0

Chronické pľúcne chlamýdie (Chlamydophila pneumoniae)

#baktéria#chlamýdie#pľúca#protizápalovástrava#zápal

Chlamydophila pneumoniae (do roku 1999 nazývaná Chlamydia pneumoniae) patrí k najrozšírenejším mikroorganizmom. Spôsobuje infekcie dolných (zápal hrdla a mandlí) a horných dýchacích ciest, vrátane suchého zápalu pľúc (atypická pneumónia).

Ak máte chlamýdiovú infekciu dýchacích ciest a dočítali ste sa na internete, že musíte najbližší rok užívať antibiotiká, nevešajte hlavu. Jedná sa o častú infekci – odhaduje sa, že Chlamydophila pneumoniae je zodpovedná až za približne 20% infekcií dolných dýchacích ciest. Takmer všetci ľudia sú infikovaní do veku 20 rokov. Protilátky v triede IgG sú zaznamenávané až u 80 % dospelej populácie.

Prejavuje sa skôr ako bežné prechladnutie alebo chrípka, no príznaky trvajú dlhšie:

 • dusivý kašeľ,
 • zápal hrtana a mandlí,
 • pocit únavy,
 • zvýšená telesná teplota,
 • bolesť hlavy,
 • bolesti brucha s nevoľnosť.

Keďže ide o kvapôčkovú infekciu, najčastejšie sa prenáša: slinami, hlienom, kýchnutím, inými sekrétmi.
Doba inkubácie infekcie je približne 21 dní. Príznaky vykazujú postupný nábeh, a napriek vhodnej antibiotickej liečbe môžu pretrvať niekoľko týždňov alebo mesiacov.
Vyskytujú sa hlavne v školách, škôlkach, a na miestach, kde sa zdržuje veľa ľudí. Najvyššia miera nových infekcií vyskytuje vo veku od 5 do 15 rokov.

Diagnostika

Na diagnostiku pľúcnych chlamýdií sa v súčasnosti využíva predovšetkým detekcia druhovo špecifických protilátok (IgA, IgG, IgM) v rámci sérologického rozboru krvi. Suchý zápal pľúc môže byť totiž spôsobený aj inými baktériami, najmä Mycoplasma a Legionella pneumoniae. Laboratórna diagnostika C. pneumoniae prakticky nie je možná v akútnom štádiu ochorenia, pri akútnej infekcii sa protilátky v triede IgM dajú detekovať najskôr v druhom týždni ochorenia.

Jedným zo spôsobov, ako lekár dokáže potvrdiť diagnózu zápalu pľúc, je RTG hrudníka. Röntgenové vyšetrenie hrudníka môže rozlišovať medzi pneumóniou a inými respiračnými ochoreniami, ako je napríklad akútna bronchitída.

Liečba

Potvrdená chlamýdiová infekcia sa lieči podávaním antibiotík. Na Slovensku sa na liečbu najčastejšie používajú tetracyklíny (najmä doxycyklín – Doxybene, Doxyhexal) a makrolidy (najmä azitromycín – Sumamed).

Dôležitá je však dĺžka liečby, ktorá závisí od stavu imunitného systému pacienta. Nekomplikované infekcie u imunokompetentných pacientov sa liečia 7 – 10 dní. Pneumónia u imunokompetentných pacientov, ktorí sú mladší ako 65 rokov, sa lieči 14 dní.
U ľudí so zníženou imunitou a starších ako 65 rokov sa lieči pneumónia kombináciou makrolidových a betalaktámových antibiotík alebo monoterapiou protipneumokokovým chinolónom spravidla 14 – 21 dní. K dlhšej liečbe sa pristupuje pri chronicky pretrvávajúcich chlamýdiách.

Na prekonanie kašľa (a nepríjemných pocitov, ktoré sú s ním spojené) môžete užívať aj rôzne druhy sirupov, kvapiek, tabliet na chemickej alebo bylinnej báze.

Chronické infekcie

Riziko recidív a vzniku chronickej chlamýdiovej infekcie je vyššie, ak:

 • ste starší ako 65 rokov alebo sa jedná o dieťa, mladšie ako 2 roky
 • máte astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc alebo koronárnu chorobu srdca
 • používate inhalačné kortikosteroidy
 • fajčíte
 • máte zhoršenú imunitu alebo užívate imunosupresívne lieky.

Skúste porozmýšľať, či sa u vás nevyskytujú príznaky toho, že je váš imunitný systém vyvedený z rovnováhy: začínate byť náchylnejší na infekcie a zápaly, bývate častejšie unavený a cítite, že s vami niečo nie je v poriadku. Ak ochoriete, príznaky sú silnejšie a trvá dlhšie, kým sa opäť dostanete do formy. Spozornieť by ste jednoznačne mali, ak ste museli v poslednom období využívať viacero dávok antibiotík, ak sa u vás vyskytla superinfekcia (ďalšia infekcia, ku ktorej dôjde počas alebo tesne po prvotnej infekcii) alebo oportúnne infekcie (ktorá zvyčajne nespôsobuje problémy u zdravých ľudí, ako sú napríklad kvasinkové infekcie, afty, herpesy, vírusové bradavice, atď.).

Zvrátiť vývoj vášho zdravotného stavu a skutočne zachrániť svoje zdravie pritom môžete vďaka jednoduchým krokom a každodenným rozhodnutiam, o ktorých sa dozviete viac v našej príručke ZACHRÁŇTE IMUNITU sebe aj svojim deťom.

Pretrvávajúce chlamýdiové infekcie si vyžadujú dlhšiu liečbu kombináciou antibiotík, najmä u pacientov s chronickými respiračnými infekciami a u pacientov so systémovými prejavmi chlamýdiových infekcií.

Lekár vám môže po dôkladnom zvážení predpísať fluórchinolóny (najmä moxifloxacín – Avelox), ktoré však ojedinele môžu spôsobiť závažné poškodenie nervového a muskuloskeletálneho systému a závažné reakcie pečene.

Komplikácie

Infekcia Chlamydophila pneumoniae môže hrať dôležitú úlohu v patogenéze a priebehu astmy.
Nedávne výsledky naznačujú, že infekcia Chlamydophila pneumoniae môže byť faktorom zodpovedným za 4 až 16% exacerbácií COPD (chronickej obštrukčnej choroby pľúc). Vzťah chlamýdiovej infekcie s aterosklerózou vyvoláva obrovský záujem.
Zistilo sa tiež spojenie infekcie Chlamydophila pneumoniae s inými neprenosnými ochoreniami, ako je rakovina pľúc, artritída, Alzheimerova choroba, roztrúsená skleróza, sarkoidóza a erythema nodosum, hoci úloha týchto baktérií nebola úplne pochopená pri žiadnej z uvedených chorôb.

Ako zvýšiť úspešnosť liečby

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

Skryté príčiny vašich zdravotných problémov

Niekedy nebývajú skutočné príčiny zdravotných problémov evidentné na prvý pohľad. Ak si ani vy už dlhšie neviete dať rady so svojimi zdravotnými problémami, skúste sa obrátiť na odborníkov, ktorí na odhalenie skrytých príčin zdravotných problémov využívajú komplexný pohľad na človeka (neriešime len symptómy); výsledky z najnovších vedeckých štúdií, ktoré boli v niektorých prípadoch zverejnené len pred pár dňami; a v neposlednom rade tisíckami rokov overené princípy alternatívnej medicíny. Objednajte si u nás individuálnu konzultáciu, v rámci ktorej náš zdravotný tím, ktorý pozostáva z lekára, certifikovaného poradcu pre výživu a alternatívnu medicínu a farmaceuta, pre vás na mieru zostaví komplexný plán na skutočné prekonanie vašich zdravotných problémov.

Zdroje k článku:

https://www.healthline.com/health/atypical-pneumonia#risk-factors

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24596014/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20171546/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1112086/#!po=1.11111

http://www.solen.sk/pdf/b4a7918e1af121207ccd4ab29ccc4c1c.pdf

https://www.slovenskypacient.sk/plucne-chlamydie-miluju-ked-kycham

Zdieľať

Najnovšie články