. Napríklad už iba 10% súčasných stafylokokových infekcií sa môže vyliečiť penicilínom.

Medzi kmene stafylokoka, rezistentné na antibiotiká, patrí:

 • MRSA (stafylokok, rezistentný na meticilín)
 • VISA (stafylokok so zníženou citlivosťou na vankomycín)
 • VRSA (stafylokok, rezistentný voči vankomycínu)

Antibiotická liečba I. voľby

 • oxacilin event. + gentamicin
 • kombinovaný aminopenicilin (amoxicilin/kys. klavulanová, ampicilin/sulbactam) event. + gentamicin
 • v prípade osteomyelitidy klindamycin alebo linkomycin

Antibiotická liečba II. voľby (pri preukázanej rezistencii k liekom I. voľby)

 • vankomycin
 • teikopla nin
 • linezolid
 • quinupristin/dalfopristin
 • fluorochinolon (napr. ciprofloxacin) + rifampicin v prípade infikovaných kĺbových a cievnych náhrad

Bylinky a výživové doplnky

Nedávny výskum identifikoval viaceré rastliny s antimikrobiálnym účinkom proti MRSA. Väčšinou sa jedná o ťažko dostupné exotické rastliny a kríky. Môžem vám však odporučiť ajurvédsky preparát známy ako Triphala, ktorý obsahuje dokonca až tri z identifikovaných rastlín (Emblica officinalis, Terminalia chebula a Terminalia bellirica). Používa sa pri liečbe malabsorpcie, zápchy, dyspepsie a hyperglykémie z hľadiska jej mnohých prínosov pre zdravie. Napriek tomu, že klinické štúdie na humánnej úrovni neboli vykonané na podporu jej použitia pri infekciách, dôkazy zo štúdií in vitro a zvieracích modelov naznačujú, že každá zložka Triphaly má vlastnosti proti MRSA.

Prínos byliniek je významný aj vďaka ich schopnosti zvýšiť účinok antibiotík a znížiť rezistenciu na ne. Napríklad corilagin, polyfenol, nachádzajúci sa v listoch Medvedice lekárskej (Arctostaphylos uva-ursi) bol synergický s β-laktámovými antibiotikami proti MRSA.

Zelený čaj – Čajovník čínsky (Camellia sinensis) obsahuje flavonoidy katechíny, u ktorých sa predpokladá, že znižujú rezistenciu tým, že blokujú efluxné pumpy baktérií. Tento predpoklad bol prevedený dvoma klinickými štúdiami na starších Japoncoch so zápalom pľúc, spôsobeným MRSA, ktorí nereagovali na antibiotiká a boli im podávané katechíny zo zeleného čaju vo forme aerosólu. V kombinácii zeleného čaju s antibiotikami sa stav pacientov výrazne zlepšil. Kým bude táto štúdia potvrdená, môžete zvážiť užívanie výťažkov zo zeleného čaju 1-2 gramy tri krát denne alebo pite jednu šálku zeleného čaju tri krát denne.

Ako zvýšiť úspešnosť liečby

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Protizápalová strava hrá dôležitú úlohu aj v naštartovaní imunitného systému. Dnes už vieme, že imunita sídli v črevách, keďže slizničný imunitný systém čreva (GALT) je v podstate najväčším imunitným orgánom v tele. Na mikrobióm má totiž najväčší vplyv práve strava, vďaka ktorej dochádza k obnoveniu krehkej rovnováhy baktérií a mikróbov v čreve, a životný štýl.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“


NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

príručke sa ďalej dozviete, aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na zápalové ukazovatele, a reálne fungujú v boji proti chronickým zápalom.

Komplexný pohľad

Trápia vás zdravotné problémy, s ktorými si nevedia dať lekári rady? Zameriavaním sa len na to, čo vám vie ponúknuť takýto úzko špecializovaný pohľad, sa môžete ukrátiť o cenné riešenia vašich zdravotných problémov.

Objednajte si u nás individuálnu konzultáciu, v rámci ktorej vám pripravíme komplex odporúčaní, a to na základe vedeckých štúdií s dokázanou účinnosťou, ale aj prírodných rokmi overených postupov.

Radi by ste mali prístup k novým, medicínskym aj alternatívnym tipom, ako sa starať o svoje zdravie, ktoré sú vedecky podložené?

Zdroje k článku:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Staphylococcus_aureus

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/staph-infections/symptoms-causes/syc-20356221

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441159/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5204005/

https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2006/02/04.pdf

https://books.google.sk/books?id=C5L4DAAAQBAJ&pg=PA20&lpg=PA20&dq=herb+juniperus+spp.&source=bl&ots=SV2UHyhU9r&sig=FpcsFhXYUEhlKqfEo2ytsZFRsCQ&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiCs_aYgMzdAhXDECwKHRfgBe4Q6AEwF3oECAUQAQ#v=onepage&q=herb%20juniperus%20spp.&f=false

Zdieľať
 • 1
  Share

Najnovšie články