Kožný mikrobióm

mikrobióm kože

KOŽA

Koža je dôležitý orgán ľudského tela, ktorý vytvára fyzickú bariéru medzi organizmom a vonkajším prostredím na zabránenie vzniknutia cudzích patogénov. Zároveň poskytuje domov množstvu mikroorganizmov, ktoré spolu tvoria kožný mikrobióm.

KOŽNÝ MIKROBIÓM

Kedysi si vedci mysleli, že sa mikrobióm nachádza len na povrchu kože a hlbšie vrstvy pokožky zostávajú sterilné. Teraz už vieme, že mikróby obývajú celú cestu až do podkožnej vrstvy tuku.

Mnohé z mikróbov tvoriacich kožný mikrobióm sú baktérie pochádzajúce z približne 1 000 druhov.

Niektoré z nich sú tiež obyvateľmi črevného mikrobiómu, vrátane stafylokokov, streptokokov a candidy. Existuje tiež niekoľko druhov bifidobaktérií a laktobacilov v určitých oblastiach kože, ale sú omnoho menej zastúpené ako v črevách.

FUNKCIE KOŽNÉHO MIKROBIÓMU

Zdravý mikrobióm pokožky taktiež chráni jedinca proti infekcii podobne ako črevný mikrobióm.

V prípade narušenia mikrobiómu, imunitný systém uvoľňuje rôzne antimikrobiálne peptidy, ako je katelicidín, aby pomohol opätovne nastoliť rovnováhu. Taktiež môžu dobré bakterie inhibovať uvoľňovanie zápalových zlúčenín imunitného systému.
Okrem toho, mikrobióm pokožky preferuje relatívne kyslé prostredie (pH je okolo 5,0), čo tiež prirodzene bráni rastu patogénov.

Mikrobióm pomáha aj pri hojení rán, obmedzuje vystavenie pokožky alergénom a UV žiareniu, minimalizuje oxidačné poškodenie, udržuje pleť vlhkú, podieľa sa aj na tvorbe telesného pachu a môže chrániť aj pred rakovinou kože.

Výskumy naznačujú, že sa mikrobióm kože podieľa aj na budovaní imunitnej tolerancie.

KOŽNÁ DYSBIÓZA

Neustále používanie čistiacich prostriedkov na tvár a antibakteriálnych mydiel zbavuje pokožku baktérií a narúša zdravý bakteriálny ekosystém. V dôsledku toho je pokožka namáhaná a suchá, čo spôsobuje problémy s kožou, ako sú ekzémy, rosacea a psoriáza.

Naopak, nedostatočná expozícia prírodným mikroorganizmom v dôsledku nadmerného používania antimikrobiálnych dezinfekčných prostriedkov a mydiel a expozície antibiotikám, čo poškodzuje jednotlivé mikrobiómy a vedie k dysbióze, môže ohroziť ustanovovanie tejto tolerancie a podieľať sa na rozvoji alergií a autoimunitných ochorení (hygienická hypotéza).

Taktiež môžeme usudzovať, že chemikálie nachádzajúce sa v kozmetike (parabény, ftaláty, sulfity a iné) sú tiež pravdepodobne škodlivé pre kožný mikrobióm.

Kožná dysbióza je spájaná aj s mnohými dermatologickými ochoreniami, vrátane psoriázy, kožných alergií, ekzémov, kontaktnej dermatitídy, akné, zlého hojenia rán, kožných vredov, lupín, kvasiniek a plesňových infekcií, ružienky a zrýchleného starnutia kože.

PREPOJENIE KOŽNÉHO A ČREVNÉHO MIKROBIÓMU

Čokoľvek, čo škodí črevnému mikrobiómu alebo imunitnému systému, pravdepodobne ovplyvní aj pokožku.

Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv črevného mikrobiómu rozširuje na systémy vzdialených orgánov vrátane kože.

Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?

Vedecké dôkazy preukázali obojsmerné spojenie medzi črevami a kožou a mnohé štúdie spájajú gastrointestinálne zdravie s kožnou rovnováhou.

Zápal v črevách sa totiž môže stať systémovým zápalom. Napríklad asi 7 až 11 percent ľudí so zápalovým ochorením čriev (IBD) má psoriázu. Zápal spolu s oxidačným stresom, nerovnováhou hladiny cukru v krvi a ďalšími problémami môže vplývať na vašu kožu.

Úmyselnou moduláciou mikrobiómu sa dokázalo, že probiotiká, prebiotiká a synbiotiká sú prospešné pri prevencii a / alebo liečení zápalových kožných ochorení vrátane akné, dermatitídy a psoriázy.

AKO PODPORIŤ ROVNOHÁHU V KOŽNOM MIKROBIÓME?

1. JEDZTE ZDRAVO A DBAJTE NA HYDRATÁCIU

Výskumy ukazujú, že to, čo vložíte do úst, skutočne ovplyvňuje pokožku a mikrobióm pokožky aj čriev v mnohých smeroch. Okrem toho, ak sa zdravo stravujete, pot, ktorý produkujete, je pravdepodobne prebiotikum (potrava) pre baktérie tvoriace mikrobióm pokožky.

Ak máte kožné problémy, ktorých podstatou je akútny alebo chronický zápal, ako napríklad dermatitída, psorióza, atď. odporúčam vám vylúčiť nežiadúce reakcie na potraviny a prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií. 

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu. 

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

2. MINIMALIZUJTE POUŽÍVANIE DEZINFEKČNÝCH PROSTRIEDKOV A MYDIEL

Používajte bio kozmetiku a aplikujte ju len lokálne (nie na celú pokožku). Používaniu dezinfekčných prípravkov sa vyhýbajte. Taktiež minimalizuje peelingy na maximálne jeden krát týždenne.

3. VYSKÚŠAJTE ORÁLNE AJ LOKÁLNE PROBIOTIKÁ A PREBIOTIKA

Jedna štúdia zistila, že probiotický výživový doplnok zlepšil akné u 80 percent z 300 účastníkov. Probiotiká majú mnoho pozitívnych účinkov na črevný aj kožný mikrobióm a môžu pomôcť modulovať imunitu a zápal, zmierniť akné, atď. Probiotiká – najmä druhy Lactobacillus a Bifidobacterium – môžu tiež pomôcť ľuďom s atopickou dermatitídou a psoriázou.

Lokálne probiotiká vytvárajú novú perspektívnu oblasť. Môžete vyskúšať si aplikovať na kožu kefír, jogurt, probiotický prášok zmiešaný s kokosovým olejom / bambuckým maslom alebo si kúpiť špeciálnu kozmetiku.

Obsahujú probiotiká – dobré mikroorganizmy, prípadne aj prebiotiká – potravu pre tieto mikroorganizmy. Okrem toho postbiotiká – metabolické vedľajšie produkty bakterií (ako sú enzýmy, organické kyseliny, polysacharidy, peptidy) – ďalej posilňujú zdravú bariéru pokožky.

Na trhu je dnes k dispozícii množstvo probiotických kozmetických výrobkov. Ak budete rozmýšľať nad jeho kúpou, nezabudnite sa uistiť, že obsahuje zložky ako Lactobacillus, Bifidobacterium, Vitreoscilla a prebiotické cukry ako xylitol.
Tiež majte na pamäti, že probiotické produkty sú háklivé. Niektoré z nich majú po otvorení len 6-mesačný dátum expirácie a musia byť uskladnené v chladnom prostredí, niektoré dokonca v chladničke. Počítajte aj s vyššou cenou za tieto produkty.

Na to, aby ste vyskúšali účinky probiotík na vašu pokožku, nemusíte zbytočne investovať do drahej kozmetiky. Vyskúšajte jednoduchý recept na probiotickú masku tvár. Všetko čo potrebujete máte doma v chladničke alebo lekárničke. Pozrite si náš Recept – probiotická kozmetika: Maska na tvár

Zdroje k článku:
https://www.mindbodygreen.com/0-23996/your-skin-microbiome-why-its-essential-for-a-healthy-glow.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6048199/ https://www.nature.com/articles/nrmicro.2017.157 https://www.forbes.com/sites/nomanazish/2019/03/30/why-probiotic-skin-care-is-worth-the-hype-according-to-experts/

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár