Pravda/Lož: Prerušovaný pôst a detoxikácia organizmu

Detoxikácia znamená krátkodobý zásah do stravovania určený na odstránenie toxínov z tela a zlepšenie niektorých zdravotných problémov (vrátane obezity, porúch trávenia, autoimunitných ochorení, zápalov, alergií a chronickej únavy). Typická očistná kúra zahŕňa obdobie pôstu, po ktorom nasleduje prísna strava. Niekedy zahŕňa aj bylinky, čaje, doplnky a čistenie čriev.

Detoxikácia je z pohľadu modernej medicíny hlúposť, alternatívna medicína má však iný názor

Lekári bývajú veľmi citliví na pojem detoxikácia a jeho spájanie s vyplavovaním toxínov. Poukazujú najmä na to, že naše telo sa prirodzene “detoxikuje” každý deň cez hrubé črevo, pečeň, obličky a slezinu. V črevách sa nenachádzajú žiadne nánosy špiny, čo môžu potvrdiť tí, ktorú vykonávajú kolonoskopia.

Na druhej strane by si medicína mala priznať, že je toho ešte príliš veľa, čo nemá prebádané. Detoxikácia je toho skvelým príkladom, keďže jej výskum pozostáva len zo zopár štúdií. A až priveľmi často sa stáva, že medicína časom vedecky potvrdí to, čo tradičná medicína už dávno vedela.

A tu prichádza na rad „alternatíva“, ktorá detoxikáciu priam „zbožňuje“. Koncept čistenia je vitálnou súčasťou ajurvédskej aj čínskej medicíny. Detoxikácia je po tisícky rokov považovaná za nezameniteľnú súčasť prevencie chorôb, ale aj za dôležitú metódu liečby mnohých ochorení.

Taktiež nemôžeme zabudnúť na psychologický a spirituálny aspekt detoxikácie. Ľudia milujú myšlienku čistenia, očistných rituálov, kúpeľov, atď. Majú silný psychologický, náboženský, duchovný význam a pozitívny vplyv na zdravie.

Naopak, prerušovaný pôst veda podporuje, no Ajurvéda ho v modernej forme neodporúča

Na druhej strane veda podporuje prerušovaný pôst. Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú zdravotné benefity pôstu, medzi ktoré patrí zlepšenie inzulínovej a leptínovej rezistencie, zníženie zápalov, zlepšenie zdravia srdca, posilnenie funkcii mozgu, zabránenie neurodegeneratívnym poruchám, prevencia rakoviny, predĺženie života, atď.

Viac o výhodách prerušovaného pôstu si môžete prečítať v súvisiacom článku: Prerušovaný pôst a jeho zdravotné benefity

S príliš častým a dlhým pôstom založeným na hladovaní, aký je v súčasnosti hitom pod názvom prerušovaný pôst, sa však spájajú aj viaceré riziká. To platí najmä pre nasledovných ľudí:

  • vek viac ako 65 rokov
  • akékoľvek zdravotné ochorenie
  • užívanie liekov (dávkovanie je často postavené na pravidelnom jedle)
  • fyzicky náročná práca (hrozia závraty alebo iné vedľajšie účinky nízkej hladiny cukru v krvi)
  • zvýšená žalúdočná kyselina
  • vredy, žlčníkové kamene alebo piesok
  • vyššie kalorické potreby (teda ak máte podváhu, menej ako 18 rokov, v tehotenstve, pri dojčení),
  • problémy s reguláciou hladiny cukru (cukrovka 1. alebo 2. typu, tehotenská cukrovka, atď.)
  • náchylnosť na rozvoj poruchy príjmu potravy. Medzi rizikové faktory patrí člen rodiny s poruchou príjmu potravy, perfekcionizmus, impulzivita a nestabilná nálada.

Ajurvédsky pôst

Ajurvéda, najstarší medicínsky systém na svete uznávaný aj Svetovou zdravotníckou organizáciou, na prerušovaný pôst nazerá kriticky. Ajurvédski lekári varujú, že v súčasnosti obľúbený prerušovaný pôst, počas ktorého ľudia kompletne preskakujú jedlo, môže spôsobiť nerovnováhu medzi dóšami, oslabiť trávenie, vnútorné prepojenie medzi mysľou a telom, a môže v skutočnosti vytvoriť problémy, z ktorých zotavenie môže trvať mesiace.

Ajurvédsky pôst (pratyahara) neznamená úplné hladovanie. Je skôr o konzumácií ľahšej „čistejšej“ stravy, ktorá pomáha udržiavať rovnováhu v tele. Odporúča sa praktizovať pravidelne jeden deň v týždni a len v miernej forme.

Myšlienka takéhoto pôstu je dať odpočinku Agni (tráviacemu systému). To pomáha revitalizovať a znovu zapáliť tráviaci oheň a spáliť akékoľvek toxíny (Ama), ktoré sa nahromadili v našom tele. Tým zlepšuje celkové zdravie. Je však dôležité si tento „odpočinok“ dobre zvoliť, aby pôst nespôsobil viac škody ako úžitku.

Prečítajte si viac o ajurvédskom pôste v našom článku: Aký prerušovaný pôst odporúča Ajurvéda?

Protizápalová strava

Ak cítite potrebu detoxikovať svoj organizmus – cítite sa preťažení, neustále unavení, bývate často chorí, máte problémy s pokožkou, opakujúce sa bolesti hlavy, brucha alebo kĺbov a svalov, odľahčenie stravy je jednoznačne na mieste.

Pomôcť vám môže aj konzumácia protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.
Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru. Tá sa zameriava na komplexný prístup k zdraviu a je skvelým príkladom prírodnej, hĺbkovej, ale zároveň šetrnej detoxikácie.


Zdroje k článku:
https://www.webmd.com/diet/features/detox-diets-cleansing-body
https://www.healthline.com/nutrition/detox-diets-101#safety-and-side-effects

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár