Chýba vám ku šťastiu uzlík radosti?
Rozmýšľate nad umelým oplodnením a radi by ste zvýšili svoje šance na úspech?
Bez ohľadu na to ako dlho sa snažíte otehotnieť, poradím Vám jedno: Pripravte svoje telo na plánované tehotenstvo.
Pre lepšie pochopenie toho, prečo je príprava dôležitá, si skúste predstaviť maternicu ako záhradu a jej výstelku ako úrodnú pôdu, ktorá vyživuje rastliny. Skúsení záhradkári vedia, aká dôležitá je príprava pôdy, jej opracovávanie a hnojenie dlho pred tým, ako začnú rastliny rásť. Chápu, že živiny, obsiahnuté v pôde, poskytujú výživu rastlinám počas celého životného cyklu.
A tak je to aj s vyvíjajúcom sa plodom. Všetko čo si vezmete do úst (strava, lieky, atď.) pôsobí na plod. Podľa najnovších štúdií dokonca viac než by ste si mohli myslieť:
- Udalosti počas skorého vývoja majú významný vplyv na riziko pre vývoj budúcich chorôb dospelých. Nízka pôrodná hmotnosť (ako náhradný marker nedostatočnej výživy) súvisí s ochorením koronárnych artérií, hypertenziou, obezitou a inzulínovou rezistenciou, ktorý zase môže súvisieť s rozvojom autizmu.
- Imunitný systém plodu sa začína v tehotenstve vyvíjať pomerne skoro a niektoré jeho zložky ešte skôr, než máte šancu zistiť, že ste tehotná. Aj preto je predpríprava na tehotenstvo z pohľadu imunity veľmi dôležitá.
- Obyčajný Paralen môže narušiť budúcu plodnosť vášho dieťaťa. Bude závisieť len od vás ako budete ovplyvňovať budúce zdravie vášho dieťaťa.
Okrem toho, zdravý imunitný systém, ktorý vás bude chrániť pred infekciou a tehotenskými komplikáciami budete počas tehotenstva aj dojčenia potrebovať viac než kedykoľvek predtým.
Každá žena, ktorá plánuje otehotnieť a chce vynosiť zdravé dieťa, by sa mala v rámci možností najprv zamerať sama na seba, na doplnenie živín, dostať svoje telo do čo najlepšieho stavu, zvoľniť pracovné tempo a vyriešiť, alebo aspoň dostať svoje zdravotné problémy pod kontrolu.
Ak ste inak zdravá, stačia 3 mesiace prípravy. V prípade chronických problémov odporúčam minimálne pól ročnú prípravu.
V Číne sa ženy na tehotenstvo začínajú štandardne pripravovať dokonca až rok pred plánovaným tehotenstvom.
Úsilie, ktoré do prípravy matka vloží, sa jej vráti v podobe lepšieho zdravotného stavu seba samej ako aj dieťaťa, ktorému tak odovzdá do života silný základ pre dobré zdravie.
TEHOTENSTVO JE PRE ORGANIZMUS NÁROČNEJŠIE NEŽ SI MYSLÍTE
Tehotenstvo býva pre niektoré ženy čarovné obdobie, pre iné je často aj zaťažkávajúcou skúškou zdravia matky.
Zdravotné riziká spojené s vyčerpaným organizmom sú jednoznačne potvrdené napríklad u starších žien a matiek, ktoré druhýkrát otehotneli tesne po prvom pôrode.
Otehotnenie do pol roka po pôrode znamená veľmi vysoké riziko predčasného pôrodu, odlúpenia placenty, nízkej pôrodnej hmotnosti, vrodených porúch, ale aj schizofrénie.
Prečítajte si viac (súvisiace témy):
Opakované potraty – skryté príčiny
Ako sa popasovať s nízkym počtom spermií
Taktiež sa zvyšuje riziko vzniku zdravotných problémov u matky. Často sa po takýchto reťazových pôrodoch zvyknú objaviť rôzne zdravotné problémy ako napríklad žlčové kamene, zápal slepého čreva, popôrodná depresia, atď.
UROGENITÁLNE ZDRAVIE
V poslednej dekáde vedci začali vďaka rozvoju vedy a technológií objavovať jeho potenciál a jeho vplyv na zdravie. Mikrobióm v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia – vrátane neplodnosti, priebehu tehotenstva a budúceho zdravia dieťaťa.
Pri splodení, implantácii a gestácii zohrávajú mikróby dôležitú úlohu.
Prekrývanie vaginálnych ako aj mikróbov sexuálnych partnerov by mohlo mať silný vplyv na reprodukčné a urogenitálne zdravie.
Ženské časti organizmu, ako sú prsia, močový mechúr, placenta a plodová voda nie sú sterilné, ako sa pôvodne predpokladalo.
Predpokladá sa tiež, že mikrobiálne, metabolické a imunologické „očkovanie“ plodu sa už uskutočňuje počas tehotenstva.
Mikrobiómy sú spájané s mnohými zdravotnými problémami, preto rastie záujem o mikrobióm špecifický pre reprodukčné zdravie žien a zdravie ich potomstva. Vaginálny mikrobióm zohráva zásadnú úlohu nielen pri zdraví a dysbióze, ale aj pri úspešnom oplodnení a zdravom tehotenstve.
Vaginálny mikrobióm je prepojený aj s črevným mikrobiómom, ktorého narušenie je spájané napríklad aj s popôrodnou depresiou.
PRÍPRAVA NA POČATIE PODĽA AJURVÉDY (VAJIKARANAM)
Aj ajurvéda kladie dôraz na obdobie pred počatím.
S úmyslom dať deťom najšťastnejšie a najzdravšie genetické dedičstvo ajurvéda navrhuje budúcim rodičom dodržiavať pred-koncepčný režim nazývaný vajikaranam.
Cieľom vajikaranam je umožniť párom mať zdravé potomstvo, ktoré im môže pomáhať pri vykonávaní ich životného poslania (dharma).
Asi 6 mesiacov pred otehotnením ajurvédsky lekár predpisuje obom partnerom očistný a omladzujúci režim, ktorý zabezpečí optimálnu kvalitu vajíčka a množstvo spermií.
NAJNOVŠIE TRENDY PODPORUJÚCE ZDRAVIE
REGENERÁCIA MIKROBIÓMU
Mikrobióm pritom v podstate ovplyvňuje takmer každý aspekt zdravia.
Prostredníctvom komplexných imunitných mechanizmov sa vplyv jednotlivých mikrobiómov rozširuje na systémy vzdialených orgánov.
Okrem toho, jednotlivé mikrobiómy plnia mnoho zdraviu prospešných funkcií, najmä ochrana pred infekciou, budovanie imunitnej tolerancie, ako aj rôzne lokálne funkcie.
Tieto funkcie si však dokážu plniť len za predpokladu, že sú baktérie a mikróby v správnom pomere a zložení. A stále viac a viac zdravotných problémov sa spája s narušením krehkej rovnováhy baktérií v mikrobióme (dysbiózou).
Nerovnováha v črevom mikrobióme totiž môže trvať niekoľko mesiacov, dokonca až rokov po liečbe.
PROTIZÁPALOVÁ STRAVA
Počas prípravy odporúčame prejsť Protizápalovú stravu, zamerať sa na výživu organizmu a doplnenie vitamínov, ktoré sú pre tehotenstvo dôležité (ako napríklad známa kyselina listová), nasadiť si bylinky, pravidelne cvičiť špeciálne cviky na prekrvenie reprodukčných orgánov, atď.
Ak chcete zájsť o krok ďalej, môžete absolvovať celú Protizápalúvú kúru.
Zdroje k článku:
Kara Calkins, MD and Sherin U. Devaskar, MD. Fetal Origins of Adult Disease. In Curr Probl Pediatr Adolesc Health Care. [online]. 2011 Jul; 41(6): 158–176. [cit. 2018-03-20]. Dostupné z: PubMed. DOI: 10.1016/j.cppeds.2011.01.001
Society for Endocrinology. Taking paracetamol during pregnancy may reduce fertility of daughters. ScienceDaily [online]. 6 January 2018. [cit. 2018-03-20]