Dlhodobo pretrvávajúca resp. chronicky zvýšená teplota má trápila takmer 10 rokov. Popasovať som sa s ňou musela sama, keďže som patrila práve do skupiny, nad ktorou lekári iba krútia hlavou ale príčinu nepoznajú.

Nižšie sa dočítate zopár informácií, ktoré je dobré vedieť, ak sa potýkate s rovnakým problémom, a tiež Vás určite bude zaujímať, čím všetkým si človek musí prejsť. Na záver nájdete aj zopár rád, ktoré som časom zozbierala. Možno pomôžu aj vám.

Priemerná teplota u dieťaťa a dospelého je 37 °C

Možno ste už počuli, že priemerne je teplota zdravého človeka 37. Cez deň teplota kolíše o cca 0.5 °C a jej hodnotu ovplyvňuje celý rad faktorov, vrátane veku, pohlavia, dennej doby a úrovne aktivity.

 • Priemerná teplota podľa veku: u detí sa priemerná teplota pohybuje od 36.6 do 37.2, u dospelých od 36.1 do 37.2 a u starších ľudí je priemerná teplota dokonca nižšia ako 36.2 (a to kvôli ťažkostiam so zachovaním tepla).
 • Najnižšia teplota je okolo 4 hodiny nad ránom, počas dňa pomaly stúpa. “Normálne” hodnoty má človek ráno (ale nie tesne po zobudení), ak sa nachádza v miestnosti s normálnou izbovou teplotou (od 22.7 do 24.4 °C), je adekvátne oblečený a je v pokoji. Najvyššia je teplota poobede medzi 4 a 6 hodinou večer.
 • Teplota sa zvyšuje pri aktivite, napríklad po jedení alebo pití kalorickými nápojov, cvičení (dospelý ak cvičí intenzívnejšie, dieťaťu na zvýšenie teploty stačia miernejšie aktivity ako hranie), úrovne stresu, atď.
 • U žien teplotu ovplyvňuje hormonálny ženský cyklus, od ovulácie po menzes je zvýšená teplota normálna. Zvýšená teplota tiež patrí k prvým príznakom tehotenstva. Väčšinou sa objavuje v prvých týždňoch a potom sa vráti do normálu.

Preto, ak máte orálnu teplotu 37.3 °C, môžete ju považovať za normálnu zdravú teplotu poobede, ale nie skoro ráno. Alebo ak máte živé dieťa, ktoré celé doobedie pobehuje, tiež môže byť takáto teplota v poriadku.

Teplota sa líši aj od časti tela

Ak máte podozrenie na dlhodobo zvýšenú teplotu, vyskúšajte si teplotu zmerať iným teplomerom, aby ste vylúčili jeho chybu, a na inom mieste tela kvôli fyziologickým odlišnostiam. Treba myslieť na to, že teplota sa líši od časti tela:

 • Rektálna teplota je cca o 0.5 ° C vyššia ako orálna teplota.
 • Teplota v uchu je približne rovnaká ako teplota v ústnej dutine.
 • Teplota v podpazuší (axilárna) je približne o 0.4 ° C nižšia ako orálna teplota.
 • Čelný skener je zvyčajne o cca 0.5 ° C nižší ako orálna teplota.

Pri meraní teploty treba dávať pozor aj na odlišnosti v type teplomera a pred meraním dodržiavať odporúčania výrobcu. Napríklad, ak si meriate teplotu orálnym teplomerom, nemali by ste nič jesť, piť ani fajčiť 15-20 minút pred meraním.

Absolvujte potrebné lekárske vyšetrenia

Ak je zvýšená teplota prítomná dlhodobo, je potrebné navštíviť svojho lekára, aby sa pokúsil určiť jej príčinu. Zvýšená teplota je pre lekárov ťažký oriešok. Preto sa obrňte trpezlivosťou a rátajte s množstvom vyšetrení u rôznych špecialistov, ktorí budú pátrať po príčinách, akými sú:

 • Zápaly a alergie
 • Zvýšenie funkcie štítnej žľazy
 • Zápalové ochorenia ako lupus, reumatoidná artritída, Crohnova choroba, ulceratívna kolitída
 • Celiakia
 • Infekcie ako napríklad HIV, tuberkulóza, infekcie kostí a infekcie srdcových chlopní
 • Rakovina ako leukémia alebo lymfóm
 • Veľmi vzácne genetické syndrómy ako FMF, TRAPS, HIDS, atď.

Pripravte sa aj na to, že často lekári odpoveď nenájdu a vyšetrenia uzavrú ako teplotu neznámeho pôvodu.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

Tipy ako na dlhodobo zvýšenú teplotu

Ak aj napriek vyšetreniam stále netušíte, čo je príčinou a teplota Vám pripomína skôr boj s veternými mlynmi, vyskúšajte aj naše tipy, ktoré vám môžu pomôcť sa jej zbaviť:

Bojujte proti podprahovému chronickému zápalu

Tichý zápal, o ktorom ani nemusíte vedieť a o nemusí sa ukázať ani na výsledkoch laboratórnych testov. Môže tak unikať pozornému oku lekárov, prejsť až do chronického štádia a spôsobovať problémy akým je aj zvýšená teplota.

Ak imunitný systém nie je schopný udržať zdravý homeostatický stav, môže dôjsť k vzniku podprahového zápalu, ktorý presahuje zdravé limity v priestore a čase. Rozširuje sa na ďalšie oblasti tela a nekončí, keď problém sa vyrieši. Práve naopak, spôsobuje sériu deštruktívnych reakcií, ktoré poškodzujú bunky a nakoniec vedú k  vývoju rôznych ochorení.

Za chronický systémový zápal, ktorý má zásadný vplyv na imunitný systém, je považovaná nadváha / obezita.

Podľa viacerých štúdií je práve zápal najčastejším dôvodom dlhodobo pretrvávajúcej teploty.

Živiny hrajú kľúčovú úlohu pri podpore a boji proti zápalovým procesom. Dôkazy spájajúce živiny so zápalovými procesmi pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií. 

Pomôcť v boji proti chronickému podprahovému zápalu vám preto môže konzumácia protizápalovej stravy.

Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

Regenerácia mikrobiómu

Mikrobióm pritom v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia

Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov.

Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie. 

Tieto funkcie si však dokážu plniť len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení. A stále viac a viac zdravotných problémov sa spája s narušením krehkej rovnováhy baktérií v mikrobióme (dysbiózou). 

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

Zvýšte svoj denný príjem tekutín

Mierne zvýšená teplota môže byť jedným z prvých príznakov dehydratácie. Najmä ak pijete menej ako 2 litre tekutín denne. Skúste každú pól hodinu vypiť 1 dcl teplej vody alebo bylinkového čaju počas minimálne jedného mesiaca a uvidíte, či sa teplota zníži.

Naučte sa relaxovať

Dlhodobo môže zvýšená teplota vyskočiť večer aj z únavy a zo stresu. Telo vám tak posiela varovné signály, že to s pracovným tempom preháňate. Teplota môže byť sprievodným príznakom aj pri chronickom únavovom syndróme. Ak sa Vaša teplota vráti do normálu po dovolenke, môže to byť aj Váš prípad.

V takomto prípade pomáha naučiť sa relaxovať, pravidelne meditovať, chodiť na prechádzky do prírody a podobne. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí navštívte psychológa a pokúste sa stresu vo svojom živote zminimalizovať.

Vyskúšajte bazalku posvätnú

Bazalka posvätná má antioxidačné a protizápalové účinky. Je to adaptogén, čo znamená, že zmierňuje negatívne účinky stresu či následkov ochorení na organizmus, posilňuje imunitu, podporuje uvoľňovanie toxínov z tela a mnoho ďalších, čím môže pomôcť aj pri dlhodobo zvýšenej teplote.
Dva až tri krát denne si spravte čaj z 1 kávovej lyžičky sušenej rastliny, pridajte ¼ lyžičky čierneho korenia a 1 lyžičku medu.


Zdroje k článku:

Human body temperature. Wikipedia [online]. [cit 2017-09-16].

COGULU, O. et al. Evaluation of 80 children with prolonged fever. In Pediatr Int [online]. 2003 Oct;45(5):564-9. [cit 2017-09-16]. Dostupné z: PubMed

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-08-28]. Dostupné z: solen.cz