Ľudská mikroflóra zahŕňa mikroorganizmy nachádzajúce sa na/v niektorom z ľudských tkanív a kvapalín vrátane kože, mliečnej žľazy, urogenitálneho traktu (u mužov aj semennej tekutiny), dýchacieho traktu (vrátane ústnej dutiny), spojiviek a gastrointestinálneho traktu.
ZLOŽENIE ĽUDSKEJ MIKROFLÓRY
Od roku 2014 sa na základe odhadov vo vedeckej literatúre uvádza, že v ľudskom tele existuje približne 10-krát viac mikrobiálnych buniek, ako ľudských.
Mikrobióm tvoria rôzne druhy baktérií (vrátane stafylokokov a streptokokov), archey, vírusy (najmä bakteriálne) a huby (candida). Rôzne miesta tela majú svoje vlastné charakteristické komunity. Napríklad existuje tiež niekoľko druhov bifidobaktérií a laktobacilov v určitých oblastiach kože, ale sú omnoho menej zastúpené ako v črevách.
Baktérie sú prítomné najmenej 3,5 miliardy rokov, čo z nich robí najstaršiu známu živú formu na planéte.
Veľká časť zemskej biomasy je preto tvorená práve baktériami. Odhaduje sa, že na Zemi je aspoň kvintilión (1030) baktérii.
Väčšina baktérií vám neublíži. Iba menej ako 1 percento z nich spôsobuje infekcie rôznej závažnosti.
V ajurvédskskych textoch starých 3000 rokov sa opisuje KRIMI – termín pre viditeľné aj neviditeľné, škodlivé aj neškodné mikróby. Do detailu boli opísané tie, ktoré žijú na potravinách a v črevách. Už vtedy vinili nedostatočnú hygiénu za šírenie zlých baktérií a popísali rôzne ochorenia, ktoré spájali s rôznymi typmi baktérií.
Podľa ajurvédy sa hostiteľ aj baktéria môžu zmeniť a tým pádom aj vyliečiť stravou a zvykmi, bylinkami a minerálmi, popri ajurvédskych procedúrach.
Napríklad na zníženie rizika infekcií ajurvédski lekári podporovali šírenie baktérií v tráviacom, dýchacom trakte a na koži. Mnohé z týchto odporúčaní sú už dnes vedecky potvrdené.
POTENCIÁL ĽUDSKÉHO MIKROBIÓMU
V poslednej dekáde vedci začali vďaka rozvoju vedy a technológií objavovať potenciál ľudského mikrobiómu a jeho vplyvu na zdravie.
Len v roku 2018 prebehlo viac ako 2 400 klinických štúdií, ktoré testovali rôzne terapie založené na mikrobióme. Toto číslo neustále rastie. Pre porovnanie rok predtým bolo štúdií „len“ 1 600.
Potenciál mikrobiómu sa zdá byť nekonečný. V podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia. Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov.
Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?
Od úplného pochopenia mikrobiómu však máme ešte veľmi ďaleko. Mikrobióm sa totiž líši od jednotlivca k jednotlivcovi, je iný v rôznych častiach tela, mení sa počas života a ovplyvňujú ho mnohé faktory, najmä strava, fyzická aktivita, vek a veľa ďalších faktorov, z ktorých ešte o mnohých ani nevieme.
FUNKCIE ĽUDSKEJ MIKROFLÓRY
Jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie, ako napríklad:
- Črevný mikrobióm sa podieľa na trávení potravy, absorpcii živín a regulácii metabolizmu
- Kožný mikrobióm pomáha pri hojení rán, obmedzuje vystavenie pokožky alergénom a UV žiareniu, minimalizuje oxidačné poškodenie, udržuje pleť vlhkú a podieľa sa aj na tvorbe telesného pachu.
Svoje funkcie si však dokážu plniť len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení. Za ich reguláciu je zodpovedný imunitný systém, preto je jeho zdravie kľúčové. Preto mikrobiómy a zároveň aj imunitu ovplyvňuje mnoho faktorov, ktoré vieme ovplyvniť sami vlastnými každodennými rozhodnutiami.
Niektorí vedci dokonca považujú mikrobióm za náš druhý genóm. Naša DNA totiž pochádza z našich buniek, ale aj buniek miliónov baktérií, tvoriacich nás mikrobióm.
DYSBIÓZA
Stále viac a viac zdravotných problémov sa spája s narušením krehkej rovnováhy baktérií v mikrobióme (dysbiózou).
Pri narušenej rovnováhy kolónie majú zníženú schopnosť navzájom sa kontrolovať. To môže viesť k prerastaniu jednej alebo viacerých kolónií, ktoré môžu ďalej škodiť ďalším.
Nadmerné a neprimerane veľké kolónie vylučujú zvýšené množstvá vedľajších toxínov odpadových produktov, spotrebovávať vitamíny a utilizovať bielkoviny, čo spôsobuje ich deficit v organizme.
Taktiež môže dôjsť k vytvoreniu priestoru pre rast patogénnych baktérií.
Kombinácia týchto faktorov spolu so zmenenou kompozíciou v mikrobióme môže byť kľúčom ku všetkému od nárastu hmotnosti, cez zápalové ochorenia čriev, diabetes, roztrúsenú sklerózu, autizmus, rakovinu až k náladám a depresiám.
- Napríklad rovnováha črevných baktérií môže ovplyvniť imunitný systém, zdravie sliznice čreva (zvýšená priepustnosť čriev), ale aj ďalších zdravotných problémov ako: ankylozujúca spondylitída, atopický ekzém, zápalové ochorenie čriev (IBD), syndróm dráždivého čreva (IBS), obezita, metabolický syndróm, reumatoidná artritída, diabetes 2. typu.
Prečítajte si viac (súvisiace témy):
Silná imunita je „IN“
Prečo sa hovorí, že imunita sídli v črevách
PREPOJENIE MIKROBIÓMOV
Jednotlivé mikrobiómy nefungujú separátne, ale sú súčasťou jedného veľkého celku – ľudskej mikroflóry.
Preto vás asi neprekvapí, že sa tieto mikrobiómy navzájom ovplyvňujú. Nerovnováha v jednom z mikrobiómov sa môže „šíriť“, negatívne narúšať ďalšie mikrobiómy a viesť k systémovým ochoreniam.