Väčšina ľudí si zelené alebo žlté nosné hlieny (hovorovo aj sople, u detí soplíky) v nose spája s bakteriálnu infekciou a možnou potrebou antibiotík. Na odpoveď sme si prepožičali vyjadrenie z jednej z najuznávanejších zdravotných inštitúcii Mayo Clinic.

Sú zelené alebo žlté hlieny (sople) v nose jednoznačným príznakom bakteriálnej infekcie?

„Zelené alebo žlté nosné hlieny NIE SÚ jednoznačným príznakom bakteriálnej infekcie. Ide o bežný mýtus – dokonca aj v medicínskom svete. Ako vírusové, tak aj bakteriálne infekcie horných dýchacích ciest môžu spôsobiť takéto sfarbenie nosného hlienu.

Väčšina ochorení spojená so zvýšenou sekréciou z nosa býva spôsobená vírusmi, pri ktorých nasadenie antibiotík nemá opodstatnenie – bez ohľadu na to, či sú prítomné zelené hlieny (sople).

Počas bežnej vírusovej nádchy alebo prechladnutia býva nosný hlien zo začiatku vodnatý a číry, neskôr sa postupne zahusťuje a má žltý alebo zelený nádych. Toto sfarbenie je pravdepodobne spôsobené zvýšeným počtom buniek imunitného systému alebo enzýmov, ktoré tieto bunky produkujú. Počas nasledujúcich niekoľkých dní má výtok tendenciu sám prejsť.

Načasovanie symptómov vám môže napovedať, či ide o bakteriálnu infekciu. Hustý farebný hlien v nose, ktorý sa skôr vyskytuje od začiatku ochorenia, než po niekoľkých dňoch od objavenia prvých symptómov, by mohol nasvedčovať na prítomnosť baktérií. Okrem toho príznaky spôsobené bakteriálnou infekciou často trvajú viac ako 10 dní bez zlepšenia.

V niektorých prípadoch sa bakteriálna infekcia môže vyvinúť na sliznici oslabenej vírusovu infekciou. V takom prípade sa príznaky môžu zlepšiť a potom znova zhoršiť.

Medzitým nezabúdajte na to, že je dôležité prijímať dostatok tekutín, jemne odsávajte hlien, používajte nosné kvapky s morskou soľou na preplachovanie nosných dutín a zvlhčovač vzduchu.“

(upravené z Mayo Clinic Health Letter) – Dr. James Steckelberg, Infekčné choroby, Mayo Clinic, Rochester, Minnesota

Potenciálne patogénne baktérie v nose

Ak ide predsa len o bakteriálnu infekciu horných dýchacích ciest, jej pôvodcom bývajú väčšinou potenciálne patogénne baktérie. To znamená, že síce môžu vyvolať ochorenie (najčastejšie zápal prínosných dutín), ale sú aj bežne prítomné v nosnej flóre.

Partia sem batérie ako zlatý stafylokok, moraxella a pod., ktoré sú typické najmä pre škôlkarov, ale aj dospelých ľudí. Napríklad každý tretí človek je nosičom zlatého stafylokoka a ani o tom nemusí vedieť.

V súčasnosti sa lekári zhodujú na tom, že ak zelené resp. žlté hlieny (soplne) nie sú spravádzané príznakmi bakteriálnej infekcie (vysoká horúčka a vysoké CRP), priebeh ochorenia nie je príliš dlhý (nad 3 týždne), komplikovaný kašľom, nechutenstvom a pod., nie je potrebné nasadiť liečbu antibiotikami. Aj bez antibiotík môže väčšina ľudí úspešne bojovať proti potenciálne patogénnym bakteriálnym infekciám. Väčšina miernych zápalov dutín zmizne sama do 1-3 týždňov bez antibiotík.

Prečítajte si, kedy je bezpečné počkať s podávaním antibiotík sa dozviete v našom článku Oneskorené podávanie antibiotík.

Bojujte za prírodnú liečbu bez antibiotík, ak to zdravotný stav dovoľuje

V minulosti boli antibiotiká určené na záchranu života, v dnešnej dobe sú však používané na urýchlenie zotavenia alebo preventívne, aby sa infekcia nerozšírila. Dokonca aj vtedy, keď je len polovičná šanca, že je infekcia vírusového pôvodu.

Vznikajú rezistentné baktérie

V dôsledku nadmerného používania antibiotík vznikajú nebezpečné rezistentné baktérie, ich účinnosť klesá, nežiadúce účinky ako narušenie črevného mikrobiómu a vznik superinfekcie sa vyskytujú častejšie a majú závažnejší priebeh. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k obličkovej toxicite a smrti.

Dochádza k narušeniu mikrobiómu

Antibiotiká nepoznajú rozdiel medzi prospešnými a patogénnymi baktériami a narúšajú mikrobiómy v tele. Nerovnováha v črevom mikrobióme môže trvať niekoľko mesiacov, dokonca až rokov po liečbe.

Toto narušenie oslabuje imunitný systém a môže výrazne ovplyvniť celkové zdravie. Prečítajte si viac o tom, Prečo sa hovorí, že imunita sídli v črevách

Podľa najnovšieho výskumu je práve mikrobióm ten, ktorý významne ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia. Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa jeho vplyvrozširuje na systémy vzdialených orgánov.

Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie. Tieto funkcie si však dokážu plniť len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení. A stále viac a viac zdravotných problémov sa spája s narušením krehkej rovnováhy baktérií v mikrobióme (dysbiózou). 

Preto je dôležité starať sa o svoj mikrobióm v rámci prevencie a bojovať za liečbu bez antibiotík (pokiaľ sa dá). V prípade, ak si zdravotný stav predsa len antibiotiká vyžaduje, po skončení antibiotickej liečby je vhodné zamerať sa na regeneráciumikrobiómu.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

Ako môžete podporiť liečbu infekcie, ktorá spôsobuje zelené a žlté hlieny (sople)?

Ako som už spomínala, väčšina miernych zápalov dutín zmizne sama do 1-3 týždňov bez antibiotík. Uzdravenie môžete účinne podporiť pomocou prírodnej liečby a stravy, bohatej na živiny, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom.

Prečítajte si aj súvisiaci článok: Chronický zápal prínosových dutín (sínusitída)

Prírodná liečba na zelené a žlté hlieny (sople) v nose

Preplachovanie dutín

Preplachovanie dutín soľným roztokom z vody a soli a naparovanie sú typické domáce recepty, ktoré sa používajú na zvlhčovanie dutín, zmiernenie opuchu a uvoľnenie hlienu.
Po skončení si vždy nakvapkajte do každej nosnej dierky pár kvapiek mierne teplého ghee. Zabezpečíte tak dutinám ochranu pred vysušením zo soli a výživu pre zdravé mikróby, ktoré žijú v dutinách, a zároveň podporíte očistný účinok a prirodzenú imunitu voči cudzím mikróbom.

Nosný sprej s probiotikami

Na trhu už sú k dispozícii aj nosné spreje s probiotikami, ktoré berú do úvahy dôležitosť rovnováhy v nosnom mikrobióme. Aj napriek tomu, že štúdie skončili s rozporuplnými výsledkami, je možné predpokladať pozitívny účinok vďaka osídlemiu sliznice probiotickými baktériami, ktoré posilňujú prirodzenú ochrannú funkciu v ostatných mikrobiómoch.

Výrobca však zdôrazňuje potrebu používania tohto produktu počas 3-mesiacov na to, aby probiotické baktérie (Streptococcus salivarius 24SMBc a Streptococcus oralis 89a) pokryli sliznicu nosa tak aby sa sliznica nosa plne zregenerovala a vrátila sa prirodzená obranyschopnosť nosovej sliznice. 

Protizápalová strava

Ak sa chcete rýchlejšie zbaviť infekcie dutín, ktorej symptómom sú zelené resp. žlté hlieny (sople), odporúčam vám nielen počas ochorenia prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy.

Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

Zdroje k článku:
https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-nasal-mucus-color-what-does-it-mean/