0

Opakované potraty – skryté príčiny

#neplodnosť#prerušovanýpôst

Opakované potraty postihujú 2 – 4% párov (01) a ich diagnostika často predstavuje pre lekárov skutočnú výzvu.

V zozname príčin opakovaných potratov bolo popísané široké spektrum faktorov: anomálie chromozómov, malformácie maternice alebo anomálie, imunologické faktory, hypotyreóza, cervikálna nekompetencia, antifosfolipidový syndróm, bakteriálne infekcie a syndróm polycystických ovárií (PCOS).

Avšak až POLOVICA potratov končí BEZ ZJAVNEJ PRÍČINY, nevysvetlená a zanechávajúca strach z ďalšieho tehotenstva. A práve týmto príčinám sa venujem tento článok.

VYSOKÁ HLADINA CUKRU V KRVI

Nikto vám totiž nepovedal, že skrytou príčinou opakovaných potratov môže byť VYSOKÁ HLADINA CUKRU V KRVI.

Hovoríte si, že hladina cukru v krvi je pojem, ktorý by mal zaujímať len ľudí s cukrovkou a / alebo nadváhou a obezitou? Nie je to celkom tak…

Pravdepodobnosť, že aj vy trpíte skrytými problémami s reguláciou hladiny cukru v krvi, je pomerne vysoká.
Podľa štatistiky nimi trpí až 6 ľudí z 10 bez toho, aby o tom vedeli. Pravdepodobnosť sa ešte zvyšuje s pribúdajúcimi kilami a vekom. A história opakovaných potratov túto pravdepodobnosť zvyšuje ešte viac.

Zvýšená hladina cukru poškodzuje vnútorné orgány. Je známe, že u ľudí s cukrovkou dochádza k poškodeniu dôležitých orgánov, vrátane srdca, ciev, nervov, očí a obličiek. Prečo je práve hladina cukru v krvi kľúčová pre zdravie sa dozviete v našom článku: 6 ľudí z 10 má problémy s hladinou cukru v krvi.

U tehotných žien môže na vysokú hladinu cukru doplatiť vyvíjajúci sa plod. Viaceré štúdie totiž potvrdili, že INZULÍNOVÁ REZISTENCIA, v dôsledku ktorej je hladina cukru v krvi zvýšená, a súvisiaca HYPERINZULÉMIA patria medzi priame príčiny, ktoré vedú k opakujúcim sa potratom.

INZULÍNOVÁ REZISTENCIA V SKRATKE

Inzulínová rezistencia je stav, v ktorom vyprodukovaný hormón, zodpovedný za reguláciu hladiny cukru v krvi – inzulín nemá očakávaný biologický účinok a tak nedochádza k efektívnemu zníženiu hladiny cukru v krvi.

Pre človeka bola z pohľadu evolúcie dôležitá, pretože bola súčasťou mechanizmu, vďaka ktorému boli ľudia schopní prežiť v obdobiach hladu.

Teraz však v snahe zabezpečiť vnútornú rovnováhu pankreas musí uvoľniť ďalšie množstvo inzulínu. To vedie k stavu nazývanému hyperinzulinémia, kedy sú hladiny inzulínu stále vysoké.

V priebehu času sú beta-bunky, ktoré produkujú inzulín v pankrease, čoraz menej schopné plniť požiadavky na inzulín. V dôsledku toho hladiny glukózy v krvi začínajú stúpať a spôsobujú prediabetes a nakoniec diabetes typu 2.

Viac o inzulínovej rezistencii sa môžete dozvedieť v našom článku: Inzulínová rezistencia a ako ju zvrátiť?

Inzulínová rezistencia vedie k opakovaným potratom:

 • Inzulínová rezistencia bola v porovnaní s normálnou populáciou trikrát vyššia u žien s opakovanými potratmi. (01)
 • 39% žien s opakovaným potratom neprešlo orálny glukózový test. (02)
 • Vysoká hladina cukru alebo inzulínu v krvi nalačno a ukazovateľ HbA1c boli spojené s opakujúcim potratmi (03)
 • Inzulínová rezistencia zvyšuje riziko spontánneho potratu po asistovanej reprodukcii (04)

Túto skrytú príčinu dokazujú aj viaceré ďalšie prepojenia:

 • PCOS je najčastejšou endokrinnou poruchou u žien, s prevalenciou medzi 6% a 15%. Uvádza sa, že práve inzulínová rezistencia a hyperinzulinémia sú potenciálnou príčinou vysokej miery opakovaných potratov u žien s PCOS a sú spojené s metabolickými a endokrinnými abnormalitami spojenými s fyziopatológiou opakovaných potratov.
 • Niekoľko štúdií preukázalo, že používanie lieku na cukrovku – metformínu pri liečbe PCOS znižuje riziko spontánneho potratu znížením inzulínovej rezistencie.
 • Taktiež zlepšenie inzulínová rezistencie viedlo k zníženiu opakovaných potratov u žien s PCOS. (05)
 • Okrem toho je všeobecne známe, že ženy s nadváhou majú vyšší výskyt menštruačnej dysfunkcie a anovulácie, sú vystavené vysokému riziku reprodukčného zdravia. U týchto žien sa zvyšuje riziko neplodnosti, potratovosti a komplikácií v tehotenstve.
 • Cukrovka je tiež spájaná s nižšou mierou plodnosti.

PLOD V OHROZENÍ

Plody sú najzraniteľnejšie v ranom štádiu vývoja, takže faktory ako vysoká hladina cukru v krvi a alkohol môžu mať v tomto čase najškodlivejšie účinky. To je dôvod, prečo sa väčšina potratov, ktoré nesúvisia s genetickými vadami, vyskytuje na začiatku tehotenstva.

Okrem toho ďalšie štúdie zistili negatívny vplyv zvýšenej hladiny cukru na vývoj plodu.

 • Vysoká hladina cukru v krvi vedie k oneskorenému rastu plodu v prvom trimestri (06)
 • Gestačný diabetes spojený s časným oneskorením rastu v tehotenstve (07)
 • Diabetické ženy mávajú mierne oneskorený rast plodu (08)

Okrem toho, počas tehotenstva dochádza k rôznym metabolickým a hormonálnym zmenám, v dôsledku ktorých môže dôjsť k oslabeniu pôsobenia inzulínu v tele matky a rozvoju tehotenskej cukrovky.  Preto sú všetky ženy počas tehotenstva testované na gestačný diabetes.

A samozrejme cukor ohrozuje detičky aj po narodení, hlavne ak im rodičia núkajú sladkosti, džúsy a iné zdroje neprimeraného množstva cukru!

PRERUŠOVANÝ POST PRE ZVRÁTENIE INZULÍNOVEJ REZISTENCIE

Takže aj napriek tomu, že väčšinu príčin potratu ovplyvniť nemôžete, hladina cukru v krvi je faktor, ktorú ovplyvniť viete. Inzulínovú rezistencia je často úplne zvrátiteľná. Základom je zdravá strava plná vlákniny a zdravých bielkovín s obmedzením sacharidov.

Jedným z účinných nástrojov je prerušovaný pôst, ktorý nielen obnovuje citlivosť buniek na inzulín.

Buďte však pri prerušovanom pôste obozretní a nepreháňajte to s ním. Aj prerušovaný pôst má svoje riziká a môže viesť ku vzniku rôznych zdravotných problémov. Úplne stačí dodržiavať jedno jednoduché pravidlo: skorá večera (najneskôr do 19. hod.), po ktorej už nebudete nič jesť.

Prečítajte si viac: Pravda/Lož: Detoxikácia a prerušovaný pôst

VAGINÁLNY MIKROBIÓM

V poslednej dekáde vedci začali vďaka rozvoju vedy a technológií objavovať jeho potenciál a jeho vplyv na zdravie. Mikrobióm v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia – vrátane neplodnosti.

Pri splodení, implantácii a gestácii zohrávajú mikróby dôležitú úlohu.
Prekrývanie vaginálnych ako aj mikróbov sexuálnych partnerov by mohlo mať silný vplyv na reprodukčné a urogenitálne zdravie.
Ženské časti organizmu, ako sú prsia, močový mechúr, placenta a plodová voda nie sú sterilné, ako sa pôvodne predpokladalo.

Predpokladá sa tiež, že mikrobiálne, metabolické a imunologické „očkovanie“ plodu sa už uskutočňuje počas tehotenstva.

Mikrobiómy sú spájané s mnohými zdravotnými problémami, preto rastie záujem o mikrobióm špecifický pre reprodukčné zdravie žien a zdravie ich potomstva. Vaginálny mikrobióm zohráva zásadnú úlohu nielen pri zdraví a dysbióze, ale aj pri úspešnom oplodnení a zdravom tehotenstve.

(09)

ZDRAVIE IMUNITNÉHO SYSTÉMU

Lekári dlho predpokladali, že imunitný systém ženy musí byť počas tehotenstva potlačený, aby dokázal akceptovať prítomnosť cudzích buniek. Najnovší výskum však ukázal, že to nie je celkom tak.

Pri implantácii vyvíjajúceho sa embrya niektoré z buniek prenikajú do maternice. To vedie k zápalovej kaskáde podobnej hojeniu rán. Ak by sa zabránilo vzniku zápalu, implantácia by nemohla pokračovať.

Toto pro-zápalové prostredie dominuje v prvých 12 týždňoch tehotenstva. Počas nasledujúcich 15 týždňov prevládajú protizápalové bunky a molekuly. V poslednom štádiu tehotenstva sa imunitný systém zase prepne späť do pro-zápalového stavu. Bez toho by matka nemohla porodiť.

Na to, aby dokázal imunitný systém s ľahkosťou „prepínať“ medzi zápalom a pro-zápalovým prostredím, je potrebné, aby fungoval správne.

Na narušené fungovanie môžu poukazovať časté infekcie, zápaly, tráviace ťažkosti, alergie a autoimunitné poruchy, ktoré môžu mať pôvod v narušenom mikrobióme.

V ľudskom tele existuje približne 10-krát viac mikrobiálnych buniek, ako ľudských, ktoré spolu tvoria ľudský mikrobióm (mikroflóru).

Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov. Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie.

Svoje funkcie si však dokážu plniť  len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení.

O najnovších trendoch, ako podporovať mikrobióm tvorený prospešnými baktériami, ktoré ovplyvňujú takmer každý aspekt zdravia, vrátane domácich receptov sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

Prečítajte si viac (súvisiace témy):
Medzi ďalšie skryté príčiny opakovaných potratov patrí napríklad aj zlé držanie tela. Prečítajte si aj o tom, ako je v tele všetko poprepájané.
Príprava na počatie a tehotenstvo
Ako sa popasovať s nízkym počtom spermií

Milé dámy, dúfam že aj tento článok prispeje k tomu, že čoskoro nájdete svoje vytúžené dve paličky!

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov
prepojením modernej aj alternatívnej medicíny pre dosiahnutie čo najvyššej účinnosti a pokrytie celkového zdravotného stavu si môžete zvoliť niektorú z našich služieb: Individuálna hodinová konzultácia alebo Komplexný zdravotný plán na mieru.

Odkazy na vedecké štúdie:
01 https://www.hindawi.com/journals/ije/2013/576926/#B2, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21952420/
02 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/18001723/
03 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/12215322/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/17168489/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/9857484/
04 https://academic.oup.com/jcem/article/92/4/1430/2597532
05 https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1447-0756.2008.00856.x
06 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/6462566/
07 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/3996768/
08 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/1516479/
09 https://www.cell.com/trends/microbiology/pdf/S0966-842X(17)30178-6.pdf

Zdieľať

Najnovšie články