Ako súvisí psychické zdravie s mikrobiómom?

V poslednom období významne narastá objem nových informácií o psychickom zdraví. Strava ovplyvňuje pamäť, sústredenie, náladu, emócie a celkové psychické zdravie prostredníctvom rôznych mechanizmov.

OS MOZOG-ČREVO

Mozog s črevom sa navzájom ovplyvňujú. Tieto dva orgány sú fyzicky aj biochemicky spojené prostredníctvom nervov (najväčší z nich je vagus, ktorý vysiela signály oboma smermi) a neurotransmiterov, ktoré produkujú črevné bunky a baktérie. 

V prípade narušenej črevnej priepustnosti sa hovorí aj o zvýšenej pravdepodobnosti, že sa toxíny a látky produkované baktériami môžu dostať z čreva cez krvný obeh až do mozgu, kde môžu narušiť chemickú rovnováhu a spôsobiť rôzne symptómy. 

Neurotransmitery sú chemické látky, ktoré nesú, posilňujú a vyvažujú signály medzi neurónmi alebo nervovými bunkami a inými bunkami v tele. Neustále pracujú na tom, aby mozog fungoval a riadil všetko od dýchania cez srdcový tep až po učenie a koncentráciu.

Črevné baktérie napríklad produkujú neurotransmiter nazývaný kyselina gama-aminomaslová (GABA), ktorý pomáha kontrolovať pocity strachu a úzkosti.

Až 90% serotonínu (hormón šťastia) sa produkuje v črevách. Serotonín pôsobí ako stabilizátor nálady, podporuje zdravý spánok a zvyšuje náladu.

ČO HOVORIA VÝSLEDKY NAJNOVŠÍCH VEDECKÝCH ŠTÚDIÍ?

SPOJENIE MIKROBIÓMU S DEPRESIOU

Vyvrcholením logického prepojenia týchto informácii bol najnovší výskum, ktorý spojil metabolity baktérií s depresiou.

Štúdia identifikovala niekoľko typov baktérií, ktoré chýbali v črevom mikrobióme ľudí s depresiou a zníženou kvalitou života.

VALLES-COLOMER, M. et al, The neuroactive potential of the human gut microbiota in quality of life and depression. In Nature Microbiology. Volume 4: 623–632. . [cit. 2019-05-06]. Dostupné z: <https://www.nature.com/articles/s41564-018-0337-x?_ga=2.20045880.1841936115.1555673568-440143169.1555673568>. DOI: https://doi.org/10.1038/s41564-018-0337-x

Okrem toho nadmerná stimulácia centra odmeňovania a uvoľňovanie neurotransmitera zvyšujúceho náladu (serotonínu) môže viesť k vyčerpaniu jeho obmedzených zásob a prispievať k symptómom depresie, spôsobiť podráždenosť, výkyvy nálady, zahmlený mozog, problémy s pamäťou, zvýšenú hladinu stresového hormónu, zvýšenú túžbu po respektíve toleranciu na jedlo a únavu. 

SPOJENIE MIKROBIÓMU S AUTIZMOM

S narušením mikrobiómu sa v poslednom období začalo spájať čím ďalej tým viac ochorení ohrozujúcich psychické zdravie, medzi ktoré patrí aj autizmus.

Medzi populáciami črevných baktérií u detí s autizmom a zdravými deťmi sú významné rozdiely. To naznačuje, že poruchy v populáciách črevných baktérií môžu vyvolať neurobehaviorálne symptómy prostredníctvom prepojenia mozgu s črevami.

Rešerš štúdií z roku 2017 poukazuje na to, že príznaky autizmu sú spojené aj s vyššími hladinami intestinálnej permeability a defektov v gastrointestinálnej bariére. To znamená, že toxíny a bakteriálne produkty s vyššou pravdepodobnosťou prenikajú z čreva do krvného obehu, pričom sa môžu dostať až do mozgu, kde môžu narušiť chemickú rovnováhu a spôsobiť, prípadne zhoršiť symptómy.

Niekoľko nových štúdií poukázalo aj na prepojenie autizmu s črevnými baktériami matky. V štúdii z augusta 2017 výskumníci z University of Illinois skúmali, či zloženie mikrobiómu ošípaných mohlo ovplyvniť neurologický vývoj prasiatok. Všimli si niekoľko významných vzťahov medzi črevnými baktériami ošípaných a chémiou mozgu ich potomkov, vrátane množstva chemických nezrovnalostí, ktoré sú pozorované u autistov.

SPOJENIE MIKROBIÓMU S ALZHEIMEROVOU CHOROBOU

A potom je tu Alzheimerova choroba, jedna z najväčších hrozieb pre zdravie mozgu – je totiž najrýchlejšie rastúcou epidémiou, ktorej čelí západný svet. Ak sa dožijete 85 rokov, takmer polovica z vás bude mať Alzheimerovu chorobu. Chronicky vysoké hladiny cukru v krvi a súvisiaca inzulínová rezistencia vedú k zápalu v mozgu, ktorý je spájaný práve s Alzheimerom.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

Výskumy ukazujú, že inzulínová rezistencia je hlavným prispievateľom ku kaskáde poškodenia mozgu, ktorá spôsobuje oxidatívne poškodenie, úbytok kognitívnych funkcií a iné typy neurodegenerácií. 

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.


Vložiť komentár