Chrípka má dopad na celý organizmus

Chrípka napáda primárne dýchací systém a hoci ostatné orgány v tele nie sú jej primárnym bodom záujmu, môže zriedkavo spôsobiť rôzne komplikácie. Dopad chrípky na ostatné vnútorné orgány je pomerne malo skúmaný a stále existuje vysoká miera neistoty o týchto súvislostiach. Poďme sa teda pozrieť, aké informácie sú k dispozícii.

1. DÝCHACÍ SYSTÉM

Vírus zvyčajne vstupuje do organizmu cez ústa, najmä prostredníctvom rúk (väčšina ľudí sa dotýka ich tváre veľa počas dňa aj keď si to neuvedomuje). Následne trvá niekoľko dní, kým sa prejavia prvé  symptómy.

Vírus primárne napadá dýchací systém (nos, hrdlo, priedušnicu, priedušky a pľúca), kde sa viaže na jednotlivé bunky a využíva ich prirodzené replikačné mechanizmy na vlastné rozmnožovanie sa. Tento proces môže spôsobiť určité poškodenie dýchacieho traktu.

Vzhľadom k najväčšej lokalizácii vírusu preto bývajú prítomné príznaky ako výtok z nosa, vlhký kašeľ, bolesť hrdla, atď.

Medzi komplikácie týkajúce sa dýchacieho systému patria:

  • Infekcia prínosových dutín a uší
  • Zhoršenie chronických zdravotných problémov, napríklad astmy
  • Pneumónia – závažná komplikácia chrípky, ktorá sa môže vyvinúť buď z infekcie spôsobenej vírusom chrípky, alebo z bakteriálnej superinfekcie. Preto dávajte pozor na vznik slabosti – to je bežný príznak pneumónie, ktorá spôsobuje väčšinu úmrtí na chrípku.

2. DÔSLEDKY IMUNITNEJ ODPOVEDE

Paradoxne, väčšina príznakov chrípky je dôsledkom imunitnej odpovede na vírus.

Akonáhle vaše telo zistí prítomnosť vírusu, imunitný systém začne produkovať proteíny nazývané cytokíny a chemokíny, čo vytvára ohromujúci zápal v celom tele. To je dôvod, prečo sa začnete cítiť zle.

Súčasne chemokíny pracujú s adaptívnym imunitným systémom na vytvorení T-buniek. Tieto bunky sú špeciálnym typom bielych krviniek, ktoré pracujú cielene: nájdu vírus chrípky, identifikujú ho a označia, aby mohlo dôjsť k zničeniu všetkých podobných patogénov. T-bunky, ktoré infiltrujú dýchací systém spôsobujú zápal, opuch a bolesť. Vzniká hlien, ktorý spôsobuje kašeľ vďaka ktorému dochádza k čisteniu dýchacích ciest.

Vedci si myslia, že systémové uvoľňovanie cytokínov do krvi priamo ovplyvňuje aj ďalšie symptómy chrípky, ako je silná bolesť hlavy a nedostatok chuti do jedla, hoci ich mechanizmy nie sú úplne jasné.

Za horúčku a zimnicu môžete tiež poďakovať cytokínom, konkrétne interleukínu-1. Tento typ cytokínov je schopný prekročiť hematoencefalickú bariéru, ktorá spája mozog so zvyškom tela. Keď dosiahnu hypotalamus (vnútorný termostat tela), zasahujú do jeho fungovania, dôsledkom čoho dochádza k zvýšeniu teploty a zimnici.

Infekcia vírusom chrípky môže dokonca vyvolať extrémnu zápalovú reakciu v tele a môže viesť k sepse, ktorá je život ohrozujúcou reakciou organizmu na infekciu.

Nasledujú zriedkavejšie komplikácie chrípky:

3. ZAŽÍVACÍ TRAKT

Počas chrípky sa často vyskytujú zažívacie problémy, ako je nevoľnosť, vracanie a hnačka. Predpokladá sa, že tieto symptómy nie sú spôsobené replikáciou vírusu v črevách, ale skôr prítomnosťou cytokínov alebo súbežnou mikrobiálnou infekciou.

Avšak treba poukázať na medzery vo vedomostiach, keďže súvislosť chrípky s týmito symptómami bola málo skúmaná, a vysokú mieru neistoty o prevalencii a význame týchto príznakov v súvislosti s chrípkou.

Napríklad jedna štúdia chrípky na myšiach zistila, že infekcia spôsobená respiračnou chrípkou spôsobila aj poškodenie čriev a zmenila kompozíciu črevných mikrobiálnych látok.

Vírus chrípky môže spôsobiť komplikácie aj v ďalších orgánoch zažívacieho traktu:

  • Hoci pečeň nemusí byť primárnym cieľovým orgánom vírusovej infekcie, môže byť poškodená kolaterálne. K poškodeniu pečene môže dôjsť v dôsledku imunitnej odpovede, kedy špecifické bunky imunitného systému ničia bunky pečene, prípadne vplyvom oxidačného stresu vzniknutého produkciou cytokínov, čo bolo preukázané u zvieracích modelov.
  • Ďalšia štúdia zistila, že infekcia vírusom chrípky môže hrať úlohu ako pôvodca pankreatitídy a diabetu u ľudí a iných zvierat. Histopatológia pankreasu vykazovala príznaky akútnej infekcie, ktorá viedla k závažnej fibróze a narušeniu štruktúry orgánu. Niektoré ľudské sezónne vírusy boli schopné infikovať ľudské pankreatické bunkové línie a ostrovčeky pankreasu.

4. SRDCE

Chrípka spôsobuje zvýšený stres organizmu, čo môže ovplyvniť krvný tlak, srdcovú frekvenciu a celkovú funkciu srdca a zvýšiť pravdepodobnosť infarktu alebo mŕtvice.

Známa zriedkavá komplikácia chrípkového infekcie je aj akútna myokarditída – zápalové ochorenie srdcového svalu (myokardu) so širokým spektrom závažnosti, od sotva rozpoznateľného až po smrteľné ochorenie.

5. SVALOVÉ TKANIVÁ

Vedci sa domnievajú, že bolesti svalov sa vyskytujú, pretože cytokíny indukujú rozpad svalových proteínov. Tento rozpad je pravdepodobne prospešný, pretože mnohé z výsledných aminokyselín pomáhajú vytvárať a posilňovať časti imunitného systému.

Chrípka však môže spôsobiť aj akútnu vírusovú myozitídu – svalové ochorenie so známkami zápalu, niekedy reumatologického charakteru. Ide o zriedkavý stav, ktorý sa vyskytuje počas ozdravnej fázy chrípky. Najčastejšie sa prejavuje ako náhly nástup svalovej slabosti, bolesti a citlivosti.

Akútna infekcia chrípky môže spôsobiť aj rabdomyolýzu – rozpad svalov. Rabdomyolýza je charakterizovaná svalovou poruchou s uvoľnením škodlivých proteínov, ktoré môžu mať ničivé dôsledky.

6.  UROGENITÁLNY TRAKT

Výskyt zlyhania obličiek počas chrípky predstavuje vážnu komplikáciu. Napriek nepresvedčivému dôkazu, že vírus chrípky môže spôsobiť ochorenie obličiek, patologické mechanizmy sekundárne spôsobené vírusovou infekciou, môžu viesť k dysfunkcii obličiek rôzneho stupňa.

Štúdia robená na fretkách ukázala, že vírus chrípky môže okrem tkaniva dýchacích ciest infikovať aj močový mechúr, maternicu a vajcovody.

Zaznamenaný bol aj prípad nekomplikovanej infekcie močového traktu bezprostredne po chrípke u inak zdravého dospelého muža bez predchádzajúcej anamnézy infekcie močových ciest alebo štrukturálnych abnormalít obličkového traktu.

7.  NEUROLOGICKÉ PROBLÉMY

Jedna z týchto mimoriadnych komplikácií bola opísaná ako „neuro-chrípka“ s vývojom neurologických komplikácií, ktoré zahŕňajú diagnózu encefalopatie, encefalitídy a meningitídy a môže sa vyskytnúť u zdravých detí a u pacientov s už existujúcimi problémami (ako chronické neurologické alebo neuromuskulárne ochorenia, vrodené metabolické ochorenia, Downov syndróm a vrodené srdcové ochorenie).

VEDĽAJŠIE ÚČINKY LIEKOV

Ľudia, ktorí majú chrípku často užívajú lieky na zmiernenie symptómov. Medzi najčastejšie používané patria lieky proti teplote a nosný sprej.

Lieky proti teplote (paracetamol, ibuprofén alebo aspirín) poskytujú úľavu od teploty, bolesti, prípadne aj znižujú zápal, avšak pre telo sa jedná o ďalšiu záťaž. V malej pilulke sa ukrýva chemický koktail, ktorý môže spôsobiť aj množstvo vedľajších účinkov, najmä ak sa to s ich užívaním preháňa.

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí dopad na zažívanie, ale ich užívanie môže viesť aj k pažerákovým, žalúdočným a črevným vredom, poškodeniu pečene, obličiek, vzniku alebo zhoršeniu srdcovej nedostatočnosti, atď.

Veľmi častou príčinou, prečo sa ľudia týmito liekmi predávkujú je fakt, že nevedomky užívajú rôzne lieky s ich obsahom.

PREVENCIA CHRÍPKY

Najlepšie je nedostať chrípku vôbec, preto dbajte počas chrípkového obdobia na dôslednú prevenciu.

Často si umývajte ruky a vyhýbajte sa miestam, kde sa zdržiava veľa ľudí, najmä počas chrípkového obdobia.

Tiež môžete zvážiť možnosť očkovania proti chrípke.

Ak už chrípku máte, dúfam, že vás tento článok motivuje k jej dôslednému doliečeniu.

Okamžite kontaktujte svojho lekára, ak máte nasledujúce problémy:

  • Príznaky sa nezlepšujú po 3 až 4 dňoch ochorenia
  • Potom, čo sa začnete cítiť trochu lepšie, sa vás stav zhorší – nevoľnosť, vracanie, vysoká horúčka, triaška, bolesť na hrudníku alebo kašeľ s hustým žltozeleným hlienom.

Prečítajte si viac (súvisiace témy):
Spravte si test: V akej forme je váš imunitný systém?

AKO SA PO CHRÍPKE DOSTAŤ OPÄŤ DO FORMY?

PÔST V PRVÝCH DŇOCH CHRÍPKY

Zvieratá ale aj niektorí ľudia majú pôstny „inštinkt“ a počas choroby väčšinou nemajú chuť jesť.

Sám Hippocrates (c 460 – c 370 pnl), považovaný za otca modernej medicíny, napísal: „Ak jete, keď ste chorý, kŕmite svoju chorobu„.

Preto, ak ste v akútnej fáze ochorenia, môžete pomôcť svojmu organizmu zamerať sa na boj s infekciou a znížiť zápal vďaka prerušovanému pôstu.

  • Jedna štúdia u 50 zdravých dospelých ukázala, že prerušovaný pôst po dobu jedného mesiaca významne znížil hladiny zápalových ukazovateľov.
  • Iná štúdia objavila ten istý účinok, keď sa ľudia postili 12 hodín denne po dobu jedného mesiaca.

Buďte však pri prerušovanom pôste obozretní a nepreháňajte to s ním. Aj prerušovaný pôst má svoje riziká a môže viesť ku vzniku rôznych zdravotných problémov. Úplne preto stačí nejesť vtedy, keď sa cítite zle.

Prečítajte si viac: Pravda/Lož: Detoxikácia a prerušovaný pôst

STAROSTLIVOSŤ O IMUNITU

Chrípka nie je prechladnutie, práve naopak, ako ste sa mohli dočítať v článku, má negatívny dopad na celý organizmus.

Na to, aby ste ju dokázali prekonať bez komplikácií je potrebné mať zdravý imunitný systém.

Jeho základom je mikrobióm, ktorý v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia.

Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov. Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie. 

Svoje funkcie si však dokážu plniť  len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení.

PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Živiny hrajú kľúčovú úlohu pri podpore a boji proti zápalovým procesom. Dôkazy spájajúce živiny so zápalovými procesmi pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií. 

Pomôcť v boji proti chronickému podprahovému zápalu vám preto môže konzumácia protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa ďalej dozviete, aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na zápalové ukazovatele, a reálne fungujú v boji proti chronickým zápalom.

Zdroje k článku:
https://www.popsci.com/what-flu-does-immune-system-body#page-4
https://www.cdc.gov/flu/consumer/symptoms.htm
http://www.virology.ws/2009/05/05/influenza-and-gastrointestinal-symptoms/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4676820/#!po=0.925926
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4235643/#!po=0.704225
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/984071/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4941665/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3536404/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5333716/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2072517/
https://www.webmd.com/cold-and-flu/heart-disease-and-flu
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3533457/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3579047/

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár