Zlatý stafylokok na koži: Moderná aj prírodná liečba a bylinky

Prečítajte si, čo je to zlatý stafylokok a aká liečba sa používa v prípade infekcie na koži. Dozviete sa aj, aká prírodná liečba a bylinky vám môžu pomôcť.

Zlatý stafylokok Staphylococcus aureus: príznaky, liečba, prírodná liečba, bylinky

Prečítajte si, čo je to zlatý stafylokok a aká liečba sa používa v prípade infekcie na koži. Dozviete sa aj, aká prírodná liečba a bylinky vám môžu pomôcť.

Čo je to zlatý stafylokok?

Zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) je grampozitívna baktéria, ktorá patrí medzi potenciálne patogénne baktérie. 

To znamená, že síce môže vyvolať ochorenie, ale je aj bežnou súčasťou normálnej flóry. Každý tretí človek je nosičom zlatého stafylokoka a ani o tom nemusí vedieť, pretože imunitný systém drží túto baktériu pod kontrolou, aby sa nerozmnožila natoľko, aby vznikla infekcia.

V prípade oslabeného imunitného systému alebo narušenia kožnej bariéry alebo lokálneho mikrobiómu môže zlatý stafylokok spôsobiť celý rad ochorení, najmä infekcie horných dýchacích ciest a kožné infekcie (impetigo, vredy, celulitída, folikulitída, karbunky, syndróm oparenej kože a abscesy), otravu jedlom, až po život ohrozujúce ochorenia (zápal pľúc, meningitída, osteomyelitída, endokarditída, syndróm toxického šoku, bakterémia a sepsa).

Ako vyzerá kožná stafylokoková infekcia?

Kožná stafylokoková infekcia sa najčastejšie prejavuje vyrážkami až pľuzgiermi, ktoré sú v okolí červené, svrbivé a bolestivé.

Pri infekcii hlbších vrstiev kože môžete vidieť zapálené ložiská v strede s jedným otvorom, z ktorého uniká hnis.

Vyrážky sa môžu premeniť na rany, ktoré sa nehoja chrastou (zjazvujú). Koža môže stvrdnúť a zhrubnúť.

Pri vážnejších stavoch sa môže vyskytnúť aj horúčka.

Zlatý stafylokok na koži: Príčiny a liečba infekcie

Narušenie kožnej bariéry

Medzi najčastejšie príčiny kožnej infekcie, ktorú spôsobuje zlatý stafylokok, patrí narušenie možnej bariéry, ku ktorej môže dôjsť v dôsledku:

  • narušenia kože ako ochrannej bariéry (dermatologické ochorenia, rezné rany, poranenia, popáleniny, uhryznutia)
  • vnášania predmetu do tela (napr. hadica, implantát a pod.)
  • rôznych lekárskych zákrokov, kedy baktéria môže napadnúť zdravé tkanivo alebo vyvolať produkciu toxínov v krvnom riečisku.

K narušeniu kože ako ochrannej bariéry dochádza najmä pri dermatologických ochoreniach. Mnohé z nich vrátane kožných infekcií, psoriázy, kožných alergií, ekzémov, kontaktnej dermatitídy, akné, zlého hojenia rán, kožných vredov, lupín, kvasiniek, ružienky a zrýchleného starnutia kože, súvisia s narušením kožného mikrobiómu a / alebo sú dôsledkom chronického zdravotného stavu. Bez adekvátnej liečby príčiny je preto zbaviť sa zlatého stafylokoka veľmi obtiažne.

Kožný mikrobióm

Kedysi si vedci mysleli, že sa mikrobióm nachádza len na povrchu kože a hlbšie vrstvy pokožky zostávajú sterilné. Teraz už vieme, že mikróby obývajú celú cestu až do podkožnej vrstvy tuku. Zdravý mikrobióm pokožky taktiež chráni jedinca proti infekcii. Mikrobióm pomáha aj pri hojení rán, obmedzuje vystavenie pokožky alergénom a UV žiareniu, minimalizuje oxidačné poškodenie, udržuje pleť vlhkú, podieľa sa aj na tvorbe telesného pachu a môže chrániť aj pred rakovinou kože.

Zdravý imunitný systém neustále sleduje bakteriálnu kolonizáciu a zabraňuje bakteriálnej invázii lokálnych tkanív. K narušeniu mikrobiómov a infekcii však často dochádza práve v dôsledku toho, že je váš imunitný systém vyvedený z rovnováhy.

Ako spoznať skutočne oslabenú imunitu sa môžete dozvedieť v našom článku: Silná imunita je “IN”. Taktiež si môžete spraviť Test: V akej forme je váš imunitný systém

Okrem toho, neustále používanie čistiacich prostriedkov na tvár a antibakteriálnych mydiel zbavuje pokožku baktérií, ako aj používanie antibiotík narúša zdravý bakteriálny ekosystém a vedie k dysbióze v kožnom mikrobióme

Viac o kožnom mikrobióme si môžete prečítať v našom článku: Kožný mikrobióm.

Liečba kožnej infekcie, ktorú spôsobil zlatý stafylokok

Pri kožných ochoreniach sa najprv používajú lokálne antibiotické krémy alebo masti s účinnou látkou mupirocín a retapamulín. 

Tiež môže byť potrebná chirurgické ošetrenie na vypustenie hnisu.

Pripravte sa aj na to, že stafylokokové baktérie sú veľmi prispôsobivé a mnohé sa stali odolnými voči jednému alebo viacerým antibiotikám. Napríklad už iba 10% súčasných stafylokokových infekcií sa môže vyliečiť penicilínom. Preto je mimoriadne dôležité liečbu podporiť aj prírodnou liečbou.

Pri neúspechu lokálnej liečby lekár predpíše širokospektrálne antibiotiká (napríklad metronidazol, ciprofloxacín alebo klindamycín). Liečba kožných infekcií môže trvať 7 až 14 dní. 

Ak sa váš stav nezlepší, môže lekár predpísať ďalšie, silnejšie antibiotikum. V závažných prípadoch sa predpisuje intravenózne vankomycín.

Ako zvýšiť úspešnosť liečby infekcie, ktorú spôsobuje zlatý stafylokok?

Bylinky a výživové doplnky

Nedávny výskum identifikoval viaceré rastliny s antimikrobiálnym účinkom proti MRSA. Väčšinou ide o ťažko dostupné exotické rastliny a kríky.

Triphala

Môžem vám však odporučiť ajurvédsky preparát známy ako Triphala, ktorý obsahuje dokonca až tri z identifikovaných rastlín (Emblica officinalis, Terminalia chebula a Terminalia bellirica). Používa sa pri liečbe malabsorpcie, zápchy, dyspepsie a hyperglykémie z hľadiska jej mnohých prínosov pre zdravie. Napriek tomu, že klinické štúdie na humánnej úrovni neboli vykonané na podporu jej použitia pri infekciách, dôkazy zo štúdií in vitro a zvieracích modelov naznačujú, že každá zložka Triphaly má vlastnosti proti MRSA.

Medvedica lekárska

Prínos byliniek je významný aj vďaka ich schopnosti zvýšiť účinok antibiotík a znížiť rezistenciu na ne. Napríklad corilagin, polyfenol, nachádzajúci sa v listoch Medvedice lekárskej (Arctostaphylos uva-ursi) bol synergický s β-laktámovými antibiotikami proti MRSA.

Zelený čaj

Zelený čaj – Čajovník čínsky (Camellia sinensis) obsahuje flavonoidy katechíny, u ktorých sa predpokladá, že znižujú rezistenciu tým, že blokujú efluxné pumpy baktérií. Tento predpoklad bol prevedený dvoma klinickými štúdiami na starších Japoncoch so zápalom pľúc, spôsobeným MRSA, ktorí nereagovali na antibiotiká a boli im podávané katechíny zo zeleného čaju vo forme aerosólu. V kombinácii zeleného čaju s antibiotikami sa stav pacientov výrazne zlepšil. Kým bude táto štúdia potvrdená, môžete zvážiť užívanie výťažkov zo zeleného čaju 1-2 gramy tri krát denne alebo pite jednu šálku zeleného čaju tri krát denne.

Obnova kožného mikrobiómu

1. JEDZTE ZDRAVO A DBAJTE NA HYDRATÁCIU

Výskumy ukazujú, že to, čo vložíte do úst, skutočne ovplyvňuje pokožku a mikrobióm pokožky aj čriev v mnohých smeroch. Okrem toho, ak sa zdravo stravujete, pot, ktorý produkujete, je pravdepodobne prebiotikum (potrava) pre baktérie tvoriace mikrobióm pokožky.

Ak máte kožné problémy, ktorých podstatou je akútny alebo chronický zápal, ako napríklad dermatitída, psorióza, atď. odporúčam vám vylúčiť nežiadúce reakcie na potraviny a prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií. 

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu. V príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

2. STAROSTLIVOSŤ O MIKROBIÓMY

Väčšina kožných problémov býva ovplyvnená črevným mikrobiómom. 

Opakované kožné infekcie, chronické kožné prejavy a ich komplikácie sa vyskytujú najmä u ľudí s narušeným fungovaním imunitného systému, jednak s oslabenou imunitou, ale aj u ľudí s prehnanými imunitnými reakciami (alergickými a autoimunitnými ochoreniami).

Dôvodom býva najmä rozvrátený črevný mikrobióm, ktorý narúša fungovanie imunitného systému a navyše ovplyvňuje ostatné mikrobiómy, vrátane kožného mikrobiómu. 

3. VYSKÚŠAJTE ORÁLNE AJ LOKÁLNE PROBIOTIKÁ A PREBIOTIKA

Jedna štúdia zistila, že probiotický výživový doplnok zlepšil akné u 80 percent z 300 účastníkov. Probiotiká majú mnoho pozitívnych účinkov na črevný aj kožný mikrobióm a môžu pomôcť modulovať imunitu a zápal, zmierniť akné, atď. Probiotiká – najmä druhy Lactobacillus a Bifidobacterium – môžu tiež pomôcť ľuďom s atopickou dermatitídou a psoriázou.

Lokálne probiotiká vytvárajú novú perspektívnu oblasť. Môžete vyskúšať si aplikovať na kožu kefír, jogurt, probiotický prášok zmiešaný s kokosovým olejom / bambuckým maslom alebo si kúpiť špeciálnu kozmetiku.

Obsahujú probiotiká – dobré mikroorganizmy, prípadne aj prebiotiká – potravu pre tieto mikroorganizmy. Okrem toho postbiotiká – metabolické vedľajšie produkty bakterií (ako sú enzýmy, organické kyseliny, polysacharidy, peptidy) – ďalej posilňujú zdravú bariéru pokožky.

Na trhu je dnes k dispozícii množstvo probiotických kozmetických výrobkov. Ak budete rozmýšľať nad jeho kúpou, nezabudnite sa uistiť, že obsahuje zložky ako Lactobacillus, Bifidobacterium, Vitreoscilla a prebiotické cukry ako xylitol.

Tiež majte na pamäti, že probiotické produkty sú háklivé. Niektoré z nich majú po otvorení len 6-mesačný dátum expirácie a musia byť uskladnené v chladnom prostredí, niektoré dokonca v chladničke. Počítajte aj s vyššou cenou za tieto produkty.

Na to, aby ste vyskúšali účinky probiotík na vašu pokožku, nemusíte zbytočne investovať do drahej kozmetiky. Vyskúšajte jednoduchý recept na probiotickú masku tvár. Všetko čo potrebujete máte doma v chladničke alebo lekárničke.

Pozrite si náš Recept – probiotická kozmetika: Maska na tvár


Zdroje k článku:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Staphylococcus_aureus
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/staph-infections/symptoms-causes/syc-20356221
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441159/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5204005/
https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2006/02/04.pdf
https://books.google.sk/books?id=C5L4DAAAQBAJ&pg=PA20&lpg=PA20&dq=herb+juniperus+spp.&source=bl&ots=SV2UHyhU9r&sig=FpcsFhXYUEhlKqfEo2ytsZFRsCQ&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiCs_aYgMzdAhXDECwKHRfgBe4Q6AEwF3oECAUQAQ#v=onepage&q=herb%20juniperus%20spp.&f=false

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár