Mužská neplodnosť: ako zvýšiť počet spermií

Mužská neplodnosť je čím ďalej tým častejší problém. Aké sú príčiny mužskej neplodnosti a ako prirodzenou cestou zvýšiť počet spermií.

Kríza plodnosti nepochybne klope na dvere. V dnešnej dobe sa s problémami s otehotnením potýka každý šiesty pár. V polovici prípadov je problém na strane muža, väčšinou je príčinou nízky počet pohyblivých spermií. Ich priemerný počet pritom stále klesá, za posledných 40 rokov o polovicu.

Prečítajte si viac (súvisiace témy):
Opakované potraty – skryté príčiny
Príprava na počatie a tehotenstvo

Aké príznaky má mužská neplodnosť?

Hlavným príznakom mužskej neplodnosti je neschopnosť počať dieťa.

Hoci väčšina mužov si nevšimne iné problémy, príznaky spojené s mužskou neplodnosťou zahŕňajú:

 • Problémy so sexuálnou funkciou – napríklad ťažkosti s ejakuláciou alebo malé objemy ejakulácie, znížená sexuálna túžba alebo problémy s udržaním erekcie (erektilná dysfunkcia)
 • Bolesť, opuch alebo hrče v oblasti semenníkov
 • Recidivujúce respiračné infekcie
 • Problémy s čuchom
 • Abnormálny rast prsníka (gynekomastia)
 • Znížené ochlpenie tváre alebo tela alebo iné príznaky chromozomálnej alebo hormonálnej abnormality
 • Nižší ako normálny počet spermií (menej ako 15 miliónov spermií na mililiter spermy alebo celkový počet spermií menej ako 39 miliónov na ejakulát)

Navštíviť lekára by mala žena aj muž, ak ste neboli schopní splodiť dieťa po roku pravidelného, nechráneného pohlavného styku alebo skôr, ak máte niektorý z nasledujúcich príznakov:

 • Problémy s erekciou alebo ejakuláciou, nízka sexuálna túžba alebo iné problémy so sexuálnou funkciou
 • Bolesť, nepohodlie, hrče alebo opuch v oblasti semenníkov
 • Ak ste v minulosti mali problém so semenníkmi, prostatou alebo sexuálne problémy
 • Operácia slabín, semenníkov, penisu alebo miešku

Základné predpoklady plodnosti u mužov

Mužská plodnosť je zložitý proces. Ak chcete, aby vaša partnerka otehotnela, musí dôjsť k nasledovnému:

 • Musíte produkovať zdravé spermie. Spočiatku to zahŕňa rast a tvorbu mužských reprodukčných orgánov počas puberty. Aspoň jeden zo semenníkov musí fungovať správne a telo musí produkovať testosterón a iné hormóny na spúšťanie a udržanie produkcie spermií.
 • Spermie sa musia preniesť do semena. Akonáhle sú spermie produkované v semenníkoch, sú transportované a následne zmiešané so semenom a ejakulované.
 • V semene musí byť dostatok spermií. Ak je počet spermií v semene nízky, znižuje sa pravdepodobnosť, že bude jedna zo spermií schopná oplodniť vajíčko. Nízky počet spermií je menej ako 15 miliónov spermií na mililiter semena alebo menej ako 39 miliónov na ejakulát.
 • Spermie musia byť funkčné a schopné pohybu. Ak je pohyb (motilita) alebo funkcia vašich spermií abnormálna, spermie nemusia dosiahnuť alebo vniknúť do vajíčka.

Aké má príčiny mužská neplodnosť

OPUCH ŽÍL

Varikokéla je opuch žíl, ktoré vyplavujú semenník. Je to najčastejšia reverzibilná príčina mužskej neplodnosti. Hoci presný dôvod, pre ktorý varikocely spôsobujú neplodnosť, nie je známy, môže súvisieť s abnormálnou reguláciou testikulárnej teploty. Varicoceles majú za následok zníženie kvality spermií.

Liečba varikokély môže zlepšiť počet a funkciu spermií a môže potenciálne zlepšiť výsledky pri použití techník asistovanej reprodukcie, ako je napríklad oplodnenie in vitro.

INFEKCIA

Niektoré infekcie môžu narušiť produkciu spermií alebo zdravie spermií alebo môžu spôsobiť zjazvenie, ktoré blokuje prechod spermií. Medzi ne patrí zápal nadsemenníkov (epididymis) alebo semenníkov (orchitída) a niektoré pohlavne prenosné infekcie, vrátane kvapavky alebo HIV. Aj keď niektoré infekcie môžu viesť k trvalému poškodeniu semenníkov, najčastejšie sa spermie dajú získať.

PROBLÉMY S EJAKULÁCIOU

Retrográdna ejakulácia nastáva, keď semeno vstupuje do močového mechúra počas orgazmu namiesto toho, aby sa dostalo von cez penis.

Rôzne zdravotné stavy môžu spôsobiť retrográdnu ejakuláciu, vrátane cukrovky, poranení chrbtice, liekov a chirurgického zákroku močového mechúra, prostaty alebo močovej trubice.

Niektorí muži s poraneniami miechy alebo niektorými chorobami nemôžu ejakulovať semeno, aj keď stále produkujú spermie. V týchto prípadoch sa spermie často dajú získať pomocou techník asistovanej reprodukcie.

PROTILÁTKY PROTI SPERMÁM

Protilátky proti spermiám sú bunky imunitného systému, ktoré mylne identifikujú spermie ako škodlivých útočníkov a pokúšajú sa ich odstrániť.

NÁDORY

Rakoviny a nezhubné nádory môžu postihnúť mužské reprodukčné orgány priamo, cez žľazy, ktoré uvoľňujú hormóny súvisiace s reprodukciou, ako je hypofýza alebo cez neznáme príčiny. V niektorých prípadoch môže operácia, ožarovanie alebo chemoterapia na liečbu nádorov ovplyvniť mužskú plodnosť.

NEZOSTÚPENÉ SEMENNÍKY

U niektorých mužov, počas vývoja plodu, jedno alebo obidva semenníky nezostúpia z brucha do vaku, ktorý normálne obsahuje semenníky (miešok). Znížená plodnosť je pravdepodobnejšia u mužov, ktorí mali tento stav.

HORMONÁLNA NEROVNOVÁHA

Neplodnosť môže byť výsledkom porúch samotných semenníkov alebo abnormality ovplyvňujúcej iné hormonálne systémy vrátane hypotalamu, hypofýzy, štítnej žľazy a nadobličiek. Nízky testosterón (mužský hypogonadizmus) a iné hormonálne problémy môžu mať množstvo príčin.

BLOKÁCIA SEMENOVODOV

Semenovody môžu byť blokované z rôznych príčin, vrátane neúmyselného poranenia z chirurgického zákroku, predchádzajúcich infekcií, traumy alebo abnormálneho vývoja, ako je cystická fibróza alebo podobné dedičné stavy.

CHROMOZÓMOVÉ DEFEKTY

Vrodené poruchy, ako je Klinefelterov syndróm – v ktorom sa muž narodí s dvomi chromozómami X a jedným chromozómom Y (namiesto jedného X a jedného Y) – spôsobujú abnormálny vývoj mužských reprodukčných orgánov. Iné genetické syndrómy spojené s neplodnosťou zahŕňajú cystickú fibrózu, Kallmannov syndróm a Kartagenerov syndróm.

PROBLÉMY SO SEXUÁLNYM STYKOM

Môžu zahŕňať problémy s udržaním alebo udržaním erekcie dostatočnej pre pohlavie (erektilnú dysfunkciu), predčasnú ejakuláciu, bolestivý pohlavný styk, anatomické abnormality, ako je otvorenie uretry pod penisom (hypospadia), alebo psychologické alebo vzťahové problémy, ktoré narúšajú plodnosť.

ZDRAVIE A ŽIVOTNÝ ŠTÝL

 • Užívanie drog. Anabolické steroidy na stimuláciu svalovej sily a rastu môžu spôsobiť, že semenníky sa zmenšia a produkcia spermií sa zníži. Užívanie kokaínu alebo marihuany môže dočasne znížiť aj počet a kvalitu spermií.
 • Užívanie alkoholu. Pitie alkoholu môže znížiť hladiny testosterónu, spôsobiť erektilnú dysfunkciu a znížiť produkciu spermií. Ochorenie pečene spôsobené nadmerným pitím môže tiež viesť k problémom s plodnosťou.
 • Fajčenie. Muži, ktorí fajčia, môžu mať nižší počet spermií ako tí, ktorí nefajčia.
 • Emocionálny stres. Stres môže interferovať s určitými hormónmi potrebnými na produkciu spermií. Vážny alebo dlhodobý emocionálny stres, vrátane problémov s plodnosťou, môže ovplyvniť počet spermií.
 • Depresie. Výskumy ukazujú, že pravdepodobnosť tehotenstva môže byť nižšia, ak má mužsky partner ťažkú ​​depresiu. Okrem toho depresia u mužov môže spôsobiť sexuálnu dysfunkciu v dôsledku zníženého libida, erektilnej dysfunkcie alebo oneskorenej alebo inhibovanej ejakulácie.
 • Hmotnosť. Obezita môže zhoršiť plodnosť niekoľkými spôsobmi, vrátane priameho ovplyvnenia samotných spermií, ako aj spôsobením zmien hormónov, ktoré znižujú mužskú plodnosť.
 • Prehriatie semenníkov. Zvýšené teploty zhoršujú produkciu a funkciu spermií. Časté používanie sauny alebo víriviek, dlhodobé sedenie, nosenie pevného oblečenia alebo práca na prenosnom počítači na dlhé časové úseky môže tiež zvýšiť teplotu v miešku a mierne znížiť produkciu spermií.

ĎALŠIE

 • Celiakia. Poruchy trávenia spôsobené citlivosťou na glutén, celiakia môže spôsobiť mužskú neplodnosť. Plodnosť sa môže zlepšiť pri bezlepkovej diéte.
 • Niektoré lieky. Testosterónová substitučná terapia, dlhodobé užívanie anabolických steroidov, lieky proti rakovine (chemoterapia), niektoré antifungálne lieky, niektoré vredové lieky a niektoré ďalšie lieky môžu narušiť produkciu spermií a znížiť mužskú plodnosť.
 • Predchádzajúce operácie. Niektoré operácie môžu brániť v tom, aby sa spermie dostali do ejakulátu, vrátane vazektómie, opravy trieslových prietrží, chirurgických zákrokov pri skrížení alebo testikulárnych chirurgických zákrokoch, operáciách prostaty a veľkých operáciách brucha vykonávaných kvôli rakovine semenníkov a konečníka. Vo väčšine prípadov môže byť operácia vykonaná tak, že buď zvráti tieto blokády, alebo sa spermie získajú priamo z nadsemenníkov a semenníkov.

Ako sa diagnostikuje mužská neplodnosť?

Mnoho neplodných párov má viac ako jednu príčinu neplodnosti, takže je pravdepodobné, že obaja budete musieť navštíviť lekára. Absolvovanie niekoľkých testov by malo určiť príčinu neplodnosti. V niektorých prípadoch sa príčina nikdy neidentifikuje.

 • Všeobecné vyšetrenie a anamnéza. To zahŕňa skúmanie genitálií a kladenie otázok o akýchkoľvek dedičných stavoch, chronických zdravotných problémoch, chorobách, zraneniach alebo operáciách, ktoré by mohli ovplyvniť plodnosť. Váš lekár sa môže tiež pýtať na vaše sexuálne návyky a na váš sexuálny vývoj počas puberty.
 • Analýza spermií. Vzorku môžete poskytnúť masturbáciou a ejakuláciou do špeciálnej nádoby v ordinácii. Laboratórium následne zmeria počet prítomných spermií, preskúma abnormality tvaru (morfológia) a pohybu (motility) spermií a skontroluje vašu semeno kvôli príznakom problémov, ako sú infekcie.

Často počty spermií výrazne kolíšu od jednej vzorky k druhej. Vo väčšine prípadov sa vykonáva niekoľko testov na analýzu počas určitého časového obdobia, aby sa zabezpečili presné výsledky.

Ak je analýza spermií normálna, lekár vám pravdepodobne odporučí vyšetrenie partnerky pred vykonaním ďalších testov mužskej neplodnosti.

Ďalšie testy, ktoré pomôžu identifikovať príčinu neplodnosti môžu zahŕňať:

 • Ultrazvuk kvôli vylúčeniu varikokély alebo iných problémov v semenníkoch a štruktúrach. Transrektálny ultrazvuk umožňuje lekárovi skontrolovať prostatu a hľadať blokády.
 • Hormonálny profil. Hormóny produkované hypofýzou, hypotalamom a semenníkmi hrajú kľúčovú úlohu pri sexuálnom vývoji a produkcii spermií. Abnormality v iných hormonálnych alebo orgánových systémoch môžu tiež prispieť k neplodnosti. Krvný test meria hladinu týchto hormónov.
 • Analýza moču po ejakulácii. Prítomnosť spermií v moči môžu poukazovať na retrográdnu ejakuláciu.
 • Genetické testy. Extrémne nízka koncentrácia spermií môže poukazovať na genetickú príčinu. Krvný test môže odhaliť zmeny v chromozóme Y, aj rôzne vrodené alebo dedičné syndrómy.
 • Testikulárna biopsia – získanie vzoriek zo semenníka ihlou. Ak výsledky testikulárnej biopsie ukazujú, že produkcia spermií je normálna, váš problém je pravdepodobne spôsobený blokádou alebo iným problémom transportu spermií.
 • Špecializované testy spermií. Množstvo testov možno použiť na kontrolu toho, ako dobre vaše spermie prežijú po ejakulácii, ako dobre môžu preniknúť do vajíčka a či je problém s vajíčkom. Vo všeobecnosti sa tieto testy vykonávajú zriedkavo a často významne nemenia odporúčania pre liečbu.

Liečba mužskej neplodnosti

 • Operácia. Napríklad varikokéla môže byť často chirurgicky korigovaná alebo môže byť opravená obštrukčná degenerácia ciev. Predchádzajúce vazektómie sa môžu zvrátiť. V prípadoch, keď sa v ejakuláte nevyskytujú žiadne spermie, spermie sa často získavajú priamo z semenníkov alebo nadsemenníkov.
 • Liečba infekcií. Liečba antibiotikami môže vyliečiť infekciu reprodukčného traktu, ale nie vždy obnoviť plodnosť.
 • Liečba sexuálneho styku. Lieky alebo poradenstvo môžu pomôcť zlepšiť plodnosť v podmienkach, ako je erektilná dysfunkcia alebo predčasná ejakulácia.
 • Hormonálna liečba. Váš lekár vám môže odporučiť hormonálnu náhradu alebo lieky v prípadoch, keď je neplodnosť spôsobená vysokou alebo nízkou hladinou určitých hormónov alebo problémami so spôsobom, akým telo používa hormóny.
 • Technológia asistovanej reprodukcie. Liečba zahŕňa získavanie spermií cez normálnu ejakuláciu, chirurgickú extrakciu alebo od darcu, v závislosti od vášho konkrétneho prípadu a želaní.

Ako prirodzenou cestou zvýšiť počet spermií

DODAJTE TELU ŽIVINY

Výživná ľahko stráviteľná strava, bohatá na antioxidanty, bez rafinovaných cukrov je najjednoduchší spôsob ako zvýšiť plodnosť.

Odporúčam vám spolu prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy.  Chronický podprahový zápal, ktorý sa vyvíja v organizme ako reakcia na nezdravú stravu, môže totiž znižovať reprodukčnú schopnosť.

Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Do jedálnička môžete pridať aj rôzne výživové doplnky:

 • Čierne semeno (nigella sativa)
 • Koenzým Q10
 • Kyselina listová
 • Gaštan konský (aescin)
 • L-karnitín
 • Panax ženšen
 • zinok

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, a aké ešte existujú možnosti, ktoré sú vedecky podložené, vplývajú na zápalové ukazovatele, a reálne fungujú v boji proti chronickým zápalom.

HÝBTE SA

Sedavé zamestnanie a málo pohybu sú faktory, ktoré vedú v rebríčku príčin klesajúceho počtu spermií. Je dôležité, aby ste pravidelne, aspoň hodinu denne vykonávali nejakú aktivity, ideálne vonku na čerstvom vzduchu.

OTUŽUJTE SA a vyskúšajte kryokomoru

To, že teplo má negatívny vplyv na spermie, je všeobecne známe. Zabudnite preto na horúci kúpeľ, namiesto neho radšej vyskúšajte účinky chladu.
Skúste aktívne otužovanie pravidelným pobytom vonku za každého počasia, studenými alebo striedaými sprchami. Dôležité je aj často vetrať, spať pri otvorenom okne a pod ľahšou prikrývkou
Pre tých odvážnejších odporúčame vyskúšať kryoterapiu, metódu založenú na princípe pôsobenia nízkej teploty (-100 °C a viac) po krátky čas (2 – 3 minúty). Dokázateľne vplýva na hladinu pohlavných hormónov, u mužov zvyšuje produkciu testosterónu. V optimálnom prípade, by mala kúra zahŕňať 10 vstupov. Pozitívne účinky v zmysle hormonálnej reakcie organizmu sa dostávajú už po štvrtom až piatom pobyte v kryokomore.

AFRODIZIAČNÝ DRINK

Každý večer pred spaním vypite pohár teplého mlieka so štipkou šafránu. Šafrán je afrodiziakum a tiež zvyšuje množstvo spermií.

Pamätajte, že proces tvorby spermií po ejakuláciu trvá približne 2 a pól mesiaca, preto nečakajte, že sa Váš spermiogram zlepší zo dňa na deň. Buďte vytrvalí a dôslední v dodržiavaní odporúčaní a úrodu budete žať už čoskoro.

Zdroje k článku:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/male-infertility/diagnosis-treatment/drc-20374780

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár