Dlhodobo pretrvávajúca zvýšená teplota má trápila takmer 10 rokov. Popasovať som sa s ňou musela sama, keďže som patrila práve do skupiny, nad ktorou lekári iba krútia hlavou, ale príčinu nepoznajú. Nižšie sa dočítate zopár informácií, ktoré je dobré vedieť, ak sa potýkate s rovnakým problémom, čím všetkým si človek musí prejsť a aká prírodná liečba vám môže pomôcť.

Priemerná teplota u dieťaťa a dospelého je 37 °C

Možno ste už počuli, že priemerná teplota zdravého človeka je 37 °C. Cez deň teplota kolíše o cca 0.5 °C a jej hodnotu ovplyvňuje celý rad faktorov, ako napríklad:

 • Podľa veku: u detí sa priemerná teplota pohybuje od 36.6 do 37.2, u dospelých od 36.1 do 37.2 a u starších ľudí je priemerná teplota dokonca nižšia ako 36.2 (a to kvôli ťažkostiam s termoreguláciou).
 • Podľa času dňa: Najnižšia teplota je okolo 4 hodiny nad ránom, počas dňa pomaly stúpa. “Normálne” hodnoty má človek ráno (ale nie tesne po zobudení), ak sa nachádza v miestnosti s normálnou izbovou teplotou (od 22.7 do 24.4 °C), je adekvátne oblečený a je v pokoji. Najvyššia je teplota poobede medzi 4 a 6 hodinou večer.
 • Podľa aktivity: Teplota sa zvyšuje pri aktivite, napríklad po jedení alebo pití kalorickými nápojov, cvičení (dospelý ak cvičí intenzívnejšie, dieťaťu na zvýšenie teploty stačia miernejšie aktivity ako hranie), úrovne stresu, atď.
 • U žien: teplotu ovplyvňuje hormonálny ženský cyklus, od ovulácie po menzes je zvýšená teplota normálna. Zvýšená teplota tiež patrí k prvým príznakom tehotenstva. Väčšinou sa objavuje v prvých týždňoch a potom sa vráti do normálu.

Preto, ak máte orálnu teplotu 37.3 °C, môžete ju považovať za normálnu zdravú teplotu poobede, ale nie skoro ráno. Alebo ak máte živé dieťa, ktoré celé doobedie pobehuje, tiež môže byť takáto teplota v poriadku.

Teplota sa líši aj od časti tela

Ak máte podozrenie na dlhodobo zvýšenú teplotu, vyskúšajte si teplotu zmerať iným teplomerom, aby ste vylúčili jeho chybu, a na inom mieste tela kvôli fyziologickým odlišnostiam. Treba myslieť na to, že teplota sa líši od časti tela:

 • Rektálna teplota je cca o 0.5 ° C vyššia ako orálna teplota.
 • Teplota v uchu je približne rovnaká ako teplota v ústnej dutine.
 • Teplota v podpazuší (axilárna) je približne o 0.4 ° C nižšia ako orálna teplota.
 • Čelný skener je zvyčajne o cca 0.5 ° C nižší ako orálna teplota.

Pri meraní teploty treba dávať pozor aj na odlišnosti v type teplomera a pred meraním dodržiavať odporúčania výrobcu. Napríklad, ak si meriate teplotu orálnym teplomerom, nemali by ste nič jesť, piť ani fajčiť 15-20 minút pred meraním.

Aké ďalšie príznaky má pretrvávajúca zvýšená teplota?

Pretrvávajúca zvýšená telesná teplota sa prejavuje najmä u ochorení s dlhším alebo voľnejším priebehom. Sprevádzať ju môže aj zimnica (triaška), únava, ospalosť, bolesť hlavy, svalov aj kĺbov a nechutenstvo. Niekedy nejde o permanentne zvýšenú teplotu, ale o obdobia, keď je bez zjavnej príčiny teplota zvýšená a inokedy zase normálna. V každom prípade treba odpozorovať aj iné príznaky, ktoré môžu pomôcť odhaliť skrytú príčinu. 

Ak je zvýšená teplota prítomná dlhodobo, je potrebné navštíviť svojho lekára, aby sa pokúsil určiť jej príčinu. Pretrvávajúca zvýšená teplota je pre lekárov neraz ťažký oriešok. Preto sa obrňte trpezlivosťou a rátajte s množstvom vyšetrení u rôznych špecialistov, ktorí budú pátrať po príčinách.

Najčastejšie príčiny dlhodobo zvýšenej teploty

Podľa viacerých štúdií je práve zápal najčastejším dôvodom dlhodobo zvýšenej teploty.

Tento zápal môže prebiehať vo vzniknutom infekčnom ložisku, ale môže byť aj dôsledkom porúch imunitného systému (ako alergie či autoimunitné ochorenia), prípadne ďalších imunitne sprostredkovaných ochorení:

Infekčné ložiská (fokusy) a skryté zápaly, ktoré oslabujú imunitný systém

Pri bakteriálnej infekcii sa môže stať, že vznikne chronický zápalový fokus, odkiaľ sa okolité tkanivo môže často opätovne infikovať. Takéto chronické fokusy najčastejšie vznikajú v mandliach, zuboch, ďasnách a v poslednej dobe stále častejšie aj v rámci tráviaceho traktu – Crohnova choroba, ulceratívna kolitída).

Zvýšená teplota sa môže objaviť aj pri infekciách ako napríklad HIV, tuberkulóza, infekcii kostí a srdcových chlopní.

Poruchy imunitného systému a imunitne sprostredkované ochorenia

Ďalšou možnosťou, ktorú lekári často zvažujú, ak pacienta trápi pretrvávajúca teplota, sú poruchy imunitného systému, ktoré sú spájané so zápalovými procesmi, najmä neprimerané reakcie na bežné látky (alergia) alebo vlastné orgány a tkanivá tela (autoimunitná porucha). Taktiež môže ísť o zlyhanie imunitného dohľadu so vznikom nádorových ochorení.

Alergie

Alergia je najčastejšie sa vyskytujúca porucha imunity – na Slovensku trpí niektorým z alergických prejavov až 40 % populácie.

Alergia vznikne, keď imunitný systém neprimerane reaguje na alergén, ktorý normálne nespôsobuje problémy. Spúšťačom môže byť takmer čokoľvek od sezónnych alergénov (tráva, peľ a plesne) najmä počas jari a leta, cez celoročné alergény vo vnútorných priestoroch (zvieracia srsť, spóry plesní a prach) až po potravinové alergie. Rastúci počet prípadov alergií súvisí aj s liekmi a kozmetikou.

Alergické príznaky sa prejavia, keď imunitný systém uvoľní do krvného obehu látky, ako je histamín. Najčastejšie zasahujú dýchacie cesty, oči, kožu a tráviaci systém. Konkrétne príznaky závisia od funkcie postihnutého orgánu, napríklad v nose sa prejaví nádcha, v čreve hnačka, v kĺboch bolesť, atď. Imunitná odpoveď môže spôsobiť príznaky podobné infekcii až dokonca život ohrozujúcu reakciu nazývanú anafylaxia. Na zmiernenie príznakov sa používajú antihistaminiká a na liečbu niektorých alergii alergénová imunoterapia.

Kniha Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom

Autoimunitné ochorenia

Autoimunitné ochorenia zahŕňajú ochorenia, pri ktorých imunitný systém napáda vlastné bunky tela.

 • Cukrovka (diabetes mellitus) je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém jedinca zničil β-bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín – hormón, ktorý znižuje hladinu glukózy (cukru) v krvi tým, že reguluje vstup glukózy do buniek
 • Celiakia: závažné autoimunitné ochorenie, pri ktorom konzumácia gluténu vedie k imunitnej reakcii, ktorá napáda tenké črevo, čo vedie k poškodeniu klkov v tenkom čreve. Keďže tieto klky podporujú vstrebávanie živín, ich poškodenie spôsobuje nedostatok živín.
 • Lupus: chronické ochorenie sprevádzané bolesťou a zápalom svalov a kĺbov (abnormálna imunitná odpoveď môže zahŕňať aj záchvaty obličiek a iných orgánov)
 • Juvenilná idiopatická artritída: choroba, pri ktorej imunitný systém organizmu považuje určité časti tela (ako sú kĺby kolena, ruky a nohy) za cudzie a napáda ich
 • Sklerodermia: chronické autoimunitné ochorenie, ktoré môže viesť k zápalu a poškodeniu kože, kĺbov a vnútorných orgánov
 • Ankylozujúca spondylitída: ochorenie, ktoré zahŕňa zápal chrbtice a kĺbov, čo spôsobuje stuhnutie a bolesť
 • Juvenilná dermatomyozitída: porucha vyznačujúca sa zápalom a poškodením kože a svalov

Onkologické ochorenia (rakovina)

Veľmi často sa ako jeden z príznakov uvádza pretrvávajúca zvýšená telesná teplota aj pri rakovinových a nádorových ochoreniach rôzneho typu.

Rakovina sa môže týkať aj buniek imunitného systému. Leukémia, ktorá zahŕňa abnormálny rast leukocytov, je najčastejším karcinómom detí. Lymfóm zahŕňa lymfatické tkanivá a je tiež jedným z najbežnejších detských nádorov. Pri súčasnej liečbe je väčšina prípadov rakoviny u detí a dospievajúcich liečiteľná.

Ďalšie možné príčiny dlhodobo zvýšenej teploty

Pretrvávajúca zvýšená teplota sa objavuje aj pri nasledovných zdravotných problémoch ako:

 • Zvýšenie funkcie štítnej žľazy
 • Cystická fibróza
 • Vrodené srdcové ochorenie
 • Ochorenie obličiek
 • Veľmi vzácne genetické syndrómy ako FMF, TRAPS, HIDS, atď.

Pripravte sa však aj na možnosť, že lekári odpoveď nenájdu a vyšetrenia uzavrú ako teplotu neznámeho pôvodu.

Prírodná liečba dlhodobo zvýšenej teploty bez zjavnej príčiny

Ak aj napriek vyšetreniam stále netušíte, čo je príčinou a pretrvávajúca teplota vám pripomína skôr boj s veternými mlynmi, vyskúšajte aj naše tipy, ktoré vám môžu pomôcť sa jej zbaviť:

Zvýšený denný príjem tekutín

Pretrvávajúca mierne zvýšená teplota môže byť jedným z prvých príznakov dehydratácie. Najmä ak pijete menej ako 2 litre tekutín denne. Skúste každú pól hodinu vypiť 1 dcl teplej vody alebo bylinkového čaju počas minimálne jedného mesiaca a uvidíte, či sa teplota zníži.

Naučte sa relaxovať

Dlhodobo môže zvýšená teplota vyskočiť večer aj z únavy a zo stresu. Telo vám tak posiela varovné signály, že to s pracovným tempom preháňate. Teplota môže byť sprievodným príznakom aj pri chronickom únavovom syndróme. Ak sa Vaša teplota vráti do normálu po dovolenke, môže to byť aj Váš prípad.

V takomto prípade pomáha naučiť sa relaxovať, pravidelne meditovať, chodiť na prechádzky do prírody a podobne. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí navštívte psychológa a pokúste sa stresu vo svojom živote zminimalizovať.

Protizápalová kúra

Ak imunitný systém nie je schopný udržať zdravý homeostatický stav, môže dôjsť k vzniku zápalu, ktorý presahuje zdravé limity v priestore a čase. Rozširuje sa na ďalšie oblasti tela a nekončí, keď problém sa vyrieši. Práve naopak, spôsobuje sériu deštruktívnych reakcií, ktoré poškodzujú bunky a nakoniec vedú k vývoju rôznych ochorení.

Pomôcť v boji proti chronickému podprahovému zápalu vám preto môže konzumácia protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu. V príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy.

Obnova imunitného systému pomocou regenerácie mikrobiómu

Mikrobióm pritom v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia. Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov.

Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie. 

Tieto funkcie si však dokážu plniť len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení. A stále viac a viac zdravotných problémov sa spája s narušením krehkej rovnováhy baktérií v mikrobióme (dysbiózou). 

Viac sa môžete dočítať v súvisiacom článku: Črevný mikrobióm: Život vo vašich črevách

Bazalka posvätná

Bazalka posvätná má antioxidačné a protizápalové účinky. Je to adaptogén, čo znamená, že zmierňuje negatívne účinky stresu či následkov ochorení na organizmus, posilňuje imunitu, podporuje uvoľňovanie toxínov z tela a mnoho ďalších, čím môže pomôcť aj pri dlhodobo zvýšenej teplote. Dva až tri krát denne si spravte čaj z 1 kávovej lyžičky sušenej rastliny, pridajte ¼ lyžičky čierneho korenia a 1 lyžičku medu.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.


Zdroje k článku:

Human body temperature. Wikipedia [online]. [cit 2017-09-16].

COGULU, O. et al. Evaluation of 80 children with prolonged fever. In Pediatr Int [online]. 2003 Oct;45(5):564-9. [cit 2017-09-16]. Dostupné z: PubMed

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-08-28]. Dostupné z: solen.cz