Opakovanné MRSA infekcie

MRSA je zlatý stafylokok, ktorý je odolný voči väčšine bežne používaných antibiotík vrátane meticilínu. Ako liečiť jeho opakované infekcie?

MRSA alebo REZISTENTNÝ ZLATÝ STAFYLOKOK

MRSA (meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus) je kmeň zlatého stafylokoka, ktorý je odolný voči väčšine bežne používaných antibiotík vrátane meticilínu.

V priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí sa MRSA stal dôležitým patogénom, ktorého liečba je náročná vzhľadom na jeho rezistenciu.

Koncom 90. rokov nastal posun v epidemiológii, kedy sa MRSA objavil ako komunitný patogén, schopný infikovať aj zdravých hostiteľov (nielen osoby hospitalizované alebo s chronickými ochoreniami), čo sa zistilo bohužiaľ až po alarmujúcich úmrtiach štyroch predtým zdravých detí.

MRSA OCHORENIA

MRSA spôsobuje široké spektrum chorôb: od asymptomatickej kolonizácie cez infekcie mäkkých tkanív (najmä hnisavé abscesy) až po invazívne infekcie (napr. fulminantnú nekrotizujúcu pneumóniu, muskuloskeletálne infekcie, fatálne bakteriémie).

V súčasnosti je až 1 z 30 ľudí kolonizovaný MRSA. Podobne ako u iných druhov stafylokokov je nosičstvo MRSA zvyčajne neškodné.
Baktéria MRSA však môže spôsobiť problémy, ak sa dostane do organizmu, alebo ak je nositeľom osoba v zlom zdravotnom stave alebo osoba s oslabeným imunitným systémom.

Pretože samotná kolonizácia nie je dostatočná na začatie ochorenia, musí sa MRSA dostať do hlbších častí kože prostredníctvom narušeného kožného mikrobiómu, mikroabrázií kože, traumatického poškodenia alebo narušenia kože v dôsledku zápalových lézií (napr. ekzémov).

Existujú špecifické populácie, ktoré zaznamenali výrazný nárast MRSA. Tu patria okrem iných aj športovci, u ktorých sa často vyskytuje kolonizácia v športových tímoch.

Okrem toho je vysoký podiel členov domácnosti pacientov s infekciou MRSA je kolonizovaných MRSA, často s kmeňmi identickými s kmeňmi získanými z pacientov.  Hoci sú často asymptomatické, slúžia ako dôležitý zdroj pre pokračujúci prenos v domácnostiach, čo vedie k opätovnej infekcii.

LIEČBA MRSA

Menej rozsiahle infekcie kože a mäkkých tkanív, napr. malé pľuzgiere či abscesy, sa môžu vyriešiť iba chirurgicky (rozrezaním) a vypustením zápalového obsahu.

Rozsiahlejšie kožné infekcie (napr. celulitída) vyžadujú orálne podávanie antibiotík.

Až 70% pacientov s MRSA má opakovanú infekciu počas jedného roka, dokonca aj po úspešnej počiatočnej liečbe.  Opakované infekcie môžu vyžadovať opakované cykly liečby antibiotikami, čo ďalej podporuje rozvoj rezistencie na antibiotiká.

V prípade opakovanej infekcie MRSA odporúčam poradiť sa so svojim kožným lekárom a zvážiť kombináciu orálneho antibiotika (niekoľko štúdií preukázalo eradikáciu nosiča MRSA po liečbe klindamycínom) aj lokálneho antibiotika (Bactroban obsahujúci mupirocín), ktoré sa väčšinou kombinujú v prípade opakovaných infekcií. Konkrétne liečivo musí byť lekárom predpísané podľa výsledkov citlivosti.

V prípade závažnejšej invazívnej infekcie MRSA liečba zahŕňa podávanie antibiotík injekčnou cestou po dobu niekoľkých týždňov. Väčšinou sa používa kombinácia rôznych antibiotík.

DEKOLONIZAČNÝ REŽIM MRSA

Prísne dbajte na dodržiavanie dekolonizčných režimových opatrení – podľa štúdie je potrebný minimálne 5-dňový režim, no je možné ho po konzultácii s lekárom predĺžiť v závislosti od závažnosti a opakovania infekcie.

Dekolonizácia MRSA zahŕňa hygienu, aplikáciu 2% intranazálneho mupirocínu dvakrát denne a denné premývanie tela 4% chlórhexidínom.

  • Súčasťou každého sprchovania by malo byť použite dermálneho prípravku Cyteal (ktorý obsahuje chlórhexidínu vo forme 20 % roztoku, preto ho treba riediť iba 1:5, nie k 10 ako je písané v návode) na celé telo.
  • Aplikácia Bactrobanu (ktorý obsahuje 2% mupirocín) 2 x denne do nosa (v prípade potvrdenej citlivosti)
  • Každý deň je potrebné, aby mať nové čisté oblečenie na šport, iné oblečenie do práce, prádlo, pyžamo, obliečky aj uterák. Po použití by ste mali dať všetko rovno do prádla. Prádlo treba prať na minimálne 60 stupňoch.
  • Vyhýbajte sa zdieľaniu predmetov osobnej hygieny (napr. uterákov, dezodorantov, kozmetiky, kefiek, holiacich strojčekov, zubných kefiek alebo iných predmetov, ktoré prichádzajú do styku s pokožkou).
  • Udržiavajte nechty čisté a krátke.
  • Cez deň si často umývajte ruky dezinfekčným prípravkom na báze alkoholu s pumpičkou.
  • Environmentálne povrchy slúžia ako rezervoáre na prenos MRSA a kmene MRSA môžu pretrvávať v prostredí po dlhšiu dobu, čo predstavuje riziko pre rozvoj opakujúcich sa infekcií – preto treba pravidelne dezinfikovať domácnosť. Nezabúdajte na povrchy v práci, v aute, atď.!
  • Na dezinfekciu povrchov aj tela je vhodné aj horské slnko, ktoré je zdrojom UV žiarenia s antibakteriálnymi účinkami aj proti MRSA. UV žiarenie aplikujte vo vzdialenosti minimálne jeden meter od zdroja, 2-3 krát týždenne.
  • Dekolonizáciu by mali vykonávať všetci členovia domácnosti, vrátane domácich zvierat, ako aj ľudia, s ktorými je nakazený človek v priamom kontakte!

OSLABENÝ IMUNITNÝ SYSTÉM A NARUŠENÝ MIKROBIÓM

Pri opakovaných MRSA infekciách je potrebné zvážiť oslabený imunitný systém, ktorý môže mať pôvod v narušenej rovnováhe baktérií v črevnom mikrobióme.

Prečítajte si aj: Imunitný systém sídli v črevách

Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?

V ľudskom tele existuje približne 10-krát viac mikrobiálnych buniek, ako ľudských, ktoré spolu tvoria ľudský mikrobióm (mikroflóru).

V poslednej dekáde vedci začali vďaka rozvoju vedy a technológií objavovať jeho potenciál a jeho vplyv na zdravie. Mikrobióm v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia.

Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov. Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie.

Svoje funkcie si však dokážu plniť  len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení.

BYLINKY A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY

Nedávny výskum identifikoval viaceré rastliny s antimikrobiálnym účinkom proti MRSA. Väčšinou sa jedná o ťažko dostupné exotické rastliny a kríky.

Môžem vám však odporučiť ajurvédsky preparát známy ako Triphala, ktorý obsahuje dokonca až tri z identifikovaných rastlín (Emblica officinalis, Terminalia chebula a Terminalia bellirica). Používa sa pri liečbe malabsorpcie, zápchy, dyspepsie a hyperglykémie z hľadiska jej mnohých prínosov pre zdravie. Napriek tomu, že klinické štúdie na humánnej úrovni neboli vykonané na podporu jej použitia pri infekciách, dôkazy zo štúdií in vitro a zvieracích modelov naznačujú, že každá zložka Triphaly má vlastnosti proti MRSA.

Prínos byliniek je významný aj vďaka ich schopnosti zvýšiť účinok antibiotík a znížiť rezistenciu na ne. Napríklad corilagin, polyfenol, nachádzajúci sa v listoch Medvedice lekárskej (Arctostaphylos uva-ursi) bol synergický s β-laktámovými antibiotikami proti MRSA.

Zelený čaj – Čajovník čínsky (Camellia sinensis) obsahuje flavonoidy katechíny, u ktorých sa predpokladá, že znižujú rezistenciu tým, že blokujú efluxné pumpy baktérií. Tento predpoklad bol prevedený dvoma klinickými štúdiami na starších Japoncoch so zápalom pľúc, spôsobeným MRSA, ktorí nereagovali na antibiotiká a boli im podávané katechíny zo zeleného čaju vo forme aerosólu. V kombinácii zeleného čaju s antibiotikami sa stav pacientov výrazne zlepšil. Kým bude táto štúdia potvrdená, môžete zvážiť užívanie výťažkov zo zeleného čaju 1-2 gramy tri krát denne alebo pite jednu šálku zeleného čaju tri krát denne.

Ako zvýšiť úspešnosť liečby

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“


NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

Pohľad ajurvédskej medicíny

Z pohľadu ajurvédskej medicíny sú kožné ochorenia dôsledkom zvýšenej pitty s akumuláciou toxínov.

Ájurvéda je uznaná Svetovou zdravotníckou organizáciou za účinný medicínsky systém. Ponúka cenné alternatívne, no zároveň seriózne riešenia práve v prípadoch, kedy už západná medicína nárazí na limity svojich syntetických liekov.  

Cieľom ajurvédy je harmonizácia človeka s prírodou a udržania vyváženého stavu troch hlavných energií – dóš (vata, pitta a kappa). Zdravie alebo choroba závisí od ich vyváženosti v organizme

PITTA

  • Ľudia, u ktorých dominuje Pitta majú vlastnosti odrážajúce elementy oheň a vodu.
  • Zvyčajne sú strednej veľkosti a hmotnosti. Majú teplú telesnú teplotu. Nepotrebujú dlhý spánok a majú silnú sexuálnu túžbu.
  • Majú vynikajúce trávenie, ktoré ich niekedy vedie k presvedčeniu, že môžu jesť čokoľvek. Problémom však býva opak, a to že ich trávenie spáli aj živiny, ktoré sú nevyhnutné pre imunitný systém.
  • Majú ohnivú povahu, silný intelekt a schopnosť sústrediť sa. Sú precízni, priami a otvorení.
  • Pretože jedným z hlavných miest, kde sa pitta sústreďuje, je koža. Pittoví ľudia majú veľmi citlivú kožu náchylnú k spáleniu, akné, ekzémom, vyrážkam, žihľavke a infekciám.
  • Keď je Pitta mimo rovnováhy, objavujú sa okrem kožných problémov pocity pálenia, vredy v žalúdku, pálenie záhy s poruchami trávenia, nadmerné telesné teplo vedúce k zhoršenej tolerancii horúčav. Tiež sa objavujú problémy so spánkom s nočným budením a následným problémom zaspať.

Rovnaké energie sa navzájom podporujú a zvyšujú. Inak povedané vykonávanie povzbudzujúcich aktivít zvýši pittu v tele, mysli a duchu. Pitta je horúca, preto horúce počasie, horúce jedlá, horúce ročné obdobia a časti dňa a dokonca aj horúce emócie môžu zvýšiť pittu.

Vzhľadom k tomu, že pittoví jedinci majú tendenciu byť príliš cieľavedomí a perfekcionistickí, býva pre nich dosť ťažké odtrhnúť sa od práce. Mali by sa preto snažiť udržiavať rovnováhu medzi prácou a odpočinkom.

Pre zachovanie zdravia sa musia naučiť cielene preferovať relaxujúce ukľudňujúce aktivity. Pittu je možné harmonizovať aj prostredníctvom stravy, výživových doplnkov, atď.

Odkaz na vedecký článok, ktorý bol hlavným zdrojom pri spracovaní článku:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4552962/

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár