0

Chronický helikobakter (Helicobacter pylori)

#baktéria#helikobakter#protizápalovástrava#žalúdok#zápal

Helikobakter pylori je baktéria, ktorá sa bežne nachádza v zažívacom trakte až 60 % ľudí. Väčšinou infikuje žalúdok už počas detstva a jeho prítomnosť býva neškodná. Helikobakter však môže dráždiť a ničiť žalúdočnú výstelku, viesť k chronickému zápalu žalúdka a spôsobiť vredy v žalúdku alebo dvanástorníku, prípadne až rakovinu žalúdka.

Poznámka: Helicobacter pylori je často nesprávne zamieňaný s baktériou Campylobacter, ktorá má podobnú štruktúru.

Príčiny

Stále nie je jasné, ako sa helikobakter šíri, no predpokladá sa šírenie z úst do úst. Človek sa tiež môže infikovať pri nedostatočnej hygiene po veľkej potrebe, pri kontakte s kontaminovanou vodou alebo jedlom.

Príznaky

Väčšina ľudí nemá žiadne príznaky.

Len približne 20% infikovaných má klinické príznaky (aj keď sú možné štatistické rozdiely).

Približne u 10 % ľudí spôsobí infekcia vred. V takom prípade symptómy môžu zahŕňať: bolesti brucha, najmä nalačno v noci alebo niekoľko hodín po jedle. Konzumácia jedla alebo užívanie antacidových liekov môžu túto bolesť zmierniť.

Infekcia sa môže prejavovať aj množstvom ďalších symptómov: grganie, pocit nafúknutia, nevoľnosť, pálenie záhy, horúčka, nedostatok chuti do jedla, nevysvetliteľná strata hmotnosti, atď.

Tieto príznaky však môžu byť spôsobené aj s inými ochoreniami. Ak niektorý z týchto príznakov pretrváva, kontaktujte svojho lekára.

Diagnostika

V prípade, ak ste sa ešte neliečili na helikobaktera, môže lekár odobrať vzorku krvi na vyšetrenie protilátok proti H. pylori.

Ďalšou možnosť je zaslanie vzorky stolice do laboratória na analýzu.

Pri dychovom teste prehltnete prípravok obsahujúci močovinu. Ak sú prítomné baktérie H. pylori, dôjde k uvoľneniu enzýmu, ktorý uvoľní oxid uhličitý, ktorý potom deteguje špeciálne zariadenie.

Najmenej príjemnou je endoskopia, pri ktorej lekár vloží dlhý, tenký nástroj nazývaný endoskop do úst a postupne sa ním dostane dole do žalúdka a dvanástnika. Vďaka pripojenej kamere lekár vidí orgány zvnútra a ak je to potrebné môže odobrať vzorky z týchto oblastí.

Prečo býva liečba Helikobaktera náročná?

Liečba Helikobaktera je často náročná najmä kvôli „jedinečnosti“ ich vlastností a súvisiacich okolností.

  • Bektérie H. pylori sú prispôsobené tomu, aby mohli žiť v kyslom prostredí žalúdka. Špirálovitý tvar im umožňuje preniknúť do žalúdočnej steny, kde sú chránené hlienom a imunitné bunky a antibiotiká nemajú na nich dosah.
  • Účinnosť mnohých antimikrobiálnych látok sa značne znižuje pri kyslom pH žalúdka.
  • Navyše žalúdok neustále vylučuje kyselinu a vypúšťa svoj obsah takže dochádza k nízkej koncentrácii účinných látok v cieľovom mieste.
  • Zároveň helikobakter vytvára látky, ktoré neutralizujú žalúdočné kyseliny, aby mohol prežiť.

Liečba

Lekár vám pravdepodobne navrhne liečbu v prípade, ak vám spôsobuje problémy alebo máte zvýšené riziko rakoviny žalúdka alebo vzniku vredu (napríklad na základe vašej alebo rodinnej anamnézy).

Tradične sa na liečbu H. pylori používala troj-kombinácia liekov (inhibítora protónovej pumpy (PPI), klaritromycínu a amoxicilínu) počas 7-14 dní. Výsledky tejto kombinácie sa však časom kvôli získaniu rezistencie výrazne znížili a v súčasnosti býva takáto liečba úspešná iba v 50-79% prípadov.

Ak kultivácia preukázala rezistenciu voči antibiotikám, odporúča sa štvor-kombinácia liekov, ktoré zvyčajne pozostávajú z PPI s 3 antibiotikami, medzi ktoré patrí amoxicilín, klaritromycín, metronidazol a tetracyklín. Liečba môže prebiehať rôzne a zvyčajne trvá maximálne dva týždne.

Sekvenčná liečba s odhadovanou úspešnosťou 90-94 % pozostáva z duálnej terapie (PPI plus amoxicilín) po dobu 5 dní, po ktorej nasleduje troj-kombinácia (PPI plus klaritromycínom a tinidazolom alebo metronidazolom) počas ďalších 5 dní. Zvýšenie úspešnosti by mohlo byť pravdepodobne dosiahnuté pokračovaním v užívaní amoxicilínu počas celej doby liečby a / alebo predĺžením trvania na 14 dní. Nie sú však zatiaľ k dispozície štúdie, ktoré by tieto hypotézy overili.

Súbežná liečba s úspešnosťou nad 90-94 % pozostáva zo štyroch liekov (PPI, klaritromycín, metronidazol / tinidazol a amoxicilín) podávaných dvakrát denne počas 3 až 7 dní. Rovnako ako u sekvenčnej terapii sú potrebné štúdie na overenie, či predĺženie trvania zlepší výsledky.

Štvor-kombinácia obsahujúca bizmut pozostáva z bizmutovej soli, tetracyklínu HCl, metronidazolu / tinidazolu a PPI podávaného trikrát až štyrikrát denne počas až 14 dní. Táto terapia sa však môže použiť len v krajinách, kde je k dispozícii bizmut.

Liečba vysokými dávkami PPI / amoxicilínom vyzerá tiež sľubne a predpokladá sa u nej úspešnosť nad 90%.

Najmenej štyri týždne po skončení užívania liekov je potrebné otestovať úspešnosť liečby.

Prírodné možnosti na podporu liečby infekcie H. pylori

Existujú stovky vedeckých štúdií a publikácií, ktoré sa venujú antibiotickej aktivite rôznych produktov proti H. pylori. Aj keď boli niektoré látky schopné znížiť počet baktérií v žalúdku, no nedokázali ich natrvalo odstrániť. Preto by mala byť prírodná liečba používaná len ako podporný doplnok na zvýšenie účinkov odporúčanej liečby. Nezabudnite sa porozprávať so svojím lekárom skôr, ako začnete s prírodnou liečbou.

Výživové doplnky

Probiotiká

Probiotiká sú zdrojom prospešných baktérií a kvasiniek, ktoré sa normálne vyskytujú v mikrobióme tela. Probiotiká sa môžu použiť na zvýšenie účinnosti antimikrobiálnej liečby vďaka zvýšeniu miery eradikácie a zníženiu vedľajších účinkov. Dve metaanalýzy naznačujú mierny účinok. Výskumníci našli dôkazy, ktoré naznačujú, že baktérie Lactobacillus acidophilus prinášajú najlepšie výsledky.

Brusnicová šťava

Šťava z brusníc zabraňuje baktériám, aby sa prichytili k žalúdku. Jedna štúdia odporúča každý deň 250 ml šťavy z brusníc.

Extrakt zo sladkého drievka

Extrakt zo sladkého drievka je bežným prírodným liekom na žalúdočné vredy. Hoci sú potrebné ďalšie dôkazy, existujúce testy na zvieratách a ľuďoch sú sľubné. Podľa štúdie z roku 2009 koreň sladkého drievka priamo nezabije baktérie, ale pomáha zabrániť ich prichyteniu na bunkové steny a preto funguje najlepšie v počiatočných štádiách infekcie.

Kórejský červený ženšen

Kórejský červený ženšen ukázal aktivitu proti H. pylori u laboratórnych zvierat. Červený ženšen je iný ako štandardný ženšen a má široké spektrum použitia.

Vyskúšajte protizápalovú stravu

Neexistuje zatiaľ síce žiadny dôkaz o tom, že strava zohráva úlohu pri vredoch u ľudí infikovaných H. pylori. Avšak živiny, nachádzajúce sa v protizápalových potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Protizápalová strava hrá dôležitú úlohu aj v naštartovaní imunitného systému. Dnes už vieme, že imunita sídli v črevách, keďže slizničný imunitný systém čreva (GALT) je v podstate najväčším imunitným orgánom v tele. Na mikrobióm má totiž najväčší vplyv práve strava, vďaka ktorej dochádza k obnoveniu krehkej rovnováhy baktérií a mikróbov v čreve, a životný štýl.

Medzi známe protizápalové potraviny, ktoré majú vplyv na H. pyroli, patrí například:

  • Probiotiká sa prirodzene nachádzajú napríklad vo fermentovaných potravinách, ako je kefír, kapusta, keksy, kombucha, tempe, kimchi a ďalších, ako je jogurt, miso polievka, poi, špargľa, pór a cibuľa.
  • Prirodzene sa vysytujúce prebiotiká pomáhajú podporovať zdravé črevné baktérie tým, že poskytujú potravu pre baktérie. Medzi prebiotické potraviny patria celozrnné obilniny, cibuľa, banány, cesnak, med, artičoky a pór.
  • Zelený čaj môže pomôcť zabíjať a spomaliť rast baktérií Helicobacter na základe štúdie na myšiach. Štúdia zistila, že konzumácia zeleného čaju pred infekciou zabraňuje zápalu žalúdka. Konzumácia čaju počas infekcie znižuje závažnosť zápalu žalúdka.
  • Brokolica – Sulforafan nachádzajúci sa v brokolici môže byť účinný proti H. pylori. Výskum na myšiach a ľuďoch naznačuje, že znižuje zápal žalúdka. Môže tiež znížiť kolonizáciu baktérií a jej účinky. Štúdia ľudí s diabetes mellitus 2. typu a H. pylori dokázala účinok.
  • Korenia a bylinky: zázvor (môže mať tiež vlastnosti znižujúce vredy), tymián (má tiež všeobecné antibakteriálne vlastnosti), kurkuma, oregáno, škorica
  • Olivový olej má silné antibakteriálne schopnosti proti ôsmim kmeňom H. pylori. Tri z týchto kmeňov sú odolné voči antibiotikám.

Okrem týchto protizápalových potravín má antibakteriálne schopnosti proti H. pylori aj med. Výskumníci naznačujú, že používanie medu so štandardnou liečbou by mohol skrátiť dĺžku liečby.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa ďalej dozviete, aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na zápalové ukazovatele, a reálne fungujú v boji proti chronickým zápalom.

Zdravá hygiena

Základom prevencie proti helikobakterovi sú zdravé hygienické návyky. Aby ste minimalizovali riziko infikovania sa H. pylori, dôkladne si umývajte ruky a všetky nástroje používané na varenie a jedenie. Na umývanie používajte teplú mydlovú vodu.

S nikým iným nezdieľajte príbor, hrnček, pohár, fľašu ani nič podobné.

Všetko ovocie a zeleninu umyte teplou mydlovou vodou alebo produktom na umývanie ovocia a zeleniny a dobre opláchnite.

Fototerapia

Štúdie ukazujú, že baktérie H. pylori sú citlivé na svetlo. Fototerapia používa ultrafialové svetlo na odstránenie H. pylori v žalúdku. Vedci sa domnievajú, že fototerapia používaná v žalúdku je bezpečná.

Najčastejšie mýty

Spotreba vody nevylieči H. pylori ani vredy.

Cesnak proti helikobakterovi nefunguje. Štúdie zahŕňajúce cesnak nezistili žiadny vplyv na H. pylori ani výskyt rakoviny žalúdka.

Komplexný pohľad

Trápia vás zdravotné problémy, s ktorými si nevedia dať lekári rady? Zameriavaním sa len na to, čo vám vie ponúknuť takýto úzko špecializovaný pohľad, sa môžete ukrátiť o cenné riešenia vašich zdravotných problémov.

Objednajte si u nás individuálnu konzultáciu, v rámci ktorej vám pripravíme komplex odporúčaní, a to na základe vedeckých štúdií s dokázanou účinnosťou, ale aj prírodných rokmi overených postupov.

Radi by ste mali prístup k novým, medicínskym aj alternatívnym tipom, ako sa starať o svoje zdravie, ktoré sú vedecky podložené?

Zdroje k článku

https://www.healthline.com/health/helicobacter-pylori#outlook

https://www.healthline.com/health/digestive-health/h-pylori-natural-treatment#prevention

wikihow.com/Cure-H.-Pylori-Naturally%3Famp%3D1

http://www.healthline.com/health/helicobacter-pylori#Treatment7

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3925854/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3925854/#!po=14.7260

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2841357/?report=reader#!po=20.1493

Zdieľať

Najnovšie články