Bolesť hrdla spôsobujú aj pohlavné choroby

Pohlavné infekcie prenosné prostredníctvom orálneho sexu

Sexuálne prenosné (pohlavné) infekcie a choroby sa neprenášajú len vaginálnym alebo análnym sexom – akýkoľvek kontakt pokožky s genitáliami stačí na prenos infekcie. To znamená, že orálny sex používajúci ústa, pery alebo jazyk predstavuje rovnaké riziko ako iné sexuálne aktivity.
Zbytočným riskovaním si tak môžete odniesť nepríjemný suvenír – bolesť hrdla či iné orálne problémy v dôsledku chlamýdií, kvapavky, syfilisu, ľudského papilomavírusu, genitálneho herpesu ale aj vírusu HIV.

Bolesť hrdla a orálne pohlavné ochorenia

Chlamýdie (Chlamydióza)

Chlamydióza je spôsobená baktériami Chlamydia trachomatis. Je to najbežnejšia bakteriálna sexuálne prenosná infekcia vo všetkých vekových skupinách. Chlamýdia sa môže prenášať aj orálnym sexom, aj keď pravdepodobnejší je prenos análnym alebo štandardným sexom. 

Chlamýdia ovplyvňuje hrdlo, pohlavné orgány, močové cesty a konečník. Väčšina chlamýdiových infekcií hrdla prebieha bez príznakov. Ak sa objavia príznaky, môžu zahŕňať bolesť hrdla. Chlamydióza sa dá vyliečiť správnymi antibiotikami.

O genitálnej chlamydióze si môžete prečítať aj v našom súvisiacom článku: Genitálna chlamydióza (Chlamýdia trachomatis)

Kvapavka (Gonorhea)

Kvapavka je častou sexuálne prenosnou infekciou spôsobenou baktériou Neisseria gonorrhoeae. 

Rovnako ako pri chlamydióze je možný prenos orálnym sexom; baktéria napáda hrdlo, pohlavné orgány, močové cestý a konečník; a v hrdle má často bezpríznakový priebeh. Ak sa príznaky prejavia, je to zvyčajne týždeň po expozícii a môžu zahŕňať bolesť hrdla.

Kvapavka sa dá liečiť správnymi antibiotikami, aj keď vo svete sa už objavili správy o kvapavke rezistentnej na lieky. CDC odporúča opakované testovanie, ak príznaky nezmiznú po ukončení antibiotickej liečby.

Syfilis

Syfilis je závažná infekcia spôsobená baktériou Treponema pallidum. Nie je však tak bežná ako iné sexuálne prenosné infekcie a choroby. Syfilis postihuje ústa, pery, krk, pohlavné orgány a konečník.

Symptómy syfilisu sa vyskytujú v etapách. V prípade orálneho syfilisu zahrnuje prvá etapa boľavé miesta v ústach, okolí úst a v hrdle. V druhej fáze sa môžu vyskytnúť kožné vyrážky, opuchnuté lymfatické uzliny a horúčka. Latentné štádium infekcie, ktoré môže trvať roky, nevykazuje žiadne znaky ani príznaky. Tretie štádium infekcie môže ovplyvniť váš mozog, nervy, oči, srdce, krvné cievy, pečeň, kosti a kĺby.

Ak sa baktéria nelieči, zostane v tele a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako je poškodenie orgánov a významné neurologické následky. Počas tehotenstva sa môže šíriť aj na plod a spôsobiť narodenie mŕtveho dieťaťa alebo iné závažné komplikácie.

Syfilis je možné vyliečiť správnymi antibiotikami.

Geniálny herpes (HSV-2)

HSV-2 sa prenáša primárne prostredníctvom pohlavného styku a spôsobuje genitálny alebo análny herpes. HSV-2 sa môže šíriť orálnym sexom a u niektorých ľudí môže spôsobovať herpetickú ezofagitídu, čo je však veľmi zriedkavé. Medzi príznaky herpetickej ezofagitídy patrí:

  • otvorené vredy v ústach
  • ťažkosti s prehĺtaním
  • bolesť kĺbov
  • zimnica
  • horúčka
  • nevoľnosť

Ide o celoživotnú infekciu. Príznaky sa môžu objaviť a samé odznieť, ale vírus zostáva vo vašom tele. HSV-2 je najviac nákazlivý počas prepuknutia príznakov, ale môže sa prenášať aj vtedy, keď nie sú viditeľné žiadne príznaky. Liečba môže skrátiť a obmedziť alebo zabrániť prepuknutiu príznakov.

Ľudský papilomavírus (HPV)

HPV je najbežnejšou vírusovou sexuálne prenosnou infekciou. Počet ľudí, ktorí majú orálny HPV, sa za posledné tri desaťročia zvýšil, pričom je častejší u mužov ako u žien.

Vírus sa môže šíriť orálnym sexom rovnako často ako vaginálnym alebo análnym sexom. HPV postihuje ústa, krk, pohlavné orgány, krčok maternice a konečník. V niektorých prípadoch infekcia HPV nevykazuje žiadne príznaky.

V iných prípadoch sa však môžu vyvinúť bradavice v ústach alebo krku, aj keď je to menej bežné. Bradavice môžu byť odstránené chirurgicky, ale môžu sa opakovať. Tento typ HPV sa môže zmeniť na rakovinu orofaryngu, čo je zriedkavé.

Na HPV neexistuje liek, ale u mnohých infekcia zmizne sama do dvoch rokov, u mužov zvyčajne skôr než u žien. Odhaduje sa, že infekcia môže pretrvávať iba u asi 1% žien.

V roku 2006 bola schválená vakcína pre deti a mladých dospelých vo veku 11 až 26 rokov, aby sa zabránilo infekcii najbežnejšími vysokorizikovými kmeňmi HPV. Ide o kmene spojené s rakovinou krčka maternice, konečníka, hlavy a krku.

HIV

HIV sa najčastejšie šíri vaginálnym a análnym sexom. Podľa zdroja CDC je riziko šírenia alebo nakazenia sa HIV orálnym sexom extrémne nízke.

HIV je celoživotné ochorenie a mnoho infikovaných ľudí už roky nemá žiadne príznaky. Ľudia žijúci s HIV môžu mať spočiatku príznaky podobné chrípke.

Neexistuje žiadny liek na vírusovú infekciu. Ľudia s HIV však môžu žiť dlhšie a zdravšie užívaním antivírusových liekov a dodržiavaním liečby.

Bolesť hrdla a diagnostika pohlavných chorôb

Pri skríningoch sexuálne prenosných infekcií CDC odporúča každoročné testovanie (aspoň) na syfilis, chlamýdie a kvapavku u všetkých sexuálne aktívnych žien mladších ako 25 rokov a všetkých sexuálne aktívnych mužov, ktorí majú sex s mužmi.

Ľudia s novými alebo viacnásobnými sexuálnymi partnermi, ako aj tehotné ženy, by mali podstúpiť testovanie. CDC tiež odporúča, aby sa všetci mladí ľudia a dospelí vo veku od 13 do 64 rokov nechali otestovať na HIV aspoň raz za život.

Typy testov na zistenie týchto baktérií v hrdle zahŕňajú:

  • Chlamýdie a kvapavka: výter z hrdla určený na detekciu týchto baktérií 
  • Syfilis: krvný test alebo odobratá vzorka
  • Herpes: krvný test (ak je opar bez príznakov) alebo výter z postihnutej oblasti s následným krvným testom na kontrolu výsledkov (s príznakmi)
  • HIV: výter z úst alebo krvný test
  • HPV: ak máte lézie, lekár môže vykonať biopsiu, aby zistil, či sú lézie rakovinové. Vzorky biopsie sa tiež môžu otestovať na prítomnosť HPV DNA.

Ako sa chrániť?

Jediným spôsobom, ako znížiť riziko infekcie, je použitie kondómu pri každej sexuálnej aktivite. Kondómy však poskytujú iba čiastočnú ochranu, pretože niektoré z patogénov sa nachádzajú aj v oblastiach, ktoré kondóm nepokrýva. Preto, ak si nie ste istý zdravotným stavom vášho partnera, zbytočne neriskujte. Taktiež by ste sa mali pravidelne nechať otestovať, aj keď ste v dlhodobom vzťahu. Čím skôr budete poznať svoj stav, tým skôr budete môcť liečiť možnú infekciu.

Prečítajte si aj náš súvisiaci článok: Liečba chronických mykoplaziem: Mykoplasma, Ureaplasma

Pohľad alternatívnej medicíny na pohlavné choroby

Ajurvéda považuje sex za jeden z troch najdôležitejších pilierov zdravia. Avšak zároveň zdôrazňuje umiernenosť vo všetkom, čo robíme. A táto umiernenosť sa v poslednom období práve vytráca, v dôsledku čoho sexuálne prenosné choroby zažívajú veľký rozmach. Osobitne sa to týka mladých ľudí, ktorí získavajú ešte len prvé sexuálne skúsenosti. Práve tí tvoria až 2/3 všetkých prípadov.

V každom prípade, pohlavné choroby bakteriálneho pôvodu najspoľahlivejšie vyliečia antibiotiká, ktoré vám predpíše lekár. Oneskorená liečba môže byť spojená s komplikáciami. Preto neriskujte.

Ako podpornú liečbu nad rámec liečby, ktorú vám predpísal lekár, môžete vyskúšať ajurvédske byliny zvyšujúce imunitu, ako sú Neem alebo Ashwagandha kapsule.

PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

https://www.healthline.com/health/healthy-sex/oral-stds#takeaway

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár