0

Chronické pľúcne chlamýdie (Chlamydophila pneumoniae)

Chlamydophila pneumoniae (do roku 1999 nazývaná Chlamydia pneumoniae) patrí k najrozšírenejším mikroorganizmom. Spôsobuje infekcie dolných (zápal hrdla a mandlí) a horných dýchacích ciest, vrátane suchého zápalu pľúc (atypická pneumónia).

Ak máte chlamýdiovú infekciu dýchacích ciest a dočítali ste sa na internete, že musíte najbližší rok užívať antibiotiká, nevešajte hlavu. Jedná sa o častú infekci – odhaduje sa, že Chlamydophila pneumoniae je zodpovedná až za približne 20% infekcií dolných dýchacích ciest. Takmer všetci ľudia sú infikovaní do veku 20 rokov. Protilátky v triede IgG sú zaznamenávané až u 80 % dospelej populácie.

Prejavuje sa skôr ako bežné prechladnutie alebo chrípka, no príznaky trvajú dlhšie:

 • dusivý kašeľ,
 • zápal hrtana a mandlí,
 • pocit únavy,
 • zvýšená telesná teplota,
 • bolesť hlavy,
 • bolesti brucha s nevoľnosť.

Keďže ide o kvapôčkovú infekciu, najčastejšie sa prenáša: slinami, hlienom, kýchnutím, inými sekrétmi.
Doba inkubácie infekcie je približne 21 dní. Príznaky vykazujú postupný nábeh, a napriek vhodnej antibiotickej liečbe môžu pretrvať niekoľko týždňov alebo mesiacov.
Vyskytujú sa hlavne v školách, škôlkach, a na miestach, kde sa zdržuje veľa ľudí. Najvyššia miera nových infekcií vyskytuje vo veku od 5 do 15 rokov.

Diagnostika

Na diagnostiku pľúcnych chlamýdií sa v súčasnosti využíva predovšetkým detekcia druhovo špecifických protilátok (IgA, IgG, IgM) v rámci sérologického rozboru krvi. Suchý zápal pľúc môže byť totiž spôsobený aj inými baktériami, najmä Mycoplasma a Legionella pneumoniae. Laboratórna diagnostika C. pneumoniae prakticky nie je možná v akútnom štádiu ochorenia, pri akútnej infekcii sa protilátky v triede IgM dajú detekovať najskôr v druhom týždni ochorenia.

Jedným zo spôsobov, ako lekár dokáže potvrdiť diagnózu zápalu pľúc, je RTG hrudníka. Röntgenové vyšetrenie hrudníka môže rozlišovať medzi pneumóniou a inými respiračnými ochoreniami, ako je napríklad akútna bronchitída.

Liečba

Potvrdená chlamýdiová infekcia sa lieči podávaním antibiotík. Na Slovensku sa na liečbu najčastejšie používajú tetracyklíny (najmä doxycyklín – Doxybene, Doxyhexal) a makrolidy (najmä azitromycín – Sumamed).

Dôležitá je však dĺžka liečby, ktorá závisí od stavu imunitného systému pacienta. Nekomplikované infekcie u imunokompetentných pacientov sa liečia 7 – 10 dní. Pneumónia u imunokompetentných pacientov, ktorí sú mladší ako 65 rokov, sa lieči 14 dní.
U ľudí so zníženou imunitou a starších ako 65 rokov sa lieči pneumónia kombináciou makrolidových a betalaktámových antibiotík alebo monoterapiou protipneumokokovým chinolónom spravidla 14 – 21 dní. K dlhšej liečbe sa pristupuje pri chronicky pretrvávajúcich chlamýdiách.

Na prekonanie kašľa (a nepríjemných pocitov, ktoré sú s ním spojené) môžete užívať aj rôzne druhy sirupov, kvapiek, tabliet na chemickej alebo bylinnej báze.

Chronické infekcie

Riziko recidív a vzniku chronickej chlamýdiovej infekcie je vyššie, ak:

 • ste starší ako 65 rokov alebo sa jedná o dieťa, mladšie ako 2 roky
 • máte astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc alebo koronárnu chorobu srdca
 • máte zhoršenú imunitu alebo užívate imunosupresívne lieky
 • používate inhalačné kortikosteroidy
 • fajčíte

Pretrvávajúce chlamýdiové infekcie si vyžadujú dlhšiu liečbu kombináciou antibiotík, najmä u pacientov s chronickými respiračnými infekciami a u pacientov so systémovými prejavmi chlamýdiových infekcií.

Lekár vám môže po dôkladnom zvážení predpísať fluórchinolóny (najmä moxifloxacín – Avelox), ktoré však ojedinele môžu spôsobiť závažné poškodenie nervového a muskuloskeletálneho systému a závažné reakcie pečene.

Ako zvýšiť úspešnosť liečby

Ak chcete zvýšiť pravdepodobnosť, že sa úplne vyliečite, odporúčam vám absolvovať pred začatím užívania ďalších antibiotík Protizápalovú kúru. Jej cieľom je zbaviť telo zápalov tým, že dôjde k doplniu živín, nevyhnutných na boj so zápalmi, stabilizácii hladiny cukru v krvi, detoxikácii organizmu a naštartovaniu imunitného systému.

Ako sa môžete dočítať v príručke, existuje aj množstvo výživových doplnkov, ktoré podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

V príručke sa ďalej dozviete, aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na zápalové ukazovatele, a reálne fungujú v boji proti chronickým zápalom.

Komplikácie

Infekcia Chlamydophila pneumoniae môže hrať dôležitú úlohu v patogenéze a priebehu astmy.
Nedávne výsledky naznačujú, že infekcia Chlamydophila pneumoniae môže byť faktorom zodpovedným za 4 až 16% exacerbácií COPD (chronickej obštrukčnej choroby pľúc). Vzťah chlamýdiovej infekcie s aterosklerózou vyvoláva obrovský záujem.
Zistilo sa tiež spojenie infekcie Chlamydophila pneumoniae s inými neprenosnými ochoreniami, ako je rakovina pľúc, artritída, Alzheimerova choroba, roztrúsená skleróza, sarkoidóza a erythema nodosum, hoci úloha týchto baktérií nebola úplne pochopená pri žiadnej z uvedených chorôb.

 

Radi by ste mali prístup k novým, medicínskym aj alternatívnym tipom, ako sa starať o svoje zdravie, ktoré sú vedecky podložené? Prihláste sa na odber nášho newslettera.

Zdroje k článku:

https://www.healthline.com/health/atypical-pneumonia#risk-factors
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24596014/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20171546/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1112086/#!po=1.11111
http://www.solen.sk/pdf/b4a7918e1af121207ccd4ab29ccc4c1c.pdf
https://www.slovenskypacient.sk/plucne-chlamydie-miluju-ked-kycham

Zdieľať

Najnovšie články