Pravda/Lož: Vplyv nadváhy a obezity

Nadváha a obezita súvisí s leptínom a leptínovou rezistenciou: PRAVDA

Obezita je závažná choroba, pri ktorej dochádza najmä k zmene centrálneho nastavenia energetickej homeostázy a vzniku hypotalamickej leptínovej rezistencie.

Leptín je hormón, ktorý sa uvoľňuje v tukových bunkách a signalizuje telu, že ste sýti. Tým pádom sa stará o to, koľko jedla máte prijať, kedy máte začať jesť, kedy prestať.

S leptínovou rezistenciou úzko súvisí aj inzulínová rezistencia. Tieto dve rezistencie sa navzájom ovplyvňujú, podporujú a ich kombinácia vedie ku vzniku viacerých zdravotných problémov.

Príliš veľa telesného tuku produkuje príliš veľa leptínu, čo vedie k leptínovej rezistencii, ktorá je považovaná za hnaciu silu obezity. 

Vzhľadom na to, že leptínová rezistencia zasahuje do signálov hladu a sýtosti, mozog nevidí leptín, a preto si myslí, že telo hladuje. Výsledkom je neuspokojiteľná chuť, ktorá vedie k nadmernej konzumácii bez možnosti dosiahnutia cieľa na redukciu hmotnosti. Pokúsiť sa bojovať proti leptínom riadenému hladu je takmer nemožné.

Tento systém sa u obéznych prestaví a prakticky ho nie je možné vrátiť do normálneho stavu. U dospelých rozvíja približne po pol roku a u detí po roku a pol od vystavenia nadmernej hmotnosti.

O prírodných možnostiach ako znížiť hladinu cukru v krvi bez liekov sa dočítate v našej príručke, ktorá sa zameriava na možnosti, ako obnoviť citlivosť buniek na inzulín resp. zvrátiť inzulínovú rezistenciu a prediabetes, prípadne aj diabetes 2. typu. Príručka využíva informácie z najnovších vedeckých štúdií a od skúsených lekárov a odborníkov, ktorí sa roky venujú tejto problematike, ako aj rokmi overené alternatívne postupy.

Nadváha/obezita je len estetický problém: LOŽ

Na základe nových vedeckých údajov už tukové tkanivo nachádzajúce sa v oblasti pásu (inak nazývané aj viscelárny tuk alebo abdominálna adipozita), nie je viac považované len za primárne miesto, kam sa ukladá prebytočná energia ako tuk. 

Ide o metabolicky aktívne tkanivo schopné syntetizovať a vylučovať množstvo biologicky aktívnych zlúčenín. 

Týmto svojím správaním sa v podstate stáva najväčším endokrinným orgánom tela, ktorý sa podieľa na regulácii mnohých procesov vrátane príjmu potravy, výdaja energie, homeostázy metabolizmu, imunity a krvného tlaku. 

Ako iste tušíte, vplyv abdominálneho tuku na organizmus nie je zrovna pozitívny:

  • Obezita súvisí so zvýšeným rizikom takmer všetkých chronických ochorení, od cukrovky cez dyslipidémiu, až po zlé duševné zdravie. Významne zvyšuje riziko mozgovej príhody a kardiovaskulárnych ochorení, niektorých druhov rakoviny a osteoartritídy.
  • Distribúcia tukového tkaniva môže tiež mať významný vplyv na reprodukčnú funkciu.
  • Známy je aj vplyv na imunitu – obezita je považovaná za chronický podprahový zápal.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

Tuk v oblasti brucha býva zdrojom zápalu: PRAVDA

Tukové tkanivo je veľký imunologicky aktívny orgán, ktorý vykazuje charakteristické znaky oboch vrodených adaptačných imunitných systémov. 

Tukové tkanivo obéznych ľudí je zdrojom chronického zápalu – zapáli sa a je infiltrované zapálenými makrofágmi, ktoré uvoľňujú cytokíny, ktoré prispievajú k rozvoju inzulínovej rezistencie, diabetu typu 2 a metabolickému syndrómu. 

V tukovom tkanive boli identifikované početné imunitné bunky (vrátane B lymfocytov, T buniek, makrofágov a neutrofilov). Obezita ovplyvňuje množstvo aj povahu podtypov imunitných buniek.

Vysoká hladina cukru v krvi u ľudí s cukrovkou sú náchylnejší na vývoj infekcii, pretože vysoká hladina cukru v krvi môže oslabiť imunitný systém a antimikrobiálne beta-defenzínové peptidy.

Obezita súvisí so zvýšeným rizikom takmer všetkých chronických ochorení, od cukrovky cez dyslipidémiu až po zlé duševné zdravie. Významne zvyšuje riziko mozgovej príhody a kardiovaskulárnych ochorení, niektorých druhov rakoviny a osteoartritídy

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

Moje dieťa z nadváhy/obezity časom vyrastie: LOŽ

Na priblíženie závažnosti obezity som si dovolila parafrázovať naozaj veľmi výstižný rozhovor so Zlatkom Marinovom, lekárom detskej obezitologickej ambulancie v Prahe. (01)

Rodičia si neuvedomujú jeden dôležitý fakt a to, že z dieťaťa s obezitou alebo nadváhou takmer vždy vyrastie obézny dospelý, ktorý bude obézny do konca života. 

Obezita totiž nie je len estetická záležitosť. Predovšetkým je to závažná choroba, pri ktorej dochádza k zmene centrálneho nastavenia energetickej homeostázy – u obéznych detí už po roku a pol od vystavenia nadmernej hmotnosti, čo prakticky nie je možné vrátiť do normálneho stavu. 

To znamená, že aj keby sa mladý obézny človek v dospelosti akokoľvek snažil, stravoval sa zdravo, športoval, tak môže závažnosť svojej obezity zlepšiť maximálne o jeden stupeň. Napríklad, ak má niekto obezitu 2. stupňa, už sa nikdy nedostane na úroveň nadváhy a už vôbec nie na normálnu hmotnosť.

Každý pritom chápe, že v rodine ten, kto zarába, nakupuje a varí, sú rodičia. Dieťa už len konzumuje. Dieťa s obezitou a nadváhou je výkladná skriňa rodiny. Na ňom sa odzrkadľuje predovšetkým životný štýl rodičov. 

Okrem toho, distribúcia tukového tkaniva spôsobuje oveľa rýchlejší a odlišný nástup puberty a môže tiež mať významný vplyv na reprodukčnú funkciu.

U chlapcov dochádza k vychytávanie testosterónu v tukovom tkanive a zmene na estrogén. Chlapci sa menia na akúsi amorfnú osobu s malým prirodzením a rozvojom prsnej žľazy.

Dievčatá majú zase skoršiu menštruáciu a preťažený statokinetický systém tým, že v podstate posilňujú každý deň nosením nadváhy 10-20 kg.

Deti sú tak frustrované v najcitlivejšom období sexuálnej identifikácie. Namiesto toho, aby si užívali šťastné detstvo sú vystavené sklamaniu zo sveta a k tomu ešte prichádza sklamanie zo svojho výzoru. Následkom toho sa uzatvárajú, majú nízke sebavedomie a nízku úctu k sebe aj druhým, zhoršuje sa im prospech v škole, atď. Výsledkom je nárast depresií, ako aj chorôb súvisiacich s obezitou.

Zreálnite si obraz o svojej hmotnosti

Najpoužívanejšia metóda klasifikácie váhy je index telesnej hmotnosti (BMI=hmotnosť v kilogramoch, delené výškou v metroch štvorcových):

  • do 18,5: podvýživa. Riziko vzniku problémov, ako je nedostatok výživy a osteoporóza.
  • 18,5 – 25: normálna váha. Zdravotné komplikácie spojené s hmotnosťou sú v tejto skupine najmenej časté.
  • 25 – 30: nadváha. Mierne riziko zdravotných komplikácií.
  • 30 – 40: obezita. Vysoké zdravotné riziko.
  • 40 a viac: ťažká obezita. V tomto štádiu je potrebná radikálna zmena a liečba u lekára.

V prípade ak je vaše BMI nad 25, odporúčam vám prečítať si aj náš článok Pravda/Lož: Chudnutie a jo-jo efektu.

Zdroje k článku:
https://www.aktuality.sk/clanok/558416/obezita-deti-urychluje-pubertu-chlapci-stracaju-muzske-rysy-rozhovor/

Vložiť komentár