Ako na prvé príkrmy podľa Ajurvédy

Prvé príkrmy podľa ajurvédy

Ak sú prvé príkrmy pre vás a vášho mini papkoša aktuálna téma, možno vás bude zaujímať aj iný pohľad – pohľad ajurvédskej medicíny, ktorej koncept sa v podstate celý točí okolo toho, ako priviesť trávenie do dokonalosti. Trávenie je podľa Ajurvédy totiž alfou a omegou celého zdravia respektíve choroby. Ajurvédske odporúčania pre prvé príkrmy sú v niektorých oblastiach iné, než sa dočítate na internete. Tento pohľad jednoznačne stojí za prečítanie, pretože vďaka nemu možno lepšie porozumiete tráveniu svojho drobca a získate aj dlho hľadané odpovede na mnohé otázky ohľadom bolestí bruška, vyrážok a podobne.

Prvých tisíc dní života a nutričné programovanie

Sú oblasti, v ktorých sa moderná aj ajurvédska medicína zhodujú.

Medzi ne patrí pohľad na prvých tisíc dní života – čas medzi počatím a druhými narodeninami – ktoré obe považujú za jedinečné obdobie príležitosti na formovanie celoživotného zdravia. Práve počas tohto obdobia totiž dochádza k najvýznamnejšiu rastu a rozvoju všetkých orgánov, tkanív a systémov v organizme. Nutričné programovanie sa preto považuje za dôležitý faktor pre rôzne ochorenia v dospelosti, vrátane koronárnej choroby srdca, obezity a metabolického syndrómu.

Ajurvéda, ako aj moderná medicína preto upriamujú pozornosť na optimálnu výživu matky počas tehotestva a dojčenia, keďže práve materské mlieko poskytuje optimálnu výživu pre dieťa po jeho narodení. Zároveň ide o dôležitý ochranný faktor novorodenca, pretože pôsobí pozitívne aj na vývoj gastrointestinálneho, centrálneho nervového, endokrinného a imunitného systému.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Americká pediatrická akadémia (AAP) odporúčajú výhradné dojčenie až do 6 mesiacmov veku dieťaťa. Upozorňujú na to, že predčasné zavádzanie potravín môže spôsobiť, že deťom „uniknú“ dôležité živiny, ktoré pochádzajú z materského mlieka.

Navyše, nedojčené deti, ktoré konzumujú náhrady materského mlieka, majú odlišné zloženie črevnej mikroflóry, čo výrazne ovplyvňuje vývoj celého imunitného systému. Abnormálna mikroflóra je spájaná s vývinom rôznych imunopatologických stavov, ako sú zápalové, ale aj nádorové ochorenia čriev, obezita, rozvoj cukrovky 1. typu, tendencia k alergickým reakciám, atď.

Prvé príkrmy: zavádzanie tuhej potravy, imunologické okno a odstavenie

Oboznamovanie dieťaťa s rôznymi potravinami a alergénmi je považované za mimoriadne dôležité pre budúce zdravie v ajurvédskej, ako aj modernej medicíne.

Moderná medicína mení odporúčania

Podľa modernej medicíny by postupné zavádzanie tuhej stravy v období takzvaného imunitného okna malo zabezpečiť vývoj tolerancie imunitného systému voči jednotlivým zložkám potravín a zníženie rizika vzniku patologických reakcií, najmä alergických prejavov.

Pri skúmaní aktuálnych odporúčaní ohľadom zavádzania tuhej potravy však nejedna mamička zostáva zmätená, pretože odporúčania na zavádzanie pevnej stravy sa v posledných niekoľkých desaťročiach niekoľkokrát zmenili. Dôvodom je významný nárast imunitne sprostredkovaných ochorení, čo sa moderná medicína síce snaží preskúmať, no aj tak stále nepozná presné príčiny mnohých z nich.
A na obzore sa rysuje ďalšia zmena. V súčasnosti testuje nový prístup orálnej imunoterapie, pri ktorej sa podávajú jedincom s rizikom alergie alergény v malých množstvách už od 4 mesiacov. Keďže výsledky vyzerajú sľubne, môže sa ľahko stať, že čoskoro lekári opäť zmenia svoje odporúčania.

Pediatri zväčša odporúčajú začať rozmixovanou zeleninou, po pár týždňoch postupne pridávate ovocie a mäso, potom vajíčko, obilniny (lepok), olíznuť jogurt, atď. Tieto odporúčania už však asi poznáte a nie sú predmetom tohto článku.

Zavádzanie potravy podľa ajurvédskej medicíny

Hlavným konceptom v Ajurvéde pre stravu a výživu je Agni.

Agni sa zvyčajne považuje za synonymum pre „enzýmy“ a reprezentuje našu schopnosť trávenia. Inými slovami, Agni nám hovorí, čo je človek schopný stráviť. Stráviť pritom znamená „asimiláciu živín a evakuáciu odpadu“. Agni je preto tiež inteligentnou funkciou trávenia, ktorá dokáže rozlíšiť, ktorá časť potravy je výživná a ktorá časť je odpadová alebo nevyživujúca.

Dojčatá sa rodia s potenciálom Agni, ale ich Agni pri narodení ešte nefunguje. Všetky ajurvédske dietetické pravidlá pre deti sú preto založené na tom, ako môžeme úspešne aktivovať Agni dieťaťa. Neschopnosť spustiť správnu funkciu Agni môže viesť k mnohým zdravotným problémom a prípadným potravinovým senzitivitám a alergiám. Klasickým príkladom týchto problémov sú kolikové bolesti, hnačka a kožné vyrážky, ako je napríklad ekzém.

Ajurvéda odporúča dojčenie najmenej šesť mesiacov a najviac dva roky. Počas obdobia dojčenia si matka musí byť vedomá, že väčšine tuhých potravín trvá približne 36 hodín, kým sa premenia na mlieko. V niektorých prípadoch sa napríklad z tekutín môže stať mlieko už za 12 hodín; avšak to je skôr výnimka. Strava obsahujúca živočíšne bielkoviny, ako je mäso a mliečne výrobky, sa stáva mliekom za 48 až 60 hodín. Tieto vedomosti sú potrebné na to, aby matka bola schopná správne identifikovať jedlo, ktoré dieťaťu robí problém stráviť. Zvyčajne sa to prejavuje ako koliková bolesť (črevné plyny) a tekutá stolica u dieťaťa.

Druhým základným konceptom je Ama („nestrávená, nevylúčaná strava”)

Ama je výsledkom Agni, ktoré nepracuje na optimálnej úrovni. Uvádza sa, že v takom prípade v tele zostáva jedlo a hniloba. Každé jedlo, ktoré zostane na teplom, vlhkom a tmavom mieste, zhnije. Ľudský tráviaci trakt je ideálnym prostredím pre hnijúce jedlo, pretože je teplé, vlhké aj tmavé. Ajurvéda považuje Amu za jeden z hlavných príčin patológie.

Zvyčajne má matka určitú hladinu Amy vo svojom tele pred a počas tehotenstva. Táto Ama je v tele viac alebo menej filtrovaná pred výrobou materského mlieka. Úroveň Amy je však dôležitá. Ak je Ama prítomná v tele matky po dlhú dobu (napr. roky), potom nejaká Ama prechádza aj do mlieka. To znamená, že Agni dieťaťa sa bude musieť nielen naučiť tráviť jedlo, materské mlieko, ale aj Amu v mlieku. Neschopnosť stráviť Amu sa často prejavuje ekzémom alebo iným ťažko liečiteľným ochorením kože. To je dôvod, prečo dieťa môže byť len zopár týždňov staré a už sa u neho môžu začať prejavovať príznaky ekzému. Napriek tomu je materské mlieko stále najlepším pre dieťa. Nakoniec sa dieťa naučí tráviť Amu a ekzém v detskom veku zvyčajne vymizne najneskôr do veku od 6 do 8 rokov.

Okolo šiestich mesiacov deťom začínajú rásť prvé zuby a práve to je znamenie, že je pripravené konzumovať jedlo iné ako mlieko.

Zavádzanie tuhej potravy je podľa Ajurvédy hlavnou chybou dnešných odporúčaní. Výsledok podania takejto potravy bábätkám je Ama. V dôsledku Amy sa zvyšuje kolika, distenzia, plynatosť, hnačka, zápcha alebo oboje. To je dnes hlavná príčina epidémie kožných porúch u detí a podľa Ajurvédy sa dá pripísať 80% kožných porúch dojčiat.

Mono strava z obilnín počas prvého roku života podľa Ajurvédy

Prakticky všetky tradičné kultúry za posledných niekoľko tisíc rokov (s výnimkou Laplanderov a Eskimákov) dávali svojim deťom počas prvých rokov svojho vývoja mono stravu z obilnín. Klasické texty Ajurvédy naznačujú, že deti by mali začať s obilninami ako prvou potravou, pretože práve obilniny zvyšujú pevnosť tkanív. Sú tiež ľahko stráviteľné pre začínajúce Agni dieťaťa. Obilniny by mali byť hlavnou potravou do veku 8 až 10 rokov.

V závislosti od kultúry sa do obilnín vo veku okolo 12 mesiacov môžu pridať buď koreňová zelenina alebo strukoviny (fazuľa). Niektoré kultúry, ako napríklad India a Brazília, jedia strukoviny dvakrát až trikrát denne. Iní, ako napríklad Európa a USA, jedia strukoviny skôr sporadicky. Fazuľa mungo a Adzuki sú dve najvýživnejšie a najjednoduchšie stráviteľné zo všetkých strukovín. V opačnom prípade je možné začať aj s koreňovou zeleninou, ako je mrkva, repa, zeler atď. Vyhnúť by ste sa podľa Ajurvédy mali zemiakom a ostatnej ľuľkovitej zelenine (baklažán, paradajky atď.).

Základným konceptom je, že Agni potrebuje čas na to, aby sa prispôsobila každému jedlu, aby ho bola schopná stráviť. Preto je pravidlom, aby sme zavádzali vždy jedno jedlo. Podávajte toto jedlo nejaký čas, až kým si nebudete istá, že ho dieťa dokáže stráviť – napr. žiadne koliky atď. – a potom pridajte ďalšiu potravinu.

V obchode sa za každú cenu vyvarujte nákupu „detskej výživy“, ktorá obsahuje päť až sedem rôznych druhov potravín, aby bola „vyvážená“. Z ajurvédskeho hľadiska je to najhoršie, čo môžete urobiť, aby ste svojmu dieťaťu dali veľa rôznych jedál – aj keď sú zmiešané a rozmixované na pyré. Je to preto, že Agni (alebo enzýmy) musia triediť rôzne potraviny, aby ich transformovali a strávili.

Ohľadom ovocia: ovocie je v podstate čistiace a chladiace, hoci existuje niekoľko výnimiek. Podľa Ajurvédy ovocie nedokáže vytvoriť Balu ani silu. Môže byť užitočné, ak má dieťa sklon k tvrdej stolici a zápche. Rodičia by si však mali byť vedomí, že ovocie nevytvára tkanivá a potrebnú silu. Preto by sa nemali používať ako hlavné jedlo, ale skôr ako doplnok po 12 mesiacoch života.

Prirodzené odstavenie

Odstavovanie dieťaťa od materského mlieka by podľa ajurvéskej medicíny malo prebiehať postupne a prirodzene spolu so zvyšujúcim sa apetítom dieťaťa.

Fyziologický proces odstavovania je zložitý a zahŕňa mikrobiologické, biochemické, nutričné, imunologické a psychologické zmeny pre matku aj dieťa.

Počas procesu odstavenia sa kompozícia ľudského mlieka prispôsobuje potrebám rastúceho dieťaťa, takže hoci objem klesá, zostáva prítomná primeraná úroveň živín a imunologická ochrana nie je ohrozená.

Náhle odstavenie je neprirodzené pre matku aj pre dieťa, čo sa prejavuje iba postupným znížením produkcie mlieka (prsia bývajú v prvých dňoch naliate, môže dôjsť k zápalu), zmena hormónov môže spôsobiť rozvoj depresie u matky, dieťa má prerušenú emocionálnu väzbu so svojou matkou. Navyše, odstavené dieťa je náchylnejšie na infekcie kvôli strate ochranných látok nachádzajúcich sa v materskom mlieku.

Ajurvédske praktické odporúčania na prvé príkrmy

Zlatých 5 pravidiel pre prvé príkrmy

1. Zavádzanie nových potravín by malo prebiehať postupne (s odstupom 8-10 dní) a dávajte pozor na známky plynatosti, poruchy trávenia, hnačku či zápchu. Ak dieťa reaguje na nejakú potraviny, prerušte jej podávanie a opätovne ju vyskúšajte s časovým odstupom, keď sa zvyšuje aktivita dieťaťa (ako napríklad začína plaziť sa, chodiť, atď.).

2. S novou potravinou začínajte vždy ráno, pretože Agni je počas dňa najvyššie. Nikdy nepodávajte nič nové večer ani v noci.

3. Podávajte iba čerstvé domáce jedlo. Predpripraveným kašiam (aj tým bio) a výživám sa vyhýbajte oblúkom. Tieto potraviny sú dlho uchovávané v škatuliach, čím strácajú mnoho výživných látok. Navyše zvyčajne obsahujú viac či menej cukru a prídavných látok.

4. Spolu s prvými príkrmami začnite pomaly dávať deťom vodu, začínajte 1 malou lyžičkou a zvyšujte podľa smädu a potreby. Nezabudnite vodu prevárať aspoň do 1 roka.

5. Spolu s tým ako dieťa rastie a zvyšuje sa jeho aktivita, meňte konzistenciu jedla z vodovej na hustejšiu polievku, neskôr ju len pomačkajte a nakoniec ponúkajte pevné uvarené konzistencie.

Odporúčaný postup zavádzanie tuhej potravy podľa Ajurvédy

1. VÝHRADNÉ DOJČENIE počas prvých 6 mesiacov.

2. RYŽOVÁ VODA – Začnite tradičnou vodou z bielej ryže (nie z hnedej ryže). Varte niekoľko lyžičiek ryže s väčším množstvom vody a pridajte veľmi malé množstvo ružovej / himalájskej kamennej soli. (nie biela soľ, pretože obsahuje veľa sodíka)

3. MUNGO VODA – Po ryžovej vode začnite s vodou z mungo fazuliek. Pokúste sa vybrať bio mungo pestované prirodzene bez pesticídov.

4. ZELENINOVÁ VODA A OVOCNÁ ŠŤAVA – Po zavedení munga začnite pomaly s varenou zeleninovou vodou so štipkou ružovej kamennej soli alebo lyžičkou čerstvej (kyslej) ovocnej šťavy.

K ryžovej vode alebo ďalšej vode je možné pridať ajurvédske ghee (kvapka).

Ktorú zeleninu zavádzať počas prvého roka?

  • ✓ Sladká tekvica
  • ✓ Mrkva
  • ✓ Zemiaky
  • ✓ Špenát
  • A podobne.

Ktoré ovocie zaviesť počas prvého roka života?

  • ✓ Sezónne ovocie je najlepšie, s výnimkou niektorých druhov ovocia, ktorým je potrebné sa vyhnúť v prvom roku (to bude zahrnuté v potravinách, ktorým sa treba vyhnúť)
  • ✓ Papája – zaveďte varenú, až keď bude vaše dieťa akceptovať hustejšiu konzitenciu potravy
  • ✓ Granátové jablko – pripravte šťavu, prefiltrujte semená a ponúknite 1-2 lyžičky
  • ✓ Hrozno – Urobte šťavu
  • ✓ Jablko – Keďže jablko je trochu ťažko stráviteľné, zaveďte ho až potom, ako dieťa začne chodiť. Uistite sa, že jablko je prirodzene pestované, varené a rozmačkané.

Potraviny, ktorým by ste sa mali striktne vyhýbať počas prvého roka podľa Ajurvédy

Potraviny s vlastnosťou kapha, ktorá u malých detí vyvoláva prechladnutie a kašeľ:

  • X Banány
  • X Guava
  • X Jahody

Potraviny s vlastnosťou vata:

  • X Mango – Prvému roku sa treba vyhnúť surovému aj zrelému ovocia
  • X Hrach – Vzhľadom na vatový charakter jedla.
  • X Fazuľa – Vzhľadom na vatový charakter jedla.
  • X Fermentované potraviny – Vzhľadom na vatovú povahu potravín.

Ďalej:

  • X Pšenica – Áno, vyhýbajte sa podávaniu potravín založených na pšenici v prvom roku, pretože lepok je ťažko stráviteľný pre mladé črevá.
  • X Spracované potraviny ako čokoláda, čipsy, snacky a podobne – to platí aj neskôr

Kombinovanie potravín

Ľudia sa nad kombináciami bielkovín či potravín väčšinou nezamýšľajú a v zásade sa z toho nestrieľa, ak máte dobré trávenie a nepreháňate to. Pri deťoch do 2 rokov by som však dávala väčší pozor, najmä ak ide o dieťatko s citlivým trávením či narušeným imunitným systémom (s alergiami či autoimunitnými ochoreniami).

Niektoré kombinácie potravín totiž podporujú optimálne trávenie a vstrebávanie živín, zatiaľ čo iné skôr naopak vedú k plynatosti a nadúvaniu a nakoniec sa premenia na toxíny. Viac info nájdete v článku.

Na to, aby ste mali zdravé trávenie, nestačí iba jesť zdravé potraviny. A známe porekadlo „Ste to, čo jete“ nie je úplne výstižné. Mohli by ste zjesť tony zeleniny, no bez toho, aby ich tráviaci trakt rozložil, strávil a dokázal vstrebať, by z nich organizmus nemal absolútne nič. Ajurvéda nás preto učí, že nielen to, čo jete, je dôležité. Dôležitejšie je to, ako jeme a ako skonzumované jedlo strávime. Alebo po anglicky „You are what you digest.“

A je to tak. Ľudia často ani netušia, ako zaťažujú svoje trávenie nevhodným kombinovaním potravín. Tie vedú k spomaleniu a narušeniu trávenia. Jedlo v tráviacom trakte zbytočne hnije, v dôsledku čoho sa môže objaviť nafúknuté brucho či iné tráviace ťažkosti. Taktiež však môže dôjsť k absorpcii nestrávených molekúl z jedla a toxínov do krvného obehu a odtiaľ k vnútorným orgánom. A to už asi tušíte môže z dlhodobého hľadiska vytvárať domino efekt s negatívnym dopadom na zdravie.

Takže, ak sa snažíte jesť zdravo, no aj napriek tomu skončíte pravidelne s nafučaným bruchom či inými tráviacimi ťažkosťami, alebo nimi trpí vaše dieťa, prečítajte si tieto Ajurvédske tipy. Niekedy je jednoducho problém v tom, ako navzájom kombinujeme jednotlivé potraviny. A to môže byť rozdiel medzi ospalým pocitom po jedle, kedy človek nič nespraví, a energickým dňom.

Ako teda kombinovať potraviny?

Predpokladom je, aby sa potraviny, ktoré vyžadujú na trávenie rozdielne zažívacie prostredie (rôzne enzýmy, dĺžku trávenia, atď.), konzumovali samostatne.

Ovocie

Ovocie sa rýchlo rozkladá a malo by sa konzumovať vždy samostatne na lačný žalúdok aspoň 40 minút pred jedlom (alebo 2-3 hodiny po jedle).

Do plnohodnotného jedla môžeme kombinovať kyslejšie ovocie, ktoré sa trávi pomalšie až v tenkom čreve (jablká, hrušky, pomaranče, broskyne, marhule, slivky) so škrobmi (napríklad ovos, ryža), ktoré sa v žalúdku tiež netrávia. Kombinácii s bielkovinami (mliečne výrobky ako jogurty) sa však pokúste vyhnúť. Ak ich potrebujete aj napriek tomu skombinovať, vyberte si ovocie s nízkym obsahom cukru ako sú bobuľoviny s jogurtom. Banány sú v kombinácii s mliekom alebo jogurtom toxické.

Ešte jedna pikoška pre dámy: keď kombinujeme ovocie s inými potravinami, fruktóza sa nespáli ako energia, ale sa uloží ako tuk.

Bielkoviny

Bielkovinové potraviny zahŕňajú mlieko, mäso, vajcia a tofu. Nekombinujte viac typov bielkovín (napríklad mäso v smotanovej omáčke) a snažte sa jesť len jeden koncentrovaný proteín na jedno jedlo, pretože každá bielkovina si vyžaduje iné podmienky trávenia. Tzn. žiadne ryby a kurča, vajcia a mlieko, syr a fazuľa a podobne na jednom tanieri.

Kým bola malá ešte maličká, asi do jej 2 rokov som sa snažila dávať na túto kombináciu pozor. Dnes už nemám problém jej dať kuracie v smotanovej omáčke. Ale to aj preto, lebo do nej dostať mlieko to je čistý boj.

Takže, ak máte doma krpca a možnosť vyhnúť sa kombinovaniu bielkovín, určite by som to zvážila. A to najmä pri malých deťoch a deťoch s akýmikoľvek tráviacimi ťažkosťami, alergiami alebo autoimunitným ochorením, ktoré potrebujú v rámci možností skôr regenerovať svoj črevný mikrobióm, než mu ešte pridávať.

Sporná kombinácia škrobov s bielkovinami

Na jednej strane škroby vyžadujú na trávenie zásadité prostredie a proteíny vyžadujú kyslé prostredie. Enzýmy potrebné pre každý z nich sa navzájom neutralizujú alebo rušia. Na druhej strane však mnohé potraviny – ako napríklad fazuľa, mlieko a mliečne výrobky, orechy a semená – sú prirodzenou kombináciou bielkovín, tukov aj sacharidov. Preto sa priznám, že táto kombinácia je pre mňa už trochu pritiahnutá za vlasy a moc ju neriešim. 🤷🏻

Skôr sa snažím, aby sme mali pravidelne aj vegetariánske jedlá s rastlinnými alternatívami bielkovín, ktoré sú strávené raz-dva či už sú v kombinácii so škrobmi alebo nie. Správnu rovnováhu medzi živočíšnou a rastlinnou stravou zdôrazňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a pravdou je, že dnešné deti tej stravy rastlinného pôvodu pojedia omnoho menej, než by mali.

Ako sa ešte môžete starať o svoje trávenie?

  • 1 chod = jeden typ jedla, to znamená, že na obed si dáte rizoto, ale nedáte si k nemu polievku ani zákusok.
  • Jedzte až vtedy, keď budete hladní, najskôr po 3-4 hodinách od predchádzajúceho jedla. . To znamená, že sa prechádzajúce jedlo celé strávilo a uvoľnilo miesto pre ďalšie jedlo. Veľmi dôležité je naučiť sa uvedomovať si nereálny hlad, ktorý vzniká v dôsledku psychiky a zvykov.
  • Najväčšie jedlo dňa konzumujte v čase obeda, kedy je trávenie najsilnejšie a pripravte si ľahšiu večeru.
  • Nejedzte jedlo, kým je ešte horúce. Najlepšia je vlažná alebo izbová teplota a k jedlu si nikdy nedávajte studené nápoje.
  • Preferujte jednoduché recepty, čerstvo pripravené jedlá pripravené bez spracovaných potravín.
  • Počas dňa popíjajte čaj na trávenie (rasca, koriander a fenikel).

Na záver

Pri použití týchto základných princípov na zavádzanie tuhej potravy počas prvých rokov by sa mohol znížiť počet tráviacich problémov a metabolických porúch v detstve, ako je obezita a cukrovka, keď je dieťa vo veku 8 až 12 rokov. Logika tohto prístupu je ľahko viditeľná v USA, kde sa tento tradičný prístup nedodržiava – preto má teraz najvyššiu mieru diabetu u detí na svete.

Bohužiaľ, veľká časť týchto informácií je v rozpore s tým, čo aktuálne lekári a odborníci na výživu hovoria novým rodičom. Avšak, výhodou používania tradičných ajurvédskych postupov je to, že boli skúšané a vyhodnocované tisícky rokov.


Tento článok má čisto informatívny charakter. Nechcem nikoho navádzať na to, aby svojvoľne menil odporúčania svojho lekára. S našou pediatričkou vždy vopred diskutujeme jednotlivé možnosti v závislosti od aktuálneho zdravotného stravu a hľadáme rozumný kompromis. Chvalabohu za ňu, je to človek na správnom mieste s dlhoročnými skúsenosťami a jej názor si veľmi vážim.

Zdroje: Atreya.comSwarnaPrashana.org. Tento článok je ich voľným, doplneným prekladom.

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.