Kyselina močová: Ako znížiť jej hladinu prírodne?

Zvýšená hladina kyseliny močovej ako jedna z hlavných príčin ochorenia dna

Kyselina močová je jedným z odpadových produktov, ktoré vznikajú pri štiepení purínov, látky obsiahnutej v rôznych obľúbených potravinách. Ak konzumujete príliš veľa týchto potravín alebo filtrácia kyseliny močovej nefunguje tak ako by mala, môže dôjsť k zvýšeniu jej hladiny v krvi, čo môže spôsobovať rôzne zdravotné problémy vrátane dny. Hladinu kyseliny močovej v krvi však môžete efektívne znížiť nielen pomocou liekov, ale aj prírodne pomocou alternatívnej medicíny.

Čo sú to puríny a kyselina močová?

Kedykoľvek niečo zjete, organizmus túto potravu najprv musí rozložiť na menšie molekuly, z ktorých si dokáže pre seba vziať, čo potrebuje (živiny), a zvyšok (odpad) poslať z tela preč. Jednou z látok, ktoré organizmus takto metabolizuje, sú aj puríny.

Puríny sú organické zlúčeniny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v prírode.  Nachádzajú sa v každej bunke ľudského tela, ako aj v širokom sortimente potravín rastlinného aj živočíšneho pôvodu, napríklad v mäse, sardinkách, sušenej fazuľy či pive. Keď telo štiepi puríny, jedným z odpadových produktov, ktoré vznikajú, je aj kyselina močová.

Vysoká hladina kyseliny močovej (hyperurikémia)

Normálne telo odfiltruje kyselinu močovú prostredníctvom obličiek a moču. Avšak, ak konzumujete príliš veľa potravín bohatých na puríny, vaše telo produkuje príliš veľa purínov, alebo ak sa vaše telo nedokáže dostatočne rýchlo zbaviť tohto vedľajšieho produktu, môže sa v krvi hromadiť kyselina močová.

Niektoré poruchy môžu tiež viesť k vysokej hladine kyseliny močovej:

  • ochorenie obličiek
  • cukrovka
  • hypotyreóza
  • niektoré typy rakoviny alebo chemoterapie
  • psoriáza

Zdravotné problémy, ktoré spôsobuje zvýšená kyselina močová

Choroba dna

Naakumulovaná kyselina močová sa vyzráža vo forme kryštálikov a usadzuje sa v rôznych častiach tela, hlavne v kĺboch. To môže viesť k ochoreniu nazývanému dna, čo je forma artritídy, ktorá spôsobuje intenzívnu bolesť, opuch, sčervenanie a nepohodlie v postihnutých kĺboch a môže až obmedziť rozsah pohybu. Zo začiatku zvykne postihovať palec, no postupne sa môže šíriť aj do členkov, nôh, rúk, kolien a zápästí.

Prečítajte si súvisiaci článok: Čo na bolesť kĺbov

Obličkové kamene a kyselina močová

Kyselina močová zvyšuje kyslosť krvi a moču, čo môže spôsobiť obličkové kamene. Tie sa prejavujú bolesťou v dolnej časti chrbta a môže sa tiež objaviť krv v moči, zvracanie, podráždenie žalúdka a naliehavá potrebu močenia.

Diagnostika hladiny kyseliny močovej

Krvný test

Krvný test meria kyselina močová v krvi. V niektorých prípadoch vám lekár môže povedať, aby ste pred testom nič nejedli ani nepili 4 alebo viac hodín. Váš lekár vás tiež informuje, či pred testom potrebujete prestať užívať nejaké lieky.

Určite povedzte svojmu lekárovi o všetkých liekoch, bylinkách a doplnkoch, ktoré užívate, vrátane voľno-predajných liekov a výživových doplnkov, ako aj liekov na lekársky predpis. Niektoré z týchto liekov najmä diuretiká, vitamín B-3 a aspirín, môžu ovplyvniť vaše výsledky.

Výsledky zvyčajne dostanete do 1 až 2 dní, záleží to však na vašom laboratóriu.

Hladina kyseliny močovej v krvi

Hladina kyseliny močovej je vo všeobecnosti vysoká, keď je jej hodnota:

  • viac ako 360 umol/l u žien
  • viac ako 420 umol/l u mužov

Pozn. rozsah sa môže líšiť v závislosti od laboratória.

Ďalšie testy

Lekár môže objednať súčasne aj ďalšie testy, aby zistil, čo spôsobuje vaše príznaky, ako:

  • Testy na dnu, vrátane odberu tekutiny z postihnutého kĺbu
  • Analýza moču – test, ktorý hľadá ďalšie príznaky obličkových kameňov vrátane krvi, bielych krviniek a kryštálov

Ak sa zdá, že nemáte dnu ani obličkové kamene, lekár vám môže nariadiť viac krvných alebo močových testov, aby preskúmal, aké ďalšie ochorenie by mohlo spôsobiť vysoké hladiny kyseliny močovej.

Domáci test na meranie kyseliny močovej

Na trhu sú k dispozícii aj multifunkčné prístroje, ktoré sú určené na domáce meranie cholesterolu, kyseliny močovej a glukózy v krvi. Prístroje fungujú ako glukomer: je k nim pero, ktorým sa pichnete do prsta, kvapku krvi si vytlačíte na testovací papierik, vložíte do prístroja a po chvíli sa dozviete svoje výsledky.

Zvýšená kyselina močová a jej liečba

Existuje niekoľko rôznych spôsobov liečby:

Lieky

  • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), kortikosteroidy a kolchicín, ktoré znižujú bolesť a zápal
  • inhibítory xantín-oxidázy, ktoré znižujú hladinu kyseliny močovej produkovanej v tele
  • probenecid, ktorý pomáha obličkám odstraňovať kyselinu z krvi

Okrem toho, niektoré lieky a doplnky môžu tiež spôsobiť hromadenie kyseliny močovej v krvi:

  • aspirín
  • vitamín B-3 (niacín)
  • diuretiká
  • lieky potlačujúce imunitu
  • lieky na chemoterapiu

Ak potrebujete užívať niektorý z týchto liekov a máte hyperurikémiu, lekár môže zvážiť vhodnú alternatívu.

Nízko purínová diéta

Najjednoduchšie ako znížiť hladinu kyseliny močovej je pomocou stravy – vylúčením alebo aspoň obmedzením potravín, ktoré sú bohaté na puríny, ako sú:

  • mäso: bravčové, moriak, baranie, teľacie, orgány
  • ryby a morské plody ako: mäkkýše, lastúry
  • karfiol
  • zelený hrášok
  • sušená fazuľa
  • huby

Ďalšie prírodné spôsoby ako znížiť zvýšenú kyselinu močovú

Strážte si hladinu cukru v krvi

Kyselina močová je síce zvyčajne spájaná s potravinami bohatými na bielkoviny, nedávne štúdie však ukazujú, že potenciálnou príčinou môže byť aj cukor v krvi. Rýchlejšia absorpcia rafinovaných cukrov zvyšuje hladinu cukru v krvi a tiež vedie k vyššiemu množstvu kyseliny močovej.

Strážiť si hladinu cukru v krvi môžete viacerými spôsobmi. Medzi najefektívnejšie stratégie patrí najmä zníženie konzumácie potravín obsahujúcich cukry, zvýšenie konzumácie vlákniny a kontrola prediabetu v rámci prevencie u lekára.

Jedzte menej sladkostí a pite menej sladených nápojov

Medzi pridané cukry do potravín patrí okrem iného trstinový cukor, kukuričný sirup a sirup s vysokým obsahom fruktózy. Fruktóza je hlavným typom jednoduchého cukru v spracovaných a rafinovaných potravinách. Vedci zistili, že najmä tento typ cukru by mohol viesť k vysokým hladinám kyseliny močovej.

Obmedzte aj sladké nápoje a dokonca aj čerstvé ovocné šťavy, ktoré sú plné fruktózy a cukru obsahujúceho glukózu. Sladké nápoje vymeňte filtrovanou vodou a smoothies bohatými na vlákninu.

Pridajte do svojej stravy viac vlákniny

Konzumácia vlákniny pomôže telu zbaviť sa kyseliny močovej. Vláknina môže tiež pomôcť vyrovnať hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu. Má tiež tendenciu zvyšovať pocit sýtosti a pomáha znižovať riziko prejedania sa.

Denne pridajte najmenej 5 až 10 gramov rozpustnej vlákniny pomocou konzumácie potravín, ako napríklad:

  • čerstvé, mrazené alebo sušené ovocie
  • čerstvá alebo mrazená zelenina
  • ovos
  • orechy
  • jačmeň

Prevencia u lekára

Pri návšteve lekára si nechajte skontrolovať hladinu cukru v krvi. Je to dôležité, aj keď nemáte diagnostikovaný diabetes.

Dospelí s cukrovkou 2. typu môžu mať vo svojom krvnom obehu priveľa inzulínu. Tento hormón je potrebný na presun cukru z krvi do buniek, kde môže poháňať všetky telesné funkcie. Príliš veľa inzulínu však vedie k nadmernému množstvu kyseliny močovej v tele.

Jedinci so stavom nazývaným prediabetes môžu mať tiež vysoké hladiny inzulínu a vyššie riziko diabetu 2. typu. Ak máte podozrenie na inzulínovú rezistenciu, môže lekár skontrolovať hladinu inzulínu v sére okrem hladiny glukózy v krvi.

Prečítajte si súvisiace články:
6 ľudí z 10 má problémy s hladinou cukru v krvi
Inzulínová rezistencia ako ju zvrátiť
Aké mám riziko rozvoja cukrovky?

Pite viac vody a menej alkoholu

Pitie dostatočného množstva tekutín pomáha obličkám rýchlejšie odbúravať odpadové látky, medzi ktoré patrí aj kyselina močová. Majte vždy po ruke fľašu s vodou. Nastavte si budík, aby ste každú hodinu vypili aspoň zopár dúškov.

Na druhej strane, pitie alkoholu vás môže dehydratovať. Môže tiež viesť k vysokej hladine kyseliny močovej. Deje sa tak preto, že vaše obličky musia najskôr odfiltrovať alkohol namiesto kyseliny močovej a iných odpadových látok. Niektoré druhy alkoholických nápojov, ako je pivo, majú tiež vysoký obsah purínov.

Schudnite

Spolu so stravou môžu ďalšie kilogramy zvýšiť hladiny kyseliny močovej. Tukové bunky vytvárajú viac kyseliny močovej ako svalové bunky. Navyše, zbytočné kilogramy sťažujú obličkám filtrovanie kyseliny močovej.

Prečítajte si súvisiace články:
Pravda/Lož: Vplyv nadváhy a obezity
Pravda/Lož: Chudnutie a jo-jo efekt

Podprahový zápal

Stres, nedostatok spánku a pohybu môžu zvýšiť podprahový zápal. Zápal môže spôsobiť vysokú hladinu kyseliny močovej.

Prečítajte si súvisiaci článok: Zápal v tele a jeho diagnostika

Ak chcete znížiť podprahový zápal, odporúčam vám prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

Ajurvéda a kyselina močová, dna (vata rakta)

Podľa ajurvédskej medicíny sa dna objaví, keď je vata dosha nevyvážená. Existuje celý rad ajurvédských procedúr pre dnu a nahromadenie kyseliny močovej:

 1. Triphala

Triphala je jednou z najznámejších bylinných produktov využívaných v ajurvéde. Predpokladá sa, že Triphala má protizápalové účinky, čímby mohla zmierniť zápal spojený s dnou. Existuje však len obmedzený výskum na zvieratách a je potrebný ďalší výskum, aby sa dokázalo, či môže triphala pomôcť pri dne.

 2. Giloy

 Giloy je v ayurvéde bežne používaná bylina.

V rešerši štúdií z roku 2017 o zdravotných výhodách sa uvádza, že „extrakt zo šťavy z kmeňa giloy je vysoko účinný pri liečbe dny, pretože pomáha neutralizovať zvýšené hladiny kyseliny močovej v tele.“

Hodnotenie z roku 2014 okrem toho ukázalo, že giloy má na hlodavce protizápalové účinky a zmierňuje bolesti.  Predtým, ako bude možné dokázať jeho prínosy u ľudí, je však potrebný ďalší výskum.

3. Neem

Neem sa v ayurvéde často používa na zmiernenie zápalu a upokojenie vzplanutí dny.  Môže byť tiež vo forme pasty aplikovaný na oblasť postihnutú dnou.

Hoci má neem dokázané protizápalové vlastnosti, neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by preukázal, že priamo lieči príznaky dny alebo by znížil hladinu kyseliny močovej v tele.

 4. Karela

Karela sa v ayurvéde bežne odporúča na liečbu ochorení spôsobených vata dóšou. Preto sa často predpisuje na liečbu dny.

Neexistujú však žiadne skutočné vedecké dôkazy, ktoré by naznačovali, že karela môže znížiť hladinu kyseliny močovej alebo liečiť dnu.

 5. Čerešne a tmavé bobule

Mnoho ajurvédskych lekárov odporúča do stravy pridať čerešne a tmavé bobule, aby sa znížila hladina kyseliny močovej v tele.

V pilotnej štúdii z roku 2012 sa skúmali účinky konzumácie koncentrátu čerešňovej šťavy a zistilo sa, že znižuje hladiny kyseliny močovej. Zistilo sa tiež, že koncentrát granátového jablka znižuje hladiny kyseliny močovej, hoci to nebolo také účinné ako čerešňová šťava.

Štúdia z roku 2012, na ktorej sa zúčastnilo 633 účastníkov, zistila, že pri konzumácii najmenej 10 čerešní denne sa výskyt vzplanutí dny znížil o 35 percent.

 6. Kurkuma

Kurkuma je koreň, ktorý sa bežne používa ako korenie. V ajurvéde sa predpokladá, že kurkuma má množstvo zdravotných výhod.

Štúdia z roku 2016 ukazuje, že kurkumín (aktívna zložka kurkumy) je účinnou liečbou symptómov stavov kĺbovej artritídy vrátane dny.

Štúdia z roku 2013 sa zamerala na flexofytol, čistený extrakt kurkumínu, a zistilo sa, že je veľmi účinný pri liečbe zápalu dny.  Neznížilo to však hladiny kyseliny močovej.

7. Zázvor

Zázvor je jednou z najbežnejšie používaných rastlín a má mnoho predpokladaných zdravotných výhod. Je to populárny domáci prostriedok na dnu, dokonca aj na Západe.

V preskúmaní štúdií z roku 2011 sa uvádza, že zázvor je účinný pri dne, ako aj mnohých ďalších zápalových stavoch.  Zázvor môžete ľahko pridať do svojho jedálnička.

 8. Strava podľa ajurvédy na dnu

Ajurvéda aj západná medicína odporúčajú znížiť alebo sa vyhnúť alkoholu, cukru, mäsu a morským plodom.  V západnej medicíne sa tieto potraviny nazývajú vysoko purínové jedlá, ktoré majú tendenciu zvyšovať množstvo kyseliny močovej v tele.

Jedným z veľkých rozdielov medzi Ayurvedou a západnou medicínou, pokiaľ ide o dnu, sú mliečne výrobky.  V západnej medicíne niektoré výskumy ukázali, že nízkotučné mliečne výrobky znižujú hladinu kyseliny močovej.

V Ajurvéde sa odporúča úplne vynechať mlieko, ak máte dnu.  Niektorí ajurvédski lekári odporúčajú veganizmus na zníženie hladín kyseliny močovej.

 9. Cvičenie

Cvičenie je dôležitou zásadou ajurvédy.  Verí sa, že cvičenie, najmä jóga, podporuje celkové zdravie.  Netreba dodávať, že západná medicína súhlasí s tým, že cvičenie má mnoho zdravotných výhod.

Pretože cvičenie je osvedčenou metódou znižovania stresu a stres je bežným spúšťačom záchvatov dny, nie je divu, že sa odporúča osobám s dnou.

Podľa prieskumu štúdií z roku 2013 bola jóga spojená najmä s nižšou úrovňou stresu.

Okrem toho samotné cvičenie môže znížiť kyselinu močovú.  Štúdia z roku 2010 ukázala, že nadmerné potenie v dôsledku cvičenia znižuje hladinu kyseliny močovej v tele.  To je pripisované myšlienke, že potenie je spôsob, akým vaše telo uvoľňuje kyselinu močovú, a tak sa čistí.


https://www.webmd.com/arthritis/uric-acid-blood-test#2

https://www.healthline.com/health/how-to-reduce-uric-acid

https://www.healthline.com/health/gout/uric-acid-treatment-in-ayurveda#ayurvedic-treatments

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár