Pravda/Lož: Chudnutie a jo-jo efekt

Treba si len vybrať tú správnu diétu a potom schudnem: LOŽ

Tipnite si, koľko typov diét existuje? U.S. News každoročne pripravuje hodnotenie len tých najlepších, pričom v zozname bolo v roku 2018 hodnotených 40 diétnych programov. Ak by ste chceli  vyskúšať každý z nich aspoň počas 3 mesiacov, diétovali by ste celkovo 10 rokov!

Dôvod, prečo je diét tak veľa je taký istý, ako dôvod, prečo čítate tieto riadky. ŽIADNA Z TÝCHTO DIÉT NEMÁ ŠANCU FUNGOVAŤ.

Vedecké dôkazy sú jasné – zníženie kalórií počas diéty nevedie k dlhodobému zníženiu hmotnosti. Či už ste sa zaradili k tým, ktorí sa vzdali niekde uprostred diéty, pretože sa vám už nedarilo viac schudnúť, alebo vás po skončení dobehol jo-jo efekt, nie ste v tomto sami. Rovnako bez úspechu dopadne 98 % ostatných. Trvalý úspech je skôr výnimkou.

Prečo? Evolúcia to zariadila tak, že keď znížite príjem kalórií, telo vytiahne všetky svoje zbrane (hormóny, zníženie metabolizmu, zvýšenie chuti do jedla, atď.).

Za moju nadváhu môže genetika: LOŽ

Myslím, že každý vie, že nadbytočná telesná hmotnosť vzniká v dôsledku energetickej nerovnováhy medzi prijímanou a vynaloženou energiou.

Aj keby sme sa na telesnú hmotnosť mohli pozerať komplexne ako na interakciu medzi zvyšujúcou sa úrovňou životného štýlu, dostupnosťou jedla, preplnenými regálmi v obchodoch, genetikou, a mnohými ďalšími, dominantnú úlohu aj naďalej zohráva individuálne správanie.

Ak sa napríklad pozrieme na vplyv genetiky, podľa výskumu je rozdiel v hmotnosti medzi jednotlivcami s vysokým a nízkym genetickým rizikom obezity len približne 7 kg. Tento pomerne malý rozdiel v BMI spolu s dramatickým nárastom obezity v poslednom polstoročí v rozvinutých a rozvíjajúcich sa krajinách poukazujú na rizikové faktory obezity mimo genetiky.

Chudnutie znemožňuje najmä inzulínová a leptínová rezistencia: PRAVDA

Časté a skokové výkyvy hladiny cukru, ktoré spôsobuje nadmerné jedenie a konzumácia stravy plnej rafinovaných sacharidov, najmä cukrov, vedú k dysfunkcii hormónov, zodpovedných za reguláciu cukru v krvi.

Táto dysfunkcia je omnoho bežnejšia, než by ste si mohli myslieť. Až 6 ľudí z 10 sa potýkajú s problémami s reguláciou hladiny cukru v krvi.

Proces vzniku dysfunkcie je nasledovný:

Časté výkyvy hladiny cukru v krvi -> Inzulínová a leptínová rezistencia -> Prediabetes -> Diabetes 2. typu

Práve inzulínová a leptínová rezistencia znemožňujú chudnutie a spôsobujú aj viaceré zdravotné problémy.

Inzulínová rezistencia bola pre človeka z pohľadu evolúcie dôležitá, pretože bola súčasťou mechanizmu, vďaka ktorému boli ľudia schopní prežiť v obdobiach hladu – no v súčasnosti je hlavnou príčinou, prečo sa ľuďom nedarí schudnúť.

O prírodných možnostiach ako znížiť hladinu cukru v krvi bez liekov sa dočítate v našej príručke, ktorá sa zameriava na možnosti, ako obnoviť citlivosť buniek na inzulín resp. zvrátiť inzulínovú rezistenciu a prediabetes, prípadne aj diabetes 2. typu. Príručka využíva informácie z najnovších vedeckých štúdií a od skúsených lekárov a odborníkov, ktorí sa roky venujú tejto problematike, ako aj rokmi overené alternatívne postupy.

Leptínová rezistencia je dôvodom neustáleho hladu: PRAVDA

Leptín je hormón, ktorý sa uvoľňuje v tukových bunkách a signalizuje telu, že ste sýti, čo bráni prejedaniu.

A rovnako ako pri inzulíne, telo sa môže stať voči leptínu rezistentné, keď sa neustále uvoľňuje. Práve ľudia s nadváhou majú veľa telesného tuku. Príliš veľa telesného tuku produkuje príliš veľa leptínu, čo vedie k leptínovej rezistencii, ktorá je považovaná za hnaciu silu obezity.

Podľa Dr. Lustiga je ďalším dôvodom vzniku leptínovej rezistencie starý známy hormón inzulín, ktorý podľa neho blokuje leptínový signál v mozgu. Chronicky zvýšené hladiny inzulínu, ktoré sú typické pre inzulínovú rezistenciu, tak môžu byť jedným z dôvodov, prečo sa ľudia stávajú rezistentnými nielen voči inzulínu, ale aj voči leptínu.

Vzhľadom na to, že leptínová rezistencia zasahuje do signálov hladu a sýtosti, mozog nevidí leptín, a preto si myslí, že telo hladuje. Výsledkom je neuspokojiteľná chuť, ktorá vedie k nadmernej konzumácii bez možnosti dosiahnutia cieľa na redukciu hmotnosti. Pokúsiť sa bojovať proti leptínom riadenému hladu je takmer nemožné.

Pôst je účinný nástroj na chudnutie: PRAVDA

Prevenciu inzulínovej rezistencie dokáže zabezpečiť pravidelný oddych od jedla, vysokej hladiny cukru v krvi a inzulínu. Na tomto princípe je založený aj prerušovaný pôst, pri ktorom sa strieda hladovka s jedením, čo vedie k hormonálnym zmenám a vytvoreniu vnútorného prostredia, ktoré je priaznivé pre chudnutie.

Buďte však pri prerušovanom pôste obozretní a nepreháňajte to s ním. Aj prerušovaný pôst má svoje riziká a môže viesť ku vzniku rôznych zdravotných problémov. Úplne stačí dodržiavať jedno jednoduché pravidlo: skorá večera (najneskôr do 19. hod.), po ktorej už nebudete nič jesť.

Prečítajte si viac: Pravda/Lož: Detoxikácia a prerušovaný pôst

Cvičenie mi pomôže schudnúť: LOŽ

Fyzická aktivita je pre organizmus mimoriadne prospešná, ALE čoraz viac výskumov dokazuje, že cvičenie nepomáha schudnúť tak, ako si väčšina ľudí myslí.

Prostredníctvom 3 až 4 mesačného cvičenia (bez zmeny stravy) schudnete dokopy približne len 1 kg.

Podľa Mayo Clinic, neziskového zdravotníckeho výskumného zariadenia v USA, vo všeobecnosti štúdie „nepreukázali žiadnu alebo len miernu stratu hmotnosti pri cvičení samotnom“ a že „cvičenie… je nepravdepodobné, že by viedlo ku krátkodobému úbytku hmotnosti nad rámec toho, čo sa dosiahne vďaka zmene stravy.“

Nemajte preto prehnané očakávania od cvičenia a berte ho skôr ako  jeden zo základných pilierov zdravého životného štýlu.

Najlepšie výsledky dosiahnem pomocou silového tréningu: LOŽ

Väčšina trénerov odporúča na chudnutie silový tréning.

Silový tréning je druh cvičenia, ktorý vyžaduje, aby ste napínali svaly proti odporu. Vytvára svalovú hmotu a zvyšuje silu. Najčastejšie silový tréning spočíva v zdvíhaní váh s cieľom tvorby svalov.

Takéto cvičenie však môže zvýšiť hladinu stresového hormónu kortizolu. Môže to znieť prekvapivo, ale príliš ťažký tréning môže sabotovať vaše chudnutie. Aj to môže byť dôvod, prečo nevidíte žiadne výsledky vášho snaženia.

Navyše, málokto je ochotný takto cvičiť dlhodobo a mnohí ľudia majú tendenciu preceňovať, koľko kalórií takto spálili, čo vedie k prejedaniu, kvôli ktorému účinky cvičenia zmiznú.

Odporúča sa, aby ste urobili TRVALÉ ZMENY v životnom štýle, ktoré vám pomôžu pri strate hmotnosti.

Dôležité preto je skôr to, aby ste si vybrali aktivitu v súlade s vašimi individuálnymi potrebami a preferenciami, pri ktorej si viete predstaviť, že zostanete dlhodobo a bez znechutenia. Svalová hmota vám síce bude pribúdať pomalšie, no z dlhodobého hľadiska je vyššia pravdepodobnosť, že sa takáto aktivita stane prirodzenou súčasťou vášho života.

Existuje veľa možností ako byť fyzicky aktívny a nepotrebujete na to telocvičňu ani ísť do fitness centra. Na ďalšej strane nájdete zoznam ďalších aktivít, z ktorého si tú svoju určite vyberiete.

Ak ste doteraz necvičili, začnite pomaly, napríklad prechádzkou. Postupne môžete zvýšiť intenzitu (rýchlejším chodením) alebo aktivitu časovo predĺžiť. Cvičenie prerušte akonáhle sa začnete potiť na čele, pod pažami alebo pozdĺž chrbtice alebo pocítite sucho v ústach.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

Vložiť komentár