Chronické pľúcne chlamýdie (Chlamydophila pneumoniae)

CHLAMYDOPHILA PNEUMONIAE

Chlamydophila pneumoniae (do roku 1999 nazývaná Chlamydia pneumoniae) patrí k najrozšírenejším mikroorganizmom. Spôsobuje infekcie dolných (zápal hrdla a mandlí) a horných dýchacích ciest, vrátane suchého zápalu pľúc (atypická pneumónia).

Ak máte chlamýdiovú infekciu dýchacích ciest a dočítali ste sa na internete, že musíte najbližší rok užívať antibiotiká, nevešajte hlavu. Jedná sa o častú infekci – odhaduje sa, že Chlamydophila pneumoniae je zodpovedná až za približne 20% infekcií dolných dýchacích ciest. Takmer všetci ľudia sú infikovaní do veku 20 rokov. Protilátky v triede IgG sú zaznamenávané až u 80 % dospelej populácie.

Prejavuje sa skôr ako bežné prechladnutie alebo chrípka, no príznaky trvajú dlhšie:

Keďže ide o kvapôčkovú infekciu, najčastejšie sa prenáša: slinami, hlienom, kýchnutím, inými sekrétmi.
Doba inkubácie infekcie je približne 21 dní. Príznaky vykazujú postupný nábeh, a napriek vhodnej antibiotickej liečbe môžu pretrvať niekoľko týždňov alebo mesiacov.
Vyskytujú sa hlavne v školách, škôlkach, a na miestach, kde sa zdržuje veľa ľudí. Najvyššia miera nových infekcií vyskytuje vo veku od 5 do 15 rokov.

DIAGNOSTIKA PĽÚCNYCH CHLAMÝDIÍ

Na diagnostiku pľúcnych chlamýdií sa v súčasnosti využíva predovšetkým detekcia druhovo špecifických protilátok (IgA, IgG, IgM) v rámci sérologického rozboru krvi. Suchý zápal pľúc môže byť totiž spôsobený aj inými baktériami, najmä Mycoplasma a Legionella pneumoniae. Laboratórna diagnostika C. pneumoniae prakticky nie je možná v akútnom štádiu ochorenia, pri akútnej infekcii sa protilátky v triede IgM dajú detekovať najskôr v druhom týždni ochorenia.

Jedným zo spôsobov, ako lekár dokáže potvrdiť diagnózu zápalu pľúc, je RTG hrudníka. Röntgenové vyšetrenie hrudníka môže rozlišovať medzi pneumóniou a inými respiračnými ochoreniami, ako je napríklad akútna bronchitída.

LIEČBA PĽÚCNYCH CHLAMÝDIÍ

Potvrdená chlamýdiová infekcia sa lieči podávaním antibiotík. Na Slovensku sa na liečbu najčastejšie používajú tetracyklíny (najmä doxycyklín – Doxybene, Doxyhexal) a makrolidy (najmä azitromycín – Sumamed).

Dôležitá je však dĺžka liečby, ktorá závisí od stavu imunitného systému pacienta. Nekomplikované infekcie u imunokompetentných pacientov sa liečia 7 – 10 dní. Pneumónia u imunokompetentných pacientov, ktorí sú mladší ako 65 rokov, sa lieči 14 dní.
U ľudí so zníženou imunitou a starších ako 65 rokov sa lieči pneumónia kombináciou makrolidových a betalaktámových antibiotík alebo monoterapiou protipneumokokovým chinolónom spravidla 14 – 21 dní. K dlhšej liečbe sa pristupuje pri chronicky pretrvávajúcich chlamýdiách.

Na prekonanie kašľa (a nepríjemných pocitov, ktoré sú s ním spojené) môžete užívať aj rôzne druhy sirupov, kvapiek, tabliet na chemickej alebo bylinnej báze.

CHRONICKÉ PĽÚCNE CHLAMÝDIE

Riziko recidív a vzniku chronickej chlamýdiovej infekcie je vyššie, ak:

  • ste starší ako 65 rokov alebo sa jedná o dieťa, mladšie ako 2 roky
  • máte astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc alebo koronárnu chorobu srdca
  • používate inhalačné kortikosteroidy
  • fajčíte
  • máte narušnú imunitu alebo užívate imunosupresívne lieky.

Pretrvávajúce chlamýdiové infekcie si vyžadujú dlhšiu liečbu kombináciou antibiotík, najmä u pacientov s chronickými respiračnými infekciami a u pacientov so systémovými prejavmi chlamýdiových infekcií.

Lekár vám môže po dôkladnom zvážení predpísať fluórchinolóny (najmä moxifloxacín – Avelox), ktoré však ojedinele môžu spôsobiť závažné poškodenie nervového a muskuloskeletálneho systému a závažné reakcie pečene.

V prípade zájmu o pomoc pri liečbe vašich zdravotných problémov si môžete zvoliť niektorú z našich služieb:

Ak máte otázku súvisiacu s uvedenými informáciami prípadne ste nenašli hľadané odpovede, radi na ňu odpovieme. Prosím prejdite do našej bezplatnej online Poradne.

Ak máte záujem o celostný pohľad pre komplexné riešenie vášho zdravotného stavu, prosím prejdite na službu Celostná terapia na mieru.

MIKROBIÓM DÝCHACÍCH CIEST

Nedávne vedecké štúdie poukázali medzi vzťah medzi pretrvávajúcimi pľúcnymi ochoreniami a mikrobiómom dýchacích ciest.

Nové dôkazy naznačujú, že zloženie mikrobiónov dýchacích ciest sa líši v zdravotných stavoch a chorobách a so závažnosťou symptómov a že mikrobióm môže prispieť k patofyziologickým procesom spojeným s chronickým ochorením dýchacích ciest.

KOMPLIKÁCIE PĽÚCNYCH CHLAMÝDIÍ

Infekcia Chlamydophila pneumoniae môže hrať dôležitú úlohu v patogenéze a priebehu astmy.
Nedávne výsledky naznačujú, že infekcia Chlamydophila pneumoniae môže byť faktorom zodpovedným za 4 až 16% exacerbácií COPD (chronickej obštrukčnej choroby pľúc). Vzťah chlamýdiovej infekcie s aterosklerózou vyvoláva obrovský záujem.
Zistilo sa tiež spojenie infekcie Chlamydophila pneumoniae s inými neprenosnými ochoreniami, ako je rakovina pľúc, artritída, Alzheimerova choroba, roztrúsená skleróza, sarkoidóza a erythema nodosum, hoci úloha týchto baktérií nebola úplne pochopená pri žiadnej z uvedených chorôb.

AKO ZVÝŠIŤ ÚSPEŠNOSŤ LIEČBY?

PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

REGENERÁCIA MIKROBIÓMU

Na liečbu lymskej boreliózy sa používajú naozaj silné antibiotiká, ktoré nepoznajú rozdiel medzi prospešnými a patogénnymi baktériami a narúšajú jednotlivé mikrobiómy v tele.

Mikrobióm pritom v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia

Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov.

Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie. 

Tieto funkcie si však dokážu plniť len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení. A stále viac a viac zdravotných problémov sa spája s narušením krehkej rovnováhy baktérií v mikrobióme (dysbiózou). 

Preto je dôležité po skončení antibiotickej liečby zamerať sa na zregenerovanie mikrobiómu.

Nerovnováha v črevom mikrobióme totiž môže trvať niekoľko mesiacov, dokonca až rokov po liečbe.

O tom čo všetko vplýva na imunitný systém a aké možnosti jeho ovplyvňovania máte sa dozviete v našej príručke: Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom.

Zdroje k článku:

https://www.healthline.com/health/atypical-pneumonia#risk-factors

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24596014/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20171546/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1112086/#!po=1.11111

http://www.solen.sk/pdf/b4a7918e1af121207ccd4ab29ccc4c1c.pdf

https://www.slovenskypacient.sk/plucne-chlamydie-miluju-ked-kycham

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3359942/

Vložiť komentár