Dlhodobo pretrvávajúca zvýšená teplota má trápila takmer 15 rokov. Pasovať som sa s ňou musela dlhé roky sama, keďže som patrila práve do skupiny, nad ktorou lekári iba krútili hlavou. Nižšie sa dočítate zopár informácií, ktoré je dobré vedieť, ak sa potýkate s rovnakým problémom, čím všetkým si človek musí prejsť a ako si môžete sami pomôcť.
Obsah článku
Priemerná teplota u dieťaťa a dospelého je 37 °C
Možno ste už počuli, že priemerná teplota zdravého človeka je 37 °C. Cez deň teplota kolíše o cca 0.5 °C a jej hodnotu ovplyvňuje celý rad faktorov, ako napríklad:
- Podľa veku: u detí sa priemerná teplota pohybuje od 36.6 do 37.2, u dospelých od 36.1 do 37.2 a u starších ľudí je priemerná teplota dokonca nižšia ako 36.2 (a to kvôli ťažkostiam s termoreguláciou).
- Podľa času dňa: Najnižšia teplota je okolo 4 hodiny nad ránom, počas dňa pomaly stúpa. “Normálne” hodnoty má človek ráno (ale nie tesne po zobudení), ak sa nachádza v miestnosti s normálnou izbovou teplotou (od 22.7 do 24.4 °C), je adekvátne oblečený a je v pokoji. Najvyššia je teplota poobede medzi 4 a 6 hodinou večer.
- Podľa aktivity: Teplota sa zvyšuje pri aktivite, napríklad po jedení alebo pití kalorickými nápojov, cvičení (dospelý ak cvičí intenzívnejšie, dieťaťu na zvýšenie teploty stačia miernejšie aktivity ako hranie), úrovne stresu, atď.
- U žien: teplotu ovplyvňuje hormonálny ženský cyklus, od ovulácie po menzes je zvýšená teplota normálna. Zvýšená teplota tiež patrí k prvým príznakom tehotenstva. Väčšinou sa objavuje v prvých týždňoch a potom sa vráti do normálu.
Preto, ak máte orálnu teplotu 37.3 °C, môžete ju považovať za normálnu zdravú teplotu poobede, ale nie skoro ráno. Alebo ak máte živé dieťa, ktoré celé doobedie pobehuje, tiež môže byť takáto teplota v poriadku.
Teplota sa líši aj od časti tela
Ak máte podozrenie na dlhodobo zvýšenú teplotu, vyskúšajte si teplotu zmerať iným teplomerom, aby ste vylúčili jeho chybu, a na inom mieste tela kvôli fyziologickým odlišnostiam. Treba myslieť na to, že teplota sa líši od časti tela:
- Rektálna teplota je cca o 0.5 ° C vyššia ako orálna teplota.
- Teplota v uchu je približne rovnaká ako teplota v ústnej dutine.
- Teplota v podpazuší (axilárna) je približne o 0.4 ° C nižšia ako orálna teplota.
- Čelný skener je zvyčajne o cca 0.5 ° C nižší ako orálna teplota.
Pri meraní teploty treba dávať pozor aj na odlišnosti v type teplomera a pred meraním dodržiavať odporúčania výrobcu. Napríklad, ak si meriate teplotu orálnym teplomerom, nemali by ste nič jesť, piť ani fajčiť 15-20 minút pred meraním.
Aké ďalšie sprievodné príznaky sa zvyknú objavovať pri zvýšenej teplote?
Sprevádzať zvýšenú teplotu môže aj zimnica (triaška), únava, ospalosť, bolesť hlavy, svalov aj kĺbov a nechutenstvo. V každom prípade treba odpozorovať náznaky iných príznakov, ktoré by mohli pomôcť odhaliť skrytú príčinu.
Ak je zvýšená teplota prítomná dlhodobo, je potrebné navštíviť svojho lekára, aby sa pokúsil určiť jej príčinu. Pretrvávajúca zvýšená teplota je pre lekárov neraz ťažký oriešok. Preto sa obrňte trpezlivosťou a rátajte s množstvom vyšetrení u rôznych špecialistov, ktorí budú pátrať po príčinách.
Najčastejšou príčinou dlhodobo zvýšenej teploty je skrytý zápal
Podľa viacerých štúdií je práve zápal najčastejším dôvodom dlhodobo zvýšenej teploty.
Pretrvávajúca zvýšená telesná teplota sa prejavuje najmä u ochorení súvisiacich so zápalom s dlhším alebo voľnejším priebehom. Nemusí pritom ísť o permanentne zvýšenú teplotu, ale o obdobia, kedy je teplota zvýšená bez zjavnej príčiny a inokedy je zase normálna.
Infekčné ložiská (fokusy)
Pri bakteriálnej infekcii sa môže stať, že vznikne chronický zápalový fokus, odkiaľ sa okolité tkanivo môže často opätovne infikovať. Takéto chronické fokusy najčastejšie vznikajú v mandliach, zuboch a ďasnách.
Zvýšená teplota sa môže objaviť aj pri infekciách ako napríklad HIV, tuberkulóza, infekcii kostí a srdcových chlopní.
Poruchy imunitného systému a imunitne sprostredkované ochorenia
Dôsledkom porúch imunitného systému je taktiež prebiehajúci chronický zápalový proces. Patria sem najmä neprimerané reakcie na bežné látky (alergia) alebo vlastné orgány a tkanivá tela (autoimunitná porucha ako cukrovka, celiakia, lupus a podobne). Môže ísť aj o zlyhanie imunitného dohľadu so vznikom nádorových ochorení.
V poslednej dobe sa stále častejšie objavujú imunitne sprostredkované ochorenia v rámci tráviaceho traktu v dôsledku ochorení ako Crohnova choroba či Ulcerózna kolitída. U mňa bola napríklad príčinou dlhodobo zvýšenej teploty gluténova intolerancia, ktorá tiež spôsobuje v rámci tráviaceho traktu zápal. Lekári ju u mňa diagnostikovali až po takmer 15 rokoch, nakoľko predtým ani netušili, že takého ochorenie vôbec existuje.
Preto, ak vám môžem poradiť, ak trpíte chronicky zvýšenou teplotou, objednala by som sa určite k imunológovi a v prípade čo i len náznaku, že by sa mohol zápal skrývať v tráviacom trakte, aj ku gastroenterológovi.
Ďalšie možné príčiny dlhodobo zvýšenej teploty
Pretrvávajúca zvýšená teplota sa objavuje aj pri nasledovných zdravotných problémoch ako:
- Zvýšenie funkcie štítnej žľazy
- Cystická fibróza
- Vrodené srdcové ochorenie
- Ochorenie obličiek
- Veľmi vzácne genetické syndrómy ako FMF, TRAPS, HIDS, atď.
Pripravte sa však aj na možnosť, že lekári odpoveď nenájdu a vyšetrenia uzavrú ako teplotu neznámeho pôvodu.
Ako si môžete sami pomôcť pri dlhodobo zvýšenej teplote bez zjavnej príčiny?
Ak aj napriek vyšetreniam stále netušíte, čo je príčinou a pretrvávajúca teplota vám pripomína skôr boj s veternými mlynmi, vyskúšajte tieto tipy:
Doplňte živiny na pomoc v boji proti zápalu pomocou Protizápalovej stravy
Pomôcť v boji proti chronickému podprahovému zápalu vám môže konzumácia protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií. Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.
Vyskúšajte bezlepkovú stravu
Ja osobne by som po svojich skúsenostiach odporúčala každému nech skúsi vylúčiť potraviny obsahujúce lepok. V prípade, ak má človek celiakiu alebo gluténovú intoleranciu ako ja, symptómy sa môžu zlepšiť alebo úplne zmiznúť v horizonte od niekoľkých dní až týždňov od začiatku diéty. K regenerácii tráviaceho traktu však dochádza zväčša v horizonte 3-6 mesiacov, no v niektorých prípadoch môže trvať až rok. Takže, ak sa rozhodnete pre bezlepkovú stravu, buďte trpezliví a nezabúdajte na konzumáciu pseudoobilnín a dopĺňanie vitamínov B, aby ste kompenzovali potrebnú výživu.
Obnovte svoj imunitný systém pomocou Gut Makeover Protokolu
Ak je súčasťou vašich symptómov okrem zvýšenej teploty aj čo i len náznak tráviacich problémov, vyskúšajte Gut Makeover Protokol. Ide o štvortýždňový program určený na vyvolanie pozitívnych zmien v črevnom mikrobióme na riešenie rôznych zdravotných, no najmä zažívacích problémov, ovplyvnenie fyzickej aj emocionálnej pohody a zníženie hmotnosti. Vychádza zo zistení, že v črevách sídli imunitný systém a vplyv črevného mikrobiómu sa prostredníctvom komplexných mechanizmov rozširuje do celého organizmu, čím v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia.
Zaujímavé je aj to, že po absolvovaní tohto protokolu všetci účastníci bez výnimky zaznamenali pokles v celkovej závažnosti svojich symptómov. Významný účinok diétnej intervencie sa prejavil pri príznakoch nielen v rámci tráviaceho traktu, ale aj v oblasti hlavy, očí, nosa, kožných, srdcových príznakov, ako aj príznakov kĺbov a svalov, telesnej hmotnosti, energie, myslenia a emočných symptómov.
Zbavte sa hlboko penetrovaných toxínov pomocou ajurvédskeho doplnku Triphala
Triphala je jednou z najznámejších rastlinných výživových doplnkov v ajurvédskej medicíne, kde sa používa na čistenie hlboko penetrovaných toxínov z tela spolu s ďalšími detoxikačnými procedúrami a bylinkami. Pritom pôsobí ako mierne preháňadlo, na rozdiel od väčšiny preháňadiel je bezpečné užívať ju pravidelne po dlhšiu dobu. Je to preto, že pôsobí pomaly a jemne.
Dávkovanie závisí od odporúčaní, ktoré nájdete na obale výživového doplnku. Zo začiatku môžete užívať maximálnu odporúčanu dávku a po pár týždňoch prejsť na udržiavaciu nižšiu dávku. Celkovo užívajte Triphalu podľa potreby cca 6 týždňov.
Naučte sa relaxovať
Dlhodobo môže zvýšená teplota vyskočiť večer aj z únavy a zo stresu. Telo vám tak posiela varovné signály, že to s pracovným tempom preháňate. Teplota môže byť sprievodným príznakom aj pri chronickom únavovom syndróme. Ak sa Vaša teplota vráti do normálu po dovolenke, môže to byť aj Váš prípad.
V takomto prípade pomáha naučiť sa relaxovať, pravidelne meditovať, chodiť na prechádzky do prírody a podobne. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí navštívte psychológa a pokúste sa stresu vo svojom živote zminimalizovať.
Zvýšený svoj denný príjem tekutín
Pretrvávajúca mierne zvýšená teplota môže byť tiež jedným z prvých príznakov dehydratácie. Najmä ak pijete menej ako 2 litre tekutín denne. Skúste každú pól hodinu vypiť 1 dcl teplej vody alebo bylinkového čaju počas minimálne jedného mesiaca a uvidíte, či sa teplota zníži.
Zdroje k článku:
Human body temperature. Wikipedia [online]. [cit 2017-09-16].
COGULU, O. et al. Evaluation of 80 children with prolonged fever. In Pediatr Int [online]. 2003 Oct;45(5):564-9. [cit 2017-09-16]. Dostupné z: PubMed