0

Oneskorené podávanie antibiotík

#antibiotiká#imunita

Antibiotiká patria medzi hlavných ničiteľov imunitného systému. Antibiotiká totiž nepoznajú rozdiel medzi prospešnými a patogénnymi baktériami a narúšajú mikrobiómy v tele. Nerovnováha v črevom mikrobióme môže trvať niekoľko mesiacov, dokonca až rokov po liečbe. Toto narušenie oslabuje imunitný systém a môže viesť v vzniku superinfekcie, bakteriálnej rezistencii a výrazne ovplyvniť celkové zdravie.

Pritom vo väčšine prípadov antibiotiká nie sú potrebné.

V súvislosti s tým vydal v roku 2010 Národný inštitút pre zdravie a klinickú excelentnosť (NICE) usmernenie, v ktorom odporučili buď oneskorené podávanie antibiotík alebo pokračovanie v prirodzenom priebehu ochorenia bez podania antibiotík pre päť bežných diagnóz: 

  • akútny zápal stredného ucha, 
  • akútna bolesť v krku, 
  • akútny kašeľ / bronchitída, 
  • akútny zápal dutín,
  • bežné prechladnutie. 

Napríklad dlhodobý mýtus o potrebe antibiotík v prípade zeleného nosného hlienu bol už dávno vyvrátený jednou z najuznávanejších zdravotných inštitúcii Mayo Clinic. Viac si môžete prečítať v našom článku: Pravda/Lož: Zelené hlieny (sople).

Oneskorené predpisovanie antibiotík je považované za bezpečnú alternatívu pri nasledovnej dĺžke čakacej doby: približne 2-3 dni v prípade akútneho zápalu stredného ucha, 5 dní sa odhaduje pri bolesti v krku a 10-14 dní pri akútnom kašli.

KUTTY, N. Treating Children Without Antibiotics in Primary Healthcare. In Oman Med J. 2011 Sep; 26(5): 303–305.  [cit. 2019-05-06]. Dostupné z: <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3215439/#__ffn_sectitle>. DOI: 10.5001/omj.2011.77

Predpokladom je, že priebeh ochorenia je dobrý a nie sú prítomné ochorenia srdca / pľúc / pečene alebo imunosupresia. U malých detí (menej ako 2 roky) je obojstranný zápal stredného ucha alebo krvácanie z ucha pri zápale stredného ucha dôvod pre okamžité nasadenie antibiotík.

Oneskorené podávanie antibiotík vedie podľa výskumu k nižšiemu užívaniu antibiotík až o 80%. Usmernenie bolo pôvodne pripravené pre deti, no je použiteľné aj pre dospelých pacientov. 

Článok je úryvkom z knihy ZACHRÁŇTE IMUNITU sebe aj svojim deťom, ktorá poskytuje jedinečný pohľad na problematiku, ako aj návod na to, ako využiť potenciál svojho vlastného organizmu na ceste za pevným zdravím a skutočne zachrániť svoj imunitný systém.

Skryté príčiny vašich zdravotných problémov

Niekedy nebývajú skutočné príčiny zdravotných problémov evidentné na prvý pohľad. Ak si ani vy už dlhšie neviete dať rady so svojimi zdravotnými problémami, skúste sa obrátiť na odborníkov, ktorí na odhalenie skrytých príčin zdravotných problémov využívajú komplexný pohľad na človeka (neriešime len symptómy); výsledky z najnovších vedeckých štúdií, ktoré boli v niektorých prípadoch zverejnené len pred pár dňami; a v neposlednom rade tisíckami rokov overené princípy alternatívnej medicíny. Objednajte si u nás individuálnu konzultáciu, v rámci ktorej náš zdravotný tím, ktorý pozostáva z lekára, certifikovaného poradcu pre výživu a alternatívnu medicínu a farmaceuta, pre vás na mieru zostaví komplexný plán na skutočné prekonanie vašich zdravotných problémov.

Zdieľať

Najnovšie články