0

Pravda/Lož: Zelené hlieny (sople)

#baktéria#dutiny#vírus#zápal

Väčšina ľudí si zelený alebo žltkastý nosný hlien spája s bakteriálnu infekciou a možnou potrebou antibiotík. Na odpoveď sme si prepožičali vyjadrenie z jednej z najuznávanejších zdravotných inštitúcii Mayo Clinic.

„Zelený alebo žltkastý nosný hlien / sople, soplíky (hovorovo) NIE JE jednoznačným príznakom bakteriálnej infekcie. Ide o bežný mýtus – dokonca aj v medicínskom svete. Ako vírusové, tak aj bakteriálne infekcie horných dýchacích ciest môžu spôsobiť takéto sfarbenie nosného hlienu.

Väčšina ochorení spojená so zvýšenou sekréciou z nosa býva spôsobená vírusmi, pri ktorých nasadenie antibiotík nemá opodstatnenie – bez ohľadu na to, či je prítomný zelený hlien.

Počas bežnej vírusovej nádchy alebo prechladnutia býva nosný hlien zo začiatku vodnatý a číry, neskôr sa postupne zahusťuje a má žltý alebo zelený nádych. Toto sfarbenie je pravdepodobne spôsobené zvýšeným počtom buniek imunitného systému alebo enzýmov, ktoré tieto bunky produkujú. Počas nasledujúcich niekoľkých dní má výtok tendenciu sám prejsť.

Načasovanie symptómov vám môže napovedať, či ide o bakteriálnu infekciu. Hustý farebný hlien v nose, ktorý sa skôr vyskytuje od začiatku ochorenia, než po niekoľkých dňoch od objavenia prvých symptómov, by mohol nasvedčovať na prítomnosť baktérií. Okrem toho príznaky spôsobené bakteriálnou infekciou často trvajú viac ako 10 dní bez zlepšenia.

V niektorých prípadoch sa bakteriálna infekcia môže vyvinúť na sliznici oslabenej vírusovu infekciou. V takom prípade sa príznaky môžu zlepšiť a potom znova zhoršiť.

Medzitým nezabúdajte na to, že je dôležité prijímať dostatok tekutín, jemne odsávajte hlien, používajte nosné kvapky s morskou soľou na preplachovanie nosných dutín a zvlhčovač vzduchu.“

(upravené z Mayo Clinic Health Letter) – Dr. James Steckelberg, Infekčné choroby, Mayo Clinic, Rochester, Minnesota

Ak vás opakovane trápi výtok z nosa, skúste si prečítať aj naše ďalšie články, ktoré sa venujú tejto tematike:
Chronický zápal prínosových dutín
Zlatý stafylokok – ako sa ho zbaviť raz a navždy
Chronicky alergický zápal

Ako sa rýchlejšie zbaviť infekcie

Ak sa chcete rýchlejšie zbaviť infekcie, odporúčam vám nielen počas ochorenia prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy.

Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Protizápalová strava hrá dôležitú úlohu aj v naštartovaní imunitného systému. Dnes už vieme, že imunita sídli v črevách, keďže slizničný imunitný systém čreva (GALT) je v podstate najväčším imunitným orgánom v tele. Na mikrobióm má totiž najväčší vplyv práve strava, vďaka ktorej dochádza k obnoveniu krehkej rovnováhy baktérií a mikróbov v čreve, a životný štýl.Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

V príručke sa ďalej dozviete, aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na zápalové ukazovatele, a reálne fungujú v boji proti chronickým zápalom.

Komplexný pohľad

Trápia vás zdravotné problémy, s ktorými si nevedia dať lekári rady? Zameriavaním sa len na to, čo vám vie ponúknuť takýto úzko špecializovaný pohľad, sa môžete ukrátiť o cenné riešenia vašich zdravotných problémov.

Objednajte si u nás individuálnu konzultáciu, v rámci ktorej vám pripravíme komplex odporúčaní, a to na základe vedeckých štúdií s dokázanou účinnosťou, ale aj prírodných rokmi overených postupov.

Radi by ste mali prístup k novým, medicínskym aj alternatívnym tipom, ako sa starať o svoje zdravie, ktoré sú vedecky podložené?

Zdroje k článku:

https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-nasal-mucus-color-what-does-it-mean/

Zdieľať

Najnovšie články