Čo na bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov patrí medzi jeden z najčastejších zdravotných problémov. Už dávno totiž nie je len výsadou starších ľudí.

Bolesť kĺbov môže mať rôzne príčiny:

1. ARTRITÍDA (zápal kĺbov)

Existuje viac ako 100 rôznych typov artritídy, najčastejšie sa vyskytuje osteoartritída a reuma.

OSTEOARTRITÍDA

Osteoartritída je najčastejšie ochorenie kĺbov. Ide v podstate o normálne opotrebovanie, preto sa bolesť kĺbov, stuhnutosť a opuch čoraz častejšie zvykne objavovať s pribúdajúcim vekom. Prebiehajúce degeneratívne procesy postihujú predovšetkým drobné kĺby rúk, bedrá, kolená a chrbticu, pričom príznaky bývajú horšie ráno.
Najčastejšie je pozorovaná u dospelých vo veku nad 65 rokov, ale môže sa vyskytnúť aj skôr, je bežnejšia u žien ako u mužov a u ľudí s nadváhou.

REUMA

Druhou najčastejšou formou artritídy je reuma – reumatická artritída. Ide o autoimunitnú poruchu, kedy imunitný systém napáda a ničí kĺby. Typická je niekoľkotýždňová bolesť kĺbov počas dňa aj v noci, kĺby bývajú horúce, opuchnuté a pocit rannej stuhnutosti okolo kĺbov pretrváva viac ako jednu hodinu. Najčastejšie sú postihnuté malé kĺby na prstoch rúk, nôh, zápästia, členky a kolená.
Typickým znakom je symetrické postihnutie rovnakých kĺbov na oboch poloviciach tela. Pacient pociťuje celkovú slabosť, únavu, nechutenstvo, prítomné bývajú subfebrílie. Často sa prejavuje striedaním období zhoršenia (častejšie v zime) s obdobiami zníženej zápalovej aktivity.
Postihuje všetky vekové skupiny, najčastejšie však mladých ľudí a premenopauzálne ženy.

2. DNA

Metabolická porucha látkovej premeny purínov, pri ktorej sa v tele tvorí priveľa kyseliny močovej, z ktorej sa drobné kryštáliky ukladajú v tkanivách kĺbov, kde ich dráždia.

Typický je veľmi rýchly začiatok prudkej intenzívnej bolesti v postihnutom kĺbe v skorých ranných hodinách. Kĺb je opuchnutý,
horúci, červený, lesklý, neznesiteľne bolestivý a ranná stuhnutosť môže pretrvávať aj hodinu. Najčastejšie sa záchvat lokalizuje na
kĺbe palca nohy. V priebehu akútneho zápalu bývajú u pacientov aj celkové príznaky ako horúčka.

Záchvat dny sa pri zväčša objaví po konzumovaní jedál, bohatých na puríny (veľa mäsa, vnútorností, mastných jedál a alkoholu). Najčastejšie začína na zadnom kĺbe palca na nohe. Záchvat spontánne ustúpi zhruba po týždni, no keď sa nelieči, zvykne sa opakovať, rozšíriť sa aj na ďalšie kĺby (koleno, členok, lakeť, zápästie, prsty) a môže vyústiť až do chronickej dny s nepretržitými bolesťami, ťažkou deštrukciou kĺbov a odkázanosťou na pomocné barly.

Ochorenie postihuje najmä (90 %) mužov v strednom veku (40 – 60 rokov) a ženy až po menopauze.

3. GLUTÉNOVÁ INTOLERANCIA

Potravinová intolerancia je akási pseudoalergia, pri ktorej telo reaguje na konzumáciu potraviny tvorbou špecifických IgG protilátok.
Štúdie píšu najmä o súvislosti intolerancie gluténu s bolesťou kĺbov, ktorá môže byť nesprávne diagnostikovaná ako artritída.

Ide o syndróm NCGST (non-celiac gluten sensitivity) charakteristický zdravotnými ťažkosťami súvisiacimi s konzumáciou potravín obsahujúcich lepok u ľudí, ktorí nie sú postihnutí celiakiou ani alergiou na pšenicu.
Medzi najčastejšie príznaky patria bolesti brucha, nadúvanie, hnačka alebo zápcha a systémové prejavy ako „zahmlené“ myslenie, bolesti hlavy, únava, bolesť kĺbov a svalov, stuhnutosť, dermatitída (ekzém alebo kožná vyrážka), depresia a anémia. Tieto symptómy sa zvyčajne vyskytujú po konzumácii lepku, zmiznú v prípade eliminačnej diéty v priebehu niekoľkých dní.

NCGS bola väčšinou popísaná u dospelých, najmä u žien vo vekovej skupine 30-50 rokov, no boli hlásené aj prípady pediatrických prípadov.

4. BAKTERIÁLNE INFEKCIE

Sexuálne prenosné choroby často prebiehajú pod obrazom artritídy, najčastejšie sú to infekcie rodom Chlamydia, Mykoplazma, Neisseria (kvapavka), ale aj HIV infekcia. Tiež infekcie známymi mikroorganizmami v domácom prostredí (Salmonella, Shigella, Yersinia) alebo menej známymi kmeňmi prinesenými z dovoleniek v exotických krajinách. Bolesti kĺbov sa objavujú aj pri infekciách parvovírusom, M. tuberculosis alebo pri infekčných ochoreniach ako lymská borelióza, hepatitídy alebo rubeola.

Lymská borelióza je infekčné zápalové ochorenie postihujúce najčastejšie kožu, kĺby, srdce a nervový systém. Je vyvolané baktériou Borrelia burgdorferi, ktorej prenášačom je kliešť. Bolesť kĺbov sa vyskytuje vo všetkých štádiách choroby. Bolesť trvá krátko (niekoľko hodín až dní), prejavuje sa v jednom alebo vo viacerých kĺboch súčasne, má tendenciu sa premiestňovať (migrujúce artralgie), neodpovedá dostatočne na bežnú analgetickú liečbu.

5. ÚRAZ

Ako sa diagnostikuje bolesť kĺbov?

Naplánovaním vyšetrenia u všeobecného lekára a reumatológa môžete urýchliť diagnostiku a liečbu vašich problémov.

V prvom rade lekár vykoná fyzickú skúšku na kontrolu kvapaliny okolo kĺbov, teploty, začervenania a obmedzenia rozsahu pohybu kĺbov.

Extrakcia a analýza úrovne zápalu v krvi a v kĺbových tekutinách môže pomôcť lekárovi určiť, aký druh ochorenia máte. Krvné testy, ktoré kontrolujú sedimentáciu, zvýšené CRP (C-reaktívny proteín), špecifické typy protilátok ako sú anti-CCP (protilátky triedy IgG proti cyklickému citrulinovanému peptidu, ktorý je špecifický pre RA), reumatoidné faktory (RF, latexový fixačný test) a ANA (antinukleárna protilátka) sú bežnými diagnostickými testami.

Dnu môže potvrdiť kryštalografická analýza polarizačným mikroskopom, pri ktorej sú viditeľné kryštály nátriumurátmonohydrátu v synoviálnej tekutine.

Lekári bežne používajú zobrazovacie vyšetrenia, ako sú napríklad röntgenové, magnetické rezonančné vyšetrenia a CT vyšetrenia, aby vytvorili obraz vašich kostí a chrupavky a mohli vylúčiť iné príčiny vašich príznakov.

Čo sa týka gluténovej intolerancie, bohužiaľ, žiadny biomarker nie je dostatočne citlivý a špecifický na diagnostické účely; preto je diagnostika NCGS v súčasnosti založená na výsledkoch eliminačnej diéty.

Baktérie sa diagnostikujú z krvných testov, kde sú prítomné protilátky alebo kultiváciou.

Ako sa lieči bolesť kĺbov?

Aj keď nie je žiadny liek, ktorý by problémy s kĺbmi vyliečil, existujú viaceré možnosti na zníženie bolesti a zápalu, aby sa predišlo poškodeniu kĺbov. Výrazne pomôcť vám môže aj zmena životného štýlu.

1. ANTIREUMATIKÁ

Ide o antireumatiká, ktoré potláčajú zápalovú reakciu (vrátane CRP) a spomaľujú progresiu ochorenia, čím zlepšujú kvalitu života pacientov.
Liek prvej voľby metotrexát, ktorý používa ako dlhodobá imunosupresívna liečba autoimunitných, najmä reumatických ochorení. Povaha lieku preto nabáda k opatrnosti pri infekciách. Liečba však nezaberá u takmer 25 – 40 % pacientov.

2. BIOLOGICKÉ LIEKY

V reumatológii používané biologické lieky sa viažu na pro-zápalové cytokíny alebo na bunky, ktoré sa podieľajú na vzniku a udržovaní zápalu. Zastavujú kĺbovú progresiu choroby a u 30 – 40 % pacientov vedú k vymiznutiu zápalových príznakov choroby.

3. KORTIKOIDY

Výrazný protizápalový účinok majú aj gluko- kortikoidy. Nejedná sa však o dlhodobú liečbu vzhľadom na ich početné a závažné nežiaduce účinky.

4. KOLCHICÍN (pri dne)

Špecifickým liekom akútneho dnavého záchvatu je kolchicín až do dosiahnutia úľavy alebo objavenia sa nežiaducich účinkov (hnačka, nauzea). Namiesto kolchicínu je možné použiť NSA vo vysokých dávkach.

5. SYMPTOMATICKY PÔSOBIACE LIEKY (pri osteoartritíde)

Ide o symptomaticky pomaly pôsobiace lieky (Symptomatic Slow-Acting Drugs for Osteoarthritis).
Patria medzi ne kyselina hyalurónová, chondroitínsulfát (Condrosulf), glukozamín (sulfát a hydrochlorid; Glucomed), diacereín (výťažok z rebarbory; Artrodar) a ASU (Avocado/Soya Unsaponifiables – výťažok z avokáda a sójových bôbov; Piascledine).
Nástup účinku týchto liekov trvá zvyčajne 4 až 6 týždňov, ale pretrváva aj po ukončení liečby počas obdobia nasledujúcich 2 – 3 mesiacov.

6. INJEKCIE

Lekár vám môže predpísať injekcie so steroidnými liekmi (ktoré sa môžu kombinovať s lokálnym anestetikom), ktoré sa aplikujú priamo do kĺbu každé tri mesiace až štyri mesiace. Postup je účinný, ale vo väčšine prípadov dočasný.

Ďalšie možnosti zahŕňajú:

  • Odstránenie tekutiny z kĺbu (často sa vykonáva v súvislosti s injekciou steroidov)
  • Hyalúronové injekcie, syntetická verzia prirodzenej tekutiny spoja

7. AUTOLÓGNA KONDICIONOVANÁ PLAZMA

Liečba autológnou kondicionovanou plazmou (ACP) je indikovaná pacientom s osteoartrózou I. – III. stupňa, pacientom s akútnymi alebo chronickými úrazmi (poškodenia a zápaly šliach a väzov, poranenia svalov aj meniskov) a po ortopedických operáciách. ACP plazma sa pripravuje odberom vlastnej krvi pacienta (asi 10 ml) a jej následnou centrifugáciou dôjde k separácii erytrocytov a leukocytov od plazmy obsahujúcej skoncentrované trombocyty. Trombocyty po opustení krvného obehu produkujú rastové faktory, ktoré v postihnutom mieste aktivujú kaskádu protizápalových, regeneračných a reparačných procesov. Celý proces trvá asi 30 minút. Odporúča sa absolvovať 4 – 6 procedúr v týždňových intervaloch.

VÝŽIVOVÉ DOPLNKY PRI BOLESTI KĹBOV

Niektoré výskumy naznačujú, že doplnky glukózamínu a chondroitínu môžu pomôcť pri bolestiach kĺbov a zlepšiť ich funkciu. Obe tieto látky sú súčasťou normálnej chrupavky, ktorá pomáha zmierniť kosti a chráni kĺby. Tieto doplnky sú dostupné v kapsulách, tabletách, práškoch alebo kvapkách. Aj keď nefungujú u každého, nemajú žiadne významné vedľajšie účinky.

Nový výskum tiež naznačuje, že užívanie vitamínu D by mohlo byť rozhodujúce pre zmiernenie niektorých symptómov reumatoidnej artritídy. „Nedostatok vitamínu D je spojený s klinickou aktivitou ochorenia. Pre väčšinu ľudí je 2000 IU dostatočná dávka.“

CHIRURGIA

Chirurgický zákrok, ktorý nahradí kĺb umelým, môže byť alternatívou v prípade ak medikamentóznu liečba zlyhala. Táto forma operácie sa najčastejšie vykonáva na náhradu bokov a kolien.

FYZICKÁ TERAPIA

REHABILITÁCIE

Ďalšou možnosťou sú rehabilitácie s cieľom posilniť svaly okolo kĺbu, stabilizovať kĺb a zlepšiť pohyblivosť. Terapeut môže používať techniky ako masáž, ultrazvuk, tepelnú alebo studenú terapiu, stimuláciu elektrických nervov a manipuláciu.

CVIČENIE

Ak máte nadváhu, zníženie telesnej hmotnosti môže zmierniť určitý tlak na bolestivé kĺby. Cvičenie je jedným z účinných spôsobov ako schudnúť (spolu s diétou) a udržať kĺby flexibilné.

Kúpanie a Tai Chi je najvhodnejšia forma cvičenia, pretože nevytvárajú tlak na vaše kĺby tak, ako beh a chôdza.

Tai Chi je cvičenie, ktoré zvyšuje kardiovaskulárnu fyzickú kondíciu, svalovú silu, rovnováhu a fyzickú funkciu. Je tiež spájené so zníženým stresom, úzkosťou a depresiou, ako aj so zlepšenou kvalitou života. Preto je Tai Chi vhdné pre ľudí s osteoartritídou ako doplnkový a alternatívny lekársky prístup, ktorý môže pozitívne vplývať na pocit pohody.

Domáce cvičenie, ktoré môžete vyskúšať:

  • Nakláňanie hlavy, otáčanie krku a ďalšie cvičenia na zmiernenie bolesti na krku
  • Ohýbanie prstov, ktoré zmierňujú bolesť v rukách
  • Zdvíhanie nôh a ďalšie ľahké cviky na bolesť kolena

Ďalšie možnosti uľavujúce od bolesti kĺbov

LIEKY PROTI BOLESTI

Úľavu od bolesti vám môžu priniesť nesteroidné protizápalové lieky (NSA, NSAID), ktoré tlmia bolesť, zmenšujú stuhnutosť, zlepšujú funkciu kĺbov, no neovplyvňujú ochorenie.
Najznámejšími predstaviteľmi je aspirín, ibuprofén (Advil, Motrin) alebo naproxen sodný (Aleve). Z novšej generácie NSAID známych ako inhibítory Cox-2 (celkoxib) však boli všetky okrem jedného z týchto liekov (Celebrex) stiahnuté z trhu kvôli zvýšenému riziku srdcového infarktu, mŕtvice a iných kardiovaskulárnych príhod.
Nesteroidné protizápalové lieky môžu mať tiež vedľajšie účinky, ktoré potenciálne zvyšujú riziko gastrointestinálneho krvácania.
Úlohou lekára je monitorovať ich bezpečnosť pri dlhodobom užívaní.

Ak máte miernejšiu bolesť bez akéhokoľvek opuchu, acetaminofén (Tylenol) môže byť účinný. Treba však byť veľmi opatrný, najmä ak pijete alkohol, pretože vysoké dávky môžu spôsobiť poškodenie pečene.

Ak je vaša bolesť taká závažná, že NSAID ani Cox-2 nie sú dostatočne účinné, poslednou farmaceutickou možnosťou sú opiáty. Pretože opiátové lieky môžu spôsobiť ospalosť, mali by ste ich používať iba pod lekárskym dohľadom.

Ďalšie lieky, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť, zahŕňajú: svalové relaxanty a niektoré antidepresíva a antiepileptiká.

LOKÁLNE KRÉMY

Capsaicín – látka nachádzajúca sa v chilli paprikách – môže zmierniť bolesť kĺbov z artritídy a iných stavov. Capsaicín blokuje látku, ktorá pomáha prenášať signály bolesti a spúšťa uvoľňovanie chemických látok v tele nazývaných endorfíny, ktoré blokujú bolesť.

Ďalšou aktuálnou možnosťou je krém na artritídu obsahujúci zložku, metylsalicylát (Ben Gay).

DOMÁCA STATOSTLIVOSŤ

Zmierniť krátkodobú bolesť kĺbov môžete aj pomocou niekoľkých jednoduchých techník:

  • Chráňte kĺb pomocou ortézy
  • Nezaťažujte kĺb, vyhýbajte sa akýmkoľvek aktivitám, ktoré vám spôsobujú bolesť.
  • Aplikujte chlad na kĺb na asi 15 minút, niekoľkokrát denne.
  • Stlačte kĺb pomocou elastického obalu.
  • Zdvihnite kĺb nad úroveň srdca.
  • Pri svalových kŕčoch okolo kĺbov skúste použiť niekoľkokrát denne vykurovaciu podložku.

RUKAVICE

Ak je váš bolesť najväčšia v prstoch alebo v zápästí, vyskúšajte rukavice, ktoré sú určené na zmiernenie bolesti:

  • otvorené prsty (tiež nazývané prstové rukavice)
  • zábaly na zápästia
  • ohrievané rukavice používajúce infračervené svetlo

KONOPNÝ CBD OLEJ

Konopný olej používajú niektorí ľudia s chronickou bolesťou. Môže znížiť bolesť, zápal a celkové nepohodlie. Tento olej je vyrobený z kanabisu, ktorý sa nachádza prirodzene v marihuanových a konopných rastlinách. Nevytvára však pocit často spojený s užívaním THC.

Viaceré štúdie boli sľubné. V štúdii 2016 sa skúmalo použitie CBD u potkanov s artritídou. Výskumníci použili CBD gél na potkanoch štyri dni po sebe. Použili 0,6, 3,1, 6,2 a 62,3 miligramov denne. Výskumníci zistili znížený zápal a celkovú bolesť potkanov postihnutých kĺbov bez vedľajších účinkov.

Prečítajte si viac o konopnom oleji v súvisiacom článku: CBD olej a jeho využitie. Bude legálny na Slovensku?

INFRASAUNA

Nie je žiadne tajomstvo, že sauna môže znížiť bolesť, zvýšiť mobilitu a pocit pohody u ľudí s artritídou.

V správe predloženej v Annals of Clinical Research Volume 20 v roku 1988 Dr. H. Isomäki diskutoval o výsledkoch výskumu týkajúcich sa výhod kúpeľov v oblasti sauny na dočasnú úľavu od bolesti a zvýšenú mobilitu. V štúdii sa úľava od bolesti pripísala dočasnému zvýšeniu uvoľňovania ani adrenalínu, adrenalínu, korizolu a rastových hormónov (ktoré majú všetky protizápalové vlastnosti), ako aj zvýšený stres na tele, ktorý uvoľňuje endorfíny , prírodné lieky proti bolesti. Zo študovaných viac ako 50% účastníkov uviedlo dočasnú úľavu od bolesti a zvýšenie mobility. Mobilita sa zvýšila, pretože tkanivá väčšinou obsahujúce kolagén (šľachy, fascia a kĺbové kapsuly) sa stávajú pružnejšími pri vystavení vyšším teplotám.

Niektorí ľudia si myslia, že zvýšený krvný obeh stimulovaný teplom môže tiež uvoľniť a odstrániť ložiská nerastov z kĺbov, kde sa môžu nahromadiť kvôli pomalším prietokom krvi, hoci to nebolo vedecky skúmané.

BYLINKY

Pri bolestiach kĺbov, kostí a svalov sa v súčasnosti odporúčajú extrakty z vŕby bielej, kadidlovníka pílovitého, ďumbiera lekárskeho, harpagofytu plazivého, kostihoja lekárskeho alebo arniky horskej. Veľmi účinné a obľúbené sú kapsaicín z čili papriky, ako aj mentol zo silice mäty piepornej.
Viac informácii nájdete v PDF.

AKUPUNKTÚRA

Akupunktúra má účinky nad rámec fikcie a k dnešnému dňu už existujú dokazy, že má krátkodobé účinky a preto je jednou z relevantných možností pre pacientov s bolesťami kĺbov.

BOJUJTE PROTI ZÁPALU POMOCOU STRAVY

PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Ak chcete telu pomôcť znížiť zápal v kĺboch, ktorý spôsobuje bolesti, odporúčam vám prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

Ako sa môžete dočítať v príručke, existuje aj množstvo výživových doplnkov, ktoré podporujú boj so zápalmi. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„U nemocných s revmatoidní artritidou snižuje SET zánět, otok a bolest kloubů. Zlepšuje se i jejich hybnost. Na rozdíl od jiných léků nemají enzymy žádné závažné vedlejší účinky. Časté jsou záněty měkkých mimokloubních tkání – šlach a svalů. Zde je ústup obtíží při nasazení SET pozorován ve více než 80 % případů. Degenerativní onemocnění kloubů (artróza) postihuje především nosné klouby (koleno, kyčel), ale i další klouby. Velké potíže, především bolesti, ale i vznik výpotku provází artrózu při zánětlivé aktivaci. Zde po nasazení SET ustupují projevy zánětu, významně se snižují bolesti v klidu i při pohybu.“


NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

Zdroje k článku:

https://www.webmd.com/pain-management/guide/joint-pain

https://www.healthline.com/health/arthritis#outlook

https://www.healthline.com/health/best-arthritis-gloves#types-of-gloves

https://www.healthline.com/health-news/rheumatoid-arthritis-symptoms-linked-to-vitamin-d

http://www.abstractsonline.com/pp8/#!/4647/presentation/429

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4851925/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5565213/#!po=1.72414

https://www.solen.cz/pdfs/lek/2006/03/03.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26605537/

http://www.praktickelekarnictvo.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=6394&magazine_id=14

http://www.praktickelekarnictvo.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=6279&magazine_id=14

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár