0

Ako súvisí psychické zdravie s mikrobiómom?

#imunita#mikrobióm#psychickézdravie

V poslednom období významne narastá objem nových informácií o psychickom zdraví. Strava ovplyvňuje pamäť, sústredenie, náladu, emócie a celkové psychické zdravie prostredníctvom rôznych mechanizmov.

OS MOZOG-ČREVO

Mozog s črevom sa navzájom ovplyvňujú. Tieto dva orgány sú fyzicky aj biochemicky spojené prostredníctvom nervov (najväčší z nich je vagus, ktorý vysiela signály oboma smermi) a neurotransmiterov, ktoré produkujú črevné bunky a baktérie. 

V prípade narušenej črevnej priepustnosti sa hovorí aj o zvýšenej pravdepodobnosti, že sa toxíny a látky produkované baktériami môžu dostať z čreva cez krvný obeh až do mozgu, kde môžu narušiť chemickú rovnováhu a spôsobiť rôzne symptómy. 

Neurotransmitery sú chemické látky, ktoré nesú, posilňujú a vyvažujú signály medzi neurónmi alebo nervovými bunkami a inými bunkami v tele. Neustále pracujú na tom, aby mozog fungoval a riadil všetko od dýchania cez srdcový tep až po učenie a koncentráciu.

Črevné baktérie napríklad produkujú neurotransmiter nazývaný kyselina gama-aminomaslová (GABA), ktorý pomáha kontrolovať pocity strachu a úzkosti.

Až 90% serotonínu (hormón šťastia) sa produkuje v črevách. Serotonín pôsobí ako stabilizátor nálady, podporuje zdravý spánok a zvyšuje náladu.

AKÉ SÚ VÝSLEDKY NAJNOVŠÍCH VEDECKÝCH ŠTÚDIÍ?

Vyvrcholením logického prepojenia týchto informácii bol najnovší výskum, ktorý spojil metabolity baktérií s depresiou.

Štúdia identifikovala niekoľko typov baktérií, ktoré chýbali v črevom mikrobióme ľudí s depresiou a zníženou kvalitou života.

VALLES-COLOMER, M. et al, The neuroactive potential of the human gut microbiota in quality of life and depression. In Nature Microbiology. Volume 4: 623–632. . [cit. 2019-05-06]. Dostupné z: <https://www.nature.com/articles/s41564-018-0337-x?_ga=2.20045880.1841936115.1555673568-440143169.1555673568>. DOI: https://doi.org/10.1038/s41564-018-0337-x

Okrem toho nadmerná stimulácia centra odmeňovania a uvoľňovanie neurotransmitera zvyšujúceho náladu (serotonínu) môže viesť k vyčerpaniu jeho obmedzených zásob a prispievať k symptómom depresie, spôsobiť podráždenosť, výkyvy nálady, zahmlený mozog, problémy s pamäťou, zvýšenú hladinu stresového hormónu, zvýšenú túžbu po respektíve toleranciu na jedlo a únavu. 

S narušením mikrobiómu sa v poslednom období začalo spájať čím ďalej tým viac ochorení ohrozujúcich psychické zdravie, medzi ktoré patrí aj autizmus.

Medzi populáciami črevných baktérií u detí s autizmom a zdravými deťmi sú významné rozdiely. To naznačuje, že poruchy v populáciách črevných baktérií môžu vyvolať neurobehaviorálne symptómy prostredníctvom prepojenia mozgu s črevami.

Rešerš štúdií z roku 2017 poukazuje na to, že príznaky autizmu sú spojené aj s vyššími hladinami intestinálnej permeability a defektov v gastrointestinálnej bariére. To znamená, že toxíny a bakteriálne produkty s vyššou pravdepodobnosťou prenikajú z čreva do krvného obehu, pričom sa môžu dostať až do mozgu, kde môžu narušiť chemickú rovnováhu a spôsobiť, prípadne zhoršiť symptómy.

Niekoľko nových štúdií poukázalo aj na prepojenie autizmu s črevnými baktériami matky. V štúdii z augusta 2017 výskumníci z University of Illinois skúmali, či zloženie mikrobiómu ošípaných mohlo ovplyvniť neurologický vývoj prasiatok. Všimli si niekoľko významných vzťahov medzi črevnými baktériami ošípaných a chémiou mozgu ich potomkov, vrátane množstva chemických nezrovnalostí, ktoré sú pozorované u autistov.

A potom je tu Alzheimerova choroba, jedna z najväčších hrozieb pre zdravie mozgu – je totiž najrýchlejšie rastúcou epidémiou, ktorej čelí západný svet. Ak sa dožijete 85 rokov, takmer polovica z vás bude mať Alzheimerovu chorobu. Chronicky vysoké hladiny cukru v krvi a súvisiaca inzulínivá rezistencia vedú k zápalu v mozgu, ktorý je spájaný práve s Alzheimerom.

Výskumy ukazujú, že inzulínová rezistencia je hlavným prispievateľom ku kaskáde poškodenia mozgu, ktorá spôsobuje oxidatívne poškodenie, úbytok kognitívnych funkcií a iné typy neurodegenerácií. 


Článok je úryvkom z knihy ZACHRÁŇTE IMUNITU sebe aj svojim deťom, ktorá poskytuje jedinečný pohľad na problematiku, ako aj návod na to, ako využiť potenciál svojho vlastného organizmu na ceste za pevným zdravím a skutočne zachrániť svoj imunitný systém.

Skryté príčiny vašich zdravotných problémov

Niekedy nebývajú skutočné príčiny zdravotných problémov evidentné na prvý pohľad. Ak si ani vy už dlhšie neviete dať rady so svojimi zdravotnými problémami, skúste sa obrátiť na odborníkov, ktorí na odhalenie skrytých príčin zdravotných problémov využívajú komplexný pohľad na človeka (neriešime len symptómy); výsledky z najnovších vedeckých štúdií, ktoré boli v niektorých prípadoch zverejnené len pred pár dňami; a v neposlednom rade tisíckami rokov overené princípy alternatívnej medicíny. Objednajte si u nás individuálnu konzultáciu, v rámci ktorej náš zdravotný tím, ktorý pozostáva z lekára, certifikovaného poradcu pre výživu a alternatívnu medicínu a farmaceuta, pre vás na mieru zostaví komplexný plán na skutočné prekonanie vašich zdravotných problémov.

Zdieľať

Najnovšie články