Pravda/Lož: Probiotiká na vkladanie pre ženy

Marketing v súčasnosti predbehol vedu a v lekárňach nájdete špeciálne probiotiká pre ženy. Sú však tieto produkty na ženské problémy (veci) skutočne účinné?

Probiotické problémy na ženské veci ako vaginálne infekcie, mykóza, kandidóza

Probiotiká sú dnes všade: v pilulkách, práškoch a nápojoch. Odborníci ich odporúčajú pre zdravie čriev – na zabezpečenie rovnováhy v črevnom mikrobióme, s ktorým je úzko prepojený aj imunitný systém.

Avšak v súčasnosti už marketing predbehol vedu a v lekárňach nájdete aj špeciálne probiotiká pre ženy. Tieto vaginálne probiotické doplnky, ktoré zavádzajú živé organizmy priamo do pošvy, sú nesmierne populárne. Lekárnici ich odporúčajú pri liečbe a prevencii vaginálnych infekcií. Vybrať si môžete z celej škály produktov od perorálnych cez lokálne vo forme tabliet, čapíkov alebo menštruačných tampónov aplikovaných do pošvy.

Sú však tieto probiotické produkty na ženské problémy skutočne účinné? Odpoveď sme si prepožičali z jednej z najrenomovanejších inštitúcií, z Harvardskej lekárskej fakulty.

Ženský vaginálny mikrobióm

„Je pravda, že celý urogenitálny trakt, podobne ako tráviaci trakt, je pokrytý prospešnými baktériami a inými mikroorganizmami. Výskum čoraz viac ukazuje, že rozmanitý a zdravý črevný mikrobiom hrá úlohu pri ladení imunitného systému a pri prevencii škodlivého zápalu vo vnútri tela, ktorý môže viesť k chorobným stavom od srdcových chorôb a cukrovky až po neurodegeneratívne choroby. Pokiaľ ide o vaginálne zdravie, existujú niektoré bežné gynekologické problémy, o ktorých sa predpokladá, že sú spôsobené nerovnováhou baktérií vo vagíne. Ženy často vyhľadávajú probiotiká ako pokus o zmiernenie nepohodlia spôsobeného dvoma z nich: bakteriálna vaginóza a kvasinková infekcia,“

hovorí Dr. Caroline Mitchell, asistentka pôrodníctva, gynekológie a reprodukčnej biológie na Harvardskej lekárskej fakulte

Probiotiká na vaginálne infekcie?

Bakteriálna vaginóza je najbežnejšou vaginálnou infekciou u žien v plodnom veku.  Stále je toho veľa, čo odborníci nevedia, ale tento problém je spojený s nadmerným rastom škodlivých mikroorganizmov, ako je Gardnerella vaginalis alebo Prevotella, ktoré prevyšujú „zdravšie“ typy vaginálnych baktérií, vrátane bežného organizmu nazývaného Lactobacillus.

Vaginálna kvasinková infekcia tiež pramení z nerovnováhy vo vagíne. V tomto stave je však problémom kvasinka (druh plesne) nazývaná Candida, ktorá prekonáva zdravé baktérie. Candida môže normálne existovať vo vagíne bez problémov, ale môže spôsobiť problémy, ak prevyšuje počet iných mikroorganizmov.

Prečítajte si viac v našom súvisiacom článku: Opakujúca sa mykóza, kandidóza

Práve tieto ženy „by mohli mať prospech z probiotík – aspoň teoreticky,“ hovorí Dr. Mitchell. Napríklad, pokiaľ ide o opakujúcu sa bakteriálnu vaginózu, uvažuje sa o tom, že zavedenie väčšieho množstva užitočných laktobacilov by mohlo chrániť pred nadmerným množením škodlivých organizmov a následne znížiť opakujúce sa infekcie.  Ale dôkaz chýba, hovorí Dr. Mitchell. Ak sa preukáže, že je to pravda, probiotikum by mohlo byť prospešné, ale nikto si nie je istý. Každopádne nie je vôbec jasné, či by perorálne probiotikum mohlo akokoľvek pomôcť vagíne.

Na podporu účinnosti probiotík na ženské veci existujú len obmedzené dôkazy

Neexistuje takmer žiadny dôkaz o tom, že by probiotiká mali priaznivý vplyv na vaginálne zdravie. Štúdie sa väčšinou robia zle a nedodržiavajú prísne štandardy podávania správ, aj keď ide o randomizované štúdie.

Nie je dostatok informácií ani na to, aby bolo možné určiť, či zavedenie nových baktérií pomocou probiotík nespôsobí viac škody ako úžitku.  „Keď užijete ďalšie baktérie, neviete, s čím si pohrávate,“ hovorí Dr. Mitchell. „Potenciál poškodenia je pravdepodobne rovnako veľký ako potenciál pomôcť.“ Napríklad jedna štúdia uverejnená v septembri 2018 v časopise Cell zistila, že keď ľudia dostávali probiotiká po antibiotickej liečbe, regenerácia ich prirodzených črevných baktérií trvala dlhšie ako u ľudí, ktorí nebrali probiotiká.

O vaginálnom zdraví toho ešte veľa nevieme

Okrem toho, nad kvasinkovou infekciou vagíny sa vznáša ešte mnoho otáznikov. „V pošve sú kvasinky a laktobacily dosť šťastné, zatiaľ čo v laboratóriu môžu laktobacily zabíjať kvasinky,“ hovorí Dr. Mitchell. Užívanie probiotík teda nie je vedecky podloženou stratégiou, pretože okolnosti skutočného života nezodpovedajú tomu, čo sa deje v laboratóriu.

Na súčasné vaginálne probiotické výrobky by sa preto malo hľadieť so zdravou dávkou skepticizmu, ktorá sa však môže v budúcnosti meniť v závislosti od vývoja vedeckých poznatkov v tejto oblasti.

Ak probiotiká na ženské veci, tak ktoré?

 „Ľuďom hovorím, že vaginálne probiotiká sú pravdepodobne mrhaním peniazmi,“ hovorí Dr. Mitchell.  „Ale ak sa pre ne rozhodnete a naozaj ich chcete vyskúšať, probiotiká, ktoré sa zdajú byť v štúdiách prínosom, sú tie, ktoré obsahujú Lactobacillus rhamnosus GR-1.“

Majte na pamäti, že doplnky, na rozdiel od liekov, nie sú regulované. „Štúdie ukázali, že keď sa tieto produkty vyrábajú, často nemajú taký počet, aký je uvedený na etikete, alebo dokonca neobsahujú to, čo je na etikete,“ hovorí Dr. Mitchell. Úrad FDA tiež zistil, že niektoré doplnky obsahujú potenciálne nebezpečné kontaminanty.

Ale nezúfajte; na obzore môže byť aspoň jedna nová možnosť.  „Prebieha skúška vaginálneho produktu Lactobacillus crispatus s názvom Lactin-V,“ hovorí Dr. Mitchell.  „Spoločnosť sa usiluje získať schválenie ako živé bioterapeutikum, na rozdiel od kozmetického alebo výživového doplnkového produktu.

Môžu ženy diagnostikovať svoje vaginálne problémy samé?

Ak máte vaginálne príznaky, navštívite lekára. Jediným skutočne presným spôsobom, ako diagnostikovať vaginálny stav, je urobiť testy. Váš lekár môže poslať vzorku do laboratória na analýzu.

Jedinou osvedčenou liečbou bakteriálnej vaginózy a kvasinkovej infekcie sú doteraz antibiotické alebo protiplesňové liečby.

Ak máte opakujúce sa príznaky, môžete byť v pokušení ich prekonať v domnienke, že sa problém sám odstráni. Ale to môže stav zhoršiť, čo vedie k väčšiemu podráždeniu a nepohodliu.

Prečítajte si viac v súvisiacich článkoch:
Genitálna chlamydióza (Chlamýdia trachomatis)
Liečba chronických mykoplaziem: Mykoplasma, Ureaplasma

Pozor na alternatívne postupy a odporúčania

Ženy však niekedy nereagujú na štandardnú liečbu a majú opakujúce sa problémy, ktoré im nechávajú hľadať riešenia.  Mitchell hovorí, že niektoré ženy, s ktorými sa stretla, sa snažia nielen probiotické doplnky, ale aj alternatívne spôsoby liečby, ktoré našli na internete.  Patrí medzi ne vloženie tampónov nasiaknutých jogurtom, čajovníkový olej a strúčiky cesnaku do vagíny v snahe zaviesť užitočné baktérie.  Tieto riešenia, hovorí, sú nielen neefektívne, ale aj vysoko neodporúčané.

„Je pravda, že v laboratóriu sa dokázalo, že zlúčenina v cesnaku, alicín, zabíja kvasinky. Ale do vagíny si nemôžete dať dostatok klinčekov cesnaku – ani dosť ústnych cesnakových kapsúl – na dosiahnutie rovnakého účinku,“ hovorí Dr.  Mitchell.  Olej z čajovníka tiež nemá žiadny preukázaný prínos a môže spôsobiť podráždenie.  Tampony s obsahom jogurtu nefungujú.  Mnoho probiotických doplnkov a väčšina jogurtov obsahuje baktérie Lactobacillus, ale vo všeobecnosti to nie je ten istý typ Lactobacillus, ktorý sa nachádza vo vagíne.  L. crispatus a L. iners sú najbežnejšími druhmi vyskytujúcimi sa vo vagíne, zatiaľ čo väčšina probiotík a jogurtov obsahuje ďalšie druhy, ako je L. rhamnosus alebo L. acidophilus, ktoré sú častejšie v črevách.

Ak sa u vás vyskytuje pravidelné svrbenie alebo podráždenie, môžete z vonkajšej strany bezpečne aplikovať na kokosový olej, vazelínu alebo olivový olej. Je však dôležité si uvedomiť, že tieto látky môžu degradovať kondóm, takže ak používate kondómy na ochranu pred sexuálne prenosnými infekciami alebo na zabránenie otehotneniu, buďte opatrní.

Okrem toho môže veľa výrobkov, ako napríklad telové mydlo, pracie prostriedky a voňavé spodné prádlo, obsahovať dráždivé látky. Zmena značky alebo vynechanie určitých výrobkov môže pomôcť znížiť podráždenie citlivých oblastí.

Máte problémy so zápalmi?

Výskumy ukazujú, že to, čo vložíte do úst, skutočne ovplyvňuje mikrobiómy v mnohých smeroch.

Ak máte ženské problémy, môžete vyskúšať konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií. 

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu. V príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

https://www.health.harvard.edu/womens-health/does-your-vagina-really-need-a-probiotic

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár