Antibiotiká patria medzi hlavných ničiteľov imunitného systému. Antibiotiká totiž nepoznajú rozdiel medzi prospešnými a patogénnymi baktériami a narúšajú mikrobiómy v tele. Nerovnováha v črevom mikrobióme môže trvať niekoľko mesiacov, dokonca až rokov po liečbe. Toto narušenie oslabuje imunitný systém a môže viesť v vzniku superinfekcie, bakteriálnej rezistencii a výrazne ovplyvniť celkové zdravie.

Pritom vo väčšine prípadov antibiotiká nie sú potrebné.

V súvislosti s tým vydal v roku 2010 Národný inštitút pre zdravie a klinickú excelentnosť (NICE) usmernenie, v ktorom odporučili buď oneskorené podávanie antibiotík alebo pokračovanie v prirodzenom priebehu ochorenia bez podania antibiotík pre päť bežných diagnóz: 

  • akútny zápal stredného ucha, 
  • akútna bolesť v krku, 
  • akútny kašeľ / bronchitída, 
  • akútny zápal dutín,
  • bežné prechladnutie. 

Napríklad dlhodobý mýtus o potrebe antibiotík v prípade zeleného nosného hlienu bol už dávno vyvrátený jednou z najuznávanejších zdravotných inštitúcii Mayo Clinic. Viac si môžete prečítať v našom článku: Pravda/Lož: Zelené hlieny (sople).

Oneskorené predpisovanie antibiotík je považované za bezpečnú alternatívu pri nasledovnej dĺžke čakacej doby: približne 2-3 dni v prípade akútneho zápalu stredného ucha, 5 dní sa odhaduje pri bolesti v krku a 10-14 dní pri akútnom kašli.

KUTTY, N. Treating Children Without Antibiotics in Primary Healthcare. In Oman Med J. 2011 Sep; 26(5): 303–305.  [cit. 2019-05-06]. Dostupné z: <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3215439/#__ffn_sectitle>. DOI: 10.5001/omj.2011.77

Predpokladom je, že priebeh ochorenia je dobrý a nie sú prítomné ochorenia srdca / pľúc / pečene alebo imunosupresia. U malých detí (menej ako 2 roky) je obojstranný zápal stredného ucha alebo krvácanie z ucha pri zápale stredného ucha dôvod pre okamžité nasadenie antibiotík.

Oneskorené podávanie antibiotík vedie podľa výskumu k nižšiemu užívaniu antibiotík až o 80%. Usmernenie bolo pôvodne pripravené pre deti, no je použiteľné aj pre dospelých pacientov. 

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.