Zápal slepého čreva: antibiotiká vs. operácia?

Zápal slepého čreva netreba podceňovať. Aké sú jeho príznaky? Kedy lekári pristupujú k operácii a kedy k sledovaniu s antibiotikami?

ČO JE TO SLEPÉ ČREVO?

Slepé črevo (appendix) je približne 10 cm dlhý úzky vakovitý útvar vyčnievajúci zo začiatku hrubého čreva. Negatívnu povesť získalo vďaka svojej tendencii zapáliť sa, čo môže spôsobiť jeho prasknutie a vedie k jeho chirurgickému odstráneniu.

Keď je apendix zapáli, začínajú sa objavovať príznaky zápalu slepého čreva vrátane náhlej bolesti, ktorá často začína v dolnej pravej časti brucha alebo v blízkosti pupka a potom migruje do pravej dolnej strany.

Včasné príznaky zápalu slepého čreva (apendicitída) môžu byť zamieňané za poruchy trávenia alebo plynatosť, pretože zo začiatku môžu byť bolesti len mierne. Menej závažné bývajú bolesti aj u starších ľudí. U tehotných žien môžu byť zase presunuté v dôsledku zväčšenej maternice. Symptómy apendicitídy u detí sa ťažšie identifikujú a môžu byť nesprávne interpretované.

Keď je apendix zablokovaný, baktérie vnútri slepého čreva sa rýchlo množia.  To spôsobuje absces a tvorbu hnisu. Ak sa trhlina roztrhne, hnis, baktérie a infekcia sa šíria do brucha a krvného obehu, čo môže byť život ohrozujúce.  To je dôvod, prečo je nutná pohotovostná lekárska starostlivosť vždy, keď sa objavia príznaky a podozrenie na apendicitídu.

PREČO BOJOVAŤ ZA NEINVAZÍVNU LIEČBU?

Hoci sa ešte donedávna považovalo slepé črevo za zbytočný orgán, nedávny výskum naznačuje, že slúži ako rezervoár pre prospešné črevné baktérie tvoriace súčasť mikrobiómu a lymfoidné bunky.

Lymfoidné bunky napomáhajú celkovej funkcii čriev. Sú odolnejšie ako ostatné imunitné bunky, takže sú doslova nevyhnutné pre boj s infekciou najmä u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Navyše sú to dokonca jedny z mála imunitných buniek, ktoré dokážu prežiť aj chemoterapiu.

Výskum dokázal, že po odstránení apendixu u myší dochádzalo k zvýšenému zápalu a šíreniu sa infekcie v črevách. U ľudí sa predpokladá rovnaký účinok, takže odstránenie apendixu nemusí byť vždy najlepšou voľbou. Aj preto odborníci vyvíjajú menej invazívne spôsoby liečby jeho zápalu, medzi ktoré patrí napríklad antibiotická liečba.

V každom prípade však príznaky apendicitídy treba brať vážne.  Deti aj dospelí si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.

ANTIBIOTICKÁ LIEČBA PRI NEKOMPLIKOVANOM ZÁPALE SLEPÉHO ČREVA

Fínski vedci teraz tvrdia, že väčšina prípadov nekomplikovaného zápalu slepého čreva (to znamená, že orgán nepraskol) môže byť úspešne liečená antibiotikami bez potreby operácie.

Podľa vedúcej výskumníčky Dr. Pauliny Salminen, ktorá pracuje ako chirurg v univerzitnej nemocnici v Turku je operácia nevyhnutná len vtedy, keď sa zdá, že appendix praskne alebo praskol.  A tento rozdiel je ľahko viditeľný na CT snímke.

Okolo 20 až 30 percent pacientov s apendicitídou má perforovaný appendix (to znamená, že je v ňom malá thlina, prostredníctvom ktorej obsah uniká do brušnej dutinu a môže spôsobiť potenciálne smrteľnú infekciu krvi), ktorý je potrebné odstrániť, ale u 70 až 80 percent pacientov môžu stačiť len antibiotiká.

V štúdii, ktorá porovnávala 273 pacientov, ktorí mali apendektómiu s 257 liečených antibiotikami, výskumníci zistili, že asi u 60 % pacientov preliečených antibiotikami nebolo potrebné v priebehu nasledujúcich 5 rokov chirurgické odstránenie slepého čreva.

Operáciu muselo nakoniec podstúpiť 100 z 257 pacientov (čo predstavuje 39%) liečených antibiotikami, vrátane 15 pacientov operovaných počas počiatočnej hospitalizácie.

Najzásadnejšou otázkou teda je, či sú lekári a pacienti ochotní akceptovať riziko, že v priebehu piatich rokov by mohlo dôjsť k recidíve s takmer 40 percentnou pravdepodobnosťou.

Podľa Dr. Robert Glatter, pohotovostného lekára  nemocnici Lenox Hill Hospital v New Yorku  je to otázka úrovne tolerancie rizika, pretože keď je apendix odstránený nekomplikovanou apendicitídou, riziko komplikácií je pomerne minimálne.

„Pacienti musia pochopiť, že zatiaľ čo antibiotiká môžu účinne liečiť akútnu apendicitídu so 60 až 70% pravdepodobnosťou, liečba môže tiež zlyhať a vyžadovať operáciu. Rozhodnutie začať antibiotickou liečbou by malo zahŕňať spoločné rozhodovanie medzi lekármi, pacientmi a ich rodinami,“ povedal Glatter.

Aj keď antibiotická intervencia získala zvýšenú pozornosť a popularitu, sú potrebné ďalšie štúdie špecifických podskupín pacientov, ktorí môžu byť vystavení vyššiemu riziku, vrátane pacientov s apendikolitmi, v ktorých je slepé črevo zablokované kalcifikovanými usadeninami.  Títo pacienti boli vylúčení z tejto najnovšej štúdie, poznamenal.

LIEČBA

Apendicitída je vážny zdravotný stav, ktorý vyžaduje pohotovostnú lekársku starostlivosť. Štandardné vyšetrenia zahŕňajú anamnézu, fyzikálne vyšetrenie, testy krvi a moču a zobrazovacie testy, ako je CT, MRI alebo ultrazvuk brušnej dutiny.

Ak slepé črevo nie je prasknuté, je možné zvoliť antibiotickú liečbu s monitorovaním v nemocnici. 

Ak je appendix natrhnutý, je potrebné ho chirurgicky odstrániť.  Väčšina apendektómií sa dnes vykonáva laparoskopicky. Ak však apendix praskne, laparoskopická operácia nemusí byť vhodná, pretože chirurg musí diskusné odstrániť hnis z brušnej dutiny.

Po apendektómii je väčšina pacientov z nemocnice prepustená v priebehu niekoľkých dní. Prečítajte si aj náš článok: Návod, ako prežiť pobyt v nemocnici.

V súčasnej dobe prebieha klinická štúdia, ktorú vykonáva David Geffen School of Medicine na UCLA, aby sa zistilo, či by bola antibiotická liečba apendicitídy (pred prasknutím) bez hospitalizácie bezpečná a účinná. Počiatočné výsledky sú sľubné. Výskumní pracovníci očakávajú konečné výsledky v roku 2021.

10 TIPOV PRE URÝCHLENIE ZOTAVENIA PO ZÁPALE SLEPÉHO ČREVA?

1. Dodržiavajte odporúčania svojho lekára týkajúce sa aktivity, liekov a starostlivosti o rany.

Vo všeobecnosti po laparoskopickej operácii budete musieť obmedziť aktivitu na 3 až 5 dní.  Pri otvorenej apendektómii musíte obmedziť aktivitu na 10 až 14 dní. 

Pohybujte sa pomaly,  vyhýbajte sa zdvíhaniu ťažkých predmetov, atď. Pri kýchaní a kašli aplikujte mierny tlak na brucho, aby ste sa vyhli bolesti.  Rana musí zostať čistá a suchá.

2. Po operácií dodržiavajte ľahko stráviteľnú diétu stanovenú lekárom.

Slepé črevo je súčasťou tráviaceho traktu, takže pri jeho hojení sa môžu vyskytnúť nové gastrointestinálne príznaky.  Jedzte výživné organické jedlo v malých porciách. Vyhnite sa všetkým spracovaným potravinám a potravinám, na ktoré ste citliví, vrátane lepku a mliečnych výrobkov. 

3. Protizápalová strava po ukončení diéty.

Akonáhle budete môcť, skúste postupne začať pridávať do svojej stravy aj protizápalové potraviny. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

V príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET odstraňuje príčiny zápalu, zabraňuje vzniku opuchu a hematómu a urýchľuje ich vstrebávanie, zlepšuje mikrocirkuláciu, fibrinolytickým a trombolytickým efektom obmedzuje nežiaduce zrážanie krvi. Výsledkom je uvedenie zápalu do primeraného rozsahu. To vedie k rýchlejšej regenerácii poškodených tkanív a urýchleniu zahojenia zápalových ložísk. Je tiež obmedzené riziko prechodu zápalu do chronickej fázy a v prípade bakteriálneho zápalu je zlepšené prenikanie antibiotík do tkanív a urýchlene vyliečenie. Priaznivé je aj štiepenie mediátorov bolesti.
Je tiež normalizovaná imunita: posilnením oslabenej imunity sa zvyšuje odolnosti proti všetkým infekčným škodcom, predovšetkým v detskom veku a starobe, v prípade nadmerne chorobnej imunity (u alergických, imunitnými komplexami vyvolaných poškodeniach a pri autoimunitných reakciách namierených proti vlastným orgánom a tkanivám) je imunita uvedená do fyziologických medzí.“


NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

4. Odpočinok a relaxácia sú základom zotavenia.

Apendektómia je traumatická fyzická udalosť a zotavenie trvá určitý čas.  Vďaka odpočinku a relaxácii po operácii sa budete cítiť lepšie a rýchlejšie sa zotavovať.  Relaxácia zmieňuje úzkosť, znižuje bolesť a zlepšuje kvalitu spánku.

5. Podpora zdravej funkcie pečene.

Anestetiká používané počas operácie môžu spôsobiť zníženie funkcie pečene, čo umožňuje hromadenie toxických látok.  Zopár týždňov po apendektómii sa vyhnite konzumácii kofeínu a alkoholu. 

6. Podpora imunitného systému.

Prevencia infekcie po apendektómii, najmä ak sa apendix roztrhol a unikli baktérie a hnis do brušnej dutiny, je nevyhnutná.  Najlepší spôsob, ako sa chrániť pred infekciou, je zabezpečiť optimálny výkon imunitného systému pomocou starostlivosti o mikrobióm.

7. Vitamín C.

Vitamín C pomáha organizmu metabolizovať anestetiká používané počas operácie a podľa výskumníkov Gundersen Lutheran Medical Center môže pomôcť urýchliť hojenie.  Dr. Michael A. Fiorillow, MD, popredný plastický chirurg, odporúča 2000 miligramov denne vysoko kvalitného doplnku vitamínu C každému s otvorenou ranou.

Vitamín C posilňuje imunitný systém a pomáha zlepšovať vstrebávanie minerálov, čo je kľúčové pri regenerácii po operácii.

8. Probiotiká.

Anestetiká a antibiotiká poškodzujú prirodzenú zdravú bakteriálnu rovnováhu čreva.  Ak chcete obnoviť zdravé baktérie, užívajte kvalitný probiotický doplnok, ktorý poskytuje najmenej 50 miliárd CFU na jednu porciu. 

9. Kokosový olej.

Aby ste predišli výraznému zjazveniu po odstránení stehov alebo svoriek, jemne masírujte kokosový olej okolo jazvy. Pomôže vyživiť pokožku a pomôže zabiť všetky huby, baktérie alebo vírusy na koži.

10. V prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc.

Po apendektómii vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa u Vás vyskytne horúčka, zimnica, krvácanie alebo drenáž z miesta vpichu, vracanie, nechutenstvo, kašeľ, dýchavičnosť, kŕče, žiadne pohyby čriev počas dvoch dní alebo dlhšie, alebo hnačka po dobu troch alebo viac dní.

Odkaz na vedeckú štúdiu:
https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2703354

Ďalšie zdroje:
https://www.webmd.com/digestive-disorders/news/20180925/antibiotics-may-cure-appendicitis-without-surgery
https://draxe.com/appendicitis-symptoms/

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár