Je normálne vidieť hlien v stolici?

Hlien je prirodzenou a veľmi dôležitou súčasťou fungovania tela. Tkanivá produkujú hlien, aby pokryl a tak chránil ústa, nos, dutiny, hrdlo, pľúca a črevá. Avšak prechladnutie, strava a rôzne ochorenia môžu zvýšiť produkciu, zmeniť konzistenciu a v niektorých prípadoch aj farbu hlienu.

Normálne je žltý alebo číry hlien prítomný v stolici v tak malých množstvách, že si ho voľným okom nevšimnete. Ak je v stolici viditeľný hlien, môže to byť príznak rôznych zdravotných problémov.

Zdravotné problémy spôsobujúce viditeľný hlien v stolici

Prechladnutie alebo chrípka

Ľudia mávajú najčastejšie zvýšený hlien, keď sú prechladnutý, v dôsledku čoho sa hlien z dutín dostáva až do tráviaceho traktu. 

Dehydratácia

Dehydratácia a zápcha môžu tiež spôsobiť, že sa hlien z hrubého čreva dostáva z tela von.

Nežiadúce reakcie na potraviny

Alergie na potraviny, celiakia a intolerancie ako laktózová, histamínová alebo neceliakálna gluténová intolerancia, môžu spôsobiť hlien v stolici.  Tieto zdravotné problémy môžu spôsobovať aj rôzne tráviace ťažkosti ako nadúvanie, hnačka, zápcha, alebo aj vyrážky.

Prečítajte si viac o citlivosti na potraviny v našom článku: Typy nežiaducich reakcií na potraviny a Pravda/Lož: IgG testy na potravinové intolerancie

Bakteriálne infekcie

Bakteriálne infekcie sú zvyčajne spôsobené baktériami ako Campylobacter, Salmonella, Shigella, Yersinia, atď..  Tieto baktérie sú často príčinou otravy jedlom a iných infekcií. Medzi príznaky patria: Hnačka, kŕče,  zvracanie, nevoľnosť, horúčka.  Niektoré prípady môžu byť dosť závažné a odporúča sa liečba lekárom.

Syndróm dráždivého čreva, Ulcerózna kolitída a Crohnova choroba

Syndróm dráždivého čreva (IBS) môže zvýšiť produkciu hlienu.  Tento symptóm je častejší u ľudí s IBS s prevládajúcou hnačkou než u pacientov s IBS s prevládajúcou zápchou.

Ulceratívna kolitída, forma zápalového ochorenia čriev (IBD), môže viesť k zápalu sliznice hrubého čreva a vzniku vredov.  Tieto vredy môžu krvácať a môžu tiež vytvárať hnis a hlien.

Crohnova choroba je oveľa menej náchylná na produkciu zvýšeného množstva hlienu v stolici. 

Prečítajte si viac o týchto zdravotných problémoch v súvisiacom článkoch: Črevné ochorenia a Syndróm dráždivého čreva

Análne trhliny a vredy

Análna trhlina je povrchový defekt v sliznici análneho kanála. Vzniká v dôsledku pretrvávajúcich hnačiek, tvrdej stolice a iných ťažkých tráviacich ťažkostí. Trhlina môže spôsobiť bolestivé pohyby čriev, ale nie sú také vážne.  Existujú prostriedky na zmiernenie bolesti a najčastejšie vymiznú v priebehu niekoľkých dní až týždňov.

Vredy majú podobné vlastnosti ako análne trhliny. 

Obštrukcia čriev

Príznaky, ako sú kŕče, zápcha, plyn alebo nadúvanie, môžu byť príznakmi nepriechodnosti čriev (ileus), čo je život ohrozujúci stav a je jednou z foriem náhlych príhod brušných, ktoré sa riešia bezodkladným chirurgickým zákrokom. Je preto nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc už pri prvých príznakoch.

Obštrukcia sa zo začiatku javí ako zápcha a zástava odchodu črevných plynov. Pridáva sa reflexné zvracanie, ktoré prechádza v nútené zvracanie kvôli hromadeniu obsahu čriev. Dochádza k charakteristickému zdvihnutiu brucha a prudkým bolestiam v mieste poškodenia a môžu sa pridať aj symptómy šoku.

Liečba rakoviny

Ak podstupujete chemoterapiu alebo rádioterapiu, telo môže utrpieť závažnejšiu stratu hlienu nazývanú gastrointestinálna mukozitída. Tento stav si môže vyžadovať nemocničné ošetrenie.

Diagnostika a liečba problémov, ktoré spôsobujú hlien v stolici

Diagnostika môže zahŕňať krvné testy, testy vzorky stolice na detekciu parazitov, baktérií a iných chorôb. Ak je potrebné ďalšie vyšetrenie, môže byť na správne diagnostikovanie a liečbu problému potrebná kolonoskopia, endoskopia alebo dokonca CT.

Následná liečba závisí od príčiny. Ak sa potvrdí bakteriálna infekcia, lekár môže predpísať antibiotiká. V prípade potvrdenia citlivosti na potraviny je potrebné tieto vylúčiť z jedálnička. V prípade zápalového ochorenia čreva vám lekár môže predpísať lieky. V niektorých prípadoch môže byť potrebná operácia, napríklad pri análnych trhlinách a vredoch, či v prípade nepriechodnosti čriev. Probiotiká a vláknina môže pomôcť ľuďom, ktorí trpia zápchou.


https://www.medicalnewstoday.com/articles/310101.php#when_doctor

Vložiť komentár