0

Liečba budúcnosti: Fekálna transplantácia

U väčšiny ľudí vzbudzuje pojem fekálna transplantácia odpor, pre vedcov zase znamená nádej. Niektorí dokonca tvrdia, že ide o budúcnosť priekopníckych terapií a vidia v nej neuveriteľný potenciál.

ČO JE TO FEKÁLNA TRANSPLANTÁCIA?

Fekálna mikrobiálna transplantácia (FMT) je pomerne nová metóda liečby prvý krát s úspechom použitá na liečbu ulceróznej kolitídy ešte v roku 1989. Ide o transplantáciu stolice od zdravej osoby priamo do čreva. Ukázala sa ako mimoriadne účinná na liečbu zápalu čreva vyvolaného baktériou Clostridium difficile rezistentnú voči antibiotikám.

Vedci inšpirovaní úspechom fekálnych transplantácií pre C. diff. sa teraz pretekajú, aby vyvinuli podobnú liečbu pre ďalšie ochorenia a poruchy: obezitu, autizmus, ulceróznu kolitídu, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu.

U 70% pacientov s chronickým únavovým syndrómom, ktorí sa podrobili liečbe zameranej na obnovenie rovnováhy črevnej mikroflóry, došlo k podstatnému zlepšeniu stavu.

Výsledky ďalšej štúdie ukázali, že u myší, v črevách ktorých chýbala normálna črevná mikroflóra, dochádzalo častejšie a vo zvýšenej miere k vzniku alergických reakcií na orechové extrakty. Oproti tomu myši s normálnou črevnou mikroflórou vykázali štatisticky významné zníženie alergických odpovedí. 

Pacienti, ktorí trpia autoimunitnými chorobami, majú často narušenú črevnú mikroflóru, čo spôsobuje, že ich imunitný systém napáda ich vlastné bunky.

Narušená črevná mikroflóra bola pozorovaná aj u kognitívnych ochorení, ako sú skleróza multiplex, Parkinsonova choroba alebo autizmus. Odborníci veria, že fekálna transplantácia môže pomôcť pri liečbe týchto ochorení v dôsledku prepojenia mozgu s črevom.

Sama som touto terapiou fascinovaná a verím, že čoskoro sa z nej stane nová univerzálna liečba pre väčšinu ochorení za predpokladu, že ju regulácia a farmaceutický boj nezničia.

Tiež som zvedavá, kedy vedcov napadne vyskúšať transplantáciu ďalších mikrobiómov, napríklad moču.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov
prepojením modernej aj alternatívnej medicíny pre dosiahnutie čo najvyššej účinnosti a pokrytie celkového zdravotného stavu si môžete zvoliť niektorú z našich služieb: Individuálna hodinová konzultácia alebo Komplexný zdravotný plán na mieru.

NOVÁ VOJNA V ZDRAVOTNÍCTVE

V zdravotníctve v súvislosti s fekálnou transplantáciou zúri nová vojna – boj farmaceutických spoločností proti lekárom a obhajcom pacientov, pretože ako vždy sú v stávke stovky miliónov dolárov. No aj ľudské životy.

Investori prelievajú desiatky miliónov dolárov do start-upov, ktoré chcú profitovať z ľudských exkrementov. Lekári sa v tejto súvislosti obávajú toho, že záujmy investorov budú prevyšovať záujmy pacientov.

„Je veľmi frustrujúce vidieť hyperreguláciu, ktorá opäť ničí dobrú vec v zdravotnej starostlivosti,“ povedala Dr. Colleen Kelly, gastroenterologička na lekárskej fakulte Brown University.

JE PRE VÁS FEKÁLNA TRANSPLANTÁCIA PRÍLIŠ SILNÁ KÁVA?

Ak je pre vás fekálna transplantácia napriek dôkazom o jej účinnosti príliš silná káva, môžete ešte vyskúšať:

Diétny protokol Gut Makeover na regeneráciu mikrobiómu, o ktorom sa dočítate v našom článku: Črevný mikrobióm: Dajte šancu životu vo vašich črevách alebo Transplantáciu prírodného mikrobiómu.

O najnovších trendoch, ako podporovať mikrobióm tvorený prospešnými baktériami, ktoré ovplyvňujú takmer každý aspekt zdravia, vrátane domácich receptov sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

Zdieľať

Najnovšie články