Zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) je grampozitívna baktéria, ktorá patrí medzi potenciálne patogénne baktérie.
To znamená, že síce môžu vyvolať ochorenie, ale sú aj bežnou súčasťou normálnej flóry. Každý tretí človek je nosičom zlatého stafylokoka a ani o tom nemusí vedieť. Často sa nachádza v nose, na koži, ale aj v dýchacom trakte.

STAFYLOKOKOVÉ OCHORENIA

Stafylokok môže spôsobiť celý rad ochorení, najmä infekciu horných dýchacích ciest a kožné infekcie (impetigo, vredy, celulitída, folikulitída, karbunky, syndróm oparenej kože a abscesy), otravu jedlom, až po život ohrozujúce ochorenia (zápal pľúc, meningitída, osteomyelitída, endokarditída, syndróm toxického šoku, bakterémia a sepsa).

PRÍČINY STAFYLOKOKOVEJ INFEKCIE

Hoci stafylokok nie je vždy patogénny, k infekcii môže dôjsť pri najmä pri narušenom mikrobióme a oslabenej imunite.

Mikrobiómy pritom v podstate ovplyvňujú takmer každý aspekt zdravia

Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov.

Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie. 

Tieto funkcie si však dokážu plniť len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení. A stále viac a viac zdravotných problémov sa spája s narušením krehkej rovnováhy baktérií v mikrobióme (dysbiózou). 

STAFYLOKOK NA KOŽI: NARUŠENÝ KOŽNÝ MIKROBIÓM

Neustále používanie čistiacich prostriedkov na tvár a antibakteriálnych mydiel zbavuje pokožku baktérií, ako aj používanie antibiotík narúša zdravý bakteriálny ekosystém a vedie k dysbióze v kožnom mikrobióme.

Kožná dysbióza je spájaná aj s mnohými dermatologickými ochoreniami, vrátane kožných infekcií, psoriázy, kožných alergií, ekzémov, kontaktnej dermatitídy, akné, zlého hojenia rán, kožných vredov, lupín, kvasiniek, ružienky a zrýchleného starnutia kože.

Viac o kožnom mikrobióme si môžete prečítať v našom článku: Kožný mikrobióm.

Medzi ďalšie najčastejšie príčiny narušeného kožného mikrobiómu kedy môže dôjsť k infekcii:

  • narušenie kože ako ochrannej bariéry (ekzémy, rezné rany, poranenia, popáleniny, uhryznutia)
  • vnášanie predmetu do tela (napr. hadica, implantát a pod.)
  • rôzne lekárske zákroky, kedy baktéria môže napadnúť zdravé tkanivo alebo vyvolať produkciu toxínov v krvnom riečisku.

STAFYLOKOK V NOSE A HRDLE: NARUŠENÝ MIKROBIÓM ÚSTNEJ DUTINY A DÝCHACÍCH CIEST

Prostredie prítomné v ľudských ústach a dýchacích cestách umožňuje rast charakteristických mikroorganizmov, ktoré tvoria ústny mikrobióm a hrajú kľúčovú úlohu v zdraví a chorobách. Pri narušení rovnováhy totiž putujú potenciálne nebezpečné zmeny v ústnej mikroflóre do črevného aj dýchacieho traktu.

Práve preto môže byť správna ústna hygiena a vyvarovanie sa prípravkom, ktoré neberú do úvahy úlohu mikroflóry v orálnej flóre (ako napríklad ústna voda, dezinfekčné spreje, lokálne antibiotiká), primárnou metódou prevencie orálnych aj systémových ochorení.

OSLABENÝ IMUNITNÝ SYSTÉM V DÔSLEDKU NARUŠENÉHO ČREVNÉHO MIKROBIÓMU

Zdravý imunitný systém neustále sleduje bakteriálnu kolonizáciu a zabraňuje bakteriálnej invázii lokálnych tkanív. K narušeniu mikrobiómov a infekcii preto môže dojsť v dôsledku toho, že je váš imunitný systém vyvedený z rovnováhy.

Prečítajte si viac (súvisiace témy):
Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?
Prečo sa hovorí, že imunita sídli v črevách?
Ľudská mikroflóra

LIEČBA STAFYLOKOKOVEJ INFEKCIE

Pri infekcii horných dýchacích ciest prejavujúcej sa zelenými hlienmi,
sa v súčasnosti lekári zhodujú na tom, že ak nie sú prítomné príznaky bakteriálnej infekcie (vysoká horúčka a vysoké CRP), priebeh ochorenia nie je príliš dlhý (nad 3 týždne), komplikovaný kašľom, nechutenstvom a pod., nie je potrebné nasadiť liečbu antibiotikami alebo môžete zvoliť oneskorené podávanie antibiotík.

Pri kožných ochoreniach sa najprv používajú lokálne antibiotické krémy alebo masti s účinnou látkou mupirocín a retapamulín.
Pri neúspechu lokálnej liečby lekár predpíše širokospektrálne antibiotiká (napríklad metronidazol, ciprofloxacín alebo klindamycín). Liečba kožných infekcií môže trvať 7 až 14 dní.
Ak sa váš stav nezlepší, môže lekár predpísať ďalšie, silnejšie antibiotikum. V závažných prípadoch sa predpisuje intravenózne vankomycín.

REZISTENTNÉ KMENE ZLATÉHO STAFYLOKOKA (MRSA, VISA a VRSA)

Stafylokokové baktérie sú veľmi prispôsobivé a mnohé sa stali odolnými voči jednému alebo viacerým antibiotikám. Napríklad už iba 10% súčasných stafylokokových infekcií sa môže vyliečiť penicilínom.

Medzi kmene stafylokoka, rezistentné na niektoré antibiotiká, patrí:

  • MRSA (stafylokok, rezistentný na meticilín)
  • VISA (stafylokok so zníženou citlivosťou na vankomycín)
  • VRSA (stafylokok, rezistentný voči vankomycínu)

AKO ZVÝŠIŤ ÚSPEŠNOSŤ LIEČBY?

BYLINKY A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY

Nedávny výskum identifikoval viaceré rastliny s antimikrobiálnym účinkom proti MRSA. Väčšinou ide o ťažko dostupné exotické rastliny a kríky.

Môžem vám však odporučiť ajurvédsky preparát známy ako Triphala, ktorý obsahuje dokonca až tri z identifikovaných rastlín (Emblica officinalis, Terminalia chebula a Terminalia bellirica). Používa sa pri liečbe malabsorpcie, zápchy, dyspepsie a hyperglykémie z hľadiska jej mnohých prínosov pre zdravie. Napriek tomu, že klinické štúdie na humánnej úrovni neboli vykonané na podporu jej použitia pri infekciách, dôkazy zo štúdií in vitro a zvieracích modelov naznačujú, že každá zložka Triphaly má vlastnosti proti MRSA.

Prínos byliniek je významný aj vďaka ich schopnosti zvýšiť účinok antibiotík a znížiť rezistenciu na ne. Napríklad corilagin, polyfenol, nachádzajúci sa v listoch Medvedice lekárskej (Arctostaphylos uva-ursi) bol synergický s β-laktámovými antibiotikami proti MRSA.

Zelený čaj – Čajovník čínsky (Camellia sinensis) obsahuje flavonoidy katechíny, u ktorých sa predpokladá, že znižujú rezistenciu tým, že blokujú efluxné pumpy baktérií. Tento predpoklad bol prevedený dvoma klinickými štúdiami na starších Japoncoch so zápalom pľúc, spôsobeným MRSA, ktorí nereagovali na antibiotiká a boli im podávané katechíny zo zeleného čaju vo forme aerosólu. V kombinácii zeleného čaju s antibiotikami sa stav pacientov výrazne zlepšil. Kým bude táto štúdia potvrdená, môžete zvážiť užívanie výťažkov zo zeleného čaju 1-2 gramy tri krát denne alebo pite jednu šálku zeleného čaju tri krát denne.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

REGENERÁCIA MIKROBIÓMU

Ak ste na liečbu zlatého stafylokoka dostali antibiotiká, nezabudnite na regeneráciu mikrobiómu.

Antibiotiká nepoznajú rozdiel medzi prospešnými a patogénnymi baktériami a narúšajú jednotlivé mikrobiómy v tele.

Ako som už spomínala, mikrobióm pritom v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia a prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov.

Nerovnováha v črevom mikrobióme totiž môže trvať niekoľko mesiacov, dokonca až rokov po liečbe.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

ČO VÁM NA LIEČBU ZLATÉHO STAFYLOKOKA NEPOMÔŽE

KOLOIDNÉ STRIEBRO

Koloidné striebro patrí medzi výrobky, popularizované alternatívnou medicínou. Výrobcovia koloidného striebra tvrdia, že vás vylieči, posilní váš imunitný systém, bojuje s baktériami a vírusmi a lieči rakovinu, HIV / AIDS, pásový opar, herpes, očné ochorenia a prostatitídu.

Striebro síce má antimikrobiálne účinky, čo znamená, že môže zabíjať škodlivé mikróby. To je napríklad dôvod, prečo sa používa v obväzoch. Žiadne vedecké štúdie však nenaznačujú, že by mohlo pri orálnom užívaní zabíjať mikróby.

Medicína preto tento doplnok nepovažuje za účinný a ani bezpečný vzhľadom k zdravotným rizikám, ktoré sa s ním spájajú.
Nie je jasné, koľko koloidného striebra je škodlivého, ale môže sa hromadiť v tkanivách tela počas niekoľkých mesiacov alebo rokov. Najčastejšie to vedie k argýrii – modrošedému sfarbeniu pokožky, očí, vnútorných orgánov, nechtov a ďasien. Ide o kozmetický problém, ktorý nezmizne, keď prestanete užívať výrobky zo striebra. Zriedkavo môžu nadmerné dávky koloidného striebra spôsobiť nezvratné zdravotné problémy, vrátane poškodenia obličiek a neurologických problémov, ako sú záchvaty.

Navyše, produkty koloidného striebra môžu tiež interagovať s liekmi, vrátane penicilamínu a niektorých antibiotík.

Zdroje k článku:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Staphylococcus_aureus

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/staph-infections/symptoms-causes/syc-20356221

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441159/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5204005/

https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2006/02/04.pdf

https://books.google.sk/books?id=C5L4DAAAQBAJ&pg=PA20&lpg=PA20&dq=herb+juniperus+spp.&source=bl&ots=SV2UHyhU9r&sig=FpcsFhXYUEhlKqfEo2ytsZFRsCQ&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiCs_aYgMzdAhXDECwKHRfgBe4Q6AEwF3oECAUQAQ#v=onepage&q=herb%20juniperus%20spp.&f=false