Aké existujú prírodné lieky proti alergii, ktoré znižujú alergické reakcie a teda vám môžu pomôcť pri alergických symptómoch?
ALERGIA A LIEKY proti alergii
V prvom rade sa poďme pozrieť, aké s na trhu k farmaceutické lieky, ktoré sú voľnopredajné alebo k dispozícii na predpis.
Voľnopredajné sú buď antihistaminiká (látky, znížujúce účinky, vyvolané histamínom) alebo nosové dekongestanty (látky, odstraňujúce upchatie nosa). Oba typy sú určené na krátkodobé používanie na preklenutie akútnej fázy.
U niektorých pacientov sa na liečbu pridávajú lokálne kortikosteroidy (ktoré zápal tlmia), a to vo forme nosných sprejov, očných kvapiek alebo inhalátorov na liečbu astmy.
ALERGÉNOVÁ IMUNOTERAPIA
Jedinou liečbou alergií je zatiaľ alergénová imunoterapia – v rámci nej dostávajú pacienti zvyšujúce dávky alergénu, či už formou kvapiek, tabletiek, alebo injekčnou formou. Cieľom tejto terapie je navodiť toleranciu alergénu.
Táto liečba sa týka hlavne pacientov s monovalentnou alergiou, čo znamená, že sú alergickí napríklad iba na peľ alebo na roztoče, no v súčasnosti sa testuje aj orána imunoterapia na potravinové alergény.
PRÍRODNÉ ANTIHISTAMINIKÁ proti alergii bez reeptu
Na základe viacerých štúdií vám prinášame aj zoznam prírodných antihistaminík a doplnkov, ktoré znižujú zápalovú odpoveď:
- Žihľava dvojdomá
- Quercetin (antioxidant, ktorý sa prirodzene nachádza v cibuli, jablkách atď.)
- Bromelaín (enzým, ktorý sa získava z ananásov, ale môžete ho nájsť aj vo forme výživových doplnkov – užívajte 400-500 mg trikrát denne)
- Vitamín C (nachádza sa v mnohých druhoch ovocia a zeleniny a tiež vo forme výživových doplnkov – užívajte najmenej 2g denne)
- Deväťsil lekársky (Petasites hybridus)
- Spirulina (modro-zelená sladkovodná riasa)
- Éterické oleje (najmä pepermintový olej a kadivý olej – zrieďte v nosnom oleji, nakvapkajte za uši alebo dajte do difúzera)
REGENERÁCIA MIKROBIÓMU
Mikrobióm pritom v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia a zohráva dôležitú úlohu vo vzniku alergických ochorení.
Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov.
Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie.
Výsledky ďalšej štúdie ukázali, že u myší, v črevách ktorých chýbala normálna črevná mikroflóra, dochádzalo častejšie a vo zvýšenej miere k vzniku alergických reakcií na orechové extrakty. Oproti tomu myši s normálnou črevnou mikroflórou vykázali štatisticky významné zníženie alergických odpovedí.
Tieto funkcie si však dokážu plniť len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení. A stále viac a viac zdravotných problémov sa spája s narušením krehkej rovnováhy baktérií v mikrobióme (dysbiózou).
Preto ak bojujete s alergickým zápalom, je potrebné sa zamerať na zregenerovanie mikrobiómu.
ĎALŠIE MOŽNOSTI
PREPLACHOVANIE DUTÍN
Prehľad 10 štúdií z roku 2012 ukázal, že soľný roztok má prospešné účinky pre deti i dospelých so sennou nádchou.
DOMÁCE HEPA FILTRE
Vysokoúčinné filtre pre časticový vzduch (HEPA) znižujú alergény v domácnosti tým, že zachytávajú dráždivé látky zo vzduchu, ako je peľ, prach a srsť z domácich zvierat, atď. Môžu tiež filtrovať menšie častice, ako sú vírusy, baktérie a dym. Pri správnom použití môžu filtre HEPA odstrániť asi 99,9 percent častíc nad určitú veľkosť. HEPA filtre sú najvyššie hodnotený typ vzduchového filtra, ale mali by ste urobiť svoj výskum pred zakúpením jedného.
MED
Hoci neexistujú žiadne vedecké dôkazy, jedná sa o osvedčený babský recept. Podľa teórie jeho konzumáciou tak časom znižujete alergickú reakciu na peľ, ktoré včely zbierajú.
PROTIZÁPALOVÁ STRAVA
Vedeli ste, že alergia je v postate zápalová reakcia organizmu? Preto, ak chcete prírodne znížiť prejavy alergie, mali by ste prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.
Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu. Absolvovať by ste ju mali vždy pred alergologickou sezónou alebo aspoň raz ročne.
Existuje aj množstvo výživových doplnkov, ktoré podporujú boj so zápalmi a majú imunomodulačný efekt. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.
„Hlavným terčom liečebných zásahov SET sú nadmerné chronické neinfekčné aj infekčné zápalu, krvné a lymfatické opuchy a poruchy imunity. SET odstraňuje príčiny zápalu. Je tiež obmedzené riziko prechodu zápalu do chronickej fázy. V prípade nadmernej chorobnej imunity (u alergických, imunitnými komplexami vyvolaných poškodení a u autoimunitných reakcií namierených proti vlastným orgánom a tkanivám) je imunita uvedená do fyziologických medzí.“
NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz
Enzymoterapia pomáha aj pri akútnom prepuknutí alergie tým, že „pôsobí proti opuchom slizníc, zlepšuje odtok a transport hlienu.“
V neposlednom rade sa pri alergiách využíva aj anti-fibrózny efekt enzymoterapie. Pri alergii totiž imunitné bunky produkujú histamín, ktorý spôsobuje poškodeniu buniek na tkanive. U niektorých pacientov, ktorí na to majú genetickú predispozíciu, môže vzniknúť už po krátkom čase alergického zápalu až nezvratné poškodenie tkaniva – napríklad obmedzenie funkcie pľúc. Enzymoterapia „vedie k rýchlejšej regenerácii poškodených tkaník a urýchľuje zahojenie zapálených ložísk.“
V príručke sa ďalej dozviete, aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na zápalové ukazovatele, a reálne fungujú v boji proti chronickým zápalom a teda aj alergiám.
Zdroje k článku:
http://liek.beautywoman.sk/clanok/2522
https://www.healthline.com/health/allergies/best-natural-antihistamines#1
https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-allergies#home-remedies
https://www.healthline.com/health/allergies/how-to-get-rid-of-allergies#managing-symptoms
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23168142
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14501441
http://www.altmedrev.com/archive/publications/5/5/448.pdf