Zlatý stafylokok v nose – ako sa ho zbaviť raz a navždy?

Prečítajte si, čo je zlatý stafylokok a aké sú vedecky podložené možnosti jeho liečby. Dozviete sa aj, aká prírodná liečba a bylinky by vám mohli pomôcť.

Zlatý stafylokok v nose, liečba a prírodná liečba

Zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) je grampozitívna baktéria, ktorá patrí medzi potenciálne patogénne baktérie. To znamená, že síce môže vyvolať ochorenie, ale je aj bežnou súčasťou normálnej flóry. Každý tretí človek je nosičom zlatého stafylokoka a ani o tom nemusí vedieť, pretože imunitný systém drží túto baktériu pod kontrolou, aby sa nerozmnožila natoľko, aby vznikla infekcia.

V prípade oslabeného imunitného systému alebo narušenia lokálneho mikrobiómu môže zlatý stafylokok spôsobiť celý rad ochorení, najmä infekcie horných dýchacích ciest a kožné infekcie (impetigo, vredy, celulitída, folikulitída, karbunky, syndróm oparenej kože a abscesy), otravu jedlom, až po život ohrozujúce ochorenia (zápal pľúc, meningitída, osteomyelitída, endokarditída, syndróm toxického šoku, bakterémia a sepsa).

Zlatý stafylokok v nose: Príčiny a liečba infekcie

Oslabená imunita

Ako som spomínala, hoci zlatý stafylokok nie je vždy patogénny, k infekcii môže dôjsť pri najmä pri oslabenej imunite

Žijeme v dobe, kedy je silná imunita „in“. Nikto nechce byť chorý, respektíve na chorobu nemá čas. Nádcha a prechladnutie sa stali synonymom oslabeného imunitného systému. A každý druhý človek začína brať výživové doplnky na posilnenie imunity akonáhle sa trochu ochladí.
Čo vám ale málokto povie je, že určitá chorobnosť je za súčasných podmienok, v ktorých žijeme, normálnym fyziologickým javom. 

U detí je chorobnosť navyše nevyhnutná pre správny vývoj imunitného systému. Podľa epidemiologickej štúdie 1 až 3 ročné deti prekonajú v priemere 5 až 6 infekcií horných dýchacích ciest za rok. Pri nástupe do kolektívu sa tento počet môže až trojnásobne zvýšiť. Počet infekcii by mal vekom postupne klesať a 10 až 12 ročné deti by mali prekonať priemerne už len 2 až 3 infekcie, rovnako ako dospelí.

Preto, ak máte raz za čas napríklad infekciu dutín, ktorú spôsobuje zlatý stafylokok a sprevádzajú ju zelené a žlté hlieny, neznamená to ešte, že potrebujete antibiotiká. Organizmus sa vo väčšine prípadov dokáže s potenciálne patogénnymi baktériami, ktoré sa rozmnožia v dôsledku vírusovej infekcie, sám vysporiadať v rámci 1-3 týždňov.

Prečítajte si viac v súvisiacich článkoch:
Pravda/Lož: Zelené a žlté hlieny (sople)
Kedy je bezpečné oneskorené podávanie antibiotík

Sú však situácie, kedy je imunitný systém naozaj oslabený a potrebuje pomôcť. Na skutočne oslabenú imunitu môžu poukazovať často sa opakujúce infekcie s ťažším priebehom: Bežná chorobnosť sa vyznačuje miernym priebehom infekcií, sezónnosťou (jeseň, zima) a dobrou odpoveďou na symptomatickú liečbu.  Spozornieť by ste mali, ak vaše dieťa prekoná viac ako 10-15 infekcii horných dýchacích ciest, 4 infekcie ucha, ak  sa infekcia rozšíri na inak sterilné sliznice (ako napr. zápal dolných dýchacích ciest). 

Ako spoznať skutočne oslabenú imunitu sa môžete dozvedieť v našom článku: Silná imunita je “IN”
Taktiež si môžete spraviť Test: V akej forme je váš imunitný systém

Liečba infekcie, ktorú spôsobil zlatý stafylokok

V prípade, ak už sú prítomné príznaky bakteriálnej infekcie (vysoká horúčka a vysoké CRP), priebeh ochorenia je príliš dlhý (nad 3 týždne), komplikovaný kašľom, nechutenstvom a pod., lekár vám pravdepodobne nasadí antibiotiká. To, či budú antibiotiká najskôr iba lokálne, alebo celkové závisí od zdravotného stavu.

Pripravte sa aj na to, že stafylokokové baktérie sú veľmi prispôsobivé a mnohé sa stali odolnými voči jednému alebo viacerým antibiotikám. Napríklad už iba 10% súčasných stafylokokových infekcií sa môže vyliečiť penicilínom. Preto je mimoriadne dôležité liečbu podporiť aj prírodnou liečbou.

Ako zvýšiť úspešnosť liečby infekcie, ktorú spôsobuje zlatý stafylokok?

Bylinky a výživové doplnky

Nedávny výskum identifikoval viaceré rastliny s antimikrobiálnym účinkom proti MRSA. Väčšinou ide o ťažko dostupné exotické rastliny a kríky.

Triphala

Môžem vám však odporučiť ajurvédsky preparát známy ako Triphala, ktorý obsahuje dokonca až tri z identifikovaných rastlín (Emblica officinalis, Terminalia chebula a Terminalia bellirica). Používa sa pri liečbe malabsorpcie, zápchy, dyspepsie a hyperglykémie z hľadiska jej mnohých prínosov pre zdravie. Napriek tomu, že klinické štúdie na humánnej úrovni neboli vykonané na podporu jej použitia pri infekciách, dôkazy zo štúdií in vitro a zvieracích modelov naznačujú, že každá zložka Triphaly má vlastnosti proti MRSA.

Medvedica lekárska

Prínos byliniek je významný aj vďaka ich schopnosti zvýšiť účinok antibiotík a znížiť rezistenciu na ne. Napríklad corilagin, polyfenol, nachádzajúci sa v listoch Medvedice lekárskej (Arctostaphylos uva-ursi) bol synergický s β-laktámovými antibiotikami proti MRSA.

Zelený čaj

Zelený čaj – Čajovník čínsky (Camellia sinensis) obsahuje flavonoidy katechíny, u ktorých sa predpokladá, že znižujú rezistenciu tým, že blokujú efluxné pumpy baktérií. Tento predpoklad bol prevedený dvoma klinickými štúdiami na starších Japoncoch so zápalom pľúc, spôsobeným MRSA, ktorí nereagovali na antibiotiká a boli im podávané katechíny zo zeleného čaju vo forme aerosólu. V kombinácii zeleného čaju s antibiotikami sa stav pacientov výrazne zlepšil. Kým bude táto štúdia potvrdená, môžete zvážiť užívanie výťažkov zo zeleného čaju 1-2 gramy tri krát denne alebo pite jednu šálku zeleného čaju tri krát denne.

Obnova mikrobiómu úst, dýchacích ciest a črevného mikrobiómu

Zdravý imunitný systém neustále sleduje bakteriálnu kolonizáciu a zabraňuje bakteriálnej invázii lokálnych tkanív. K narušeniu mikrobiómov a infekcii však často dochádza práve v dôsledku toho, že je váš imunitný systém vyvedený z rovnováhy.

Prostredie prítomné v ľudských ústach a dýchacích cestách umožňuje rast charakteristických mikroorganizmov, ktoré tvoria ústny mikrobióm a hrajú kľúčovú úlohu v zdraví a chorobách. Pri narušení rovnováhy totiž putujú potenciálne nebezpečné zmeny v ústnej mikroflóre do črevného aj dýchacieho traktu.

Práve preto môže byť správna ústna hygiena a vyvarovanie sa prípravkom, ktoré neberú do úvahy úlohu mikroflóry v orálnej flóre (ako napríklad ústna voda, dezinfekčné spreje, lokálne antibiotiká), primárnou metódou prevencie orálnych aj systémových ochorení.

V súčasnosti už existuje okrem klasických probiotík aj množstvo produktov na podporu lokálnych mikrobiómov, ktorých vyskúšanie stojí za zváženie:

Orálne probiotiká

Ak vás trápi zlatý stafylokok, pomôcť vám môžu aj orálne probiotiká.

Príkladom je prípravok Bactoral, predtým známy ako Bactoral Bactoblis. Ide o špecifický probiotický prípravok, ktorý obsahuje baktérie rodu Streptococcus salivarius K12. Tieto baktérie majú prirodzenú schopnosť kolonizovať sliznice dutiny ústnej a nosohltana a tým eliminovať veľké množstvo potenciálnych patogénnych organizmov. Streptococcus salivarius totiž produkujú antimikrobiálne látky, ktoré tieto nepriateľské mikróby ničia.

Nosný sprej s probiotikami

Na trhu už sú k dispozícii aj nosné spreje s probiotikami, ktoré berú do úvahy dôležitosť rovnováhy v nosnom mikrobióme. Aj napriek tomu, že štúdie skončili s rozporuplnými výsledkami, je možné predpokladať pozitívny účinok vďaka osídlemiu sliznice probiotickými baktériami, ktoré posilňujú prirodzenú ochrannú funkciu v ostatných mikrobiómoch.

Výrobca však zdôrazňuje potrebu používania tohto produktu počas 3-mesiacov na to, aby probiotické baktérie (Streptococcus salivarius 24SMBc a Streptococcus oralis 89a) pokryli sliznicu nosa tak aby sa sliznica nosa plne zregenerovala a vrátila sa prirodzená obranyschopnosť nosovej sliznice. 

PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

Čo vám na liečbu zlatého stafylokoka nepomôže?

Koloidné striebro

Koloidné striebro patrí medzi výrobky, popularizované alternatívnou medicínou. Výrobcovia koloidného striebra tvrdia, že vás vylieči, posilní váš imunitný systém, bojuje s baktériami a vírusmi a lieči rakovinu, HIV / AIDS, pásový opar, herpes, očné ochorenia a prostatitídu.

Striebro síce má antimikrobiálne účinky, čo znamená, že môže zabíjať škodlivé mikróby. To je napríklad dôvod, prečo sa používa v obväzoch. Žiadne vedecké štúdie však nenaznačujú, že by mohlo pri orálnom užívaní zabíjať mikróby.

Medicína preto tento doplnok nepovažuje za účinný a ani bezpečný vzhľadom k zdravotným rizikám, ktoré sa s ním spájajú.
Nie je jasné, koľko koloidného striebra je škodlivého, ale môže sa hromadiť v tkanivách tela počas niekoľkých mesiacov alebo rokov. Najčastejšie to vedie k argýrii – modrošedému sfarbeniu pokožky, očí, vnútorných orgánov, nechtov a ďasien. Ide o kozmetický problém, ktorý nezmizne, keď prestanete užívať výrobky zo striebra. Zriedkavo môžu nadmerné dávky koloidného striebra spôsobiť nezvratné zdravotné problémy, vrátane poškodenia obličiek a neurologických problémov, ako sú záchvaty.

Navyše, produkty koloidného striebra môžu tiež interagovať s liekmi, vrátane penicilamínu a niektorých antibiotík.


Zdroje k článku:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Staphylococcus_aureus
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/staph-infections/symptoms-causes/syc-20356221
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441159/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5204005/
https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2006/02/04.pdf
https://books.google.sk/books?id=C5L4DAAAQBAJ&pg=PA20&lpg=PA20&dq=herb+juniperus+spp.&source=bl&ots=SV2UHyhU9r&sig=FpcsFhXYUEhlKqfEo2ytsZFRsCQ&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiCs_aYgMzdAhXDECwKHRfgBe4Q6AEwF3oECAUQAQ#v=onepage&q=herb%20juniperus%20spp.&f=false

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár