Poradňa: Vrátil sa mi zlatý stafylokok.

Martina F.: Dobrý deň, pred troma týždňami som dobrala kvapky do nosa Pamycon a antibiotiká Augmentin. Lekár mi ich predpísal na bolesť hrdla a uší (raz jedného, potom druhého a takto dookola), pretože mi z výteru vyšiel Staphylococcus aureus masívne. Včera mi prišli výsledky z opakovaných výterov z nosa. Opäť sa našiel zlatý stafylokok a práve včera som začala pociťovať znovu bolesť ucha. Lekár rozmýšľa, čo by dal kvôli tomu, že mám aj zvýšené pečeňové testy kvôli žlčovým kameňom. Uvažuje nad novými antibiotikami Doxybene a znovu Pamycon. Kašeľ ani horúčky som nemala. Bolesť ucha sa vydržať dá, ale je obmedzujúca.

Oneskorené podávanie antibiotík

Dobrý deň, pre bežné stavy, medzi ktoré patrí aj zápal stredného ucha, bolesť hrdla a zápal dutín, je podľa Národného inštitútu pre zdravie a excelentnosť možné počkať s podávaním antibiotík, ak ide o mierny zápal bez teploty a nemáte oslabený imunitný systém (chronické ochorenie, nie ste senior, atď.).

O oneskorenom podávaní antibiotík si môžete prečítať viac v našom článku: Oneskorené podávanie antibiotík

Zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok patrí medzi potenciálne patogénne baktérie, s ktorými by mal byť zdravý imunitný systém schopný sa sám vysporiadať. Každý tretí človek je nosičom zlatého stafylokoka a ani o tom nemusí vedieť. Imunitný systém totiž drží túto baktériu pod kontrolou, aby sa nerozmnožila natoľko, aby vznikla infekcia.

Premnoženie stafylokoka sa objavuje najmä pri vírusových ochoreniach ako sekundárna pridružená infekcia. Opätovné premnoženie vo vašom prípade môže, ale aj nemusí súvisieť s prvou infekciou.

Prírodná liečba zlatého stafylokoka trvá dlhšie

Ľudia už sú zvyknutí zo syntetických liekov, že choroba zmizne a v priebehu 2-3 dní im nič nie je. Výmenou za túto netrpezlivosť je však zničená črevná mikroflóra, základ zdravia imunitného systému. Pri prírodnej liečbe to tak rýchlo a jednoducho nejde. Preto v prvom rade nezabúdajte na trpezlivosť domácu starostlivosť (naparovanie, teplé obklady, Borová voda, v prípade potreby lieky proti bolesti a pod.).

Vo vašom prípade vidím aj jeden ďalší dôležitý aspekt – a to, že pri dodržiavaní žlčníkovej diéty organizmus nemá dostatok zdravých tukov, ktoré dodávajú slizniciam potrebnú hydratáciu. Najmä počas zimy by mal zdravý človek konzumovať dostatok mäsa a rýb, zdravých tukov (orechy, olivový olej) a celozrnných obilnín. V opačnom prípade sa sliznice počas zimy vysušia, v dôsledku čoho sa stávajú náchylnými na vírusové ochorenia a potenciálne patogénne baktérie.

Preto by som vám rada odporučila hydratáciu slizníc zvonku pomocou ajurvédskeho oleja Nasya, ktorý bez problémov zoženiete na internete alebo v ajurvédskom obchode aj na Slovensku. Tento olej aplikujte podľa odporúčaného dávkovania do nosa a môžete aj do uší po odznení akútneho stavu.

O ďalších možnostiach alternatívnej liečby zlatého stafylokoka sa dozviete v našom článku: Zlatý stafylokok v nose – ako sa ho zbaviť raz a navždy?

Tiež by som sa na vašom mieste zamyslela nad možnosťou psychosomatickej bolesti, keďže časovo výsledky s návratom bolesti sedia, a to najmä, ak máte citlivú a perfekcionisticku povahu.

Nakoľko však nepoznám váš zdravotný stav a máte pridružený zdravotný problém so žlčníkom, nezabudnite, že tento postup má len informatívny charakter a váš stav je potrebné vopred konzultovať s vašim lekárom a dodržiavať ním stanovenú liečbu.

Mgr. Jana Šaffa

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár