Pravda/Lož: Echinacea a imunita

Prírodné rastlinné produkty môžu podporovať imunitu pomocou rôznych mechanizmov, ako je proti-stresový účinok, podpora rastu, stimulácia chuti do jedla, imunostimulácia, afrodiziakálne, antimikrobiálne a antioxidačné vlastnosti, a to vďaka účinným látkam, ako sú alkaloidy, flavanoidové pigmenty, fenoly, terpenoidy, steroidy a éterické oleje.

Je dôležité podotknúť, že mechanizmus ich účinku nebol doteraz pochopený a viaceré z populárnych doplnkov skončili s limitovanými alebo rozporuplnými výsledkami štúdií. Medzi ne sa zaradila aj populárna echinacea.

ČO JE ECHINACEA?

Echinacea je názov skupiny kvitnúcich rastlín patriacich medzi sedmokrásky. Celkovo má táto skupina deväť druhov, ale iba tri sa používajú v bylinných doplnkoch – Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia a Echinacea pallida.

Výživové doplnky s echinaceou sú predávané s tým, že podporujú imunitný systém. Echinacea je často používaná na boj proti infekciám horných dýchacích ciest, najmä nachladnutiu a chrípke. Používa sa však aj na liečbu bolesti, zápalu, migrén a iných zdravotných problémov.

ČO HOVORÍ O ÚČINKOCH ECHINACEY VÝSKUM?

Echinacea obsahuje množstvo antioxidantov, ako sú flavonoidy, kyselina cichorová a kyselina rosmarínová, ktoré môžu chrániť organizmus pred oxidačným stresom.

Laboratórny výskum naznačuje, že echinacea môže stimulovať imunitný systém, ale neexistuje žiadny dôkaz, že k tomu reálne dochádza u ľudí.

Na základe výsledkov štúdii nikto nedokáže účinky echinacey na prevenciu alebo zníženie symptómov prechladnutia potvrdiť. Výskum skončil s rozporuplnými výsledkami.

  • Ak echinacea pomôže pri nachladnutí, jej prínos bude pravdepodobne malý. Podľa niektorých vedeckých štúdií môže užívanie určitých produktov s echinaceou pri prvých príznakoch mierne znížiť symptómy bežného nachladnutia u dospelých alebo detí vo veku 12 rokov a starších. Iné vedecké štúdie však nepreukázali žiadny efekt. Problém bol v tom, že vedecké štúdie používali rôzne druhy rastlín echinacea a rôzne spôsoby prípravy. Keďže skúmané produkty neboli konzistentné, nie je prekvapujúce, že štúdie skončili s odlišnými výsledkami.
  • Výskum účinkov echinacea na prevenciu prechladnutia je tiež zmiešaný. Niektoré výskumy ukazujú, že užívanie echinacey môže znížiť riziko prechladnutia, avšak iné štúdie ukázali, že užívanie echinacea nezabraňuje bežnému nachladnutiu pri vystavení vírusu.
  • Zdá sa, že echinacea môže aktivovať látky v tele, ktoré znižujú zápal, čo môže znížiť príznaky chrípky a chrípky.
  • Zdá sa, že echinacea obsahuje aj niektoré látky, ktoré môžu priamo bojovať proti kvasinkám a iným druhom húb.
  • Okrem toho môže echinacea zlepšovať hladinu cukru v krvi, úzkosť a zdravie pokožky. Môže mať aj protirakovinové vlastnosti. Ľudský výskum týchto prínosov je však obmedzený. Na použitie echinacey na ďalšie zdravotné problémy neexistuje dostatok dôkazov a je potrebný ďalší výskum.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

VEDĽAJŠIE ÚČINKY ECHINACEY

Výrobky z echinacey sa javia ako bezpečné a dobre tolerované na krátkodobé použitie.

Boli hlásené vedľajšie účinky, ako je horúčka, nevoľnosť, vracanie, zlá chuť, bolesť žalúdka, hnačka, bolesť hrdla, sucho v ústach, bolesť hlavy, necitlivosť jazyka, závraty, ťažkosti so spánkom, pocit dezorientácie a bolesti kĺbov a svalov. V zriedkavých prípadoch bolo hlásené, že echinacea spôsobuje zápal pečene.

Aplikácia echinacea na pokožku môže spôsobiť začervenanie, svrbenie alebo vyrážku.

Echinacea spôsobuje alergické reakcie u detí a dospelých, ktorí sú alergickí na ambróziu, nechtíky alebo sedmokrásky.

Osobitne by sa malo pristupovať k podávaniu echinacey deťom. Asi u 7% detí sa môže vyskytnúť vyrážka, ktorá môže byť spôsobená alergickou reakciou. Existujú určité obavy, že alergické reakcie na echinaceu môžu byť u niektorých detí závažnejšie. Z tohto dôvodu niektoré regulačné organizácie neodporúčajú, aby sa echinacea podávala deťom mladším ako 12 rokov.

Okrem toho sa zvyšujú obavy z kvality niektorých výrobkov z echinacey. Výrobky sú často nesprávne označené a niektoré z nich nemusia vôbec echinaceu obsahovať, napriek tvrdeniam na označení. Navyše, niektoré výrobky z echinacey boli kontaminované selénom, arzénom a olovom.

STARAJTE SA O SVOJ MIKROBIÓM

V ľudskom tele existuje približne 10-krát viac mikrobiálnych buniek, ako ľudských, ktoré spolu tvoria ľudský mikrobióm (mikroflóru).

V poslednej dekáde vedci začali vďaka rozvoju vedy a technológií objavovať jeho potenciál a jeho vplyv na zdravie. Mikrobióm v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia.

Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov. Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie.

Prečítajte si viac (súvisiace témy):
Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?
Silná imunita je „IN“

Svoje funkcie si však dokážu plniť  len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

Zdroje k článku:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-981/echinacea
https://www.healthline.com/nutrition/echinacea#bottom-line

Vložiť komentár