0

Chronické pľúcne chlamýdie (Chlamydophila pneumoniae)

Chlamydophila pneumoniae (do roku 1999 nazývaná Chlamydia pneumoniae) patrí k najrozšírenejším mikroorganizmom. Spôsobuje infekcie dolných (zápal hrdla a mandlí) a horných dýchacích ciest, vrátane suchého zápalu pľúc (atypická pneumónia).

Ak máte chlamýdiovú infekciu dýchacích ciest a dočítali ste sa na internete, že musíte najbližší rok užívať antibiotiká, nevešajte hlavu. Jedná sa o častú infekci – odhaduje sa, že Chlamydophila pneumoniae je zodpovedná až za približne 20% infekcií dolných dýchacích ciest. Takmer všetci ľudia sú infikovaní do veku 20 rokov. Protilátky v triede IgG sú zaznamenávané až u 80 % dospelej populácie.

Prejavuje sa skôr ako bežné prechladnutie alebo chrípka, no príznaky trvajú dlhšie:

 • dusivý kašeľ,
 • zápal hrtana a mandlí,
 • pocit únavy,
 • zvýšená telesná teplota,
 • bolesť hlavy,
 • bolesti brucha s nevoľnosť.

Keďže ide o kvapôčkovú infekciu, najčastejšie sa prenáša: slinami, hlienom, kýchnutím, inými sekrétmi.
Doba inkubácie infekcie je približne 21 dní. Príznaky vykazujú postupný nábeh, a napriek vhodnej antibiotickej liečbe môžu pretrvať niekoľko týždňov alebo mesiacov.
Vyskytujú sa hlavne v školách, škôlkach, a na miestach, kde sa zdržuje veľa ľudí. Najvyššia miera nových infekcií vyskytuje vo veku od 5 do 15 rokov.

Diagnostika

Na diagnostiku pľúcnych chlamýdií sa v súčasnosti využíva predovšetkým detekcia druhovo špecifických protilátok (IgA, IgG, IgM) v rámci sérologického rozboru krvi. Suchý zápal pľúc môže byť totiž spôsobený aj inými baktériami, najmä Mycoplasma a Legionella pneumoniae. Laboratórna diagnostika C. pneumoniae prakticky nie je možná v akútnom štádiu ochorenia, pri akútnej infekcii sa protilátky v triede IgM dajú detekovať najskôr v druhom týždni ochorenia.

Jedným zo spôsobov, ako lekár dokáže potvrdiť diagnózu zápalu pľúc, je RTG hrudníka. Röntgenové vyšetrenie hrudníka môže rozlišovať medzi pneumóniou a inými respiračnými ochoreniami, ako je napríklad akútna bronchitída.

Liečba

Potvrdená chlamýdiová infekcia sa lieči podávaním antibiotík. Na Slovensku sa na liečbu najčastejšie používajú tetracyklíny (najmä doxycyklín – Doxybene, Doxyhexal) a makrolidy (najmä azitromycín – Sumamed).

Dôležitá je však dĺžka liečby, ktorá závisí od stavu imunitného systému pacienta. Nekomplikované infekcie u imunokompetentných pacientov sa liečia 7 – 10 dní. Pneumónia u imunokompetentných pacientov, ktorí sú mladší ako 65 rokov, sa lieči 14 dní.
U ľudí so zníženou imunitou a starších ako 65 rokov sa lieči pneumónia kombináciou makrolidových a betalaktámových antibiotík alebo monoterapiou protipneumokokovým chinolónom spravidla 14 – 21 dní. K dlhšej liečbe sa pristupuje pri chronicky pretrvávajúcich chlamýdiách.

Na prekonanie kašľa (a nepríjemných pocitov, ktoré sú s ním spojené) môžete užívať aj rôzne druhy sirupov, kvapiek, tabliet na chemickej alebo bylinnej báze.

Chronické infekcie

Riziko recidív a vzniku chronickej chlamýdiovej infekcie je vyššie, ak:

 • ste starší ako 65 rokov alebo sa jedná o dieťa, mladšie ako 2 roky
 • máte astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc alebo koronárnu chorobu srdca
 • máte zhoršenú imunitu alebo užívate imunosupresívne lieky
 • používate inhalačné kortikosteroidy
 • fajčíte

Pretrvávajúce chlamýdiové infekcie si vyžadujú dlhšiu liečbu kombináciou antibiotík, najmä u pacientov s chronickými respiračnými infekciami a u pacientov so systémovými prejavmi chlamýdiových infekcií.

Lekár vám môže po dôkladnom zvážení predpísať fluórchinolóny (najmä moxifloxacín – Avelox), ktoré však ojedinele môžu spôsobiť závažné poškodenie nervového a muskuloskeletálneho systému a závažné reakcie pečene.

Komplikácie

Infekcia Chlamydophila pneumoniae môže hrať dôležitú úlohu v patogenéze a priebehu astmy.
Nedávne výsledky naznačujú, že infekcia Chlamydophila pneumoniae môže byť faktorom zodpovedným za 4 až 16% exacerbácií COPD (chronickej obštrukčnej choroby pľúc). Vzťah chlamýdiovej infekcie s aterosklerózou vyvoláva obrovský záujem.
Zistilo sa tiež spojenie infekcie Chlamydophila pneumoniae s inými neprenosnými ochoreniami, ako je rakovina pľúc, artritída, Alzheimerova choroba, roztrúsená skleróza, sarkoidóza a erythema nodosum, hoci úloha týchto baktérií nebola úplne pochopená pri žiadnej z uvedených chorôb.

Ako zvýšiť úspešnosť liečby


Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Protizápalová strava hrá dôležitú úlohu aj v naštartovaní imunitného systému. Dnes už vieme, že imunita sídli v črevách, keďže slizničný imunitný systém čreva (GALT) je v podstate najväčším imunitným orgánom v tele. Na mikrobióm má totiž najväčší vplyv práve strava, vďaka ktorej dochádza k obnoveniu krehkej rovnováhy baktérií a mikróbov v čreve, a životný štýl.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

V príručke sa ďalej dozviete, aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na zápalové ukazovatele, a reálne fungujú v boji proti chronickým zápalom.

Komplexný pohľad

Trápia vás zdravotné problémy, s ktorými si nevedia dať lekári rady? Zameriavaním sa len na to, čo vám vie ponúknuť takýto úzko špecializovaný pohľad, sa môžete ukrátiť o cenné riešenia vašich zdravotných problémov.

Objednajte si u nás individuálnu konzultáciu, v rámci ktorej vám pripravíme komplex odporúčaní, a to na základe vedeckých štúdií s dokázanou účinnosťou, ale aj prírodných rokmi overených postupov.

Radi by ste mali prístup k novým, medicínskym aj alternatívnym tipom, ako sa starať o svoje zdravie, ktoré sú vedecky podložené?

Zdroje k článku:

https://www.healthline.com/health/atypical-pneumonia#risk-factorshttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24596014/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20171546/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1112086/#!po=1.11111http://www.solen.sk/pdf/b4a7918e1af121207ccd4ab29ccc4c1c.pdfhttps://www.slovenskypacient.sk/plucne-chlamydie-miluju-ked-kycham

Zdieľať

Najnovšie články