0

Pravda/Lož: Detoxikácia

#črevo#detoxikácia#prerušovanýpôst#protizápalovástrava

Za detoxikáciu sa zvyčajne považuje krátkodobý zásah do stravovania určený na odstránenie toxínov z tela a zlepšenie niektorých zdravotných problémov (vrátane obezity, porúch trávenia, autoimunitných ochorení, zápalov, alergií a chronickej únavy). Typická očistná kúra zahŕňa obdobie pôstu, po ktorom nasleduje prísna strava. Niekedy zahŕňa aj bylinky, čaje, doplnky a čistenie čriev.

Lekári bývajú veľmi citliví na spájanie detoxikácie s vyplavovaním toxínov. Poukazujú najmä na to, že naše telo sa prirodzene “detoxikuje” každý deň cez hrubé črevo, pečeň, obličky a slezinu. V črevách sa nenachádzajú žiadne nánosy špiny, čo môžu potvrdiť tí, ktorú vykonávajú kolonoskopia. Na druhej strane by si medicína mala priznať, že je toho ešte príliš veľa, čo nemá prebádané. Detoxikácia je toho skvelým príkladom, keďže jej výskum pozostáva len zo zopár štúdií. A až priveľmi často sa stáva, že medicína časom vedecky potvrdí to, čo tradičná medicína už dávno vedela.

A tu prichádza na rad „alternatíva“, ktorá detoxikáciu priam „zbožňuje“. Koncept čistenia je vitálnou súčasťou ajurvédskej aj čínskej medicíny. Detoxikácia je po tisícky rokov považovaná za nezameniteľnú súčasť prevencie chorôb, ale aj za dôležitú metódu liečby mnohých ochorení.

Na druhej strane však veda významne podporuje prerušovaný pôst. Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú zdravotné benefity pôstu, medzi ktoré patrí zlepšenie inzulínovej a leptínovej rezistencie, zníženie zápalov, zlepšenie zdravia srdca, posilnenie funkcii mozgu, zabránenie neurodegeneratívnym poruchám, prevencia rakoviny, predĺženie života, atď.

Aj história nám dáva množstvo dôkazov. V minulosti bolo jarné obdobie v mnohých kultúrach určené pre pôst – pre ľudí bol pôst ideálnym riešením na prekonanie nedostatku potravín.
Chudnutie počas jarných pôstov je prirodzené, keďže predtým než začnú semená klíčiť je v prírode jedlo skôr zriedkavé. Pôst zároveň podporuje metabolizmus tukov vďaka čomu sa vyplaví časť nadbytočného tuku uloženého zo zimných mesiacov.

Navyše je pôst dôležitý pre pečeň, pretože na to, aby sa dokázala zregenerovať potrebuje pravidelný oddych od nezdravého jedla, liekov, toxínov zo znečisteného životného prostredia, atď.

Taktiež nemôžeme zabudnúť na psychologický a spirituálny aspekt detoxikácie. Ľudia milujú myšlienku čistenia, očistných rituálov, kúpeľov, atď. Majú silný psychologický, náboženský, duchovný význam a pozitívny vplyv na zdravie.

Detoxikačnú kúru vyberajte starostlivo

Dôležité je vybrať si šetrnú detoxikáciu, ktorá nespôsobí viac škody ako úžitku. Príkladom detoxikácií, pri ktorých je treba byť obozretní sú detoxy založené na pití džúsov alebo smootie, takzvaný detox pečene alebo dlhodobé užívanie preháňadiel.

Ak sa cítite preťažení, neustále unavení, bývate často chorí, máte problémy s pokožkou, opakujúce sa bolesti hlavy, brucha alebo kĺbov a svalov – to sú práve signály, že je vaše telo vyvedené z rovnováhy. Častou príčinou býva skrytý podprahový zápal v tele.

Pomôcť v boji proti podprahovému zápalu vám môže konzumácia protizápalovej stravy. Táto strava je tiež postavená na dôkazoch, ktoré pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom.

Protizápalová strava hrá dôležitú úlohu aj v naštartovaní imunitného systému. Dnes už vieme, že imunita sídli v črevách, keďže slizničný imunitný systém čreva (GALT) je v podstate najväčším imunitným orgánom v tele. Na mikrobióm má totiž najväčší vplyv práve strava, vďaka ktorej dochádza k obnoveniu krehkej rovnováhy baktérií a mikróbov v čreve, a životný štýl.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru. Tá sa zameriava na komplexný prístup k zdraviu a je skvelým príkladom prírodnej, hĺbkovej, ale zároveň šetrnej detoxikácie. Ide o 6-týždňovú kúru, ktorá je inšpirovaná celosvetovo uznávanou protizápalovou stravou a je cielene skombinovaná s očistnou kúrou, ktorú používa Ajurvéda. Kúra kombinuje benefity, ktoré ponúka prerušovaný pôst a jedenie protizápalové stravy.

Ak je vaším primárnym cieľom pri detoxikácii schudnúť, odporúčam vám našu príručku Keď sa nedarí schudnúť, ktorá odhaľuje príčiny problémov s hmotnosťou a ponúka jednoduchý a praktický návod na to, čo robiť, aby ste gény, ktoré boli zakódované miliónmi rokov evolúcie, využili pri chudnutí vo svoj prospech namiesto toho, aby ste bojovali s veternými mlynmi. 

Radi by ste mali prístup k novým, medicínskym aj alternatívnym tipom, ako sa starať o svoje zdravie, ktoré sú vedecky podložené?

Zdroje k článku:

https://www.webmd.com/diet/features/detox-diets-cleansing-body
https://www.healthline.com/nutrition/detox-diets-101#safety-and-side-effects

Zdieľať

Najnovšie články