Silná imunita je „IN“

Žijeme v dobe, kedy je silná imunita „in“. Nikto nechce byť chorý, respektíve na chorobu nemá čas. Nádcha a prechladnutie sa stali synonymom oslabeného imunitného systému. A každý druhý človek začína brať výživové doplnky na posilnenie imunity akonáhle sa trochu ochladí.

Čo vám ale nikto nepovie je, že určitá chorobnosť je za súčasných podmienok, v ktorých žijeme, normálnym fyziologickým javom. 

Práve naopak, silná imunita, po ktorej tak väčšina túži, je pre čím ďalej tým viac ľudí skôr synonymom pre prehnane aktívny imunitný systém, ktorý spôsobuje alergie a autoimunitné ochorenia. Verte mi, že jedna-dve nádchy ročne sú oproti nim prechádzka ružovou záhradou. Okrem toho ani silná imunita týmto ľuďom nezaručí, že nedostanú chrípku po expozícii vírusu.

Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?

Ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Poďme si teda povedať, podľa čoho zistíte, či naozaj máte zníženú imunitu alebo nie.

AKO SPOZNAŤ SKUTOČNE OSLABENÚ IMUNITU?

Poukazovať na skutočne oslabenú imunitu môžu:

Často sa opakujúce infekcie s ťažším priebehom: Bežná chorobnosť sa vyznačuje miernym priebehom infekcií, sezónnosťou (jeseň, zima) a dobrou odpoveďou na symptomatickú liečbu. 

Podľa epidemiologickej štúdie 1 až 3 ročné deti prekonajú v priemere 5 až 6 infekcií horných dýchacích ciest za rok. Pri nástupe do kolektívu sa tento počet môže až trojnásobne zvýšiť. 
Počet infekcii by mal vekom postupne klesať a 10 až 12 ročné deti by mali prekonať priemerne už len 2 až 3 infekcie, rovnako ako dospelí.

Spozornieť by ste mali, ak vaše dieťa prekoná viac ako 10-15 infekcii horných dýchacích ciest, 4 infekcie ucha, ak  sa infekcia rozšíri na inak sterilné sliznice (ako napr. zápal dolných dýchacích ciest). 

Časté používanie antibiotík: Ak potrebujete užívať viac než dve antibiotiká za rok (u detí štyri) alebo si liečba pravidelne vyžaduje viacnásobné cykly antibiotík alebo liečbu intravenóznymi antibiotikami.

Oportúnne infekcie: Ak sa vyskytujú recidivujúce infekcie, ktoré väčšinou nespôsobujú problémy u zdravých ľudí, ako napríklad plesňový soor (tzv. žaba), ktorá sa rozšírila mimo jazyka alebo úst, herpesy, afty v ústach, rôzne kožné ochorenia (vírusové bradavice, bakteriálne a kvasinkové choroby kože či slizníc – mykózy), atď.

Nezvyčajné infekcie: Infekcie, ktoré sa vyskytujú na nezvyčajných miestach alebo je ich pôvodcom nezvyčajný patogén.

Chronická únava: Pocit extrémnej únavy, ako keď máte chrípku, ktorej nepomôže ani výdatný spánok môže znamenať, že sa niečo deje. Vaše kĺby alebo svaly vás môžu tiež bolieť.

Rodinná anamnéza: Ak sa v rodine vyskytla primárna porucha imunity alebo potreba imunoglobulínovej substitučnej liečby.

Celkovo zlý stav: Ak dieťa neprospieva, vyskytujú sa rozsiahle kožné vyrážky, opakujúce sa hnačky, atď.

Na narušené fungovanie imunitného systému môžu poukazovať aj neutíchajúce tráviace ťažkosti súvisiace so vznikom dysbiózy v črevom mikrobióme.

V každom prípade, ak máte akékoľvek podozrenie, konzultujte váš zdravotný stav alebo zdravotný stav vášho dieťaťa s lekárom.

IMUNITNE SPROSTREDKOVANÉ OCHORENIA

Narušená imunita spôsobuje rad imunitne sprostredkovaných ochorení.

V roku 1932 opísal gastroenterológ B. Crohn nezvyčajné ochorenie u 14 dospelých. Pacienti mali záchvaty bolesti brucha, krvavú hnačku, lézie a jazvy na črevnej stene. Toto zriedkavé ochorenie nazvali Crohnova choroba. 

Po druhej svetovej vojne sa vo svete prudko zvýšil počet nových pacientov so zápalovými ochoreniami čriev (Crohnova choroba a IBD – ulcerózna kolitída). Napríklad v Hongkongu sa výskyt IBD v rokoch 1985 až 2014 zvýšil 30-násobne.

Ďalšie ochorenia, ako cukrovka typu 1, reumatoidná artritída a roztrúsená skleróza, sa tiež začali stávať bežnejšími. Väčšina z nich bola až donedávna vzácna alebo úplne neznáma, teraz ich lekári považujú za epidémiu.

„Ak sa pozriete na posledných 100 rokov, vidíte obrovskú explóziu chorôb, ktoré neboli v žiadnej inej dobe v ľudskej histórii pozorované,“ hovorí Gil Kaplan a gastroenterológ na University of Calgary.

Tieto choroby postihujú síce rôzne časti a funkcie tela, ale všetky majú jednu spoločnú vec – narušené fungovanie imunitného systému. 

Lekári tieto ochorenia nazývajú imunitne sprostredkovanými chorobami. Autoimunitné, alergické ochorenia, ako aj ochorenia súvisiace s chronickými zápalom sú podmnožinou týchto ochorení.

PORUCHY IMUNITNEJ DOSTATOČNOSTI

Niektorí ľudia sa narodia s (primárnou) imunodeficienciou, hoci symptómy poruchy sa objavia až neskôr v živote.

Najčastejšou poruchou je nedostatok imunoglobulínu IgA, ktorý sa nachádza primárne v slinách a iných telesných tekutinách, ktoré pomáhajú chrániť vstupy do tela. Títo ľudia majú tendenciu na alergie a infekcie dýchacích ciest, ale stav zvyčajne nie je závažný. 

Primárne imunodeficiencie sú veľmi zriedkavé, vyskytujú sa u 1 z 1200 ľudí.

Získané (sekundárne) imunodeficiencie sa zvyčajne vyvíjajú po ochorení, aj keď môžu byť tiež výsledkom podvýživy, popálenin alebo iných zdravotných problémov (napríklad HIV / AIDS). Niektoré lieky (napríklad chemoterapia, kortikoidy alebo iné imunosupresívne lieky) môžu tiež potláčať imunitný systém a spôsobovať problémy s jeho fungovaním. 

NADMERNE AKTÍVNY IMUNITNÝ SYSTÉM

Naopak, ak je imunitný systém nadmerne aktívny, môže neprimerane reagovať na bežné látky (alergia) alebo omylom napádať vlastné orgány a tkanivá tela (autoimunitná porucha).

Alergie sú najčastejšie sa vyskytujúcu poruchy imunity. Zahŕňajú astmu, ekzém, sezónne alergie, alergie na lieky, potraviny, toxíny, atď. Imunitná odpoveď môže spôsobiť príznaky podobné infekcii až dokonca život ohrozujúcu reakciu nazývanú anafylaxia. Na zmiernenie príznakov sa používajú antihistaminiká a na liečbu niektorých alergii alergénová imunoterapia.

Autoimunitné ochorenia zahŕňajú:

Diabetes mellitus 1. typu je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém jedinca zničil β-bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín – hormón, ktorý znižuje hladinu glukózy (cukru) v krvi tým, že reguluje vstup glukózy do buniek. Postihuje 1 zo 100 ľudí na celom svete. 

Celiakia sa vyskytuje u geneticky predisponovaných ľudí, u ktorých konzumácia gluténu vedie k imunitnej reakcii, ktorá napáda tenké črevo, čo vedie k poškodeniu klkov v tenkom čreve.  Keďže tieto klky podporujú vstrebávanie živín, ich poškodenie spôsobuje nedostatok živín. Odhaduje sa, že celiakia postihuje 1 zo 100 ľudí na celom svete. 

Lupus spôsobuje, že imunitný systém začne ničiť vlastné bunky (v rôznych orgánoch a systémoch tela) a vyvolávať chronické zápaly.

Ďalšie:

  • Juvenilná idiopatická artritída: choroba, pri ktorej imunitný systém organizmu považuje určité časti tela (ako sú kĺby kolena, ruky a nohy) za cudzie a napáda ich
  • Sklerodermia: chronické autoimunitné ochorenie, ktoré môže viesť k zápalu a poškodeniu kože, kĺbov a vnútorných orgánov
  • Ankylozujúca spondylitída: ochorenie, ktoré zahŕňa zápal chrbtice a kĺbov, čo spôsobuje stuhnutie a bolesť
  • Juvenilná dermatomyozitída: porucha vyznačujúca sa zápalom a poškodením kože a svalov

ĎALŠIE IMUNITNE SPROSTREDKOVANÉ OCHORENIA

Zápalové ochorenia čriev (IBD) spôsobujú zápal gastrointestinálneho traktu, ktorý začína v ústach a siaha cez žalúdok a črevá až po konečník. V minulosti sa považovalo za autoimunitné ochorenie, ale výskum naznačuje, že chronický zápal je výsledkom imunitného systému, ktorý útočí na neškodný vírus, baktérie alebo potraviny v čreve, čo spôsobuje zápal, ktorý vedie k poškodeniu čriev. Dva hlavné typy IBD sú ulcerózna kolitída a Crohnova choroba. 

Rakovina je skupina chorôb zahŕňajúca abnormálny bunkový rast s potenciálom napadnúť alebo šíriť sa do iných častí tela. Celoživotná pravdepodobnosť diagnostikovania rakoviny je 39,7% u mužov a 37,6% u žien.

Prečítajte si aj:
Ako funguje imunitný systém?
Prečo sa hovorí, že imunita sídli v črevách?
Pravda/Lož: Echinacea a imunita
Počúvajte svoje telo – signály, že s vami niečo nie je v poriadku

Zdroj k článku:

KONKEL, L. WHAT DOES THE ENVIRONMENT HAVE TO DO WITH DISEASES THAT AFFECT THE IMMUNE SYSTEM? Emisia.com [online]. Web. January, 4 2017. [cit. 2019-05-06]. Dostupné z: <https://ensia.com/features/environment-diseases-immune-system/ >.
Obrázok: https://unsplash.com/photos/hRdVSYpffas

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár