Pľúcne chlamýdie (Chlamydophila pneumoniae)

Pľúcne chlamýdie spôsobuje jeden z najrozšírenejšich mikroorganizmov nazývaných chlamydophila pneumoniae (do roku 1999 nazývaná Chlamydia pneumoniae). Spôsobuje infekcie dolných (zápal hrdla a mandlí) a horných dýchacích ciest, vrátane suchého zápalu pľúc (atypická pneumónia).

Ak máte chlamýdiovú infekciu dýchacích ciest a dočítali ste sa na internete, že musíte najbližší rok užívať antibiotiká, nevešajte hlavu. Jedná sa o častú infekci – odhaduje sa, že Chlamydophila pneumoniae je zodpovedná až za približne 20% infekcií dolných dýchacích ciest. Takmer všetci ľudia sú infikovaní do veku 20 rokov. Protilátky v triede IgG sú zaznamenávané až u 80 % dospelej populácie.

Prejavuje sa skôr ako bežné prechladnutie alebo chrípka, no príznaky trvajú dlhšie:

Keďže ide o kvapôčkovú infekciu, najčastejšie sa prenáša: slinami, hlienom, kýchnutím, inými sekrétmi.
Doba inkubácie infekcie je približne 21 dní. Príznaky vykazujú postupný nábeh, a napriek vhodnej antibiotickej liečbe môžu pretrvať niekoľko týždňov alebo mesiacov.
Vyskytujú sa hlavne v školách, škôlkach, a na miestach, kde sa zdržuje veľa ľudí. Najvyššia miera nových infekcií vyskytuje vo veku od 5 do 15 rokov.

Ako sa diagnostikujú pľúcne chlamýdie?

Na diagnostiku pľúcnych chlamýdií sa v súčasnosti využíva predovšetkým detekcia druhovo špecifických protilátok (IgA, IgG, IgM) v rámci sérologického rozboru krvi. Suchý zápal pľúc môže byť totiž spôsobený aj inými baktériami, najmä Mycoplasma a Legionella pneumoniae. Laboratórna diagnostika C. pneumoniae prakticky nie je možná v akútnom štádiu ochorenia, pri akútnej infekcii sa protilátky v triede IgM dajú detekovať najskôr v druhom týždni ochorenia.

Jedným zo spôsobov, ako lekár dokáže potvrdiť diagnózu zápalu pľúc, je RTG hrudníka. Röntgenové vyšetrenie hrudníka môže rozlišovať medzi pneumóniou a inými respiračnými ochoreniami, ako je napríklad akútna bronchitída.

Ako sa liečia pľúcne chlamýdie

Potvrdená chlamýdiová infekcia sa lieči podávaním antibiotík. Na Slovensku sa na liečbu najčastejšie používajú tetracyklíny (najmä doxycyklín – Doxybene, Doxyhexal) a makrolidy (najmä azitromycín – Sumamed).

Dôležitá je však dĺžka liečby, ktorá závisí od stavu imunitného systému pacienta. Nekomplikované infekcie u imunokompetentných pacientov sa liečia 7 – 10 dní. Pneumónia u imunokompetentných pacientov, ktorí sú mladší ako 65 rokov, sa lieči 14 dní.
U ľudí so zníženou imunitou a starších ako 65 rokov sa lieči pneumónia kombináciou makrolidových a betalaktámových antibiotík alebo monoterapiou protipneumokokovým chinolónom spravidla 14 – 21 dní. K dlhšej liečbe sa pristupuje pri chronicky pretrvávajúcich chlamýdiách.

Na prekonanie kašľa (a nepríjemných pocitov, ktoré sú s ním spojené) môžete užívať aj rôzne druhy sirupov, kvapiek, tabliet na chemickej alebo bylinnej báze.

Chronické pľúcne chlamýdie

Riziko recidív a vzniku chronickej chlamýdiovej infekcie je vyššie, ak:

  • ste starší ako 65 rokov alebo sa jedná o dieťa, mladšie ako 2 roky
  • máte astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc alebo koronárnu chorobu srdca
  • používate inhalačné kortikosteroidy
  • fajčíte
  • máte narušnú imunitu alebo užívate imunosupresívne lieky.

Pretrvávajúce chlamýdiové infekcie si vyžadujú dlhšiu liečbu kombináciou antibiotík, najmä u pacientov s chronickými respiračnými infekciami a u pacientov so systémovými prejavmi chlamýdiových infekcií.

Lekár vám môže po dôkladnom zvážení predpísať fluórchinolóny (najmä moxifloxacín – Avelox), ktoré však ojedinele môžu spôsobiť závažné poškodenie nervového a muskuloskeletálneho systému a závažné reakcie pečene.

MIKROBIÓM DÝCHACÍCH CIEST

Nedávne vedecké štúdie poukázali medzi vzťah medzi pretrvávajúcimi pľúcnymi ochoreniami a mikrobiómom dýchacích ciest.

Nové dôkazy naznačujú, že zloženie mikrobiónov dýchacích ciest sa líši v zdravotných stavoch a chorobách a so závažnosťou symptómov a že mikrobióm môže prispieť k patofyziologickým procesom spojeným s chronickým ochorením dýchacích ciest.

Aké komplikácie môžu spôsobovať pľúcne chlamýdie?

Infekcia Chlamydophila pneumoniae môže hrať dôležitú úlohu v patogenéze a priebehu astmy.
Nedávne výsledky naznačujú, že infekcia Chlamydophila pneumoniae môže byť faktorom zodpovedným za 4 až 16% exacerbácií COPD (chronickej obštrukčnej choroby pľúc). Vzťah chlamýdiovej infekcie s aterosklerózou vyvoláva obrovský záujem.
Zistilo sa tiež spojenie infekcie Chlamydophila pneumoniae s inými neprenosnými ochoreniami, ako je rakovina pľúc, artritída, Alzheimerova choroba, roztrúsená skleróza, sarkoidóza a erythema nodosum, hoci úloha týchto baktérií nebola úplne pochopená pri žiadnej z uvedených chorôb.

Ako môžete zvýšiť úspešnosť liečby?

PROTIZÁPALOVÁ STRAVA

Ak chcete zvýšiť úspešnosť liečby, odporúčam vám spolu so začatím užívania antibiotík prejsť na konzumáciu protizápalovej stravy. Živiny, nachádzajúce sa v odporúčaných potravinách, hrajú kľúčovú úlohu v boji proti zápalovým procesom. Dôkazy pochádzajú z laboratórnych, klinických aj epidemiologických štúdií.

Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalovú kúru, ktorá zameriava na komplexný prístup k zdraviu.

príručke sa dočítate napríklad aj o tom, ktoré výživové doplnky podporujú boj so zápalmi, zvyšujú účinnosť antibiotík a znižujú pravdepodobnosť recidívy. Medzi ne patrí napríklad systémová enzymoterapia (SET), ktorej účinky boli dokázané viacerými štúdiami.

„SET stupňuje resorpciu perorálne užívaných antibiotík a zvyšuje ich koncentráciu v krvi. Antibiotiká tiež vplyvom SET prenikajú aj do ťažko prístupných oblastí organizmu.
Zatiaľ čo u 70 mužov aj žien s chlamydiovými, mykoplazmovými a ureaplazmovými urogenitálnymi infekciami, liečebnými 20 dní antibiotikami bolo zaznamenané klinické vyliečenie v 61,4 %, u 78 chorých liečených 20 dní 1/2 dávkou antibiotík a preparátom SET Wobenzymem došlo k vyliečeniu v 92,3%.“

NOUZA, K., WALD, M. Systémová enzymoterapie – perorální podávání kombinace proteáz: farmakologie a využití v léčebné praxi. In Praktické lékárenství [online]. 03/2006: 123-125. [cit. 2018-06-14]. Dostupné z: solen.cz

Zdroje k článku:

https://www.healthline.com/health/atypical-pneumonia#risk-factors

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24596014/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20171546/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1112086/#!po=1.11111

http://www.solen.sk/pdf/b4a7918e1af121207ccd4ab29ccc4c1c.pdf

https://www.slovenskypacient.sk/plucne-chlamydie-miluju-ked-kycham

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3359942/

Autor: Mgr. Jana Šaffa

Jana je zakladateľka portálu e-Terapia.sk so zázemím vo výskume aj výžive. Vedie zdravotnícky tím, ktorý sa venuje poskytovaním individuálnych konzultácií pacientom, ktorí si nevedia dať rady so svojím zdravotným stavom a preferujú komplexný prístup. Odborný tím dopĺňa o pohľad alternatívnej medicíny, najmä ajurvédy a nutričné poradenstvo, ktorým sa venovala v rámci certifikovaného štúdia a pokračuje vo svojom odbornom vzdelávaní aj naďalej. Okrem toho je tiež autorom úspešných kníh e-Terapie.sk: Protizápalová kúra a Zachráňte imunitu sebe aj svojim deťom a vo svojom voľnom čase sa okrem svojej rodiny venuje aj písaniu článkov.

Pridaj komentár